Deset technologií, které změní svět kolem nás

"Když lidé přemýšlejí o převratných inovacích, technologie jsou to první, co je napadne. Chytré telefony, ploché obrazovky nebo MP3 přehrávače nahradily dosavadní produkty a nutí nás přemýšlet nad tím, jak jsme kdy mohli bez tak 'úžasných' strojů existovat," píše se v aktuální zprávě banky Citigroup. Jaké technologické inovace ale budou podle analytiků z této přední světové banky skutečným průlomem?

4D tisk

Je myšlenkou Skylara Tibbitse, analytika z katedry architektury MIT a společnosti Autodesk. Idea je následující: Využijete obrázek z 3D tiskárny k vytištění chytrých materiálů, které lze tvarovat nebo shromažďovat. Koncept je zatím v plenkách. Citi ale věří, že by mohl pomoci budovat materiály v extrémních podmínkách, například lékařům poté, co už byly implantovány.

"3D tisk je využit pro budování objektu vrstvu po vrstvě, inteligence (čtvrtý rozměr) pak může být vtištěna přímo do aktuální struktury (prostřednictvím rigidnějších nebo flexibilnějších materiálů) určující přeměnu na konečný tvar objektu," píše se ve zprávě.

4D Printing: Truncated Octahedron from Skylar Tibbits on Vimeo.

Digitální bankovnictví

Mobilní bankovnictví zažívá boom po celém světě. Do roku 2016 by mohlo růst až 86% roční mírou. Trh by dosáhl hodnoty 447 miliard USD ze současných 69 miliard USD. Přestože největších objemů jsme zatím svědky na vyspělých trzích, nejzajímavější příležitosti pro nově vstupující jsou na rozvíjejících se trzích díky relativnímu nedostatku zavedených finančních institucí. Stále více bankovních služeb bude automatizováno, což povede k úspoře nákladů.

Digitální měny

Bude to bitcoin, nebo uspěje jen koncept kryptoměny obecně? Steven Englander, odborník ze Citi na měny, upozorňuje na to, že obhájci bitcoinu, kteří benefitují ze zhodnocení tohoto kryptoplatidla, mluví silně o jeho roli jako aktivu. Mnohem zajímavější na bitcoinu je ale podle experta transakční technologie, která je efektivnější.

Digitální marketing

Podle Citi růst v této oblasti zrychluje. Důsledkem je více dat, tedy znalostí o uživatelích. "Digitální trh využívá a vytváří ohromná množství dat, která odlišují digitální marketing od marketingu off-linového," píší analytici ze Citi. Ve výsledku je na zákazníka zacílena vysoce personalizovaná reklama přicházející všemi kanály. Umožňuje ji přístup k osobním datům lidí. Vizionáři odhadují, že výdaje na reklamu v reálném čase by mohly růst do roku 2016 o 66 % ročně.

Elektromobily

Analytik Itay Michaeli považuje za pro trhy zásadní, aby nové elektromobily byly dostupnější za daleko nižší ceny (11 až 13 tisíc USD). Musí se především vyřešit otázka baterií. Mohli by fungovat operátoři, kteří by vlastnili baterie a zákazníkům by nabízeli služby střídání baterií na stanicích (zákazník by mohl rychle a roboticky vystřídat vybitou baterii za nabitou od provozovatele stanice, aby se mohl s elektromobilem vydat na dlouhou cestu).

Tesla plánuje nabídnout model Gen-3 za 35 tisíc dolarů, což je cena, s níž je dosažitelný velký objem prodejů nad 100 tisíc vozů (obvykle 2 až 3 roky po uvedení). Teoreticky by se tak Tesla mohla stát jedničkou na trhu dostupných elektromobilů.

Skladování energie

Jason Channell ze Citi se zamýšlí nad problémem uchování energie. Solární elektrárny vyrábějí elektřinu, když je poptávka většiny domácností minimální. Úschova by pomohla dramaticky stlačit ceny energie. Skladování by pomohlo i k vyšší stabilitě sítě. Pokud by byla spolu s úschovou využívána také inteligentní měření využití sítě, mohly by začít přístroje reagovat na poptávku a odebírat energii řízeně (například myčka by se automaticky sepnula v době nízké poptávky). Nabídku by řídily energetické sklady. To by výrazně omezilo požadavky na kapacitu sítí a s ní spojené zbytečné náklady na elektrický systém, zlepšila by se také spolehlivost sítě. Například v prvním čtvrtletí 2014 zajistily solární a větrná energetika Německu 28 % elektřiny.

Imunoterapie

Znamenalo by to jakýsi trénink imunitního systému, aby mohl lépe rozpoznávat rakovinové buňky a útočit na ně. Andrew Baum ze Citi to vidí takto: "Existující chemoterapie a novější perorální léky mají sice silný počáteční účinek na zmenšení nádorů (míru reakce), ale problém je, že tyto reakce fungují zpravidla jen velmi krátce. Nádor se začne znovu zvětšovat a šířit (metastázovat). Naproti tomu reakce spojené s imunoterapií mohou trvat až desetiletí. Díky imunologické paměti by systém cílil na rakovinové buňky po neurčitou obu a rakovina by se změnila na běžnou chronickou nemoc. Až dvě třetiny rakovinových chorob v západním světě by mohly být úspěšně léčeny imunoterapií.

Sekuritizace pojištění

Pojišťovny v současnosti rozprostírají rizika prostřednictvím zajišťoven. Aby se nemusely spoléhat jen na jednu nebo dvě zajišťovny, využívaly by sekuritizace pojištění. To by umožnilo pojistitelům rozprostírat rizika napříč kapitálovými trhy ve formě sekuritizovaných balíků. Zajišťovatelé by díky sekuritizaci mohli snížit ceny až o 15 %. Většina cenných papírů navázaných na pojištění se zaměřuje na majetkové oblasti, jako je pojištění proti hurikánu. Některé pojišťovny po finanční krizi zmoudřely a prodávají životní pojištění na kapitálových trzích.

Precizní zemědělství

Technologie by zahrnovaly měření výnosů, vzorkování půdy, zkoumání počasí, chytré zemědělské stroje i analýzu dat. "Značně se odchylujeme od historických trendů. Nové půdy nebude nikdy dost k uspokojení světové poptávky po potravinách. Musí dojít k pokroku v produktivitě farmářů a precizní zemědělství bude podle nás správnou cestou," píše Citi.

Roboti

V Číně se zvyšují mzdy, počet ekonomicky aktivních obyvatel kulminuje, pracovníci mají vyšší ambice a nechtějí už dělat málo placené manuální práce. Řešením jsou průmysloví roboti.

Zdroj:
Citi Investment Research and Analysis
Informační technologie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
Biotechnologie
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
17. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat