Duel uchazečů o Hrad provázela bouřlivá atmosféra a časté střety

První duel prezidentských kandidátů Jiřího Drahoše a Miloše Zemana v úterý provázela v televizi Prima bouřlivá atmosféra a časté střety obou uchazečů. Zeman Drahošovi vytýkal nezkušenost, bývalý předseda Akademie věd kontroval tím, že současný prezident často mění názory. V televizi se na debatu, která se odehrála v Hudebním divadle Karlín, podle Primy dívalo až 2,2 milionu diváků.

Oba kandidáti si s sebou mohli přivést své příznivce. Ti jednotlivé výroky doprovázeli bouřlivým potleskem, pískáním či skandováním. Moderátor pořadu Karel Voříšek je proto musel několikrát napomínat a vybízet ke slušnosti. Výkřiky byl přerušován především Drahoš.

Ke střetům docházelo i mezi debatujícími. Zeman brzy po začátku debaty obvinil svého vyzyvatele, že neumí dodržovat ani elementární pravidla debaty, a je prý proto "poněkud nebezpečný sobě i svému okolí". Drahoš se proti tomu ohradil s tím, že si dobře pamatuje témata debaty a že jeho otázka na nejhorší Zemanův zážitek za jeho prezidentování byla s nimi v souladu.

Drahoš naopak při debatě, zda tajné služby ovlivňují volby v Česku, Zemanovi vytkl, že nečte zprávy Bezpečnostní informační služby, protože jinak by o tomto nebezpečí věděl. Současný prezident ještě předtím obvinil protikandidáta, že vyslovením podezření z ovlivňování sněmovních voleb urazil voliče, kteří šli k volbám, a dělá z nich masu, kterou manipulují zahraniční rozvědky.

Kandidáti se neshodli ani na řadě dalších témat. Drahoš by třeba v pozici prezidenta nejmenoval premiérem trestně stíhanou osobu. Řekl také, že vítěz voleb nemá automaticky nárok na post premiéra. Zeman během více než hodinového pořadu podpořil zavedení ústavního práva pro držení zbraní, Drahoš k tomu nevidí důvod. Podle něj jsou stávající pravidla pro držení zbraní dostatečná. Tvrdý střet přineslo také téma migrace, ve kterém Zeman na Drahoše zaútočil, že podporoval přijetí uprchlíků. Drahoš to odmítl a řekl, že na migraci mají značně podobný názor. Zeman tvrdil, že výrok o přijetí migrantů pronesl v Karolinu, což Drahoš odmítl a Zemanovi vytkl, že má špatnou paměť. Zároveň mu vyčetl, že ve funkci prezidenta dostatečně nevystupoval v EU proti migračním kvótám.

Ještě v pondělí byly u sázkových kanceláří Fortuna a Tipsport kurzy na oba kandidáty v podstatě vyrovnané. V úterý se začaly měnit v Zemanův prospěch. Krátce po první společné debatě obou kandidátů měl Zeman ve Fortuně kurz 1,7 a v Tisportu 1,75, zatímco jeho vyzyvatel 2,2, respektive 2,13.

Zdroj:
ČTK
Politika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (s Davidem Navrátilem)
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat