25. 2. 2021 21:31
ŽIVĚ: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu (ABCD investora)
Další vlna kvantitativního uvolňování může přispět k posilování celé řady aktiv. Některé typy investic přitom v posledních týdnech překonávají svá historická cenová maxima. Které investice tvoří bubliny? A které nemusejí přefouknutí vydržet?
Cena zlata vzrostla od roku 1998 z 294 dolarů za trojskou unci až nad 1 400 dolarů. Podle řady analytiků je jeho dolarová cena již přehnaná, jiní věří v jeho takřka neomezené růstové možnosti.
Zlato přitom nemá takřka žádnou vnitřní hodnotu, pouze tu historicky danou, kterou má každá vzácná věc na světě. V televizi běží reklamy na zlaté šperky, zavádějí se "bankomaty" na zlaté pruty – to nemusí dopadnout dobře.
Cenu zlata sledujte zde
Nemovitosti v Číně letos zdražily jen o 9 procent, což na bublinu úplně nevypadá. Jenomže poptávka je obrovská, investovat do realit chtějí pomalu i číšníci a uklízečky z Pekingu a dalších velkých měst.
Právě amatérští investoři hrnoucí se do nemovitostí jsou znakem rostoucí bubliny. Nemluvě o tom, že stále více narychlo postavených budov zeje prázdnotou – nabídka, tedy stavba domů, totiž převyšuje růst bohatství Číňanů.
Solární energie stále není tak úplně ekonomická, a tak vlády (vzpomeňme na tahanice u nás doma) subvencují solární průmysl. Kromě vlny nevole to vyvolalo překotnou stavbu elektráren s cílem získat dotace na výrobu "ekologické" energie.
Ale po dražší energii nebude v "pokrizové" (kéž by) době taková poptávka. A tak výrobci panelů a majitelé elektráren budou muset projít sítem konkurence. Zlaté časy solární energie si minimálně dají přestávku.
Nejen zlato, ale celá řada zemědělských a průmyslových komodit zažila v posledních měsících rally. Čína, Fed a neúroda v některých důležitých zemědělských oblastech – to jsou v současnosti hlavní motory komoditního růstu. Kdy se zadrhnou?
Ceny komodit sledujte zde
Hvězda technologického sektoru v obchodech i na burze. Všichni milují iPhone, možná přijdeme na chuť i iPadu. V kuchyni Steva Jobse se navíc jistě chystají i další pochoutky pro technomaniakální fajnšmekry.
Jenomže akcie Applu posílily za posledních 10 let o více než 1 200 procent. To samo o sobě vydá na pořádnou definici investiční bubliny. Podle odborníků může módní značce velice ublížit případný odchod Jobse, hlavního mozku i tváře značky. Kdy k němu dojde, nikdo neví. Kromě očekávaných novinek a rozvoje výrobků bude právě odpověď na tuto otázku pro budoucnost firmy klíčová.
Facebook má půl miliardy uživatelů. Ale co z toho? Někteří odhadují hodnotu firmy na 35 miliard dolarů – slušný balík. Ale akcie nejsou na volném trhu a obchoduje s nimi jen pár velikých "insiderů".
Twitter nevydělává prakticky nic a je oceňován na zhruba 1,5 miliardy. O zhruba 100 milionů dolarů méně si trh cení profesní manažerské sítě LinkedIn.
Neochota šéfů těchto sítí jít na trh vyvolává nejasnosti a pochyby trhu o ceně. Navíc, kdo zažil technologickou bublinu před 10 lety, bude už vždy opatrnější, pokud jde o "rakety", kterou zatím sociální sítě bezpochyby jsou. Mohou však kdykoli narazit na pancíř, jen nikdo neví, co to přesně bude.
Za poslední dva roky vzrostl index těchto akcií o zhruba 140 procent. Například Barton Briggs z Morgan Stanley Asset Management, který předpověděl americkou akciovou bublinu na přelomu tisíciletí, si myslí, že je růst akcií emerging markets zhruba v polovině.
Země jako Indonésie, Austrálie, Rusko nebo Brazílie rostou velice rychle, ačkoli světová ekonomika žádné překotné tempo nedrží. Jejich růst je často tažen vysokými cenami komodit, u nichž samotných je bublina velkým tématem. S nimi by "splaskly" i ekonomiky těchto zemí.
Připomeňme si jeden letošní případ: Giganti Hewlett-Packard a Dell se prali o poměrně malou firmu 3Par. Nakonec HP zaplatila 2,4 miliardy dolarů, což bylo 325krát více než EBITDA firmy 3Par.
Kolik podobných "kaufů" bude ještě potřeba, aby si investoři uvědomili, že "small-tech" jsou zkrátka bublina a slušely by jim nižší ceny?
Ačkoli dolar letos z různých důvodů vůči euru oslabil (o zhruba 10 procent), podle mnoha odborníku je stále v "bublinovém teritoriu". Ke splasknutí dojde, až zahraniční investoři přestanou kupovat americká aktiva – akcie a dluhopisy.
Budou se totiž bát americké inflace, která způsobí nižší reálnou návratnost dolarových investic. Ačkoli Čína bude americké dluhopisy asi držet "navěky", penzijní fondy v Japonsku a pojišťovny v Evropě zareagují na americkou inflaci jejich výprodejem.
Vývoj směnného páru EURUSD sledujte zde
Dá se vést dlouhá diskuse s krátkým koncem na téma, zda Spojené státy vůbec někdy mohou splatit svůj takřka 14bilionový dluh, který drží především zahraniční hráči. Ti tak mohou přestat nakupovat.
A bublina splaskne právě ve chvíli, kdy bude mít americká vláda problém prodat své dluhopisy (vzpomeňme na Irsko nebo Řecko, jakkoli jejich pozice na světovém trhu je s americkou nesrovnatelná). Místo půjčování si peněz tak bude administrativa peníze tisknout, což se v posledních letech děje v míře nebývalé. Tento "lék" se tak postupně může stát jedem.