14 predikcí finančních profesionálů pro rok 2016

Jaký mají slavné osobnosti ze světa financí výhled na rok 2016? Někteří z expertů varují před recesí a krizí, jiní naopak sdílejí tipy na to, kde v současném složitém tržním prostředí hledat zajímavé výnosy.

Ruchir Sharma (šéf globálních a emerging markets makroekonomických analýz, Morgan Stanley Investment Management)

"Od světové krize nás dělí jeden velký šok. Nejspíše bude mít epicentrum v Číně, kde podrývají růst velké zadlužení, předimenzované investice a demografické problémy. Relativně málo zadlužené země východní Evropy a jižní Asie mají větší naději ustát nevyhnutelný obrat cyklu," domnívá se Sharma.

Dan Fuss (viceprezident Loomis Sayles & Co. a portfoliomanažer Loomis Sayles Bond Fund)

"Výnosy 10letých amerických dluhopisů pravděpodobně do konce roku 2016 vzrostou na 2,8 %," odhaduje Fuss, ačkoli se obává, že aktuální geopolitická nejistota významně zhoršuje možnost odhadovat vývoj.

Pro investory s dluhopisovým portfoliem doporučuje Fuss pro současné období volatility mix státních dluhopisů, korporátních dluhopisů investičního stupně a spekulativních dluhopisů s vysokým výnosem, které mají v příštím roce velkou šanci na nadprůměrnou výkonnost. U spekulativních dluhopisů byste měli být podle Fusse obzvláště vybíraví. "Je téměř jasné, že vysokovýnosové dluhopisy nabízejí tu nejlepší hodnotu ve vztahu k akciím. Jsou mezi nimi ale velké rozdíly," doplňuje Fuss.

Thomas Lee (partner, Fundstrat Global Advisors)

"Akciím by se mělo v roce 2016 skutečně dařit, zejména bankám a kvalitním společnostem (takzvaným blue chips). Banky budou těžit ze zvyšování sazeb v USA a zlepší své výnosy z kapitálu díky oživení ekonomiky. Blue chips budou schopny generovat silnější výnosy ve chvíli, kdy se začne ekonomika zotavovat," očekává Lee.

Rebecca Pattersonová (investiční ředitelka, Bessemer Trust)

Největší riziko pro Evropu v příštím roce? "Uprchlická krize," odpovídá jednoznačně Pattersonová. "Myslím si, že je aktuálně největší výzvou pro Evropskou unii. Teroristické útoky v Paříži zvýšily riziko, že uprchlická krize odstartuje politický posun nebo změny vzorců spotřebitelského chování. Mohou se také promítnout do trendu evropského růstu a do zisků firem."

Pattersonová zůstává opatrná, nebrání jí to však v nadvážení evropských akcií, s nimiž sází na slabé euro. "Útoky v Paříži přitáhly pozornost k evropské uprchlické krizi. Také se domnívám, že se stále více investorů po celém světě zamýšlí nad dopady přílivu milionů migrantů na ekonomiku a trhy. Nejsem si jistá, zda si uvědomují, jaké tržní výkyvy může evropská uprchlická krize spustit v příštím roce."

Jim Caron (výkonný ředitel, Morgan Stanley Investment Management)

"Věřím, že se na trhy vrátí inflační riziková prémie. To by mohlo poskytnout stimul pro růst výnosů 30letých státních dluhopisů, možná směrem k 3,75 %. Trhy by také mohlo překvapit, jak pomalu bude Fed zvyšovat sazby vzhledem ke zlepšujícímu se ekonomickému klimatu," vysvětluje Caron.

Alan Patricof (spoluzakladatel, Greycroft Partners)

"Obávám se přehnané euforie z financování startupů. Je jich aktuálně příliš mnoho a na trhu není dost peněz na jejich udržení. Podle mě uvidíme více 'jednorožců', startupů ohodnocených přes 1 miliardu USD, zkoušejících štěstí na trhu. Teprve pak se dozvíme, zda a kteří se dokáží ufinancovat," říká Patricof.

Russ Koesterich (hlavní globální stratég, BlackRock)

"Téma Fedu by mělo v roce 2016 ustoupit do pozadí," říká Koesterich, který očekává postupné zvyšování sazeb v USA. Předpovídá, že světový růst zůstane pomalý a zvýší se poptávka po aktivech s vysokým výnosem. Investorům, kteří nakoupili dluhopisy s vysokým kupónem před finanční krizí, docházejí zásoby a nemají je čím nahradit. "Není možné dosáhnout výnosu bez rizika. Všechny třídy aktiv mají svá rizika. A žádná z nich není levná. Je potřeba diverzifikovat sázky napříč typy investic," vysvětluje stratég.

Barbara Byrneová (viceprezidentka investičního bankovnictví, Barclays Capital)

"Mělo by začít docházet k oživení na komoditním trhu, a to hlavně z politických důvodů. Začínáme pozorovat pokles rezerv suverénních fondů v Norsku a Saúdské Arábii," říká Byrneová. "Proto by mělo začít docházet k obratu, země si nebudou moci dovolit fluktuaci rezerv. Pravděpodobně nás čekají stabilnější ceny ropy, řekla bych kolem 60 USD za barel. Myslím si, že zažijí oživení energetická aktiva, která jsou zároveň investicemi do udržitelnosti a zaměřují se na naplňování potřeb aktuální poptávky."

Tulio Vera (hlavní světový investiční stratég, JPMorgan Latin American Private Bank)

"Paprsky naděje přicházejí z Argentiny," říká Vera. "Nejde jen o jednu zemi, ale o celý region." Doplňuje ale, že investiční prostředí v Brazílii zůstává nejisté. Předpokládá, že Mexiko nadále bude těžit z amerického ekonomického oživení, zejména v automobilovém průmyslu. "Během příštího roku by se měly objevit velmi zajímavé nákupní příležitosti v Latinské Americe," dodává.

Joseph LaVorgna (hlavní ekonom pro USA, Deutsche Bank)

"Očekáváme zrychlení růstu. Jako kdyby se začínaly objevovat důvody pro lepší výkon ekonomiky. Růst mírně zrychluje, znepokojující ale zůstává, že nejlepším rokem od předkrizového období byl rok 2010. Náš výhled tedy zní: 'Potřebujeme zesílení nastoupeného trendu'," říká LaVorgna.

Mark Haefele (globální investiční ředitel, UBS Wealth Management)

"Světová populace stárne a poptávka po lécích na rakovinu musí nevyhnutelně růst," říká Haefele. "Nabídka kapitálu pro výzkum rizikových stádií nemoci zůstává omezená." Firmy ze sektoru zdravotní péče mají tendenci zaměřovat se na výzkum pozdních fází onemocnění, čímž se naskýtá příležitost pro investory do výzkumu raných fází, pokud chtějí atraktivní dlouhodobý výnos. Navíc jejich investice mohou být přínosem pro celou společnost. "Tato praxe (známá jako sociálně zodpovědné investování - pozn. red.) se nejspíše stane populárnější. Investoři chtějí zohledňovat sociální hodnoty a přitom generovat výnos," říká Haefele.

Yang Zhao (hlavní ekonom, Nomura)

"Přijde tvrdé přistání Číny? Nemyslím si," říká ekonom. "Trh práce zůstane v rovnováze. I přes pouze 5,8% růst HDP bude ekonomika vytvářet pracovní místa, zejména v sektoru služeb, který je na pracovní sílu náročný. Není pravděpodobné, že by finanční odvětví Číny směřovalo do krize, protože většina institucí má za zády vládu. Kdyby měla nějaká systémově důležitá finanční instituce problémy, věřím, že by vláda přispěchala s její záchranou."

Katie Kochová (výkonná ředitelka, Goldman Sachs Asset Management)

"Nástup generace mileniánů má dlouhodobé dopady na investice," říká Kochová. "Jejich výdaje rostou stále rychleji a 'utíkají' výdajům takzvané generace baby boomers. Ti přitom vzhledem k blížícímu se odchodu do důchodu začínají rozpouštět své úspory."

Pro rok 2016 Kochová dává velké šance zejména akciím Netflixu, Nike, H&M a PChome Online (tchajwanské společnosti ze sektoru e-commerce). Mileniáni upřednostňují přímé informace, rychlou spotřebu a zdravý životní styl. Tato témata budou živá po delší dobu, na světě aktuálně žijí 2 miliardy lidí narozených mezi lety 1980 a 2000.

Erik Nielsen (hlavní ekonom, UniCredit)

"Očekáváme další divergenci měnových politik Fedu a ECB. Fed zvýší sazby v příštím roce několikrát a ECB nafoukne rozvahu více, než původně oznámila," říká Nielsen.

Zdroj:
Bloomberg
Investiční guru
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Výhled na rok 2016
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat