5 důvodů pro vyšší inflaci a co to (ne)znamená pro vaše investice

Růst - ilustrační foto
Obrázek: Thinkstock

Proč je inflace důležitá? Zvýší se míra růstu cen ještě více? Jaké ukazatele inflace je potřeba sledovat a které instrumenty mohou být přirozeným zajištěním proti ní?

Inflace představuje změnu cen v průběhu určitého časového období a je nepochybně jedním z hlavních faktorů ovlivňujících ekonomiku. Míra inflace je také jedním z nejdůležitějších ukazatelů pro spotřebitele i investory. Určuje skutečnou hodnotu hotovosti a investic, jež se v čase mění. Dynamicky se měnící míra inflace představuje pro investory značnou výzvu a její vliv na burzovní indexy a ceny zlata a dalších instrumentů je významný.

Pandemie a inflace

Omezení spojená s pandemií covidu-19 uvedla globální ekonomiku do hluboké recese. Ceny ropy dokonce krátce klesly pod nulu. Centrální bankéři otevřeně hovořili o nutnosti čelit deflaci. Makroekonomická situace se však v posledních měsících změnila, a to v důsledku stále lepšího vyrovnávání se jednotlivých zemí s pandemií.

Inflace v Česku začíná být opět velké téma. Index spotřebitelských cen vzrostl v dubnu nečekaně o 3,1 %, přestože ještě na počátku roku atakoval jen 2% úroveň. Češi byli z posledních let zvyklí na vyšší míru inflace než obyvatelé eurozóny či USA, ale aktuální nárůst je opravdu významný. Netýká se totiž primárně naší země, ale má globální charakter.

Masivní monetární stimuly centrálních bank a fiskální podpora ze strany vlád nakoply globální ekonomiku k růstu z koronavirového šoku. ČNB podobně jako Fed nebo ECB stále drží úroky v blízkosti nuly. Dostatek likvidity zvyšuje poptávku nejen po spotřebních statcích, ale masivně rostou také ceny výrobců či ve stavebnictví, které reaguje na rostoucí ceny komodit.

"Je potřeba se zajímat o inflaci, protože se v debatě o ní jedná o sílu úspor nás všech. Řešením jsou (vhodné) investice, jejichž cenový růst je obranou proti znehodnocení úspor. Situace ovšem není jednoduchá, protože ceny mnoha aktiv již v době pandemie výrazně narostly v očekávání pozdějšího oživení. Stále však lze najít vhodné investiční příležitosti a vyjít z klání s inflací se ctí," říká Jiří Tyleček, analytik z XTB.

Centrální banky po celém světě nejspíše trochu překvapila síla oživení a růstu nákladů, které povzbuzují firmy ke zvyšování cen. Intervencionalismus, který zachránil globální ekonomiku před kolapsem, měl za následek to, že domácnosti měly někdy vyšší příjmy, než kdyby k pandemii vůbec nedošlo. Politika volných peněz zároveň povzbudila investory, aby hledali alternativy k hotovosti. To mělo výrazný vliv mimo jiné na ceny surovin, což zvyšovalo další náklady celé společností.

Jak by se měli v takové situaci chovat investoři? Přečtete si KOMPLETNÍ ANALÝZU zaměřenou zejména na inflaci v USA, protože ta bude určovat politiku Fedu, jež má klíčový význam pro globální trhy. Dozvíte se, které ukazatele týkající se inflace je dobré sledovat a které publikace s údaji o inflaci jsou nejdůležitější.

Pět důvodů pro zvyšování inflace

Při budování investičního portfolia by měl každý investor brát v úvahu množství faktorů, které mohou mít vliv na celkovou efektivitu investic. Inflace do této skupiny nepochybně patří. Analytici z XTB rozlišili pět indikací ve vztahu k americké ekonomice, které mohou naznačovat další zvyšování míry inflace:

  • Peněžní transfery jsou ohromné. Kvůli přímým platbám, dávkám v nezaměstnanosti a další podpoře mají americké domácnosti více peněz, než by měly bez nástupu pandemie.
  • Odložená poptávka je silná. Spotřebitelé nemohli utrácet za řadu typů zboží nebo služeb. Po otevření ekonomiky budou svou spotřebu dohánět.
  • Ceny komodit strmě rostou. A nejde jen o ropu, podívejme se na měď, bavlnu, zrniny a další. Rychlý růst cen je důsledkem uvolněné měnové politiky. Investoři hledají nejlepší zhodnocení a donedávna byly nízké ceny komodit (v porovnání s akciemi) lákavé.
  • Náklady na covid-19. Ekonomika se opět otevírá, ale zvýšené náklady na hygienu lze očekávat i v dalším období.
  • Méně konkurence na trhu. Mnohé společnosti utrpěly během pandemie těžké ztráty a další zkrachovaly úplně, zvláště v sektoru služeb. Méně konkurence na trhu znamená větší sílu pro stanovení vyšší ceny.

Z těchto důvodů může inflace růst a zůstat na vyšších úrovních, než by si Fed a další centrální banky přály. Pokud by se tak stalo, mohla by být americká centrální banka podle XTB nucena omezit nákupy aktiv (kvantitativní uvolňování) v době, kdy si americká vláda může chtít půjčovat velké sumy peněz na různé balíčky podpory hospodářství. To by znamenalo výrazný nárůst výnosů amerických vládních dluhopisů se všemi negativními dopady na další trhy.

QE v USA a vývoj na trzích

Na téma inflace dojde také na Analytickém fóru 2021, které se koná již ve středu 26. května 2021 od 17.30. Více ZDE.

Stagflace - ilustrační foto
Obrázek: Flickr
24. 5. 2021 12:17
Hrozí stagflace po vzoru 70. let? Takhle to vidí investiční stratég z Charles Schwab

Nástup pandemie covidu-19 a následné relativně rychlé ožívání ekonomik z ní vytvořily paradoxní situaci nedostatku...

Inflace - ilustrační foto
Obrázek: Thinkstock
21. 5. 2021 12:03
Prudký růst inflace je tu. Opravdu?

Výhrůžky, že Spojené státy čeká období zvýšené inflace, se podle všeho naplňují. Ceny se po delší době začaly výrazněji...

Zdroj:
X-Trade Brokers
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Podpora ekonomiky
Přestat sledovat
Obrázek: CYRRUS
28. 1. 2023 19:00
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Anna Píchová, CYRRUS)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
27. 1. 2023 12:06
Kacerovský (WOOD & Company): Kryptoměny může posunout dále jedině na nich budovaná infrastruktura.…
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Freeimages.com
26. 1. 2023 16:56
Birtová (Realitní Shaker): Jak je na tom český trh s byty, komu je nakloněné současné prostředí a na…
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
26. 1. 2023 10:24
Kubíček (WOOD & Company): Obchodní centra ustála krizové roky se ctí, do dvou let se inflace a vyšší…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Maloobchod
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat