31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
Investiční ředitel společnosti Fidelity Worldwide Investment se zodpovědností za rozvíjející se trhy Alex Homan je přesvědčen, že právě na mladých trzích najde investor největší příležitosti. Jde přitom ještě dále, než je běžné, a doporučuje třeba investice v Nigérii. Kde hledat největší potenciál a jak jsou na tom země BRIC? S Alexem jsme si povídali přímo v Londýně.
Svou poslední analýzu jste nazval "Proč milovat rozvíjející se trhy?". Proč tedy?
Nejde úplně o to je milovat, ale zamyslet se nad nimi v širším kontextu. Pak je lze milovat. Tamní aktiva v posledních letech velmi trpěla, především v relativním srovnání s vyspělými trhy. Na cestě číhalo na tyto trhy několik nášlapných min, třeba obavy o čínskou ekonomiku. Valuace jsou tedy opodstatněně nízké. A nízké valuace jsou dobrá příležitost k nákupu. Stalo se hodně negativních věcí - napětí na Ukrajině, zpřísnění měnové politiky Fedu a další. Vedle toho ale najdeme řadu pozitiv, třeba politické změny v Indii nebo Indonésii. Jsou to i ceny komodit - sice klesají, ale věříme, že jsou poblíž dna. To mladým ekonomikám, mnohdy exportérům komodit, pomůže.
Vy si myslíte, že se propad cen komodit zastavil?
Ceny nyní mnohem lépe odrážejí realitu. Ano, myslíme si, že se stabilizují. Jakmile investoři uvidí, že se ceny komodit ustalují, bude to velký impulz pro ekonomiky vývozců surovin, místní firmy i jejich akcie.
Světová ekonomika je ale globalizovaná. Až americký Fed začne zvedat sazby, může to mít na mladé trhy stejně negativní dopad, jako tomu bylo v době, když začal ukončovat QE?
V krátkém období působí sentiment, lidé začnou například kvůli zvýšení úroků v USA panikařit. Horké peníze budou opouštět i mladé trhy, ale především ty, kde mají své investice různé fondy a ETF. Jsou však i trhy, kde tyto investice nejsou, tato panika se jich tedy nedotkne. Když padaly trhy v Indii či Rusku, jiné trhy rostly. Problém však je, že na těchto trzích není úplně vysoká likvidita.
Můžete jmenovat konkrétní trhy, které dle vás nyní mají potenciál?
Patří sem trhy, které mají ještě vše před sebou, u kterých je ale problém s likviditou. Příkladem je Nigérie, tedy země, kde rychle roste populace a HDP roste z velice nízké úrovně.
A jaký strach z eboly, která teď trápí (nejen) Afriku?
V Nigérii se ebolu podařilo zastavit. Země má úplně jiný zdravotní systém než třeba Sierra Leone. Ale ano, je to věc sentimentu, který může mít i na Nigérii dopad. Jde nicméně jen o krátkodobý efekt. I kdyby se naplnily nejčernější scénáře o 1,5 milionu nakažených v příštím roce, pořád je to zlomek africké populace, na investice a růstový příběh to nebude mít vliv. Strach má naopak za následek vznik velkých investičních příležitostí, bylo to tak v případě ptačí chřipky i SARS.
Vidíte nákupní příležitosti i jinde než v Africe?
Další zajímavá je Indie. Je to chudá země s nízkým HDP na hlavu, s obrovským počtem obyvatel a novou schopnou vládou. Její příběh právě začíná. Pak se nám líbí Indonésie nebo Filipíny. Všichni říkají, že se mladým trhům nedaří, ale nejlepším trhem poslední doby nejsou USA.
Zmínil jste Indii. Co ostatní země BRIC, především Čína a Rusko?
Rusko je a vždy bylo složitým trhem. Spekulovat tu na pokles cen a nízké valuace nemá smysl, riziková přirážka je příliš vysoká. Vybíráme pouze jednotlivé firmy, které se nám líbí bez ohledu na politickou situaci. V Rusku jde o dvě společnosti. Jednou z nich je Surgutněftěgaz. V jejím případě držíme preferenční akcie a těžíme z vysoké dividendy. Pro tento rok bude dividendový výnos okolo 16 %.
Nebojíte se třeba znárodnění?
Ano, to je riziko, a proto v Rusku nemáme velkou expozici.
A co Čína?
Čína nabízí sice mnohem více saturovaný trh než země v Africe, i tady je ale ještě obrovský prostor pro růst. Číňané začínají kupovat Range Rovery, Lamborghini. Co se nyní v Číně snaží podpořit? Domácí poptávku, zdravotnictví a kvalitu života. To je správná cesta k udržitelnému růstu. V Číně jsou tedy sektory, které nás lákají, a odvětví, která nás děsí. Mezi ty druhé patří realitní a bankovní sektor; banky tvoří v Číně skoro 9 % hlavního akciového indexu. Nebojím se však tvrdého přistání, o němž se mluví již řadu let. Čína má dvě výhody – změny jdou správným směrem, nesnaží se tam jen lít nové peníze do systému, a vláda tvrdí, že je schopna vypořádat se s nižší mírou růstu.
Řada ekonomů tvrdí, že především kvůli střetu Západu s Ruskem globalizace skončila. Také si to myslíte?
Podle mě je to nesmysl. Žijeme v globální ekonomice, kde fungují globální trhy. Rusko musí své energie prodávat v zahraničí, v Asii se vždy budou vyvíjet technologie a trh se přesouvá stále více na internet. To globalizaci naopak urychluje.