Americká ekonomika v březnu vytvořila pouze 103 tisíc pracovních míst, nejméně od loňského září

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství vzniklo zhruba 103 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo zhruba 193 tisíc míst po 326 tisících v únoru (revidováno z 313 tisíc). Míra nezaměstnanosti zůstala na 4,1 %. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Tempo meziročního růstu průměrné mzdy se zvýšilo na 2,7 %.

Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, se snížila z 63 % na 62,9 %, čekal se růst na 63,5 %. Míra nezaměstnanosti U6, která bere v úvahu také ty, kteří již hledání práce vzdali, a ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, klesla z 8,2 % na 8 %. Míra nezaměstnanosti (4,1 %) se nachází na 17letém minimu.

Průměrná hodinová mzda se v březnu meziročně zvýšila o 2,7 %, analytici toto tempo růstu po únorových 2,6 % čekali. Proti únoru se průměrná hodinová mzda zvýšila o 0,3 %, v únoru se proti lednu zvýšila o 0,1 %.

V soukromém sektoru vzniklo v březnu asi 102 tisíc míst po přírůstku 320 tisíc míst v únoru (revidováno z 287 tisíc). Očekával se přírůstek asi 190 tisíc míst. Ve veřejném sektoru přibylo zhruba tisíc míst (únorový údaj byl revidován z +26 tisíc na +6 tisíc). Zpracovatelský sektor hlásí přírůstek 22 tisíc míst (odhad: +20 tisíc, únor: +32 tisíc). Úbytek míst byl zaznamenán ve stavebnictví a v maloobchodu.

Někteří analytici upozorňovali, že by březnová čísla mohla být relativně slabá. Na vině je podle nich mimo jiné mírná zima, která přála nabírání nových zaměstnanců v předchozích měsících. Podle analytiků agentury Bloomberg svou roli sehrály také sněhové bouře, které v březnu zasáhly severovýchod USA.

"Celkově podle mě trh práce zůstává v dobré kondici. Čísla, která vyšla, neindikují žádné zásadní změny. Trh i Fed by nejnovější statistiku měly vstřebat bez větších problémů," uvedl ekonom Sam Bullard z Wells Fargo.

Quincy Krosbyová z Prudential Financial upozornila, že tvorba míst tempem kolem 300 tisíc se již nemusí opakovat. "Spojené státy se blíží stavu plné zaměstnanosti, takže tempo tvorby pracovních míst bude postupně klesat," uvedla.

Americký dolar k euru po zveřejnění statistiky nejdříve oslabil z 1,224 k 1,226 EUR/USD, posléze se vydal opačným směrem a dostal se až k 1,222 EUR/USD, nakonec se ale vrátil k úrovním kolem 1,226 EUR/USD.

Podle dat agentury ADP vytvořil soukromý sektor ve Spojených státech v březnu 241 tisíc pracovních míst. Očekával se výsledek 208 tisíc. V únoru v soukromém sektoru vzniklo podle ADP 246 tisíc míst (revidováno z 235 tisíc).

Americká ekonomika musí vytvářet 75-100 tisíc pracovních míst měsíčně, aby držela krok s růstem pracovní síly. Údaj o tvorbě pracovních míst za leden byl revidován z 239 tisíc na 176 tisíc. Měsíční průměr přírůstku míst za letošní první čtvrtletí je 202 tisíc, a je tak vyšší než měsíční průměry za první čtvrtletí loňského a předloňského roku.

Za celý loňský rok americká ekonomika vytvořila přibližně 2,1 milionu pracovních míst, což bylo pod úrovní 2,2 milionu z roku 2016. Ekonomové očekávají, že tento údaj letos opět klesne, neboť USA se blíží stavu plné zaměstnanosti. To by mělo vést k rychlejšímu růstu mezd, do konce roku by měl jejich meziroční růst dosáhnout podle ekonomů 3 %. Odborníci věří, že celková míra nezaměstnanosti, která za rok 2017 klesla o 0,7 procentního bodu, by do konce letošního roku mohla klesnout na 3,5 %.

Trh práce by dále mohl být podpořen schváleným balíčkem daňových úlev ve výši 1,5 bilionu dolarů. Podnikům jsou nicméně stimuly předkládány v době, kdy hospodářství pracuje téměř na plnou kapacitu, a tak existují obavy z jeho přehřátí.

Inflace v únoru stoupla na 2,2 %, růst HDP ve čtvrtém čtvrtletí dosáhl anualizovaného tempa 2,9 %

Index spotřebitelských cen v USA v únoru meziročně stoupl o 2,2 % po růstu o 2,1 % v lednu. Analytici s tímto růstem počítali. V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny stouply o 0,2 % (odhad: +0,2 %, leden: +0,5 %). Meziroční jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, v únoru stagnovala na 1,8 %.

Růst americké ekonomiky v posledním čtvrtletí loňského roku zpomalil v celoročním přepočtu podle finálních dat ministerstva obchodu na 2,9 % z 3,2 % v předešlém čtvrtletí. Zpřesněný odhad uváděl, že růst ekonomiky zpomalil na 2,6 %. Výsledek 2,9 % byl zároveň lepší než odhad analytiků, kteří počítali s 2,7 %. Za celý loňský rok se hrubý domácí produkt zvýšil o 2,3 % po růstu o 1,5 % v roce předchozím, kdy byl nejslabší od roku 2009.

Na začátku letošního roku tempo růstu ekonomiky zřejmě dále kleslo, což je podle analytiků patrné z dat o vývoji maloobchodních tržeb, zakázek na zboží dlouhodobé spotřeby a průmyslové produkce i z údajů z realitního trhu.

Americká centrální banka na svém březnovém zasedání podle očekávání posunula základní úrokovou sazbu do pásma 1,50-1,75 %. Zároveň vydala novou makroekonomickou prognózu. Výhled růstu hospodářství USA v letošním roce Fed zvýšil na 2,7 % z 2,5 % v prosinci, ještě v září banka růst HDP odhadovala jen na 2,1 %. Výhled pro rok 2019 Fed posunul na 2,4 % z 2,1 % a výhled pro rok 2020 ponechal na 2,0 %.

PCE inflace by letos měla podle centrální banky dosáhnout 1,9 %, v roce 2019 by se měla zvýšit na 2,0 % a v roce 2020 by měla stoupnout na 2,1 %. Proti prosinci tak byl upraven pouze výhled pro rok 2020, a to z 2,0 %. Krátkodobá rizika Fed celkově hodnotí jako vyrovnaná.

Fed podle březnové prognózy nadále očekává v letošním roce trojí zvýšení úrokových sazeb po 25 bazických bodech. Výhled základní úrokové sazby pro příští rok banka zvýšila na 2,9 % z prosincových 2,7 % a výhled pro rok 2020 upravila na 3,4 % z prosincových 3,1 %. Výhled pro delší období počítá s úrokovou sazbou na úrovni 2,9 % (prosincová prognóza: 2,8 %).

Zdroj:
FXstreet.com, Bloomberg, CNBC, ČTK
Nezaměstnanost
Přestat sledovat
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
25. 1. 2021 9:55
Expertní tržní výhled: MONETA (již) zajímavá na prodej a nebezpečí obchodování na páku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat