Americká ekonomika v říjnu vytvořila 261 tisíc pracovních míst, údaj za říjen byl revidován z -33 tisíc do plusu

Ve Spojených státech v říjnu mimo zemědělství vzniklo zhruba 261 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že v USA vzniklo asi 310 tisíc míst po zhruba 18 tisících v září (revidováno z -33 tisíc). Míra nezaměstnanosti klesla z 4,2 % na 4,1 %, očekávala se stagnace na zářijové hodnotě. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Tempo meziročního růstu průměrné mzdy kleslo na 2,4 %.

Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, se v říjnu snížila z 63,1 % na 62,7 %. Míra nezaměstnanosti U6, která bere v úvahu také ty, kteří již hledání práce vzdali, a ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, klesla z 8,3 % na 7,9 %. Míra nezaměstnanosti se aktuálně nachází na 17letém minimu, její říjnový pokles byl však částečně způsoben vypadnutím 765 tisíc lidí z kategorie pracovní síly.

Průměrná hodinová mzda se v říjnu meziročně zvýšila o 2,4 %, v září stoupla o 2,8 % (revidováno z +2,9 %), od května do srpna se zvyšovala konstantně o 2,5 %. Analytici odhadovali, že v říjnu dosáhne tempo růstu 2,7 %. Proti září se v říjnu průměrná hodinová mzda nezměnila, trh čekal, že se zvýší o 0,2 % po 0,5% růstu v září.

V soukromém sektoru vzniklo v říjnu 252 tisíc míst po přírůstku 15 tisíc míst v září (revidováno z -40 tisíc). Očekával se přírůstek 303 tisíc míst. Ve veřejném sektoru vzniklo devět tisíc míst (zářijový údaj byl revidován z +7 tisíc na +3 tisíce). Zpracovatelský sektor hlásí přírůstek 24 tisíc míst (odhad: +15 tisíc, září revidováno z -1 tisíce na +6 tisíc). Nejvíce k tvorbě pracovních míst přispěl sektor turismu, pohostinství a volnočasových aktivit, na který měly hurikány největší negativní dopad.

Americký dolar k euru těsně před zveřejněním zprávy oslabil z 1,165 EUR/USD na 1,1686 EUR/USD, po 13.30 SEČ ale část ztrát smazal a kolem 13.45 SEČ se pohyboval kolem 1,167 EUR/USD. Dolarový index měřící výkonnost dolaru ke koši šesti dalších hlavních světových měn na zveřejnění zprávy zareagoval poklesem z 94,7 bodu k 94,4 bodu.

Slabý zářijový přírůstek míst byl způsoben řáděním hurikánů Harvey a Irma na přelomu srpna a září, které napáchaly podle odhadů škody za bezmála 300 miliard dolarů. Údaje o pracovních místech jsou ve vládní zprávě stanovovány na základě průzkumu mezi zaměstnavateli, přičemž průzkum řadí mezi nezaměstnané i pracovníky s hodinovou mzdou, kteří po určitou dobu nemohli pracovat. Výpočet míry nezaměstnanosti je ale založen na samostatném průzkumu mezi domácnostmi, který takovéto pracovníky považuje stále za zaměstnané. To je důvod, proč v září míra nezaměstnanosti klesla o dvě desetiny procentního bodu navzdory jen velmi slabému přírůstku nových pozic při růstu míry participace.

"Extrémní počasí mělo vliv i na zprávu o říjnovém vývoji situace na trhu práce, čistý přírůstek nových míst byl ale i tak slušný. Celkově statistika nepřinesla žádné překvapení, investoři nyní navíc věnují více pozornosti hospodářským výsledkům firem," řekl Charles Lieberman, investiční ředitel ve společnosti Advisory Capital Management.

"Můj první názor byl, že je to trochu zklamání. Při druhém pohledu to ale není tak špatné, protože za minulý měsíc je tam významná revize směrem nahoru," doplnil analytik Brad McMillan ze společnosti Commonweatlth Financial Network.

"Mzdy se posunují správným směrem, jejich růst ale stále není takový, jaký bychom si přáli," poznamenal Dan North, hlavní ekonom v Euler Hermes. "Historie naznačuje, že při současné míře nezaměstnanosti by měly mzdy růst mnohem rychleji," potvrdila Catherine Barreraová, hlavní ekonomka v pracovní agentuře ZipRecruiter.

Americká ekonomika musí vytvářet zhruba 75-100 tisíc pracovních míst měsíčně, aby držela krok s růstem pracovní síly. Údaj o tvorbě pracovních míst za srpen byl revidován ze 169 tisíc na 208 tisíc.

Podle středeční zprávy agentury ADP vytvořil soukromý sektor v USA v říjnu přibližně 235 tisíc pracovních míst. Analytici oslovení agenturou Reuters v průměru odhadovali, že vzniklo kolem 196 tisíc míst. V září podle údajů ADP v soukromém sektoru vzniklo zhruba 110 tisíc míst (revidováno ze 135 tisíc).

Inflace v září zrychlila na 2,2 %, růst ekonomiky dosáhl v třetím čtvrtletí anualizovaného tempa 3 %

Index spotřebitelských cen ve Spojených státech v září meziměsíčně stoupl o 0,5 %. Analytici odhadovali, že se po srpnovém růstu o 0,4 % zvýšil o 0,6 %. Meziroční míra inflace stoupla na 2,2 % ze srpnových 1,9 %. Meziroční jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, stagnovala na 1,7 %. Americká centrální banka meziroční tempo růstu spotřebitelských cen cíluje na 2 %. Inflační zpráva za září bude zveřejněna ve středu 15. listopadu.

Inflace by se mohla podle ekonomů v příštích letech zvyšovat rychleji, pokud americký prezident Donald Trump prosadí své návrhy na zvýšení investic do infrastruktury a výdajů na obranu. Fiskální stimuly na pozadí plné zaměstnanosti by pak podle analytiků znamenaly také mnohem vyšší tempo růstu úrokových sazeb, než jaké se nyní čeká.

Růst ekonomiky USA v třetím čtvrtletí v celoročním přepočtu zpomalil na 3 % z 3,1 % v druhém kvartálu. Čísla jsou však lepší než odhady analytiků, kteří počítali s 2,5% růstem. Jádrové výdaje na osobní spotřebu vzrostly v třetím čtvrtletí o 1,3 % po +0,9 % v druhém čtvrtletí.

Americká centrální banka na listopadovém zasedání ponechala základní úrokovou sazbu beze změny v rozpětí na 1,00-1,25 %. V září měnový výbor banky oznámil plán snižování své bilance a představil také aktualizovanou ekonomickou prognózu. Dvanáct ze šestnácti členů FOMC čeká ještě letos zvýšení základní úrokové sazby, výhled na další roky se však v populárním grafu nazývaném "dot plot" stal méně agresivním. Do roku 2019 centrální bankéři předpokládají o jedno zvýšení základní sazby méně než v červnu. Novou makroekonomickou projekci představí Fed v rámci svého zasedání v polovině prosince.

Fed - "dot plot" projekce (září 2017), zdroj: Fed

Zdroj:
FXstreet.com, CNBC, Bloomberg, ČTK
Nezaměstnanost
Přestat sledovat
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
26. 1. 2021 17:00
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
25. 1. 2021 9:55
Expertní tržní výhled: MONETA (již) zajímavá na prodej a nebezpečí obchodování na páku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…