Americká ekonomika v září vytvořila 136 tisíc pracovních míst, meziroční růst mezd zpomalil na 2,9 %

Ve Spojených státech v září mimo zemědělství vzniklo asi 136 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo zhruba 145 tisíc míst po 168 tisících v srpnu (revidováno ze 130 tisíc). Míra nezaměstnanosti klesla z 3,7 % na 3,5 %, nejnižší úroveň od začátku roku 1970. Údaje v pátek zveřejnilo ministerstvo práce USA. Meziroční růst mezd v září zpomalil na 2,9 %.

Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, v září stagnovala na 63,2 %. Míra nezaměstnanosti U6, která bere v úvahu i ty, kteří již hledání práce vzdali, a také ty, kteří jsou zaměstnáni pouze na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, spadla na 6,9 % ze 7,2 %.

Průměrná hodinová mzda v září meziročně stoupla o 2,9 %, v srpnu růst činil 3,2 %, analytici čekali stagnaci na této úrovni. Proti srpnu se mzda v září nezměnila, analytici čekali růst o 0,3 % po 0,4% zvýšení v srpnu.

V soukromém sektoru vzniklo v září zhruba 114 tisíc míst po přírůstku 122 tisíc míst v srpnu (revidováno z 96 tisíc). Očekával se přírůstek přibližně 133 tisíc míst. Ve veřejném sektoru přibylo v září přibližně 22 tisíc míst, v srpnu se počet míst ve veřejném sektoru zvýšil o 46 tisíc (revidováno z 34 tisíc). Zpracovatelský sektor ohlásil za září úbytek asi 2 tisíc míst (odhad: +4 tisíce, srpen: +2 tisíce).

Americký dolar v reakci na zveřejněná data mírně posílil, euro k americké měně oslabilo z 1,098 USD na 1,097 USD. Futures na akciový index S&P 500 se zvýšily a výnos 10letých vládních dluhopisů USA kolem 15.30 SELČ stagnoval na 1,54 %.

Navzdory prudkému poklesu míry nezaměstnanosti ekonomové čekají, že americká centrální banka letos ještě nejméně jednou sníží úrokové sazby, a to kvůli nejistému vývoji obchodní politiky. Negativně podle analytiků vyznívá i výrazné zpomalení růstu mezd.

"Vztah mezi růstem mezd a inflací není úplně silný, pokles tempa růstu výdělků ale i tak o něco snižuje šance na to, že se utažená situace na trhu práce nakonec promítne do vývoje spotřebitelských cen," říká Eric Winograd, ekonom z AllianceBernstein.

Podle středečních údajů agentury ADP soukromí zaměstnavatelé v USA v září vytvořili asi 135 tisíc míst. Analytici v průměru odhadovali, že vzniklo asi 140 tisíc pracovních příležitostí po 157 tisících v srpnu (revidováno ze 195 tisíc).

Ekonomové odhadují, že k udržení míry nezaměstnanosti na stávající úrovni je potřeba každý měsíc vytvořit asi 100 tisíc pracovních míst. Údaj o tvorbě míst za červenec byl revidován ze 159 tisíc na 166 tisíc.

Za celý rok 2018 americká ekonomika vytvořila přibližně 2,6 milionu pracovních míst, což bylo nad 2,1 milionu z roku 2017 i 2,2 milionu z roku 2016.

Růst cen v srpnu zpomalil na 1,7 %, růst HDP v druhém čtvrtletí zpomalil na 2 %

Tempo růstu ekonomiky Spojených států v letošním druhém čtvrtletí kleslo na 2,0 % z 3,1 % v prvním kvartálu. Za celý loňský rok ekonomika USA vzrostla o 2,9 %, celoroční růst tak zrychlil z předloňských 2,2 %, byl nejprudší za poslední tři roky a dostal se k 3% úrovni, kterou si stanovila za cíl administrativa Donalda Trumpa.

Obavy z dalšího vývoje ekonomiky ale vyvolávají nová makrodata. Index nákupních manažerů ve výrobě sestavovaný Institutem řízení dodávek (ISM) například v září klesl pod klíčovou 50bodovou hranici a dostal se na nejnižší úroveň za více než deset let.

Index spotřebitelských cen ve Spojených státech v srpnu meziročně stoupl o 1,7 % po růstu o 1,8 % v předchozím měsíci. V meziměsíčním srovnání se ceny zvýšily o 0,1 % po růstu o 0,3 % v červenci. Jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, stoupla v meziročním srovnání na 2,4 % z 2,2 % v červenci.

Zdroj:
FXstreet.com, Bloomberg, CNBC, ČTK
Nezaměstnanost
Přestat sledovat
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat