Americká ekonomika v září vytvořila jen 661 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti klesla na 7,9 %

Ve Spojených státech v září mimo zemědělství vzniklo 661 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ekonomika vytvořila přibližně 850 tisíc míst po 1,489 milionu míst v srpnu (revidováno z 1,371 milionu). Celková míra nezaměstnanosti klesla na 7,9 % z 8,4 % v srpnu, čekal se pokles na 8,2 %. Údaje v pátek zveřejnilo ministerstvo práce USA. Meziroční růst mezd v srpnu pokračoval meziročním tempem 4,7 %.

Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, v září klesla na 61,4 % % z 61,7 % v srpnu. Míra nezaměstnanosti U6, která bere v úvahu také ty, kteří už hledání práce vzdali, a rovněž ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, se snížila na 12,8 % z 14,2 %.

USA - míra nezaměstnanosti a míra participace (v %)

V soukromém sektoru vzniklo v září 877 tisíc míst po přírůstku 1,022 milionu míst v srpnu (revidováno z 1,027 milionu). Očekával se vznik zhruba 850 tisíc míst.

USA - změna počtu pracovních míst (celkově a soukromý sektor)

Průměrná hodinová mzda v září meziročně stoupla o 4,7 % po růstu o 4,6 % v srpnu (revidováno z +4,7 %), čekal se ale růst dokonce o 4,8 %. Proti srpnu mzda v září stoupla o 0,1 % po růstu o 0,3 % v předchozím měsíci (revidováno z +0,4 %). Stále vysoký meziroční růst mezd potvrzuje, že nejvíce byla pandemií zasažena hůře placená místa.

USA - vývoj průměrné mzdy (meziměsíčně, v %)

V reakci na oznámená data začal posilovat americký dolar. Futures na americké akciové indexy klesaly již během dne po zprávě, že se prezidentský pár nakazil koronavirem, po oznámení údajů z trhu práce se jejich pokles mírně zvýraznil.

Podle středečních údajů agentury ADP soukromí zaměstnavatelé v USA v září vytvořili asi 749 tisíc míst. Analytici v průměru odhadovali, že vzniklo asi 650 tisíc pracovních příležitostí po přírůstku asi 481 tisíc míst v srpnu (revidováno ze 428 tisíc).

USA - změna počtu pracovních míst v soukromém sektoru (ADP)

Čtvrteční data poté ukázala, že o podporu v nezaměstnanosti požádalo v týdnu do 19. září nově 837 tisíc lidí. Výsledek je lepší než před týdnem, kdy to bylo 873 tisíc (revidováno z 870 tisíc), a také lepší, než čekali analytici (850 tisíc).

Za celý rok 2019 americká ekonomika vytvořila 2,1 milionu pracovních míst. V roce 2018 v USA vzniklo mimo zemědělství zhruba 2,6 milionu míst, v roce 2017 asi 2,1 milionu pozic a v roce 2016 zhruba 2,2 milionu míst.

Dopady pandemie covidu-19 na americký trh práce byly poprvé vidět v číslech za březen, tehdy v americké ekonomice mimo zemědělství zaniklo asi 1,37 milionu míst. Šlo o první úbytek míst od roku 2010. Dramaticky se situace zhoršila v dubnu, kdy úbytek míst dosáhl 20,79 milionu. Míra nezaměstnanosti v březnu stoupla na 4,4 % z květnových 3,5 %, v dubnu vyskočila na 14,7 %, a byla tak nejvyšší od velké hospodářské krize z 30. let 20. století. V poválečné historii byl dosavadní rekord celkové míry nezaměstnanosti 10,8 %. V květnu se čekalo další zhoršení situace, na trh ale dorazila opačná čísla, nezaměstnanost klesla na 13,3 %. Od té doby se situace na trhu práce postupně zlepšuje.

K tvorbě pracovních míst přispívá vracení se života do normálu. Obavy ohledně dalšího vývoje ekonomiky ovšem vzbuzuje stále vysoké tempo růstu počtu nakažených koronavirem (mezi nakaženými lidmi je mimo jiné i prezidentský pár), negativně pak působí i nejistota spojená s listopadovými volbami a neschopnost politiků najít dohodu na další podpoře ekonomiky.

Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí kvůli problémům spojeným se šířením nemoci covid-19 zažila nejhlubší propad v historii a dostala se do recese. Hrubý domácí produkt se v přepočtu na celý rok podle finálních údajů snížil o 31,4 %. Výsledek je sice nakonec lepší, než čekali analytici, kteří po prvním odhadu předpovídali propad HDP o 32,5 % a po druhém o 31,7 %, rozdíl je ale minimální. Spojené státy za sebou mají rekordně dlouhou ekonomickou expanzi, která trvala od roku 2009.

Kvůli rychlému šíření koronaviru se americká vláda na konci března rozhodla citelně utlumit ekonomickou aktivitu. Zavřít musela řada firem, což se dotklo například hotelů, restaurací, barů a dalších služeb. Desítky milionů lidí se tak ocitly bez práce, právě služby se přitom na tvorbě HDP ve Spojených státech podílejí nejvíce.

Zdroj:
FXstreet.com, Bloomberg, CNBC, MarketWatch, ČTK
Nezaměstnanost
Přestat sledovat
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Pracovní trh
Přestat sledovat
4. 12. 2021 6:52
Na tyto zajímavé investice z dílny WOOD & Company se můžete těšit v prvním čtvrtletí 2022
Akcie ČR
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Private equity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
3. 12. 2021 11:57
Jaroslav Šura: Na americkém trhu držím současné vítěze a ty nové netipuji, časování trhu většinou…
Americké akcie
Přestat sledovat
Časování trhu
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
2. 12. 2021 6:49
Filip Kejla a Petr Novotný, jak je nejspíše ještě neznáte
Akciový trh
Přestat sledovat
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
30. 11. 2021 10:20
Analytik: Inflace v Česku v roce 2022 zpomalí, k 2% cíli se ale ani nepřiblíží
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat