Americké akcie na úvod týdne mírně posílily, investoři ale vyhlížejí výsledkovou sezónu s opatrností

Akcie v USA zakončily pondělní rozkolísanou obchodní seanci mírným růstem. Náladu na burze ovlivnily smíšené výsledky hospodaření banky Citigroup, které odstartovaly hlavní výsledkovou sezónu v USA a stáhly níže finanční sektor. Ztráty finančních firem kompenzoval růst zdravotnických a technologických titulů.

Index Dow stoupl o 0,10 % na 27 359,16 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,02 % na 3 014,30 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 0,17 % na 8 258,19 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 2,34 % na 12,68 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o tři bazické body na 2,09 %. Ceny ropy klesly o procento a bitcoin zdražil o více než 2 %.

Zisk Citigroup (-0,08 %) ve druhém čtvrtletí byl lepší, než se čekalo, úroková marže se však snížila. Akcie Citigroup se v reakci pohybovaly oběma směry, po počátečním propadu vzrostly, nakonec uzavřely s nepatrnou ztrátou. Oslabily však akcie dalších bank včetně JPMorgan Chase (-1,21 %), Goldman Sachs Group (-1,10 %) a Wells Fargo (-1,35 %), které zveřejní výsledky hospodaření v úterý.

Akcie výrobce letadel Boeing (-1,02 %) oslabily v reakci na nedělní zprávu The Wall Street Journal, podle které nebudou smět letadla 737 MAX létat do počátku příštího roku. Prudce oslabily akcie výrobce antivirového softwaru Symantec (-10,68 %), který podle informací ze zdrojů ukončil jednání o svém převzetí firmou Broadcom (+1,03 %).

Tento týden plně vypukne sezóna zveřejňování výsledků hospodaření za druhé čtvrtletí. Analytici očekávají, že zisk firem z indexu S&P 500 klesne o 0,3 %. To by podle údajů Refinitiv IBES znamenalo první pokles zisku za tři roky. Podle průzkumu FactSet dokonce analytici čekají pokles zisků o 3 % meziročně. "Výkon akciových trhů bude zřejmě spíše tlumený do doby, než bude oznámeno více výsledků hospodaření," uvedl stratég Bruderman Asset Management Oliver Pursche.

"Nízká očekávání nechávají zajímavý prostor pro pozitivní překvapení. Proti výsledkům firem ale budou investoři nadále klást ekonomické výhledy, dění okolo Fedu a sazeb a také téma obchodních válek," upozornil Bruce Bittles, stratég ze společnosti Baird.

Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla podle očekávání pouze o 6,2 %. Pro amerického prezidenta skvělá zpráva, pro finanční trhy minimálně smíšená.

Tři hlavní indexy uzavřely minulý týden na nových rekordech díky komentářům šéfa centrální banky USA Jeromea Powella, kterými posílil naději, že banka příští týden poprvé za deset let sníží úrokové sazby.

Americký dolar zahájil týden mírným růstem. Objem obchodování byl ale kvůli letním prázdninám nízký a dolaru ve větším posílení brání očekávání, že Fed na svém příštím zasedání sníží sazby. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, posílil o 0,1 % na 96,95 bodu. Vůči euru dolar stoupl o 0,1 % na 1,1258 USD, k jenu však zůstal téměř beze změny na 107,91 JPY. Euro vůči jenu kleslo o 0,1 % na 121,48 JPY.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

Zdroj:
CNBC, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat