Americké akcie v úterý napravily část pondělních ztrát, obchodování ale bylo opět divoké
Americké akcie během úterního obchodování procházely značnými výkyvy. Nakonec výrazně posílily, a smazaly tak velkou část svých pondělních ztrát.

Index Dow posílil o 2,33 % na 24 912,77 bodu, S&P 500 vzrostl o 1,74 % na 2 695,14 bodu a Nasdaq Composite se zvýšil o 2,13 % na 7 115,88 bodu. S výjimkou veřejných služeb zpevnily akcie ve všech hlavních odvětvích. Index volatility VIX klesl o 19,67 % na 29,98 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o bezmála deset bazických bodů na 2,802 %. Po úvodním propadu pod 6 000 USD ožil také bitcoin, jeho cena narostla na zhruba 7 700 USD.
Dow zaznamenal nejprudší procentuální nárůst od ledna 2016. V pondělí se naopak propadl o 4,6 %, což představovalo nejprudší pokles od srpna 2011. S&P 500 se v pondělí propadl o 4,1 % a Nasdaq Composite o 3,8 %.
Úterní obchodování zahájil Dow více než dvouprocentním poklesem. Poté se však vývoj na trhu několikrát otočil a index se během dne pohyboval v rozpětí více než 1 000 bodů. V závěru obchodování spolu s dalšími předními indexy výrazně posiloval.
Prudký pokles na amerických akciových trzích odstartoval již v pátek, kdy Dow ztratil přes 2,5 %. Zpráva o rychlém růstu mezd ve Spojených státech totiž vyvolala obavy, že inflace i úrokové sazby se budou zvyšovat rychleji, než se předpokládalo.
"Podle nás se v současnosti jedná pouze o přerušení býčího trendu, ne o nástup medvěda. Nevnímali jsme v podstatě žádné podmínky či signály typické pro dlouhodobé vrcholy na akciovém trhu," uvedl Craig Callahan, zakladatel ICON Advisers.
Pokles postihl rovněž akciové trhy mimo Spojené státy. Evropské akcie v úterý sestoupily až na nejnižší úroveň od loňského srpna, později však část ztrát smazaly. Panevropský akciový index STOXX 600 Europe uzavřel obchodování s poklesem o 2,4 %, dopoledne přitom ztrácel až 3,2 %.
Na devizovém trhu se dolar vůči koši předních měn vyšplhal až na nejvyšší úroveň za více než týden, protože investoři do americké měny přesunovali prostředky v reakci na propad světových akciových burz. Později však dolar o zisky přišel. V závěru obchodování v New Yorku si euro vůči dolaru připisovalo 0,1 % na 1,2380 USD.
Dolar během dne posiloval již třetí obchodní seanci za sebou. Jeho růstu nezabránila ani zpráva amerického ministerstva obchodu o tom, že deficit zahraničního obchodu Spojených států se v prosinci vyšplhal na nejvyšší úroveň za devět let.
Ceny ropy na světovém trhu klesaly již třetím dnem, když je stahovala níže vlna prodejů akcií, dluhopisů, kryptoměn i surovin. Přesto jsou ceny ropy nyní zhruba o procento vyšší než na počátku letošního roku.
Ačkoli americké akcie zaznamenaly v pondělí největší denní propad od roku 2011 a výkyvy na burze jsou na rekordech, dopad na ropu byl podstatně slabší. Obchodníci podotýkají, že trh do značné míry ochránila struktura termínových obchodů.
Celkově je světový obchod s ropou stále ovlivňován na jedné straně dohodou Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) o omezování těžby o 1,8 milionu barelů denně, na straně druhé pak vzestupem těžby ropy v USA nad deset milionů barelů denně. K tomu se nyní přidává sezónní pokles poptávky, protože řada rafinérií na severní polokouli se chystá na údržbu po zimním období.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Americký výrobce letecké techniky Boeing (v úterý +3,66%) předložil brazilské vládě plán, podle něhož by měl na novém společném podniku s tamním výrobcem letadel Embraer podíl 80-90 %. V úterý to uvedl brazilský list Valor Económico.
- Bilance zahraničního obchodu Spojených států v prosinci vykázala schodek 53,1 miliardy USD (odhad: -52 miliard USD, listopad: -50,4 miliardy USD), což je nejvyšší hodnota od října 2008. Dovoz vyhnala na rekordní úroveň vysoká domácí poptávka i zdražení surovin.
- Americký prezident by přivítal platební neschopnost vlády, pokud by se Kongres nedohodl na imigrační reformě, která "zabrání pronikání zločinců do země". Donald Trump to v úterý prohlásil na poradě v Bílém domě. Trumpův kabinet se v noci na pátek může ocitnout bez prostředků, pokud se kongresmani nedohodnou na dalším provizorním financování vládních úřadů. Demokraté, jejichž hlasy republikánská většina potřebuje, si ale kladou podmínky.
-
Evropská komise se rozhodla, že přezkoumá záměr americké technologické společnosti Apple (v úterý +4,18 %) koupit aplikaci pro rozpoznávání hudby Shazam. Vyhověla tak požadavku několika členských zemí Evropské unie a Evropského sdružení volného obchodu. Apple ohlásil dohodu o převzetí Shazam v prosinci, nezveřejnil však finanční podmínky. Podle úterního sdělení komise by akvizice mohla mít negativní dopad na hospodářskou soutěž v Evropském hospodářském prostoru.
- USA: JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v prosinci 5,811 milionu (odhad: 5,9 milionu, únor: 5,978 milionu).
-
USA: Index ekonomického optimismu v únoru stoupl na 56,7 bodu z 55,1 bodu v lednu (odhad: 55,4 bodu).
- Společnost SpaceX úspěšně vypustila svou největší raketu Falcon Heavy.
- Barclays snížila doporučení na akcie ExxonMobil (v úterý -1,72 %) na "underweight" z "overweight".
Výsledková sezóna
- Největší americká automobilka General Motors (v úterý +5,81 %) vykázala za loňský rok čistou ztrátu 3,9 miliardy dolarů kvůli jednorázovým účetním nákladům souvisejícím s daňovou reformou ve Spojených státech. Bez zahrnutí mimořádných položek však vydělala 9,9 miliardy dolarů, což představuje nejvyšší zisk od opuštění bankrotového režimu v roce 2009.
- Výsledky Archer-Daniels-Midland (v úterý +3,42 %) v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,82 USD (odhad: 0,7 USD), tržby 16,07 miliardy USD (odhad: 16,66 miliardy USD).
- Výsledky Allergan (v úterý +1,80 %) v 4Q: Upravený zisk na akcii 4,86 USD (odhad: 4,74 USD), tržby 4,33 miliardy USD (odhad: 4,28 miliardy USD).
- Výsledky Centene (v úterý +4,24 %) v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,97 USD (odhad: 0,94 USD), tržby 12,8 miliardy USD (odhad: 12,5 miliardy USD).
- Výsledky Walt Disney (v úterním after-marketu +1,7 %) v 4Q: Očištěný zisk na akcii 1,89 USD (odhad: 1,61 USD), tržby 15,35 miliardy USD (odhad: 15,45 miliardy USD).
- Výsledky Snap (v úterním after-marketu +17,4 %) v 4Q: Ztráta na akcii 0,13 USD (odhad: 0,16 USD), tržby 285,7 milionu USD (odhad: 252,9 milionu USD).
- Výsledky Chipotle Mexican Grill (v úterním after-marketu -5,2 %) v 4Q: Očištěný zisk na akcii 1,34 USD (odhad: 1,32 USD) tržby 1,1 miliardy USD.
- Výsledky Gilead Sciences (v úterním after-marketu -2,3 %) v 4Q: Čistá ztráta na akcii 2,96 USD, očištěný zisk na akcii 1,78 USD (odhad: 1,70 USD), tržby 5,95 miliardy USD (odhad: 5,78 miliardy USD).