23. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie na burze v USA v úterý zpevnily. Hlavním impulzem byl optimistický projev šéfa americké centrální banky, přispěly také solidní čtvrtletní výsledky, které hlásí americké firmy.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,22 % a obchodování uzavřel na 25 119,89 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,40 % na 2 809,55 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,63 % na 7 855,12 bodu. Index volatility VIX klesl o 6 % na 12,06 % a výnos 10letých vládních dluhopisů USA nepatrně stoupl a zakončil na 2,86 %. Dařilo se kryptoměnám v čele s bitcoinem, který připsal bezmála 10 % a obchoduje se nad 7 000 USD.
Předseda Fedu Jerome Powell v pololetní zprávě o ekonomice a měnové politice hospodářství USA i jeho vyhlídky zhodnotil příznivě a relativizoval dopady současných jednání o obchodních vztazích na měnovou politiku.
Investoři hledali v Powellově pololetní zprávě o ekonomice a měnové politice náznak, zda by Fed mohl zpomalit tempo zvyšování úrokových sazeb. Protože se ale Powell globálnímu obchodu příliš nevěnoval, trh si to podle analytiků vyložil jako signál k nákupu dolaru.
Powell řekl, že americký trh práce zůstane ještě několik let silný a inflace kolem dvouprocentního cíle centrální banky. Úrokové sazby by se přitom měly dále pozvolna zvyšovat. Za nejistoty, které by mohly ohrozit současný výhled, označil obchodní a daňovou politiku, nicméně poznamenal, že je zatím obtížné odhadnout konečné důsledky současných obchodních jednání, stejně jako ekonomické dopady nedávných změn ve fiskální politice.
K růžovým perspektivám přispívají výsledky amerických firem za druhé čtvrtletí. Analytici předpovídají, že firmy ohlásí růst zisku o 21,2 %. Z prvních 39 firem z indexu S&P 500, které výsledky svého hospodaření již zveřejnily, překonalo očekávání analytiků 84,6 %.
V úterý po prvotním prudkém poklesu o více než 10 % ztratily jen něco přes pět procent akcie Netflixu (-5,24 %), který v pondělí oznámil výrazně nižší počty nových předplatitelů. Indexům pomohly také akcie Amazonu (+1,18 %), který oznámil za prvních 12 hodin takzvaného Prime Day solidní tržby.
Růstem reagovala na zmíněná Powellova slova americká měna, dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, krátce po 21.30 SELČ přidával 0,47 % na 94,95 bodu. Dolar k japonskému jenu vykazoval růst o 0,5 % na 112,86 JPY, euro pak na americkou měnu ztrácelo 0,42 % na 1,1662 USD.
Britská libra vůči dolaru i euru propadla na tříleté, respektive čtyřleté minimum poté, co britští poslanci v klíčovém hlasování jen těsně neschválili dodatek o celní unii k zákonu o obchodních aspektech brexitu. Libra v uvedenou dobu na dolar ztrácela skoro 0,9 % na 1,3119 USD, euro vůči ní zpevnilo o 0,46 % na 0,8890 GBP.
Ceny ropy pokračovaly v poklesu. Zmírnily se totiž obavy z narušení dodávek a trhy se také zaměřují na růst těžby a případné škody, které by globálnímu růstu mohl přinést obchodní spor mezi USA a Čínou. Severomořská ropa Brent odpoledne ale ztráty smazala.
"Obavy z nedostatku ropy, které vytlačily ceny začátkem léta až na 80 dolarů za barel, se vytratily. Sílí naopak obavy z rýsujícího se přebytku," komentoval situaci na trhu analytik švýcarské soukromé banky Julius Bär Carsten Menke.
Ceny ropy za minulý týden klesly o více než deset procent. Znovu se totiž otevřely vývozní terminály v Libyi a vzrostl i vývoz ze zemí, které jsou členy ropného kartelu OPEC, stejně jako export z Ruska.
Americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA) v pondělí uvedl, že těžba ze sedmi velkých břidličných formací by měla v srpnu vystoupit na rekordních 7,47 milionu barelů denně. Zvýšit by se měla těžba u všech sedmi formací.
Cenu podkopávají také obavy z eskalace obchodní války mezi USA a jejich hlavními obchodními partnery, zvláště Čínou. Obchodní válka by podle analytiků mohla snížit ekonomickou aktivitu a poptávku po ropě.
Americký trh práce zůstane ještě několik let silný a inflace se bude pohybovat kolem dvouprocentního cíle centrální banky. Úrokové sazby by se přitom měly dále
pozvolna zvyšovat. Ve své pololetní zprávě o ekonomice a měnové politice to v úterý uvedl šéf Fedu Jerome Powell. Za nejistoty, které by mohly ohrozit současný výhled, označil obchodní a daňovou politiku, nicméně poznamenal, že je zatím obtížné odhadnout konečné důsledky současných obchodních jednání, stejně jako ekonomické dopady nedávných změn ve fiskální politice.
USA: Index cen domů NAHB v červenci podle očekávání stagnoval na 68 bodech.
Americký výrobce kosmetiky a farmaceutických přípravků Johnson & Johnson (v úterý +3,54 %) ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk o tři procenta na 3,95 miliardy USD. Výsledek překonal očekávání analytiků zejména díky zájmu o léky na předpis, jejichž prodej vzrostl asi o pětinu. Navzdory příznivějším výsledkům ale největší světový výrobce produktů pro zdravotní péči ve svém úterním oznámení mírně zhoršil výhled na celý letošní rok.