Americké akcie ve středu oslabily pod tíhou rostoucích geopolitických rizik

Akcie v USA ve středu kvůli dění v Sýrii a zápisu ze zasedání měnového výboru centrální banky USA oslabily. Během dne se sice indexům S&P 500 a Nasdaq Composite podařilo vymanit z počátečních ztrát způsobených napětím okolo Sýrie, nakonec však zisk kvůli vyznění zápisu z posledního zasedání Fedu neudržely. Zápis ukázal, že se někteří bankéři obávají, že růst inflace může být důvodem, aby centrální banka zvyšovala v budoucnu úroky rychleji.

Index Dow ztratil 0,90 % na 24 189,45 bodu, S&P 500 oslabil o 0,55 % na 2 642,19 bodu a Nasdaq Composite se snížil o 0,36 % na 7 069,03 bodu. Index volatility VIX navzdory poklesu cen akxcií také klesl, a to o 1,12 % na 20,24 bodu, a výnos 10letých vládních dluhopisů USA sestoupil o více než dva bazické body na 2,7771 %. Nejpopulárnější kryptoměny si připsaly zisky do dvou procent.

Členové měnového výboru Fedu hlasovali na březnovém zasedání jednomyslně pro zvýšení úroků o čtvrt procentního dobu. Vyjádřili důvěru, že v příštích měsících ekonomika posílí a inflace poroste. To by však v budoucnosti mohlo znamenat, že banka bude muset urychlit zvyšování úroků. Někteří analytici naopak spekulovali, že kvůli turbulencím na trhu vlivem geopolitických nejistot by Fed mohl zvažovat zpomalení nebo zastavení růstu úroků.

Na akcie měla negativní dopad také politická situace. Americký prezident Donald Trump ve středu varoval Rusko před okamžitou vojenskou akcí v Sýrii. Rostoucí napětí na Blízkém východě poslalo vzhůru ceny ropy a spolu s tím i akcie energetických společností (ExxonMobil +0,47 %).

"Nelze říci, že by Trumpovo vyjádření bylo nečekané. Překvapil pouze tón jeho vyjádření," upozornila Quincy Krosbyová z Prudential Financial.

Posílily nakonec i akcie Facebooku (+0,78 %), jehož šéf Mark Zuckerberg druhý den za sebou vypovídal o kontroverzním využívání dat uživatelů sociální sítě v Kongresu. Akcie sociální sítě přitom zahájily dnešní obchodování poklesem. Poté, co Zuckerberg začal vypovídat o kontroverzním využívání dat uživatelů před výborem Sněmovny reprezentantů pro energetiku a obchod však své ztráty smazaly a stejně jako předchozí den (+4,5 %) posílily.

Akcie Facebooku změnily směr středečního vývoje poté, co se Zuckerbergovi podařilo vyvrátit domněnky některých členů Kongresu, že uživatelé nemají nad svými daty dostatečnou kontrolu.

Facebook dostala do problémů zpráva, podle které analytická společnost Cambridge Analytica neoprávněně získala informace o 50 milionech uživatelů Facebooku a využila je mimo jiné při vývoji softwarových nástrojů pro podporu volební kampaně Donalda Trumpa v roce 2016. Šéf Facebooku Mark Zuckerberg přiznal, že firma chybovala. Omluvil se uživatelům a slíbil zvýšit kontrolu přístupu internetových vývojářských firem k uživatelským datům.

Americký dolar kvůli obavám z možného vojenského zásahu v Sýrii oslabil. Obavy z vojenské akce vyvolaly mezi investory nechuť k rizikovějším obchodům, z čehož těžil převážně japonský jen. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, oslabil o 0,1 % na 89,56 bodu. Vůči euru dolar klesl o 0,1 % na 1,2362 USD a k jenu o 0,3 % na 106,86 JPY. Kurz eura vůči jenu se snížil o 0,3 % na 132,10 JPY.

Americký prezident Donald Trump varoval Rusko před bezprostředním vojenským zásahem v Sýrii kvůli podezření z chemického útoku, který údajně podnikl režim prezidenta Bašára Asada. Na Twitteru prohlásil, že rakety "přijdou". Kritizoval také Moskvu za podporu současného syrského prezidenta.

Obavy z konfliktu stáhly dolů také mnoho světových akciových trhů, které v předchozích dvou dnech naopak sílily. Analytici upozorňují, že v případě geopolitického napětí má tendenci růst japonský jen kvůli očekávání, že investoři z Japonska budou v době krize stahovat domů kapitál investovaný v cizině.

Obavy z konfliktu v Sýrii zastínily i obchodní napětí mezi Čínou a USA. Čína ve středu slíbila více otevřít svou ekonomiku a snížit dovozní cla na některé produkty, například na auta.

Ceny ropy vystoupily na nejvyšší úroveň za více než tři roky právě díky tomu, že Trump pohrozil Sýrii ozbrojenou reakcí na sobotní útok na syrské město Dúmá, při němž syrská armáda údajně použila chemické zbraně. Sýrie sice není významným producentem ropy, ale v oblasti Blízkého východu je několik z největších světových těžařů a každá známka konfliktu v regionu vyvolá obavy z narušení dodávek. Existují také obavy, že by Spojené státy mohly obnovit sankce proti Íránu.

Analytici podotýkají, že trh se nyní soustředí na politické faktory a ignoruje hrozby ekonomického charakteru, jako je například růst těžby ropy v USA. Podle Amerického ropného institutu (API) se zásoby ropy v zemi v uplynulém týdnu zvýšily o 1,8 milionu barelů na 429,1 milionu barelů, zatímco odborníci očekávali pokles o 189 000 barelů.

Hlavní středeční události na amerických trzích

  • Členové měnového výboru centrální banky USA na svém březnovém zasedání jednali o možnosti, že by v budoucnu mohl zrychlit růst úrokových sazeb. Zatím se však rozhodli pokračovat v pozvolném zvyšování úroků. Vyplývá to ze zápisu z březnového zasedání Fedu. Zasedání FOMC 20. a 21. března bylo první, které řídil nový šéf centrální banky Jerome Powell.
  • Americké telekomunikační společnosti Sprint (ve středu -0,33 %) a T-Mobile US (-0,33 %) obnovily rozhovory o fúzi. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom informoval list Financial Times. Spojením firem by vznikl telekomunikační gigant s více než 127 miliony klientů.
  • Skandál kolem Cambridge Analytica zasáhl i Marka Zuckerberga, jehož osobní data britská firma rovněž zneužila. Šéf Facebooku (ve středu +0,78 %) to ve středu řekl při slyšení v americkém Kongresu. Stejně jako v úterý v Senátu i ve středu ve Sněmovně reprezentantů Zuckerberg vysvětloval okolnosti skandálu, při němž Cambridge Analytica neoprávněně získala přístup k datům milionů uživatelů, jež využila k podpoře volební kampaně prezidenta Donalda Trumpa.

  • Index spotřebitelských cen v USA v březnu meziročně vzrostl na 2,4 % z 2,2 % v předchozím měsíci. Analytici tento růst očekávali. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny v březnu snížily o 0,1 % po růstu o 0,2 % v předchozím měsíci (odhad: 0 %). Jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, v meziročním srovnání stoupla na 2,1 % z 1,8 % v únoru. Ve středu o tom informovalo americké ministerstvo práce.

  • Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 6. dubna po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 1,9 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
  • EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu vzrostly o 3,306 milionu barelů (odhad: -0,189 milionu barelů, předchozí týden: -4,617 milionu barelů).

  • HSBC zvýšila doporučení na akcie Citigroup (ve středu -0,88 %) na "buy" z "hold".
Zdroj:
CNBC, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat