Americké akciové indexy v pondělí napravily část pátečních ztrát, hvězdou dne byla Tesla

Americké akcie v úvodu týdne zpevnily, mimo jiné díky překvapivě příznivým údajům o vývoji zpracovatelského průmyslu USA a zájmu investorů o technologické tituly. Akciový trh se zotavuje z výprodeje, který zažil minulý týden v důsledku obav z koronaviru šířícího se z Číny.

Index Dow se zvýšil o 0,51 % na 28 399,81 bodu, širší S&P 500 narostl o 0,73 % na 3 248,92 bodu a technologický index Nasdaq Composite zpevnil o 1,34 % na 9 273,40 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,62 % na 17,97 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů se zvedl o dva bazické body na 1,53 %. Ceny ropy spadly o 3-4 %, o procento až dvě klesly o dolarové ceny zlata a stříbra a nejsledovanější kryptoměny odepsaly okolo procenta.

Institut řízení dodávek (ISM) oznámil, že aktivita zpracovatelského průmyslu Spojených států v lednu poprvé za šest měsíců vzrostla. Index aktivity se zvýšil na 50,9 bodu z prosincových 47,8 bodu. Poprvé od loňského července se tak dostal nad klíčovou padesátibodovou hranici, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.

Zhruba dvouprocentní nárůst zaznamenaly akcie softwarového gigantu Microsoft (+2,44 %) i technologické společnosti IBM (+1,78 %). Akcie výrobce elektromobilů Tesla (+19,89 %) si připsaly pětinový růst po zprávě, že jeho společný podnik na výrobu baterií s japonskou firmou Panasonic poprvé dosáhl čtvrtletního zisku.

Čistý zisk americké společnosti Alphabet (+3,48 %), která je majitelem internetového gigantu Google, se ve čtvrtém čtvrtletí meziročně zvýšil téměř o pětinu na 10,67 miliardy dolarů. Růst tržeb byl ale nejpomalejší za pět let. Akcie firmy v poobchodní fázi odepisovaly okolo 4 %.

Akcie farmaceutické společnosti Gilead Sciences (+5 %) posilovaly po zprávě, že firma nabízí experimentální preparát nazvaný remdesivir, který by mohl pomoci v boji se šířením nákazy koronavirem. Látka není schválena k užívání, ale podle firmy je ve výjimečných případech nasazována. Gilead Sciences spolupracuje s Čínou na urychleném procesu zkušebního nasazení remdesiviru.

"Po prudkém pátečním výprodeji je přirozené, že indexy v pondělí částečně napravily ztráty. Myslíme si ale, že pokles ještě bude pokračovat," uvedl Keith Lerner, hlavní tržní stratég Truist/SunTrust Advisory.

"Investoři by měli odolat chuti po pátečním propadu nakupovat akcie. Čínský koronavirus je významným rizikem, může vážně oslabit čínskou ekonomiku a ovlivnit skrze ni globální hospodářství," uvedl ve vysílání CNBC hlavní ekonomický poradce Allianz Mohamed El-Erian.

Na devizovém trhu americký dolar posiloval, podpořen údaji o zpracovatelském průmyslu USA. Britská libra naopak výrazně klesala kvůli obavám, zda se Británii do konce přechodného období podaří sjednat obchodní dohodu s Evropskou unií.

Kolem 22.00 SEČ vykazovala jednotná evropská měna vůči dolaru pokles 0,3 % na 1,1060 USD. Libra k dolaru ztrácela dokonce 1,6 % a pohybovala se těsně pod hranicí 1,3 USD.

Oslabovaly rovněž japonský jen a švýcarský frank, tedy měny považované investory za bezpečná útočiště v období nejistoty. Dolů je tlačí pokles obav ohledně nového koronaviru, který se šíří z Číny. Ta nyní podniká opatření, jež mají omezit dopady epidemie na ekonomiku.

Hlavní pondělní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Sysco (v pondělí -6,65 %) ve 2QFY2020: Upravený zisk na akcii 0,85 USD (odhad: 0,83 USD), tržby 15,03 miliardy USD (odhad: 15,08 miliardy USD).

  • Výsledky Alphabet (v pondělním after-marketu -3,9 %) ve 4Q: Zisk na akcii 15,35 USD (odhad: 12,53 USD), tržby 46,08 miliardy USD (odhad: 46,94 miliardy USD).
Zdroj:
CNBC, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
23. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat