23. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Americké akcie v úvodu týdne zpevnily, mimo jiné díky překvapivě příznivým údajům o vývoji zpracovatelského průmyslu USA a zájmu investorů o technologické tituly. Akciový trh se zotavuje z výprodeje, který zažil minulý týden v důsledku obav z koronaviru šířícího se z Číny.
Index Dow se zvýšil o 0,51 % na 28 399,81 bodu, širší S&P 500 narostl o 0,73 % na 3 248,92 bodu a technologický index Nasdaq Composite zpevnil o 1,34 % na 9 273,40 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,62 % na 17,97 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů se zvedl o dva bazické body na 1,53 %. Ceny ropy spadly o 3-4 %, o procento až dvě klesly o dolarové ceny zlata a stříbra a nejsledovanější kryptoměny odepsaly okolo procenta.
Institut řízení dodávek (ISM) oznámil, že aktivita zpracovatelského průmyslu Spojených států v lednu poprvé za šest měsíců vzrostla. Index aktivity se zvýšil na 50,9 bodu z prosincových 47,8 bodu. Poprvé od loňského července se tak dostal nad klíčovou padesátibodovou hranici, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.
Zhruba dvouprocentní nárůst zaznamenaly akcie softwarového gigantu Microsoft (+2,44 %) i technologické společnosti IBM (+1,78 %). Akcie výrobce elektromobilů Tesla (+19,89 %) si připsaly pětinový růst po zprávě, že jeho společný podnik na výrobu baterií s japonskou firmou Panasonic poprvé dosáhl čtvrtletního zisku.
Čistý zisk americké společnosti Alphabet (+3,48 %), která je majitelem internetového gigantu Google, se ve čtvrtém čtvrtletí meziročně zvýšil téměř o pětinu na 10,67 miliardy dolarů. Růst tržeb byl ale nejpomalejší za pět let. Akcie firmy v poobchodní fázi odepisovaly okolo 4 %.
Akcie farmaceutické společnosti Gilead Sciences (+5 %) posilovaly po zprávě, že firma nabízí experimentální preparát nazvaný remdesivir, který by mohl pomoci v boji se šířením nákazy koronavirem. Látka není schválena k užívání, ale podle firmy je ve výjimečných případech nasazována. Gilead Sciences spolupracuje s Čínou na urychleném procesu zkušebního nasazení remdesiviru.
"Po prudkém pátečním výprodeji je přirozené, že indexy v pondělí částečně napravily ztráty. Myslíme si ale, že pokles ještě bude pokračovat," uvedl Keith Lerner, hlavní tržní stratég Truist/SunTrust Advisory.
"Investoři by měli odolat chuti po pátečním propadu nakupovat akcie. Čínský koronavirus je významným rizikem, může vážně oslabit čínskou ekonomiku a ovlivnit skrze ni globální hospodářství," uvedl ve vysílání CNBC hlavní ekonomický poradce Allianz Mohamed El-Erian.
Na devizovém trhu americký dolar posiloval, podpořen údaji o zpracovatelském průmyslu USA. Britská libra naopak výrazně klesala kvůli obavám, zda se Británii do konce přechodného období podaří sjednat obchodní dohodu s Evropskou unií.
Kolem 22.00 SEČ vykazovala jednotná evropská měna vůči dolaru pokles 0,3 % na 1,1060 USD. Libra k dolaru ztrácela dokonce 1,6 % a pohybovala se těsně pod hranicí 1,3 USD.
Oslabovaly rovněž japonský jen a švýcarský frank, tedy měny považované investory za bezpečná útočiště v období nejistoty. Dolů je tlačí pokles obav ohledně nového koronaviru, který se šíří z Číny. Ta nyní podniká opatření, jež mají omezit dopady epidemie na ekonomiku.
Výsledky Sysco (v pondělí -6,65 %) ve 2QFY2020: Upravený zisk na akcii 0,85 USD (odhad: 0,83 USD), tržby 15,03 miliardy USD (odhad: 15,08 miliardy USD).