Americké akciové indexy v úterý zakončily těsně nad nulou, posouvala se tak historická maxima

Hlavní americké akciové indexy v úterý víceméně stagnovaly. Nahoru je táhlo zmírnění obav z obchodních sporů, které burzy tížily po většinu roku, tlak opačným směrem přineslo vybírání zisků. S&P 500 a Nasdaq Composite i tak uzavřely opět na rekordu, potřetí za sebou.

Index Dow se nakonec zvýšil o 0,06 % na 26 064,02 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,03 % na 2 897,52 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,15 % na 8 030,04 bodu. V čele růstu byly technologické společnosti, níže trh táhly služby a telekomunikace. Index volatility VIX stoupl o 2,22 % na 12,43 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 2,88 %. Nejsledovanější kryptoměny posílily o více než 5 %, bitcoin se tak vrátil nad 7 000 USD.

Po dohodě USA s Mexikem na přepracování Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA) se pozornost trhu přenesla na jejich partnera Kanadu, která se k jednání o trojstranné dohodě připojila právě v úterý.

"Ta dohoda navozuje dojem, že se americkému prezidentovi nyní v obchodní válce moc nechce dělat problémy. Naopak se snaží, aby z rizika obchodní války doma ukázal konstruktivní výsledky," uvedla analytička Esther Reicheltová z Commerzbank.

Morgan Stanley upozorňuje na to, že aktuální historické rekordy hlavních indexů by nebyly možné bez skvělé výkonnosti akcií Applu, Microsoftu a Amazonu. To je sice pravda, podobně by ale bylo možné vybrat i další "těžké váhy", kterým se v uplynulých letech dařilo.

Americký dolar na devizovém trhu oslabuje a vůči koši měn se dostal na čtyřtýdenní minimum. Jedním z důvodů je nově dojednaná dohoda o volném obchodu mezi USA a Mexikem, kvůli níž se na trh vrátila větší ochota riskovat. Americká měna ztrácí již tři týdny, ztratila téměř dvě procenta. Později ji podpořil vzestup spotřebitelské důvěry na nejvyšší úroveň za téměř 18 let.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, krátce před 22.00 SELČ stagnoval na 94,72 bodu. Euro k dolaru přidávalo 0,15 % na 1,1695 USD, zatímco britská libra na dolar ztrácela 0,2 % na 1,2922 USD. Vůči japonskému jenu dolar zpevnil o 0,1 % na 111,19 JPY.

Libra k euru oslabuje částečně kvůli potížím kolem brexitu, spadla již na nejnižší úroveň od začátku roku. Francouzský premiér Édouard Philippe totiž požádal své ministry, aby připravili mimořádná opatření pro případ, že dohody o odchodu Británie z EU nebude dosaženo.

Světový trh s ropou se po vysokém růstu v minulém týdnu stabilizoval a ceny v úterý víceméně stagnovaly. Podporuje je obchodní dohoda Spojených států a Mexika i skutečnost, že státy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zvyšují těžbu menším tempem, než se očekávalo. Na druhou stranu, po zvýšení cen v uplynulých dnech nyní investoři vybírají zisky.

Ceny vedle uklidňování obchodních sporů v Severní Americe podporuje zmíněné jen mírné zvýšení těžby kartelu OPEC a jeho spojenců. Investoři předpokládají, že nabídka ropy na trhu bude v příštích měsících zaostávat za poptávkou. Mimo jiné pro to hovoří aktivita čínských rafinérií, které se v srpnu vrátily na trh po pravidelné údržbě a v porovnání s červencem zvýšily dovoz o 40 %.

Hlavní úterní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Tiffany & Co (v úterý +0,99 %) v 2QFY2019: Zisk na akcii 1,19 USD (odhad: 1,04 USD), tržby 1,1 miliardy USD (odhad: 1,04 miliardy USD).
  • Výsledky Best Buy (v úterý -5,01 %) v 2QFY2019: Upravený zisk na akcii 0,91 USD (odhad: 0,83 USD), tržby 9,38 miliardy USD (odhad: 9,25 miliardy USD).
Zdroj:
CNBC, MarketWatch, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat