Americké akciové indexy v úterý zakončily těsně nad nulou, posouvala se tak historická maxima

Hlavní americké akciové indexy v úterý víceméně stagnovaly. Nahoru je táhlo zmírnění obav z obchodních sporů, které burzy tížily po většinu roku, tlak opačným směrem přineslo vybírání zisků. S&P 500 a Nasdaq Composite i tak uzavřely opět na rekordu, potřetí za sebou.

Index Dow se nakonec zvýšil o 0,06 % na 26 064,02 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,03 % na 2 897,52 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,15 % na 8 030,04 bodu. V čele růstu byly technologické společnosti, níže trh táhly služby a telekomunikace. Index volatility VIX stoupl o 2,22 % na 12,43 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 2,88 %. Nejsledovanější kryptoměny posílily o více než 5 %, bitcoin se tak vrátil nad 7 000 USD.

Po dohodě USA s Mexikem na přepracování Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA) se pozornost trhu přenesla na jejich partnera Kanadu, která se k jednání o trojstranné dohodě připojila právě v úterý.

"Ta dohoda navozuje dojem, že se americkému prezidentovi nyní v obchodní válce moc nechce dělat problémy. Naopak se snaží, aby z rizika obchodní války doma ukázal konstruktivní výsledky," uvedla analytička Esther Reicheltová z Commerzbank.

Morgan Stanley upozorňuje na to, že aktuální historické rekordy hlavních indexů by nebyly možné bez skvělé výkonnosti akcií Applu, Microsoftu a Amazonu. To je sice pravda, podobně by ale bylo možné vybrat i další "těžké váhy", kterým se v uplynulých letech dařilo.

Americký dolar na devizovém trhu oslabuje a vůči koši měn se dostal na čtyřtýdenní minimum. Jedním z důvodů je nově dojednaná dohoda o volném obchodu mezi USA a Mexikem, kvůli níž se na trh vrátila větší ochota riskovat. Americká měna ztrácí již tři týdny, ztratila téměř dvě procenta. Později ji podpořil vzestup spotřebitelské důvěry na nejvyšší úroveň za téměř 18 let.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, krátce před 22.00 SELČ stagnoval na 94,72 bodu. Euro k dolaru přidávalo 0,15 % na 1,1695 USD, zatímco britská libra na dolar ztrácela 0,2 % na 1,2922 USD. Vůči japonskému jenu dolar zpevnil o 0,1 % na 111,19 JPY.

Libra k euru oslabuje částečně kvůli potížím kolem brexitu, spadla již na nejnižší úroveň od začátku roku. Francouzský premiér Édouard Philippe totiž požádal své ministry, aby připravili mimořádná opatření pro případ, že dohody o odchodu Británie z EU nebude dosaženo.

Světový trh s ropou se po vysokém růstu v minulém týdnu stabilizoval a ceny v úterý víceméně stagnovaly. Podporuje je obchodní dohoda Spojených států a Mexika i skutečnost, že státy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zvyšují těžbu menším tempem, než se očekávalo. Na druhou stranu, po zvýšení cen v uplynulých dnech nyní investoři vybírají zisky.

Ceny vedle uklidňování obchodních sporů v Severní Americe podporuje zmíněné jen mírné zvýšení těžby kartelu OPEC a jeho spojenců. Investoři předpokládají, že nabídka ropy na trhu bude v příštích měsících zaostávat za poptávkou. Mimo jiné pro to hovoří aktivita čínských rafinérií, které se v srpnu vrátily na trh po pravidelné údržbě a v porovnání s červencem zvýšily dovoz o 40 %.

Hlavní úterní události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Výsledky Tiffany & Co (v úterý +0,99 %) v 2QFY2019: Zisk na akcii 1,19 USD (odhad: 1,04 USD), tržby 1,1 miliardy USD (odhad: 1,04 miliardy USD).
  • Výsledky Best Buy (v úterý -5,01 %) v 2QFY2019: Upravený zisk na akcii 0,91 USD (odhad: 0,83 USD), tržby 9,38 miliardy USD (odhad: 9,25 miliardy USD).
Zdroj:
CNBC, MarketWatch, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (s Davidem Navrátilem)
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat