Americké akciové indexy ve středu mírně klesly, investoři se zaměřili na státní dluhopisy USA a dohodu NAFTA

Americké akcie po výraznějším poklesu v úvodu středeční obchodní seance napravily většinu ztrát a index Dow se krátce dostal do kladného teritoria, nakonec ale hlavní indexy mírně ztratily. Pro S&P 500 a Nasdaq Composite to znamená první denní pokles v roce 2018.

Index Dow odepsal 0,07 % na 25 369,13 bodu, S&P 500 ztratil 0,11 % na 2 748,23 bodu a Nasdaq Composite klesl o 0,14 % na 7 153,57 bodu. V mírném plusu zakončily den pouze sektory financí a energetiky, ostatní odvětví v čele s veřejnými službami, telekomunikacemi a technologiemi ztrácela. Index volatility VIX v úvodu seance vzrostl k 10,8 bodu, nakonec ale navzdory poklesu cen akcií klesl o 2,58 % na 9,82 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA atakoval během dne hladinu 2,60 %, ale nakonec přidal jen necelé čtyři bazické body na 2,5568 %. Bitcoin mírně ztrácel, ale například bitcoin cash přidal přes deset procent a ethereum bezmála pět.

Zpráva o tom, že by Čína mohla přestat nakupovat americké dluhopisy, seslala trh níže v úvodu seance, po oživené jej zpět na nižší úrovně poslaly informace o tom, že by USA mohly již v lednu vypovědět dohodu NAFTA. "Výnosy dluhopisů narostly na úrovně, na nichž již delší dobu nebyly. Trh to nyní musí zahrnout do svých výhledů. Prostředí se může velice dramaticky změnit, prodejní tlak na akciovém trhu tedy není žádným překvapením," uvedl Daniel Deming z KKM Financial.

"Po silném začátku roku je logické, že akcie trochu upouštějí páru. Růst v prvním týdnu byl především o rozhodnutích investorů z přelomu roku, nyní je potřeba trochu dobít baterie," uklidňoval Michael David Shaoul, ředitel Marketfield Asset Management.

"Americký akciový trh má za sebou devět kalendářních let, kdy index S&P 500 Total Return stoupl. Letos tomu tak podle mě nebude, jakkoli je možné, že v první polovině roku zažije růst o dalších 15 %. Druhé pololetí nebude tak úspěšné a propady nechají na tyto možné letošní zisky zapomenout," uvedl v prezentaci pro investory Jeff Gundlach ze společnosti DoubleLine Capital. "Jakmile výnos 10letých vládních dluhopisů USA překročí hladinu 2,63 %, může to zvýšit tlak na ceny akcií."

Investoři se nyní soustředí na hospodářské výsledky amerických firem. Sezónu zveřejňování hospodářských čísel odstartují v pátek velké americké banky. Analytici dotazovaní agenturou Thomson Reuters čekají, že zisk firem z indexu S&P 500 za čtvrtletí stoupl o 11,8 %.

Americký dolar oslaboval po zprávě agentury Bloomberg o tom, že Čína zvažuje zpomalení či zastavení nákupů dluhopisů vlády Spojených států. Podle zdrojů obeznámených se situací doporučili zpomalení či zastavení nákupů amerických dluhopisů vysocí představitelé čínské vlády přehodnocující devizové rezervy země. Zdroje upozornily, že dluhopisy americké vlády se stávají méně atraktivními ve srovnání s jinými aktivy. Poukázaly rovněž na obchodní spory mezi Čínou a USA.

"Pokud se zpráva ukáže jako pravdivá a Čína již nepovažuje dluhopisy americké vlády za atraktivní volbu, může to mít významné důsledky, protože tato země je jedním z největších držitelů dluhu Spojených států," uvedl analytik Craig Erlam ze společnosti OANDA.

"Dolar byl slabý již v předchozích dnech, a to navzdory skutečnosti, že údaje o ekonomice USA zůstaly příznivé a výnosy dluhopisů pokračovaly v růstu," upozornil Boris Schlossberg z BK Asset Management.

Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, se snížil o 0,2 % na 92,31 bodu. Vůči euru dolar oslabil o 0,2 % na 1,1958 USD a k jenu o 1,12 % na 111,36 JPY. Euro vůči jenu kleslo o procento na 133,16 JPY.

Ceny ropy se ve středu vyšplhaly na několikaleté rekordy. Přispívá k tomu snížení těžby ze strany Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a silná poptávka. Analytici ale varují před přehřátím trhu.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se předloni dohodla, že sníží těžbu o 1,2 milionu barelů denně. K ujednání se připojily i některé další významné těžařské země v čele s Ruskem, které slíbily produkci omezit o dalších 558 000 barelů denně. Dohoda byla nedávno prodloužena o devět měsíců, tedy do konce letošního roku.

Ceny ropy vzrostly od začátku prosince o více než 13 % a existují náznaky přehřátí trhu, napsala agentura Reuters. Některé členské státy OPEC se obávají, že stávající vysoká cena ropy dále povzbudí producenty břidličné ropy, kteří s ní trh zaplaví.

Hlavní středeční události na amerických trzích

 • Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa neotevře ropným firmám pobřežní vody u státu Florida. Reaguje tak na žádost guvernéra tohoto státu Ricka Scotta, oznámil v úterý ministr vnitra Ryan Zinke. Výjimku chtějí i další státy. Administrativa minulý týden uvedla, že zamýšlí zpřístupnit skoro celou oblast amerických pobřežních vod těžbě ropy a zemního plynu.
 • Kanada je stále více přesvědčena, že Spojené státy budou chtít vystoupit ze Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA). Podle zdrojů Reuters by k tomu mohlo dojít ještě v lednu, kdy se koná závěrečné kolo jednání o úpravách dohody.
 • Čína zvažuje zpomalení či zastavení nákupů dluhopisů americké vlády. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Podle nich takový postup doporučili vysocí představitelé čínské vlády přehodnocující devizové rezervy země.
 • Společnost 21st Century Fox (ve středu -2,57 %) mediálního magnáta Ruperta Murdocha kupuje deset televizních stanic od jejich provozovatele Sinclair Broadcast Group. V současné době již dokončuje dohodu. S odvoláním na informované zdroje to napsal britský list Financial Times. Sinclair stanice prodává, aby získal souhlas telekomunikačního regulátora FCC s převzetím konkurenční Tribune Media, na němž se dohodl v květnu loňského roku.
 • Investiční společnost Berkshire Hathaway (ve středu +1,26 %) jmenovala do své správní rady dva nové členy. Firma se tak podle agentury AP začíná připravovat na odchod svého generálního ředitele Warrena Buffetta, jenž stojí v čele podniku od roku 1965. Novými členy správní rady se stali Gregory Abel a Ajit Jain, kteří jsou již delší dobu považováni za možné Buffettovy nástupce.
 • Sám Buffett ve středu uvedl, že jeho společnost dosud neinvestovala do bitcoinu a nikdy tak neučiní. "To, co se okolo kryptoměn a bitcoinu aktuálně děje, určitě špatně skončí," myslí si Buffett. Miliardář rovněž prohlásil, že kdyby na každou kryptoměnu mohl koupit pětiletou put opci, s radostí by tak učinil.
 • Americká centrální banka ze svého loňského zisku převede na federální vládu 80,2 miliardy dolarů, tedy o 12 % méně než v předchozím roce. Banka to uvedla v předběžném odhadu loňských výsledků. Vláda používá peníze získané od Fedu ke snížení rozpočtového deficitu.
 • Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 5. ledna po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 8,3 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
 • Americký index dovozních cen se v prosinci meziročně zvýšil o 3 % po růstu o 3,1 % v listopadu (odhad: 3 %). Index vývozních cen vzrostl o 2,6 % po 3,1% zvýšení v listopadu. V meziměsíčním srovnání se index dovozních cen zvýšil o 0,1 % (odhad: +0,5 %, listopad: +0,7 %) a index vývozních cen klesl o 0,1 % (odhad: +0,3 %, listopad: +0,5 %).
 • Zásoby ropy na území Spojených států se v minulém týdnu snížily o 4,948 milionu barelů. Vyplývá to ze zprávy amerického Úřadu pro energetické informace (EIA). Čekalo se, že zásoby klesnou o 3,89 milionu barelů po poklesu o 7,419 milionu barelů v předchozím týdnu.
 • Objem skladových zásob amerických velkoobchodníků v listopadu stoupl ve srovnání s říjnem o 1,5 % (odhad: +0,7 %). V říjnu se objem skladových zásob snížil o 0,4 %.
 • Americká automobilka Ford Motor (ve středu -0,38 %) čelí ve Spojených státech žalobě, podle které vybavila své dodávkové vozy F-250 a F-350 Super Duty softwarem pro manipulaci s emisemi, aby zajistila, že úspěšně projdou federálními testy. Žalobu podala jménem majitelů vozů právnická společnost Hagens Berman.
 • JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Amazon (ve středu +0,13 %) na 1 385 z 1 375 USD.
 • Společnost Eastman Kodak (ve středu +57,36 %) na burze za uplynulých pět dnů posílila o 245 %. V úterý oznámila, že použila blockchain k vytvoření platformy pro digitální fotografii, již nazvala KodakCoin.
Zdroj:
CNBC, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat