Americké akciové indexy zahájily pondělní obchodování silně, postupně ale odepsaly zhruba půl procenta

Akcie ve Spojených státech na úvod týdne sestoupily z historických maxim. Pokles ceny akcií General Electric dopadl na náladu investorů, kteří se připravují na nejnabitější týden výsledkové sezóny za třetí čtvrtletí.

Index Dow klesl o 0,23 % na 23 273,96 bodu, S&P 500 sestoupil o 0,40 % na 2 564,98 bodu a Nasdaq Composite ztratil 0,64 % na 6 586,83 bodu. Pokles vedly sektory jako energetika, průmysl, základní suroviny nebo telekomunikace, jako jediné v mírném plusu zůstalo odvětví necyklického spotřebního zboží. Index volatility VIX stoupl o 10,83 % na 11,05 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o necelé dva bazické body na 2,3682 %. Bitcoin ustoupil z rekordních úrovní pouze mírně, ethereum odepsalo bezmála 4 %.

Akcie General Electric odepsaly 6,34 % poté, co firma oznámila horší než očekávané výsledky svého hospodaření. Analytici v pondělí také reagovali na možnost, že firma sníží dividendu. Nigel Coe z Morgan Stanley snížil cílovou cenu na 22 USD z původních 25 USD a doporučení srazil na "underweight" z "equal weight".

Akcie GE tak zažily nejvyšší jednodenní pokles za více než šest let. Makléři řady firem z Wall Street vidí vysokou šanci, že GE sníží dividendu. Oslabil také index energetických firem po ztrátách firem Schlumberger (-1,96 %), Baker Hughes (-5,32 %) a Halliburton (-2,54 %), které zveřejnily výsledky hospodaření.

Akcie se drží blízko rekordních maxim díky dosud velice příznivým výsledkům hospodaření firem za třetí čtvrtletí (na úrovni zisku i tržeb překonalo odhady do pondělního rána shodně 73 % firem) a optimismu ohledně prosazení daňového plánu prezidenta Donalda Trumpa. Minulý týden Dow a S&P zakončily všechny dny na rekordním maximu, i v pondělí dokázaly na začátku seance vylepšit intradenní historické vrcholy.

Japonský jen se vůči dolaru dostal nejníže za tři měsíce. Investoři očekávají, že drtivé vítězství současné vládnoucí strany v parlamentních volbách v Japonsku znamená pokračování mimořádně uvolněné měnové politiky, která bude tlačit hodnotu jenu dolů. Naopak dolar těžil z předpokladů, že by příští šéf americké centrální banky mohl k měnové politice zaujmout přísnější postoj a preferovat další zvyšování úrokových sazeb.

Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, stoupl o 0,04 % na 93,83 bodu. Vůči euru dolar posílil o 0,3 % na 1,1748 USD a k jenu o 0,1 % na 113,69 JPY. Euro vůči jenu kleslo o půl procenta na 133,14 JPY.

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s Fox Business Network uvedl, že již brzy vybere nového šéfa Fedu. Dodal, že uvažuje o nejméně třech lidech. Jsou to guvernér Fedu Jerome Powell, ekonom ze Stanfordovy univerzity John Taylor a současná předsedkyně Fedu Janet Yellenová.

V Japonsku získala koalice tvořená současnou vládnoucí Liberálnědemokratickou stranou premiéra Šinzóa Abeho a Stranou spravedlnosti a čistoty (Komeitó) v nedělních volbách v dolní komoře parlamentu více než dvoutřetinovou většinu. Abeho vítězství zmírnilo obavy, že ekonomická opatření zavedená pod jeho vedením, včetně nákladného programu nákupu aktiv ze strany centrální banky, by mohla nová vláda přerušit. To by patrně zastavilo pokles jenu vůči dolaru.

Euro oslabuje kvůli obavám z toho, jak se Madrid vypořádá s občanskými nepokoji v Katalánsku po referendu o nezávislosti regionu, které se konalo na počátku října. Euro by však podle analytiků mohlo opět získat půdu pod nohama díky čtvrtečnímu zasedání měnového výboru Evropské centrální banky.

Ropa v pondělí držela zisky z minulého týdne a pohybovala se v blízkosti pátečních hodnot. Mírný růst zaznamenala americká WTI, což je podle analytiků reakce na pokles těžební aktivity v USA. Ceny podporuje také napětí v Iráku, kde byl omezen vývoz suroviny přes ropovod do tureckého Ceyhanu.

Analytici podotýkají, že snížení počtu aktivních vrtných souprav v USA, který byl v uplynulém týdnu nejnižší od června, je dočasné. Útlum činnosti lze připsat zejména vlivu hurikánů.

Trh na jednu stranu ovlivňují krátkodobé prorůstové faktory, na straně druhé ceny táhnou dolů obavy, zda bude trh příští rok v rovnováze. Ceny ale podporuje i napětí v Iráku, kde vývoz ropy z iráckého Kurdistánu přes turecký přístav Ceyhan klesl na zhruba 255 000 barelů za den z obvyklých asi 600 000.

K růstu cen přispívá také postoj členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), kteří omezují produkci.

Hlavní pondělní události na amerických trzích 

Výsledková sezóna

  • Výsledky Halliburton v 3Q (v pondělí -2,52 %): Upravený zisk na akcii 0,23 USD (odhad: 0,37 USD), tržby 5,4 miliardy USD (odhad: 5,35 miliardy USD).
  • Výsledky VF Corp v 3Q (v pondělí +5,38 %): Upravený zisk na akcii 1,23 USD (odhad: 1,12 USD), tržby 3,5 miliardy USD (odhad: 3,39 miliardy USD).
  • Výsledky Hasbro v 3Q (v pondělí -8,60 %): Čistý zisk na akcii 2,09 USD (odhad: 2,03 USD), tržby 1,79 miliardy USD (odhad: 1,68 miliardy USD).
  • Výsledky Kimberly Clark v 3Q (v pondělí -0,80 %): Upravený zisk na akcii 1,6 USD (odhad: 1,54 USD), tržby 4,6 miliardy USD (odhad: 4,66 miliardy USD).
  • Výsledky T-Mobile US v 3Q (v pondělí +1,67 %): Upravený zisk na akcii 0,63 USD (odhad: 0,42 USD), tržby 10,02 miliardy USD (odhad: 10,02 miliardy USD).
  • Výsledky Whirlpool v 3Q: Zisk na akcii 3,72 USD, očištěný zisk na akcii 3,83 USD (odhad: 3,90 USD), tržby 5,42 miliardy USD (odhad: 5,49 miliardy USD). Za celý rok firma čeká zisk na akcii 13,6-13,9 USD. Akcie v pondělním after-marketu -6,5 %.
Zdroj:
CNBC, ČTK
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
16. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
15. 1. 2021 12:22
Dolar by měl letos napravovat ztráty v páru s eurem, zajímavý může být také ruský rubl. Měna není totéž jako akcie, vysvětluje stratég
Americký dolar
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Ruský rubl
Přestat sledovat
14. 1. 2021 6:48
El-Erian: Na akciovém trhu je racionální bublina, růst výnosů dluhopisů ale vysílá varovný signál
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké státní dluhopisy
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
13. 1. 2021 13:04
Úpadek dolaru? Vlhký sen Rusů se hned tak nenaplní, vedle ekonomiky pozici americké měny drží i mocenský význam USA
Americký dolar
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat