Americké akciové trhy ve středu po další divoké jízdě mírně klesly, nedařilo se technologickým a energetickým titulům

Akcie ve Spojených státech ve středu oslabily, a to zejména kvůli technologickým a energetickým podnikům. Během dne akciový trh opět procházel výkyvy, byť mírnějšími než v předchozích třech dnech.

Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, nakonec odepsal 0,08 % na 24 893,35 bodu, během dne se přitom vyšplhal až na bezmála 25 300. To znamená nejvýraznější obrat z počátečního zisku do záporu od srpna 2015. Širší index S&P 500 zakončil obchodování slabší o 0,50 % na 2 681,66 bodu, když zažil nejvýraznější obrat od února 2016, a Nasdaq Composite se snížil o 0,90 % na 7 051,98 bodu. V mírném plusu zakončil seanci sektor cyklického spotřebního zboží, nejvýrazněji ztrácely technologie a energetika. Index volatility VIX navzdory poklesu cen akcií sestoupil o 7,51 % na 27,73 bodu, ostře sledovaný výnos 10letých vládních dluhopisů po počátečním poklesu nakonec narostl o tři a půl bazického bodu na 2,836 %. V odrazu od několikaměsíčních minim pokračovaly kryptoměny, bitcoin i ethereum shodně přidaly 5 %.

V úterý se Dow index zvýšil o zhruba 2,3 % po pondělním propadu o 4,6 %. Prudký pokles na amerických akciových trzích odstartoval již v pátek, kdy Dow ztratil přes 2,5 %. Překvapivě příznivá zpráva o lednovém vývoji trhu práce ve Spojených státech totiž vyvolala obavy, že inflace i úrokové sazby se budou zvyšovat rychleji, než se předpokládalo. K růstu výnosů na dluhopisovém trhu ve středu během dne přispěla informace, že se američtí senátoři dohodli na zvyšování vládních výdajů.

"Domnívám se, že letitý býčí trend začíná formovat svůj vrchol," uvedl Ruchir Sharma, globální stratég z Morgan Stanley Investment Management. "V současnosti sledujeme první fázi. Vrcholy se formují, jde o proces, ne jednotlivou událost."

K vývoji na akciových trzích se ve středu vyjádřil také americký prezident Donald Trump, podle kterého by akcie v době příznivých ekonomických zpráv neměly klesat. "Za starých časů by při oznámení dobrých zpráv zamířil akciový trh vzhůru. Dnes, když se oznámí dobrá zpráva, jde akciový trh dolů. Velká chyba. A my máme tolik dobrých (skvělých) zpráv o ekonomice," napsal Trump na svém twitterovém účtu. "Jeden by řekl, že Trump akciovému trhu tak docela nerozumí," zní glosa redakce IW na toto téma.

Americký prezident dříve vývoj na burze často komentoval. Při pondělním propadu se však k situaci na akciovém trhu nevyjádřil a žádnou reakci na toto téma na svém twitterovém účtu nezveřejnil ani v úterý, upozorňuje agentura AP.

Na devizovém trhu dolar posiloval, ačkoli oživení na akciových burzách snížilo jeho atraktivitu jakožto bezpečného útočiště. Euro vůči dolaru v závěru obchodování v New Yorku ztrácelo zhruba 0,9 % a pohybovalo se v blízkosti 1,2270 USD.

K poklesu jednotné evropské měny podle agentury Reuters přispěly zprávy o tom, že předseda německé sociální demokracie (SPD) Martin Schulz nebude v nové německé koaliční vládě zastávat funkci ministra financí. "Spekulovalo se, že Schulz by se mohl stát příštím ministrem financí. Německo by v takovém případě mohlo být pružnější ve vztahu ke své finanční situaci a utrácet více peněz," uvedl analytik Sörren Hettler ze společnosti DZ Bank.

Dolar v uplynulých dnech těžil z nejistoty ohledně vývoje na akciových trzích. Investoři přesunovali své prostředky z rizikovějších aktiv, jako jsou akcie, do relativního bezpečí americké měny.

Cenám ropy pomohl k propadu na měsíční minimum nečekaný nárůst zásob amerických ropných produktů. Ze středeční zprávy amerického vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) také vyplynulo, že kromě zásob benzínu a nafty se minulý týden o 4,4 procentního bodu zvýšila i míra využití amerických rafinérií.

Americké ropné zásoby se v týdnu do 2. února zvýšily o 1,9 milionu barelů. Významně vzrostly především zásoby benzínu. Zpráva EIA udává, že to bylo o celých 3,4 milionu barelů, analytici v anketě agentury Reuters přitom očekávali nárůst jen o 459 000 barelů. Ropné destiláty, mezi něž patří nafta a topný olej, se zvýšily o 3,9 milionu barelů, odhadoval se přitom pokles o 1,4 milionu barelů.

EIA se domnívá, že letošní nárůst americké produkce v průměru na 10,6 milionu barelů denně povzbudí vývoz ze Spojených států. USA by mohly vystřídat Rusko na pozici největšího světového producenta a zároveň budou mařit snahu Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) o růst ceny snižováním dodávek na trh.

Hlavní středeční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Americký výrobce hraček Hasbro (ve středu +8,83 %) v posledním loňském čtvrtletí překvapivě vykázal pokles příjmů o 2,1 % na 1,6 miliardy dolarů. Příčinou jsou slabé prodeje hraček z filmové série Hvězdné války.
  • Výsledky Humana (ve středu -1,57 %) v 4Q: Upravený zisk na akcii 2,06 USD (odhad: 1,99 USD), tržby 13,2 miliardy USD (odhad: 13,15 miliardy USD).
  • Výsledky Michael Kors Holdings (ve středu +1,02 %) v 3QFY2018: Upravený zisk na akcii 1,77 USD (odhad: 1,29 USD), tržby 1,44 miliardy USD (odhad: 1,38 miliardy USD).
  • Výsledky Exelon (ve středu -0,88 %) v 4Q: Upravený zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0,6 USD), tržby 8,4 miliardy USD (odhad: 8,22 miliardy USD).
  • Výsledky Tesla (ve středečním after-marketu +0,8 %) v 4Q: Očištěná ztráta na akcii 3,04 USD (odhad: 3,12 USD), tržby 3,29 miliardy USD (odhad: 3,28 miliardy USD). Automobilka do konce druhého klvartálu plánuje vyrábět pět tisíc vozů Model 3 týdně.
Zdroj:
CNBC, ČTK
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
15. 1. 2021 12:22
Dolar by měl letos napravovat ztráty v páru s eurem, zajímavý může být také ruský rubl. Měna není totéž jako akcie, vysvětluje stratég
Americký dolar
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Ruský rubl
Přestat sledovat
14. 1. 2021 6:48
El-Erian: Na akciovém trhu je racionální bublina, růst výnosů dluhopisů ale vysílá varovný signál
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké státní dluhopisy
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
13. 1. 2021 13:04
Úpadek dolaru? Vlhký sen Rusů se hned tak nenaplní, vedle ekonomiky pozici americké měny drží i mocenský význam USA
Americký dolar
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
11. 1. 2021 6:27
Anketa: Co by (ne)mělo chybět ve vítězném portfoliu na rok 2021
Akciové tipy
Přestat sledovat
Akciový trh
Přestat sledovat
Alokace investic
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Přestat sledovat