Anketa: Jak ve druhém čtvrtletí (ne)investovat? Expertům se líbí riziko, sázejí na Rusko i na Japonsko

Mnohé akciové indexy rozvinutých trhů atakují historická maxima, ani ta jim ale nemusejí vystavit okamžitou stopku. Sázka na ně by se tedy ve druhém čtvrtletí ještě mohla vyplatit. Rozvíjející se trhy naopak vesměs budí lehkou nedůvěru. Z těch větších by výjimkou mohlo být snad jen Rusko, kde investice v poslední době spadly na nižší úrovně, než si zaslouží. I to si myslí investiční experti z Londýna, Amsterodamu a Prahy, které jsme v úvodu druhého kvartálu oslovili.

Radim Dohnal (Saxo Bank): Finanční trhy jsou na rozcestí, blíží se (nemalá) korekce

Zdá se, že jsou finanční trhy na určitém rozcestí. Některé instrumenty se pohybují blízko svých historických maxim, možná neudržitelných, v případě jiných naopak očekáváme pokračování poklesu. Trhem budou hýbat diskuze o zvyšování sazeb. To bude podle nás velký problém pro komodity, které mohou začít zlevňovat, případně jejich stávající pokles může akcelerovat. Co se akciových trhů týče, myslíme si, že se index S&P 500 ještě dostane o něco výše, na zhruba 1 900 až 1 950 bodů. Ne nutně ve druhém kvartálu, ale v průběhu roku čekáme korekci, a ne malou.

Aktuálně cítíme, že má akciový trh našlápnuto, je tam jasný růstový trend a docela dobrá šance se na tom růstu ještě svézt. Na druhý kvartál bychom proto asi obecně akcie doporučili. Zejména v případě akcií z vyspělých trhů doporučujeme být LONG. Pokud jde o akciové trhy rozvíjejících se zemí, doporučujeme opatrnost. Výjimkou je Rusko, kde byly nedávné výprodeje možná až příliš silné; tamní trh se nám i proto celkem líbí. Doporučujeme investovat v amerických dolarech, protože čekáme, americká měna začne opět posilovat, zejména v páru s eurem.

Rob Carnell (ING Commercial Banking): Ukrajina může připomenout Kubánskou krizi

Pokud se zaměříme na největší globální rizika, nesmíme zapomenout na možnost vyhrocení ukrajinské krize, respektive napětí mezi Ruskem a Západem (USA, EU). Může se stát, že se v reakci na anexi Krymu objeví sankce, na něž druhá strana odpoví dalšími sankcemi, až se dostaneme do situace podobné Kubánské raketové krizi. Jak pravděpodobné to je, je obtížné říci. Jde o odhad založený na subjektivním pocitu, určitě to ale nelze vyloučit; nejspíše na konci roku, až se ochladí a případné ruské přerušení dodávek energií začne mít smysl. Doufám, že se to nestane, ale je dobré být jako investor připraven i na něco podobného.

Co se strategie na druhé čtvrtletí týče, má podle mě smysl zaměřit se na země, které jsou ve výhodné pozici a hlásí solidní oživení. Vycházejme z předpokladu, že se věci na Ukrajině nezačnou zhoršovat. V takovém případě se na trh v umírněném množství vrátí chuť riskovat, což by mělo zacelit alespoň část ztrát, které v poslední době utrpěly rozvíjející se trhy. Myslím si, že výnosy z dluhopisů mírně narostou kvůli tomu, že se blížíme k okamžiku, kdy Spojené státy ukončí kvantitativní uvolňování a Fed začne vážně uvažovat o zvyšování sazeb. Výnosy půjdou nahoru v USA i jinde ve světě. Na akciovém trhu se asi dočkáme jistého ochlazení, i když mohou stále chodit zprávy o nových rekordech.

Lukáš Vácha (Conseq Investment Management): Rusko a Turecko jako spekulace, mladé trhy ale obecně nabízejí větší hodnotu než ty rozvinuté

Rozvinuté akciové trhy atakují a dobývají historická maxima. Fundamenty se zlepšují, trhy jsou zaplaveny penězi. Akcie by tak ve druhém čtvrtletí mohly dále posilovat, i když věřit tomu je určitě těžší než před rokem či dvěma. Lepší přidanou hodnotu podle nás mají rozvíjející se trhy, a to jak střední a východní Evropa, tak Turecko nebo Rusko. Poslední dvě jmenované jsou nicméně trochu spekulativnější sázkou na zlepšení politické situace, v případě Ruska dokonce na to, že nestojíme na prahu nové studené války.

V případě fixně úročených nástrojů sázíme nadále spíše na růst výnosů, i když je nyní aktuální vývoj v České republice spíše opačný. Vzhledem ke zlepšujícím se zprávám z ekonomiky by nicméně mohla Česká národní banka pustit korunu z opratí o něco dříve než v roce 2015, ve druhém kvartálu to ale ještě velice pravděpodobně nebude.

Siu-Kee Chan (ING Investment Management): Pozor na tituly citlivé na úrokové sazby

Ve druhém čtvrtletí budou nejspíše pod tlakem sektory, kterým se dosud celkem dařilo. Napadají mě tituly zaměřené na spotřebitele, případně napojené na některé rozvíjející se trhy. Ty nyní považuji za nejžhavější kandidáty na underweight. Podobně na tom mohou být sektory ve větší míře citlivé na změny úrokových sazeb. Příkladem mohou být síťové služby, sektor s vyšší mírou zadlužení, u kterého by měli být investoři napříště opatrnější. Nárůst úrokových sazeb by s ním mohl zahýbat. Pozorně sledujeme také oblasti spjaté s rozvíjejícími se trhy, například komodity a suroviny.

Obecně lze říci, že jsme na začátku čtvrtletí připraveni riskovat, volíme risk on strategii. Líbí se nám akcie a realitní trhy jako takové. Trochu opatrnější jsme v případě durací v našem portfoliu. Sázíme spíše na regiony a sektory, v jejichž případě lze vydělat i na jisté mezeře ve valuacích, tedy na očekávaném zacelování tohoto gapu. Jsme na začátku cyklu a firmy opět začínají utrácet. Investoři by tak měli určitě začít nakupovat regiony, kde dochází k růstu zisků. V této souvislosti věříme Japonsku – podle nás by se země měla dostat z deflační pasti a tamní firmy by měly začít hlásit dobrá čísla.

Emerging markets
Přestat sledovat
Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat