Anketa: Letní (ne)pohoda aneb Povolený doping a rizika, která budou v létě hýbat trhem

Uvolněná měnová politika v Evropě, Japonsku a Americe by měla přát riziku, mezi doporučené letní sázky proto patří i akcie. Nášlapné miny, které by mohly spustit hromadný úprk do úkrytů, nicméně nelze podceňovat. Ať už je to postupné přiškrcování penězovodů v Americe, geopolitika, nebo třeba Abenomika, důvodů, proč by investoři neměli nastavit portfolio na prázdninového autopilota, je více než dost, říkají experti.

Václav Kmínek (Česká spořitelna)

Ekonomická situace se pomalu zlepšuje a zdá se, že se v USA podaří naplnit relativně ambiciózní konsenzuální odhad růstu zisků za celý letošní rok. Ten počítá s růstem o více než 9 %, což je už také z velké části započítáno v ocenění akcií, které je v současné době mírně nad dlouhodobým průměrem. Během léta tedy nečekám nějakou výraznější rally, spíše stagnaci s velkým množstvím potenciálních rizik. Rizika mohou být geopolitická – Ukrajina, Turecko, Thajsko a tak dále –, ale také mohou mít podobu tlaku na evropský bankovní sektor. ECB má totiž na podzim představit zátěžové testy bank, které dle představených parametrů budou tvrdší než ty minulé, a mnoho evropských bank tak bude pravděpodobně nuceno navýšit kapitál.

Z výše uvedených důvodu bych se držel společností se silným cash flow a stabilním obchodním modelem. Těmi mohou být třeba provozovatelé placených satelitních nebo kabelových televizí a sektor telekomunikací, obecněji pak defenzivní dividendové sektory. Vzhledem ke zpomalující čínské ekonomice bych se naopak vyhnul firmám s výraznější expozicí na tamní trh a minimálně do podzimu – do doby zveřejnění zátěžových testů ECB – i akciím evropských, zejména západoevropských bank.

Jan Čermák (ČSOB)

Červen a začátek léta bude ve znamení další expanzivní monetární akce, tentokrát ze strany ECB. Pokud bude alespoň přiměřeně agresivní, tak by jistá forma kvantitativního uvolňování mohla obecně prospět evropským aktivům včetně těch českých. Dá se přitom očekávat, že akce ECB může dále stlačit kreditní rizika i volatilitu, která tak jako tak v letních měsících klesá. Okurková sezóna na finančních trzích může být navíc na začátku léta umocněna probíhajícím mistrovstvím světa ve fotbale v Brazílii.

Expanzivní akce Evropské centrální banky, stejně jako další příznivá data z amerického trhu práce, by měla držet v kurzu americký dolar. Zároveň je možné, že se obojí stane záminkou pro růst úrokových sazeb na delším konci výnosové křivky. Růst úrokových sazeb, pokud tedy bude příliš rychlý, přitom může opět znamenat problém pro komoditní trhy i některé, zejména na komodity navázané rozvíjející se trhy.

Nick Beecroft (Saxo Bank)

Čekám, že následující tři měsíce budou poměrně poklidné. Nazval bych to dokonce sladkým obdobím. Evropa půjde cestou měnového uvolnění, což pomůže vykompenzovat utahování v USA. Zároveň se trh dočká čísel, která potvrdí slušný růst americké ekonomiky. Navíc si myslím, že trh jen postupně překonává moře obav, takže je stále dost peněz zaparkováno stranou. Možná se během třetího kvartálu dočkáme korekcí o 5 až 10 %, ale pokud jako investoři cílíte na střednědobý horizont, je pro vás nejpodstatnější to, že jsou měnové podmínky stále uvolněné.

Během příštích tří měsíců se tedy nejspíše vyplatí sázka na riziko, zejména na akcie obchodované na rozvinutých trzích. Mám na mysli hlavně Evropu a Ameriku, možná i Japonsko. Myslím si, že se na některých trzích, což bude mimo jiné případ Spojených států, dočkáme růstu, který investorům dodá důvěru, ale nebude natolik silný, aby vznikly obavy z rychlejšího růstu sazeb. Fed dal jasně najevo, že bude postupovat pomalu a obezřetně.

Petr Gapko (GE Money Bank)

Léto bývá z pohledu investiční aktivity slabým obdobím. Z tohoto důvodu je i obdobím nepředvídatelným, jakákoliv ekonomická informace totiž může s trhy výrazně zahýbat. Nejinak by tomu mělo být letos, lze tedy očekávat nízkou investiční aktivitu. Někteří investoři razí letní strategii "Sell in May and go away", ale najdou se i spekulanti, kteří se do obchodování vrhnou právě v létě, hlavně kvůli větší šanci arbitráže.

Je tedy téměř nemožné odhadnout, jaká akcie či komodita v létě "pojede", a co bude naopak průšvih. Jednak se jedná o příliš krátký časový horizont, a jednak se v létě obchoduje tak málo, že se může stát téměř cokoli. Nicméně z toho, jak se vzmáhají hlavní světové ekonomiky, ale úrokové míry zůstávají minimální, lze soudit, že by se mohlo dařit akciovým trhům.

Chádí El-Moussawi (Verdi Capital)

V USA je potřeba se zaměřit na pokračování ústupu od kvantitativního uvolňování, na náznaky toho, jak bude chtít Fed postupovat při snižování své nabobtnalé rozvahy, a na to, zda se bance podaří takzvaný exit z uvolněné a podpůrné měnové politiky bez toho, aby bylo narušeno oživení americké ekonomiky. Rizikem může být i pokračování reforem v Japonsku, kde je otázkou, zda i třetí "šíp" Abenomiky, tedy strukturální reformy, zasáhne cíl. Stejně tak bude zajímavé sledovat, jak se na japonské ekonomice podepíše dubnové zvýšení spotřební daně. Více informací by mělo přinést zveřejnění dalšího plánu reforem v červnu.

V eurozóně v následujících měsících určitě radíme nadále pozorně sledovat bitvu ECB s hrozbou deflace a to, zda červnové zasedání bude mít výsledek v podobě kroků dostatečných k nastartování evropské ekonomiky. Pokud se tak nestane, mohly by se pod tlak dostat především dluhopisy států na periferii eurozóny, které v posledních měsících zažily poměrně silnou rally. Výnosy některých dluhopisů totiž nereflektují skutečný stav těchto ekonomik.

Světové akcie
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 4. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Miroslav Plojhar, Česká spořitelna)
Centrální banky
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat