Asijsko-pacifické země podepsaly největší dohodu o volném obchodu. Sdružuje země reprezentující třetinu globálního HDP

Dvě miliardy lidí a třetinu světového HDP sdružuje skupina patnácti zemí z asijsko-pacifického regionu zahrnující Čínu, Japonsko, Jižní Koreu a Austrálii, která podepsala největší dohodu o volném obchodu na světě. Dohoda je označovaná jako RCEP (Regional Comprehensive Economic Partnership).

Dohoda prosazovaná Pekingem snižuje cla a stanovuje společná obchodní pravidla. Týká se obchodu, služeb, investic, telekomunikací, ale třeba také autorských práv. Velikostí partnerství překonává smlouvu mezi USA, Mexikem a Kanadou i Evropskou unií. Dohodu země podepsaly na okraji summitu Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) ve vietnamské Hanoji.

Čína by díky dohodě mohla snížit svou závislost na trzích v Evropě a USA. Smlouva také potvrzuje úlohu ASEAN v podpoře mnohostranného obchodního systému. Nová obchodní struktura umožní v regionu provozovat udržitelný obchod, oživí dodavatelské řetězce narušené covidem-19 a napomůže k zotavení hospodářství. Tomu má napomoci mimo snížení již tak nízkých cel, posílení dodavatelských řetězců pomocí sdílených pravidel a zavedení nových a společných pravidel pro internetový obchod.

Dohoda zahrnuje země s 2,2 miliardy obyvatel a hrubým domácím produktem 26,2 bilionu dolarů. K dohodě přitom nepřistoupila například Indie, a to kvůli obavě o prohloubení deficitu v obchodní výměně s Čínou. Dohoda nicméně obsahuje doložku, podle níž Dillí může přistoupit později.

"Pro české i další evropské firmy je RCEP příležitostí i hrozbou. Může v členských státech zvýšit poptávku po českých subdodávkách používaných pro reexport formou finálního výrobku do zemí, které dohodu podepsaly. Současně ale hrozí, že signatáři RCEP začnou více obchodovat mezi sebou a sníží dovoz. Evropské podniky pak mají další důvod pro přesun výroby do Asie, protože tam vzniká obří bezcelní trh," vysvětluje Luděk Procházka, ředitel společnosti Gerlach, která je největším českým poskytovatelem celních služeb.

Aby RCEP vešla v platnost, musí ji ještě ratifikovat šest členů ASEAN a tři partnerské státy sdružení. Například Singapur se to chystá učinit během několika měsíců.

Úmluva je přitom určitou alternativou k Transpacifickému partnerství (TPP), které v roce 2016 podepsalo dvanáct zemí, ale Čína k němu přizvána nebyla. Členem TPP naopak byly USA, ovšem pouze do ledna 2017, kdy o odchodu USA od smlouvy rozhodl Donald Trump. Největší ekonomika světa tak není členem ani jednoho ze dvou hlavních obchodních bloků nejrychleji rostoucího regionu světa.

Ačkoli TPP je počtem členů menší dohodou, výrazněji snižuje cla a ustanovení týkající se práce a životního prostředí. Bývalý australský ministerský předseda Malcolm Turnbull, jenž zemi připojil k TPP, o nyní podepsané dohodě řekl, že má malé ambice.

"Země asijsko-pacifického regionu mezi sebou snižují bariéry obchodu, což může být pro českou otevřenou ekonomiku dobrá zpráva. Především pak v době, kdy jsme se vinou rostoucího protekcionismu dostávali pod postupný tlak klesající poptávky. Jde o další krok v globalizaci, která byla s příchodem pandemie koronaviru v ohrožení," komentuje uzavřenou dohodu analytik z Purple Trading Štěpán Hájek.

Mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro připomněl, že jedním ze signatářů dohody je Vietnam, se kterým letos EU uzavřela dohodu o volném obchodu a ochraně investic. "Nejen Vietnam, ale i další země, jako je například Jižní Korea, jsou tak pro české podniky polootevřenou bránou do celého regionu 15 zemí v nově uzavřené dohodě," poukazuje.

Mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Lenka Dudková míní, že pro české firmy by bylo dobré, aby dohodu rychle následovalo dojednání dohody o volném obchodu mezi EU, Austrálií a Novým Zélandem a aby nový americký prezident Joe Biden přehodnotil vztah k TPP.

"Pro ČR jde jednoznačně o špatnou zprávu, ale ne nutně od zítra. Rok od roku bude těžší uplatnit se na dotčených trzích, stále snadněji se tam totiž budou prosazovat tamní produkty," domnívá se ovšem analytik z Capitalinked.com Radim Dohnal.

"Tak jako volný obchod v EU pomohl Evropě, RCEP pomůže Asii ke zbohatnutí. Lidé, kteří ekonomice nerozumí, budou o to více volat, jak Evropa prohrává v pomyslném globálním závodě. Ti ostatní budou vědět, jak je dobré mít bohatnoucího globálního souseda," čte situaci hlavní ekonom společnosti Natland Petr Bartoň.

Zdroj:
ČTK, BBC, Reuters
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Asijská ekonomika
Přestat sledovat
Mezinárodní obchod
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat