B jako BRICS: Včerejší zpráva, včerejší investiční strategie (Investiční Abeceda na rok 2016)

Plošná sázka na donedávna tolik opěvovaný blok BRICS by byla výstřelem naslepo, shodují se účastníci unikátního průzkumu, s jehož výsledky vás budeme seznamovat v průběhu prosince. Oslovení experti okomentovali šestadvacet abecedně seřazených pojmů, které zahýbou trhy v roce 2016. BRICS označili za prázdnou schránku, některé jeho členy dokonce za strašáky. Přesto v souvislosti se skupinou mluví také o příležitostech.

Aleš Tůma (Partners)

BRICS, to jsou velice navzájem odlišné země. Problémy ruské ekonomiky jsou výrazně jiné než starosti té čínské (nemluvě o tom, že "Čína" samotná skrývá celou paletu investic, od neefektivních polostátních firem až po některé velice dynamické). V dlouhodobém portfoliu má ale trocha emerging markets smysl a turbulence mohou být příležitostí k nákupu (kromě Ruska). Volil bych nicméně fond, který se neomezuje na arbitrárně vytvořené nálepky.

Petr Gapko (GE Money Bank)

Existence zmíněné zkratky ve světovém slovníku je v ohrožení. Ekonomiky zemí uskupení se v poslední době vydaly různými směry, nesourodé je také tempo jejich růstu. Společný cíl, tedy stát se dominantními ekonomikami světa, by tak mohl být ohrožen. Praskliny se rozšiřují, a pokud nedojde ke změně ve vývoji, bude se pavučina nadále napínat, sousedé a partneři se budou navzájem vzdalovat. Epicentrem dění je Čína, jejíž zpomalení by mohlo mít negativní dopad na globální komoditní i akciové trhy.

Robert Doucha (Verdi Capital)

Osud investice do ruských akcií závisí v horizontu jednoho roku hlavně na vývoji cen ropy. Co se týče brazilských akcií, jsme opatrní. Obáváme se, že se situace tamní ekonomiky může ještě zhoršit. Na trhu dluhopisů denominovaných v dolarech a eurech vidíme v případě Ruska i Brazílie několik zajímavých příležitostí. Jedná se o firmy s většinou příjmů v cizích měnách, silnými zahraničními provozy a příznivou kapitálovou strukturou. Čínským akciím se vyhýbáme, jejich valuace jsou stále vysoké a závislé na státní podpoře. Problémem je v Číně rovněž nízká úroveň corporate governance.

Vladimír Vávra (Wood & Company)

Lze očekávat další pozvolné zpomalování čínské ekonomiky (očekávaný růst na úrovni 6,5 %), které by však mohlo být kompenzováno solidním růstem v Indii (čekáme zhruba 7,4 %). Ruská ekonomika po letošní 3,5% kontrakci pravděpodobně zaznamená mírný růst. Zpomalení propadu ekonomiky (z 3,5 % na 1,5 %) je očekáváno také v Brazílii. Jihoafrická ekonomika zřejmě setrvá na úrovni 1,5% růstu, riziko nicméně může představovat vnější nerovnováha v podobě 4,5% schodku běžného účtu vzhledem k HDP.

Marek Hatlapatka (CYRRUS)

Uvedená zkratka dnes již nezastřešuje nic homogenního (pokud vůbec někdy zastřešovala) a po letech slabé výkonnosti rozvíjejících se ekonomik také ztratila velkou část někdejšího lesku. Myšlenku emerging markets ale úplně nezavrhujme, jen hledáme jinde, především v Asii. Co třeba Jižní Korea, Tchaj-wan nebo Indonésie?

Štěpán Uherík (ChytrýHonza)

Rozvíjející se země v posledních dvou letech k investorům nebyly zrovna štědré. Brazílie se potýkala s vlastními problémy, Rusko bojovalo s oslabením rublu a ekonomickými sankcemi a Čína zažívá korekci akciového trhu. Rok 2016 by jim však mohl přinést vítr do plachet. Pro příští rok tedy země BRICS své místo v portfoliu mají a není důvod k prodeji a realizaci případné ztráty. Fundamenty jsou totiž veskrze pozitivní.

Michala Moravcová (BOSSA)

Rusko a Čína by mohly být i v příštím roce středem pozornosti. V případě Číny je největším problémem špatná dostupnost a nedůvěryhodnost ekonomický dat. Prakticky nikdo přesně neví, jak na tom čínská ekonomika je. Očekávám pokračování zpomalování jejího růstu a potřebu státních zásahů v zájmu jejího povzbuzení. Čína bude muset pokračovat v uvolňování měnové politiky za cenu zvyšování zadluženosti. V důsledku odlivu zahraničního kapitálu lze očekávat další oslabení jüanu, kterému podle všeho nepomůže ani začlenění do koše hlavních měn ze strany MMF.

Milan Vaníček (J&T Banka)

Vzhledem k tomu, že očekávám další posilování amerického dolaru, jsem poměrně opatrný, pokud jde o komodity. Tento názor zároveň ovlivňuje mé vnímání BRICS. Zároveň je ovšem nutné připomenout specifika jednotlivých zemí bloku, která mohou výrazně ovlivnit výkonnost. Například Rusko se může dočkat neprodloužení sankcí ze strany západu a celkově zlepšit svou výkonnost, ačkoli proti tomu zase působí potenciálně stále levná ropa. Podobně Brazílie, která je po skandálech na úrovních z krizových let 2008-2009, může dospět k jistým řešením, která mohou zajistit sice absolutně nízký, ale relativně velice významný růst.

Miroslav Novák (AKCENTA CZ)

V případě BRICS se stále více potvrzuje, že se jedná o velice nesourodou skupinu zemí, jejichž ekonomický růst se bude v příštím roce značně lišit. Příliš růžově to pro rok 2016 nevypadá pro země závislé na vývozu komodit, tedy zejména Brazílii, Rusko a JAR. Otazník podle mě visí nad Čínou, nejoptimističtější vyhlídky růstu přisuzujeme Indii.

Petr Žabža (Patria Finance)

BRICS jsou překonaný koncept. V posledních několika letech došlo k diferenciaci mezi jednotlivými zeměmi bloku, a proto nepovažuji za moudré do nich investovat en bloc. Negativním překvapením může být Čína (jak moc lze věřit datům, která odtamtud přicházejí?), za černého koně aktuálně považuji Rusko.

Michal Křikava (Fio banka)

Obecně vzhledem k horší corporate governance společností na rozvíjejících se trzích preferujeme rozvinuté trhy. V návaznosti na předpokládané zvyšování sazeb v USA bude v roce 2016 zřejmě pokračovat odliv kapitálu z mladých ekonomik, které se navíc musejí vypořádat s řadou vlastních problémů i externích rizik. Země BRICS ale nevnímáme jakou sourodou skupinu. Navzdory rozčarování zahraničních investorů z pomalého průběhu strukturálních reforem prováděných vládou premiéra Módího se nám líbí Indie, která by v následujícím roce měla spíše těžit – na rozdíl třeba od Ruska a Brazílie – z nízkých cen nerostných surovin.

Raiffeisenbank

BRICS jako blok jsou již v podstatě minulostí. Vývoj těchto ekonomik se natolik liší, že o nich nelze uvažovat v původním formátu. Nejrychleji zřejmě nadále poroste vliv Číny, ale ruku v ruce s tím budou nabývat na významu otázky ohledně udržitelnosti jejího "regulovaného" růstu.

Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat
Brazílie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Jihoafrická republika
Přestat sledovat
Výhled na rok 2016
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat