Banky vs. státy v Evropě: Bitva roku 2012 o 2 biliony dolarů může začít
Evropské banky se "poperou" s vládami o financování svých dluhů. Dluhopisy a pokladniční poukázky za více než 2 biliony dolarů jsou splatné právě v roce 2012. Ochota investorů půjčovat státům, natož bankám, je přitom velice nízká.


Vlády v eurozóně musejí příští rok refinancovat (splatit) více než 1,1 bilionu eur. 519 miliard eur dluhu Itálie, Francie a Německa je splatných v prvním pololetí.
Evropské banky pak podle Citigroup musejí splatit v prvním pololetí 2012 dluhopisy za 665 milionů dolarů, ve druhém pololetí pak za dalších 370 milionů.
"Zodpovědní investoři se snaží dluhopisů bank a evropských států spíše zbavovat," tvrdí Mark Grant, výkonný ředitel floridské Southwest Securities. "Pokroky v řešení dluhové krize jsou minimální, politici už musejí přijít s něčím velkým."
Státy favoritem?
Prémie, kterou investoři chtějí za dluhopisy bank ve srovnání s těmi vládními, je nejvyšší od ledna 2009 (podle Bank of America Merrill Lynch EUR Corporates Banking Indexu).
Největším rizikem v celém regionu je rozpad eurozóny jako takový. Ten by vyvolal vlnu krachů bank. Především španělské a italské banky visí nad propastí. "Jak mají tamní banky vydělávat na úvěrech, když si oproti státům půjčují výrazně dráž, a samotné státy platí za 10leté dluhopisy 7 %," ptá se Lisa Hintz z Moody's.
Zpřístupnit bankám peníze se snaží nejdůležitější centrální banky světa. "Spousta bank bude potřebovat nové úvěry, státy budou potřebovat refinancovat dluhy, takže se v prvním pololetí strhne pořádná bitka o peníze investorů," varuje Nicholas Bamber.
Ten šéfuje oddělení investičních firemních dluhopisů v Royal Bank of Scotland. "Čím ovšem chtějí zaujmout investory, to nevím," dodává.
Podle řady odborníků se tak v Evropě blíží nový credit crunch, tedy naprostý nedostatek peněz na úvěry. Státy i banky tak musejí doufat v politické vyřešení situace v eurozóně. Napoví nejspíš již summit EU v Bruselu 9. prosince.