Barry Ritholtz devětkrát o trzích a ekonomice

Populární investor Barry Ritholtz vyslyšel žádost o rozhovor s Jill Schlesingerovou z Americké asociace penzionovaných lidí. Během něj došlo i na otázky týkající se důvěry v akciový trh, možné příští finanční krize, rostoucího zadlužení zemí, budoucnosti Spojených států nebo finanční přípravy na důchod. Zde je výběr těch nejzajímavějších témat.

Můžeme stále věřit akciovému trhu?

Akciový trh je místem, kde jsou firmy, které potřebují kapitál, a investoři, kteří chtějí zhodnotit své peníze. Vztah firmy a investora je tedy výhodný pro obě strany. Nejsem si jistý, zda lze v této souvislosti použít slovo "důvěra", můžeme ale říci, že jde z pohledu investora o "využití" trhu k dosažení finančních cílů.

Stále máme v živé paměti poslední finanční krizi. Přijde další? A jak by se na ni měl případně člověk připravit?

Ekonomika a trhy jsou cyklické. Období expanze tak vždy střídá období útlumu. Recese a medvědí trendy zkrátka občas přicházejí a není důvod se jich bát. A jak se na nepříznivé období připravit? Je potřeba mít finanční plán, diverzifikované portfolio a odhodlání přečkat toto období bez velkých úprav portfolia.

Klesnou opět ceny nemovitostí?

Na to nelze s jistotou odpovědět. Situace je v každém regionu a zemi jiná a záleží na řadě  faktorů, kromě celkového stavu ekonomiky i na demografii nebo migraci obyvatelstva. Někteří lidé se bojí kolapsu realitního trhu, jiní tvrdí, že nemovitosti jsou jedinou jistotou.

12 věcí, na které si dát pozor na realitním trhu aneb Je nemovitost dobrá investice?
Nemovitosti byly před lety považovány za investici, na níž nelze prodělat. Po krizi v USA, která se přelila prakticky do celého světa, již podobné tvrzení od normálního člověka nejspíše neuslyšíme, ceny domů ovšem opět rostou jako z vody. Jak je to tedy nyní s výhodností investice do nemovitosti (respektive do bydlení)?

Je rychle rostoucí zadlužení zemí udržitelné?

Celý život slýchám, že je deficit federálního rozpočtu nebezpečný, zatím se ale nic nestalo. Veřejný dluh Spojených států se pohybuje pod 110 % HDP, v případě Japonska je to více než 200 %. Nelze však říci nic jiného než to, že to bude v pořádku do té doby, než se to změní.

Stále se mluví o nízké inflaci, řada věcí ale zdražuje. Máme se růstu cen bát?

Inflaci vidíme u toho, co potřebujeme, a deflaci u toho, co bychom chtěli. Je ale pravda, že deflace zůstává největším nebezpečím. Kdy jindy by se totiž ceny měly zvyšovat, když ne v situaci, kdy byly akcie na rekordech a nezaměstnanost na dlouhodobém minimu?

Budou USA nadále ekonomicky dominantní zemí?

Ve světě bude jednoznačně větší konkurence, již kvůli ambicím Číny nebo Indie a řady dalších zemí. Problémem Spojených států je, že nedostatečně investují do budoucnosti. Na vině jsou bohužel z velké části voliči, kteří se staví proti investicím do infrastruktury či vzdělávání. To je největší riziko, a pokud chceme, aby i naše děti a vnoučata žily v silné ekonomice, je potřeba spustit podobný proces, jaký přišel po druhé světové válce.

KONTEXT: Mocenské páčidlo jménem dolar aneb Proč americká měna (ne)padne
Americký dolar se stane obětí mocenských hrátek Bílého domu, varují stále hlasitěji respektovaní ekonomové. K nim podle nové knihy Johna Boltona, někdejšího bezpečnostního poradce prezidenta Donalda Trumpa, patří i ministr financí Steven Mnuchin. I ten totiž varuje před stále častějším zneužíváním globální finanční infrastruktury, jíž jsou Spojené státy architektem a správcem, k prosazování zahraničněpolitických cílů.

Jaký ekonomický ukazatel se vyplatí sledovat na měsíční bázi?

Žádný. Jednotlivá čísla jsou součástí nekonečné řady a sama o sobě toho o stavu ekonomiky mnoho nevypovídají. Hospodářství je vždy potřeba vnímat komplexně a je nutné sledovat dlouhodobé trendy.

Je riziko obchodních válek skutečně hrozbou?

Ano, obchodní války jsou jednou z největších hrozeb současnosti. Svět, jak jej známe, stojí na desetiletích globalizace, nyní však hrozí, že tento trend skončí. S obchodními válkami je navíc spojené i téma migrace. Spojené státy přitom potřebují inženýry nebo matematiky z celého světa, polovina seniorních manažerů v Silicon Valley se narodila v zahraničí. A právě tito lidé mohou přispět k budoucí prosperitě Spojených států.

Do čeho investovat v rámci připrav na penzi, když výnosy státních dluhopisů jsou extrémně nízké?

Trh s dluhopisy prošel velkou proměnou. Alternativou státních dluhopisů mohou být firemní bondy, je ale potřeba vnímat vyšší riziko, které je s nimi spojené. Stále platí, že by se investoři měli vyhýbat neúměrně vysokému riziku a v rámci ochrany portfolia pracovat na jeho široké diverzifikaci.

Roger Tooze: O globální standardy se bude tvrdě soupeřit. Zvítězí deglobalizace?
Ačkoli je tlak na globální standardy do jisté míry legitimní, nastává čas, kdy se o to, kdo je nadiktuje, bude soupeřit. Kdo bude mít nejvýznamnější slovo při určování technologických standardů? Nejen o tom hovoří jeden ze zakladatelů politické ekonomice Roger Tooze.
Zdroj:
Ritholtz.com
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Ekonomické a tržní indikátory
Přestat sledovat
Mezinárodní obchod
Přestat sledovat
Zadlužení
Přestat sledovat
Finanční krize
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
19. 10. 2021 21:00
Petr Novotný (Investiční web): Zůstávám věrný akciím, půdě a private equity. Věřím, že mé portfolio…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Hospodářský růst
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 17:00
Povolební Česko aneb Co čekat v ekonomice, politice a energetice
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
19. 10. 2021 6:40
Carl Icahn: Akciový trh jednou musí narazit do zdi postavené z nově vytvořených peněz
Americké akcie
Přestat sledovat
Carl Icahn
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
18. 10. 2021 12:00
Investorský magazín: Na pražské burze se schyluje k IPO společnosti FIXED.zone
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
FIXED.zone
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat