Bill Gross trvá na novém normálu: Populismus není cesta k prosperitě a žádný nový Trumpův býčí trh neexistuje

Populismus v USA je na vzestupu podobně jako jinde ve světě. A známý investiční manažer Bill Gross je doslova zděšen z toho, že lidé mají pocit, že zvolením populisty, který jim naslibuje, že udělá Ameriku opět skvělou, dosáhnou změny. Jak investoři, tak běžní lidé na to totiž mohou jedině doplatit.
Američané si podle Grosse zvolili Trumpa s vidinou lepších zítřků, ale nakonec bude mít jeho čtyřleté intermezzo v Bílém domě katastrofální následky pro lidi bez práce a s nízkými příjmy. Ti jej sice dostali do čela republikánů, ale nakonec jeho politika vyšších výdajů na obranu a infrastrukturu společně s nižšími firemními daněmi povede k posílení soukromého sektoru na úkor běžných pracujících lidí, a tedy k pokračování současného stavu.
Republikáni například chtějí reformovat systém zdanění, přičemž argumentují tím, že v USA jsou jedny z největších korporátních daní na světě. To ale není pravda, spíše naopak, americké společnosti patří k těm, které mají na světě jedno z nejnižších daňových zatížení. Trump rovněž zamýšlí přivést biliony dolarů zahraničních zisků zpět do USA s tím, že tyto peníze pak budou investovány doma. Naposledy zde byl pokus o něco podobného v roce 2004, ale dopadlo to tak, že z 362 miliard zisků šla většina na dividendy, bonusy a odkupy akcií. Velké společnosti mají možnost si na investice půjčit levné peníze bez problémů, ale stejně jsou většinou použity na odkupy akcií. Stahovat zisky ze zahraničí a investovat je do reálné ekonomiky se jim zkrátka nevyplatí.
Otázkou je, zda by administrativa Hillary Clintonové nabídla něco jiného a lepšího. Podle Grosse těžko, protože jak Trumpova pravice, tak Clintonové levice prakticky podporují status quo, který upřednostňuje trhy před prací (tedy Wall Street před takzvanou Main Street).
Problém podle Grosse spočívá v tom, že lidé mají pocit, že něco změní, ale v praxi je to jinak. V konečném důsledku dojde k tomu, že firemní zisky a s nimi investoři na tom budou dobře, ale normální lidé to na reálných mzdách nijak výrazně nepocítí. Snížení daní je lákavé, ale podle Grosse není řešením (ačkoli formy se potýkají s problémy, jako jsou stárnutí populace, odklon od globalizace, velké zadlužení a robotizace), protože povede pouze ke zvýšení zisků na úkor práce. Vláda by měla být zaměstnancem poslední instance, a to (snad) bez negativního vlivu na produktivitu.
Populismus s Trumpovým vítězstvím podle Grosse nabírá na síle a v budoucnu bude stále výraznější. Problémem pro investory je fakt, že neexistuje jeho zisková varianta. "Globální populismus je hudbou budoucnosti, ale v USA se ubírá špatným směrem. Investoři musejí být opatrní a pochopit, že vyšší schodky plynoucí z nižších daní povedou k růstu úrokových sazeb a inflace, které mají potenciál snižovat zisk a tolik oblíbený ukazatel P/E. Neexistuje žádný nový Trumpův býčí trh, na který bychom se mohli těšit. Musíme se spokojit s výnosy kolem 3-5 % ročně (z globálně diverzifikované investice). Hegemonie Wall Street postavená na financích slábne, a to populismus ještě ani pořádně nezačal," uzavírá Gross.