Burzovní kalendář (1. 10. - 5. 10. 2018)

Začátek října bude na trzích ve znamení makrodat v čele s údaji z amerického pracovního trhu, Evropa se bude mimo jiné zabývat návrhem italského rozpočtu nebo kondic a česká politická scéna bude žít víkendovými senátními a komunálními volbami.

Ohlédnutí

Poslední zářijový týden byl pro akcie na vyspělých trzích převážně mírně nepříznivý. Americké akciové indexy odepsaly do jednoho procenta, mírně klesly také akcie v západní Evropě s výjimkou Spojeného království.

Investoři věnovali největší pozornost zasedání americké centrální banky, která podle očekávání zvýšila základní úrokovou sazbu na 2-2,25 %. V prohlášení uvedla, že do konce letošního roku plánuje zvýšit úroky ještě jednou a příští rok přikročí ke třem zvýšením sazeb.

Italská vláda navrhla na příští rok schodek státního rozpočtu 2,4 % HDP. To je třikrát více, než jaký byl cíl předchozí vlády. Stejný deficit plánuje také v letech 2020 a 2021. Zpráva zřejmě vyvolá konflikt s Evropskou komisí. "Je jasné, že předložený rozpočtový plán, který místo snižování strukturálního deficitu počítá s jeho výrazným navýšením, odporuje závazkům Itálie, na kterých se dohodla se členskými státy EU," uvedl eurokomisař Valdis Dombrovskis.

Neutichá ani řinčení celními zbraněmi. Zahájení platnosti nových cel v obchodu USA s Čínou ale již pro trhy zajímavé nebylo. "Investoři věří, že jde o získávání času pro vyjednání dohody obou zemí do konce roku," napsal v komentáři k dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Pražská burza se jako celek ve zkráceném obchodním týdnu nikam neposunula. Nejvíce se dařilo cenným papírům Kofoly ČS (+12,5 %). Titul pokračoval v rychlém růstu po dokončení prodeje 12% podílu polské skupiny CED Group. Kvůli obavám z prodeje podílu byli investoři dosud spíše opatrní, po odpadnutí rizika zájem investorů vzrostl. Další pozitivní zprávou byly reportované nákupy akcií členy managementu a představenstva firmy. Nejhlubší pokles zaznamenaly akcie Stock Spirits (-1,7 %), a to bez zásadních zpráv.

Nejsledovanější událostí na pražské burze bylo úterní zveřejnění pololetních hospodářských výsledků Philip Morris ČR. "Vzhledem k našim odhadům nás překvapila především čísla za Českou republiku, která pomohla provoznímu zisku EBITDA k růstu o 9,3 % na 2,6 miliardy Kč," napsal Vaníček. Titul zakončil týden silnější o 0,3 %.

V úterý se na hlavním trhu pražské burzy naposledy obchodovalo s akciemi Unipetrolu. Důvodem je vytěsnění minoritních akcionářů majoritním vlastníkem, polskou skupinou PKN Orlen.

Česká národní banka na zářijovém zasedání potřetí v řadě a už počtvrté v tomto roce zvýšila úrokové sazby. Dvoutýdenní repo sazbu bankovní rada zvýšila o 25 bazických bodů na 1,5 %, lombardní sazbu posunula z 2,25 % na 2,5 % a diskontní sazbu zvýšila z 0,25 % na 0,5 %. Zasedání rady se zúčastnilo všech sedm jejích členů, pro zvýšení sazeb jich ruku zvedlo šest. Bankovní rada podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka označila rizika pro odhadovaný vývoj hospodářství ze srpnové prognózy jako vyrovnaná a nevýrazná. Nejistotou v odhadovaném vývoji jsou sílící protekcionismus ve světovém obchodě a dění kolem brexitu, uvedl Rusnok.

Americké akcie v pátek stagnovaly, celé uplynulé čtvrtletí bylo pro index S&P 500 nejlepší od roku 2013
Americké akciové trhy uzavřely páteční obchodování bez výraznějších změn. Růst akcií společnosti Intel a dalších výrobců čipů byl kompenzován výrazným poklesem akcií internetové firmy Facebook a výrobce elektromobilů Tesla.
Evropské akcie v pátek klesly, v horizontu týdne, měsíce ani čtvrtletí se hlavní indexy na směru neshodly
Evropské akciové indexy zakončily páteční seanci v červených číslech. Nejslabší výkon podaly akcie bank, zejména těch italských. Index italských akcií FTSE MIB klesl o téměř čtyři procenta.
Pražská burza ve čtvrtek mírně posílila, zdražilo pět titulů. V týdenním horizontu index PX stagnoval
Pražská burza před prodlouženým víkendem mírně posílila, index PX ve čtvrtek stoupl o 0,1 % na 1 101,92 bodu. V plusu skončilo pět titulů, nejvíce zdražily akcie Kofoly, které přidaly bezmála šest procent. Za celý týden se index PX prakticky nezměnil.

Výhled

Začátek čtvrtého kvartálu bude především o makroekonomických datech. Vedle toho bude v Evropě zajímavé sledovat již zmíněné dohadování o navrhovaném rozpočtu Itálie.

Výsledková sezóna za třetí čtvrtletí začíná naplno až v druhém říjnovém týdnu, svá kvartální čísla ale i na začátku měsíce oznamuje několik významných firem. Ve Spojených státech to budou především PepsiCo a Costco Wholesale, dále pak Lennar nebo Constellation Brands. V Evropě se připojí mimo jiné společnost Tesco.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 1. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"Index S&P 500 zapsal červenou týdenní svíčku s hodnotou -0,54 %. Navzdory negativním zprávám o navyšování cel a nepříznivě vyznívajícím technickým indikátorům ale neprolomil psychologicky zajímavou úroveň 2 900 a zůstal v úzkém rozpětí nad ní. Nejbližší supporty jsou na 2 900 a 2 875 (zesílený 50denním klouzavým průměrem). Důležitou, hlavní úrovní podpory je meta 2 800," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

"Září a s ním třetí čtvrtletí je minulostí. Uplynulý měsíc byl klidný, obávaný sezónní propad nepřišel a index S&P 500 si připsal 1 %. Celé třetí čtvrtletí bylo výjimečně příznivé (+7 %). Denní graf je v býčím nastavení, ale další růst v nejbližší době přijít nemusí. V pondělí začne poslední kvartál a říjen, který se také historicky řadí mezi volatilní měsíce. Následují ovšem listopad a prosinec s tradičním nákupním šílenstvím v obchodech i na burze. Tak uvidíme, zda i rok ostrého začátku obchodních válek bude pro americké akcie ziskový. Našlápnuto mají," dodal Košťál.

Na pražské burze je na úterý naplánován další START Day. O přízeň investorů se budou ucházet společnosti Primoco UAV a UDI Group. Dohromady obě společnosti usilují o získání kapitálu v objemu téměř půl miliardy korun.

Makroekonomický kalendář je o poznání plnější než ten korporátní. Ve Spojených státech budou nejsledovanější páteční údaje z trhu práce za září, kterým obstará předehru středeční ADP report. Vedle toho budou sledované indexy nákupních manažerů, objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, obchodní bilance nebo zásoby ropy. Menší význam budou mít stavební výdaje a spotřebitelské úvěry. Během týdne také veřejně vystoupí řada mnoho představitelů Fedu v čele s předsedou Jeromem Powellem.

V Evropě bude důležitých makrodat méně. Nejvíce pozornosti si zaslouží indexy nákupních manažerů v jednotlivých zemích včetně Česka a za celou eurozónu a německé průmyslové objednávky. Data z evropského trhu práce a maloobchodu by měla potvrdit postupné ožívání ekonomiky starého kontinentu. Na politické úrovni může být vedle debat o migrační politice důležité zasedání euroskupiny.

I na dalších globálně významných trzích budou pozorně sledované indexy nákupních manažerů, hlavně ty v Číně a Japonsku. Především během asijského obchodování mohou s cenami aktiv také zahýbat data o australské obchodní bilanci a výsledek zasedání tamní centrální banky, případně japonská spotřebitelská důvěra a osobní spotřeba. V pátek pak v Kanadě, podobně jako v Americe, vyjdou data z pracovního trhu.

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Americký ISM index v průmyslu i data z trhu práce budou ovlivněny zářijovým hurikánem Florence. Ten udeřil v půlce září. V indexu ISM tak proti sobě šly vlivy vyšších dodávek souvisejících s odstraňováním škod po záplavách a pomalejších dodávek z důvodu obtížné dopravní obslužnosti. Na datech z trhu práce se hurikán zřejmě podepíše menším počtem odpracovaných hodin, který povede k umělému nadhodnocení průměrných hodinových výdělků.
  • Zatímco loňský Harvey zasáhl Floridu a Houston, letošní hurikán Florence udeřil v Severní a Jižní Karolíně. V dopravně významném Houstonu loni došlo k výraznému dočasnému zrychlení dodávek, který měl vliv na agregátní čísla. Oproti tomu oblast zasažená Florence nemá tak velkou váhu, aby tolik ovlivnila celonárodní index. Navíc byla zasažena dopravní tepna východního pobřeží, což bude pozitivní vliv vyšších dodávek kompenzovat.
  • V Evropě indexy PMI budou nepatrně vyšší ve srovnání s předchozím měsícem, zejména pokles v Německu by se měl zastavit. Podle ekonomů ze Société Générale totiž PMI příliš negativně hodnotily vývoj na poli světového obchodu v předchozích měsících. U českého PMI čekáme mírný pokles. Je také možné, že zářijová data silněji odrazí vliv narůstajících vnějších rizik.
  • Polská centrální banka ve středu ponechá svou klíčovou sazbu nezměněnou na 1,5 %, dle vyjádření jejích zástupců i našeho očekávání lze zvyšování sazeb čekat až ke konci roku 2019.
Burzovní kalendář
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat