Burzovní kalendář (11. 2. - 15. 2. 2019)

I v polovině února budou investoři vyhodnocovat hospodářské výsledky firem. Klíčovou událostí by však mělo být další kolo obchodních rozhovorů mezi USA a Čínou. Na poli ekonomických dat investoři pozornost zaměří na americkou a čínskou inflaci či zprávy o vývoji ekonomik Německa a celé eurozóny.

Ohlédnutí

Americké akciové indexy v uplynulém týdnu mírně stouply, Dow se zvýšil o 0,17 %, S&P 500 přidal 0,05 % a Nasdaq Composite posílil o 0,47 %. V Evropě se indexy na směru neshodly, panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,46 %, britský FTSE 100 stoupl o 0,73 %, německý DAX se snížil o 2,45 % a francouzský CAC 40 přišel o 1,15 %. Pražská burza podle indexu PX v uplynulém týdnu klesla o 0,1 %.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 8. února 2019

Americké akcie v pátek kvůli sporům USA s Čínou uzavřely bez větších změn, za celý týden všechny tři hlavní indexy mírně stouply
Americké akcie uzavřely páteční obchodování bez výraznějších změn, smazaly ale prakticky všechny počáteční ztráty. Na trhu přetrvávají obavy, že Spojeným státům a Číně se do vypršení obchodního příměří nepodaří vyřešit vzájemné spory.
Evropské burzy v pátek oslabily, za celý týden ztratily zhruba půl procenta
Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v negativním pásmu, když se investoři obávali o americko-čínskou obchodní dohodu. Důvodem byla čtvrteční zpráva agentury Reuters, podle níž se prezidenti obou největších světových ekonomik nestihnou sejít do začátku března, kdy vyprší dočasné příměří v obchodním sporu mezi oběma zeměmi.
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden ztratila 0,1 %
Pražská burza v pátek prohloubila ztrátu ze čtvrtečního obchodování, když index PX odepsal 1,33 % na 1 875,33 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Komerční banky, dařilo se naopak textilce PFNonwovens. Objem obchodů byl s 538 miliony korun průměrný.

Česká národní banka ve čtvrtek ponechala úrokové sazby beze změny. Dvoutýdenní repo sazba je na úrovni 1,75 %, lombardní sazba 2,75 % a diskontní sazba 0,75 %. Jednání bankovní rady se zúčastnilo všech sedm jejích členů. Banka rovněž vydala novou prognózu, která počítá se slabším růstem ekonomiky v tomto i příštím roce. Nastavení měnové politiky potvrdila ve čtvrtek také britská centrální banka.

Americký prezident Donald Trump v poselství o stavu unie vyzval národ k jednotě a podle očekávání i ke stavbě zdi na hranici s Mexikem. Zdůraznil dobrou ekonomickou situaci ve Spojených státech a kladl velký důraz na význam daňové reformy z dílny své administrativy. Trump také oznámil, že se 27. a 28. února ve Vietnamu znovu setká s prezidentem KLDR Kim Čong-unem.

Z ekonomických údajů se investoři v uplynulém týdnu zaměřili na zprávu o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby USA, německou průmyslovou výrobu nebo indexy nákupních manažerů.

Z korporátních zpráv na pražské burze investory zaujala informace, že nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko prodá firmu Hoop Polska. Koupí ji polská firma ZMB Capital a zaplatí za ni minimálně 334 milionů Kč. Transakci budou ještě muset schválit valná hromada Kofoly a polský antimonopolní úřad. Uzavření obchodu Kofola očekává letos na jaře.

Hospodářské výsledky na Wall Street představily například Alphabet, Alexion Pharmaceuticals, Archer-Daniels-Midland, Viacom, Walt Disney, General Motors, Twenty-First Century Fox, MetLife, Tyson Foods, CVS Health Corp, News Corp, Mattel, Hasbro nebo Phillips 66. V Evropě do výsledkové sezóny přispěly firmy Pandora, Intesa Sanpaolo, BNP Paribas, GlaxoSmithKline, ING Groep, UniCredit, Sanofi, ArcelorMittal, Société Générale, Total nebo Skanska.

Na pražské burze výsledky hospodaření za poslední loňské čtvrtletí a celý loňský rok zveřejnily MONETA Money Bank, mediální skupina CME a Komerční banka.

MONETA Money Bank loni vydělala 4,2 miliardy Kč, navrhne vyplatit dividendu 6,15 Kč na akcii
Finanční ústav MONETA Money Bank vykázal za loňský rok čistý zisk 4,2 miliardy Kč. Meziročně bance zisk stoupl o 7,1 %. Vedení Monety plánuje navrhnout výplatu dividendy v hrubé výši 6,15 Kč na akcii.
Mediální CME loni vzrostly tržby na 703,91 milionu USD, čistý zisk dosáhl 157,69 milionu USD
Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za loňský rok čistý zisk 157,69 milionu dolarů, za rok 2017 reportovala zisk 49,77 milionu dolarů. Tržby se jí zvýšily z 642,87 milionu dolarů na 703,91 milionu dolarů. Výsledky byly pozitivně ovlivněny prodejem chorvatských aktivit za 85 milionů eur.
Komerční banka loni vydělala 14,8 miliardy Kč, meziročně o 5,8 % více. Navrhne dividendu 51 Kč na akcii
Komerční bance v loňském roce vzrostl čistý zisk o 5,8 % na 14,8 miliardy Kč. Výnosy se jí proti roku 2017 zvýšily o 3,7 % na 32,2 miliardy Kč. Společnost navrhne výplatu dividendy v hrubé výši 51 Kč na akcii.

Výhled

Klíčovou událostí příštího týdne bude další kolo obchodních rozhovorů mezi USA a Čínou, které odstartuje v pondělí v Pekingu. Bílý dům uvedl, že ve čtvrtek přijedou do Číny americký ministr financí Steven Mnuchin a obchodní zmocněnec Spojených států Robert Lighthizer.

Prezident USA Donald Trump ale ve čtvrtek řekl, že se neplánuje setkat s čínským protějškem Si Ťin-pchingem před 1. březnem. To posílilo obavy, že obchodní dohody nebude dosaženo do vypršení příměří, které spolu v prosinci USA a Čína uzavřely.

Na konci týdne může opět dojít k uzavření vládních úřadů v USA, pokud do té doby nedojde k dohodě o novém rozpočtu. Vzhledem k trvajícím sporům mezi republikány a demokraty je riziko uzavření úřadů vysoké.

Britský parlament bude ve čtvrtek hlasovat o alternativách k dohodě o brexitu, kterou nedávno odmítl. Nadále ovšem trvá odmítavý postoj Evropské komise i zemí EU k možnému vyjednání nové dohody se Spojeným královstvím. Týmy vyjednavačů se mají sejít až koncem února, a proto spíše nelze čekat stanovení jasného plánu pro potenciální upravenou dohodu.

Z ekonomických údajů se investoři v příštím týdnu zaměří na britskou průmyslovou výrobu, obchodní bilanci Číny, britské maloobchodní tržby, průmyslovou výrobu eurozóny, americkou a čínskou inflaci nebo zprávy o vývoji ekonomik Německa a celé eurozóny.

Hospodářské výsledky za poslední loňské čtvrtletí zveřejní na Wall Street například společnosti Loews, TripAdvisor, Groupon, Marathon Oil, Yelp, Cisco Systems, American International Group, CenturyLink, Coca-Cola, CBS, NVIDIA, Applied Materials nebo PepsiCo. V Evropě na trh pošlou hospodářská čísla mimo jiné thyssenkrupp, METRO, Heineken, Akzo Nobel, Commerzbank, Airbus, KBC Group, Credit Suisse Group, Crédit Agricole, NN Group, Nestlé, Air Liquide, AstraZeneca, Vivendi, Allianz, Royal Bank of Scotland nebo Eni.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 11. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

"S&P 500 se drží na rezistenci v pásmu 2 700 až 2 740. První únorový týden potvrdil pověst tohoto měsíce jako velice klidného, ideálního pro strategii covered call. Stejný stav by ještě mohl vydržet, uvidíme ale, co stihnou napáchat politici v čele s těmi americkými (shutdown opět hrozí od 16. února, Donald Trump se nesejde s čínským prezidentem v době, dokdy je potřeba dojednat obchodní dohodu)," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 - technická analýza

Výhled pro jednotlivé dny

V noci na pondělí zveřejní čínská centrální banka zprávu o devizových rezervách. Dopoledne se investoři zaměří na údaje o britské průmyslové výrobě, HDP a obchodní bilanci. Hospodářské výsledky v Evropě představí společnost Carl Zeiss Meditec a ve Spojených státech například Loews.

V úterý odpoledne se investoři v USA zaměří na index optimismu malých firem a statistiku otevřených pracovních pozic (JOLTS). Hospodářská čísla představí na Wall Street Under Armour, Molson Coors Brewing, TripAdvisor nebo Groupon a v Evropě thyssenkrupp nebo METRO.

V noci na středu bude novozélandská centrální banka jednat o nastavení měnové politiky. Dopoledne Česko a Spojené království zveřejní zprávy o inflaci a eurozóna odtajní statistiku průmyslové výroby. Odpoledne zveřejní inflační statistiku také Spojené státy, které přidají ještě bilanci federálního rozpočtu. Výsledkovou mozaiku doplní v Evropě Heineken, ABN AMRO, Akzo Nobel či Deutsche Börse a v USA Marathon Oil, Yelp, Cisco Systems, NetApp, AIG nebo CenturyLink.

Ve čtvrtek nad ránem na trh Japonsko pošle zprávu o vývoji ekonomiky a Čína přidá výsledek obchodní bilance. Dopoledne zveřejní data o vývoji ekonomiky Německo a eurozóna, která přidá ještě data z trhu práce, a ČR odtajní výsledek běžného účtu. V USA vyjdou index výrobních cen, zprávy o maloobchodních tržbách a podnikových zásobách a zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Hospodářskými výsledky se pochlubí v Evropě Schneider Electric, Commerzbank, Airbus, KBC Group, Credit Suisse Group, Crédit Agricole, NN Group, Nestlé, Renault, Aegon, AstraZeneca nebo Vivendi a ve Spojených státech PPL, Coca-Cola, CBS, NVIDIA a Applied Materials.

V noci na pátek odtajní Čína inflační statistiku a Japonsko přidá data o průmyslové výrobě. ČR dopoledne zveřejní zprávu o vývoji ekonomiky, eurozóna přidá výsledek obchodní bilance a Spojené království údaje o maloobchodních tržbách. Ve Spojených státech se odpoledne investoři zaměří na index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity, indexy dovozních a vývozních cen a index podnikatelské nálady newyorského Fedu (Empire State index). Výsledky hospodaření představí v USA Deere & Co nebo PepsiCo a v Evropě mimo jiné Allianz, Royal Bank of Scotland Group, Eni a Saab.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Týden přinese první test prognózy ČNB, když se v ČR dočkáme zprávy o lednové inflaci. Ta podle nás akcelerací centrální banku překvapí. První odhad českého HDP by měl naznačit, že lokální dno má Česko za sebou.
  • Německá čísla by měla potvrdit, že největší obchodní partner Česka se technické recesi skutečně vyhnul. Předpokládáme růst HDP Německa ve čtvrtém kvartálu 2018 o 0,1 % mezičtvrtletně. Celkově ovšem budou evropská data zřejmě slabá a budou kontrastovat s relativně solidními americkými indikátory.
  • Zpřesnění odhadu HDP eurozóny za poslední loňské čtvrtletí by mělo potvrdit růst o 0,2 % mezičtvrtletně, respektive o 1,2 % meziročně.
  • Ve zprávě o vývoji HDP Spojeného království ve čtvrtém čtvrtletí by se měla negativně projevit nejistota spojená s brexitem.
  • Prosincové americké maloobchodní tržby budou negativně ovlivněny propadem cen ropy, kontrolní skupina by ovšem měla vykázat slušnou hodnotu. Spotřebitelské ceny v USA by měly za leden vykázat zvýšení o 0,1 % meziměsíčně, respektive o 1,5 % meziročně (prosinec: +1,9 %).
  • Pokud jde o geopolitické dění, budou v centru pozornosti jednání mezi Čínou a Spojenými státy o obchodu a pokračování brexitové ságy.
  • Důležité bude i pondělní jednání euroskupiny. Na programu bude posouzení stavu veřejných financí Francie a Itálie, a to zejména ve světle sestupné revize růstových vyhlídek zemí ze strany Evropské komise.
Burzovní kalendář
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat