Burzovní kalendář (12. 10. - 16. 10. 2020)

Během uplynulého týdne pozornost investorů směřovala k jednání o fiskálním balíku pomoci ekonomice USA. Stejné téma by mělo trhům dominovat i v nadcházejícím týdnu, vedle toho budou ale investoři věnovat pozornost také první větší sadě kvartálních hospodářských výsledků amerických společností.

Ohlédnutí

Uplynulý týden byl pro světové akcie příznivý. Americký index Dow přidal 3,27 %, S&P 500 se zvýšil o 3,84 % a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 4,56 %. Panevropský benchmark STOXX Europe 600 vzrostl o 2,11 %, britský FTSE 100 se zvýšil o 1,94 %, německý DAX posílil o 2,85 % a francouzský CAC 40 přidal 2,46 %. Akcie na pražské burze podle indexu PX za týden zpevnily o 1,72 %.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 9. října 2020

Americké akcie v pátek i za celý týden zpevnily, investoři sází na další podporu ekonomiky
Americké akcie v pátek posílily. Investoři čekají dohodu ohledně balíku pomoci ekonomice Spojených států. Sází též na vítězství demokratického kandidáta na prezidenta Joea Bidena, který by podle nich hospodářství podpořil rozsáhlejším stimulem.
Evropské akcie skončily v pátek v plusu, za celý týden přidaly přes dvě procenta
Akcie na západoevropských burzách v pátek skončily v zelených číslech. Zároveň si připsaly druhý ziskový týden v řadě, když posílily o více než 2 %. Optimismus investorů pramení z víry, že demokraté ovládnou prezidentské volby, což zvyšuje šanci na výraznější vládní stimuly v USA.
Pražská burza v pátek klesla o čtvrt procenta, dolů ji táhly banky
Pražská burza v pátek znovu změnila směr a index PX se snížil o 0,25 % na 872,50 bodu. Pokles akcií bank i pojišťovny VIG převážil nad růstem cenných papírů vývojáře antivirových programů Avast a energetické společnosti ČEZ.

Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová varovala, že by druhá vlna pandemie koronaviru mohla zdržet hospodářské oživení v eurozóně. "Obáváme se, že restriktivní opatření, která musejí úřady zavádět, budou mít na oživení dopad. Máme obavy, že místo oživení ve tvaru písmene V, po němž všichni toužíme a ve které doufáme, bude druhá polovina tohoto písmene trochu pozvolnější," uvedla prezidentka ECB v textu připraveném k přednesu na fóru The Wall Street Journal CEO Council, z kterého citovala agentura Reuters.

Centrální banky: Zoufalá politika v zoufalé situaci
Stabilizovat hospodářství při současném rozsahu ekonomických šoků je úkol hodný mistra. Před půl rokem bylo evidentní, že pokud mají státy zabránit hospodářské depresi, musejí spustit mohutnou fiskální a měnovou expanzi. To se do značné míry povedlo a ekonomiky začaly z hlubokého dna expandovat rychleji, než se čekalo. Řada institucí v průběhu léta upravila mnohdy velice pesimistické prognózy vývoje HDP poněkud optimističtějším směrem. S druhou vlnou pandemie se ovšem vrátily obavy z opětovného útlumu a na světovém měnověpolitickém kolbišti dochází k zásadním změnám.
Jakápak podpora ekonomiky?!
Centrální banky drží sazby na minimech a v posledních týdnech opakovaně zdůrazňují, že na tom v nejbližších letech neplánují nic měnit. Podle Powella, Lagardeové a spol. jde o fantastickou podporu ekonomiky, na kterou by měly navazovat vlády fiskálními opatřeními. Stimulační efekt nízkých úroků v současné podobě je ovšem přinejlepším diskutabilní.

Světová banka navíc varovala, že koronavirus může uvrhnout do extrémní chudoby do konce roku 2021 až 150 milionů lidí. Za extrémní chudobu se považuje situace, kdy má člověk k dispozici méně než 1,9 dolaru na den. V letošním roce by se do extrémní chudoby mohlo nově dostat 88 až 115 milionů lidí.

Na potřebu další agresivní finanční pomoci ekonomice upozornil šéf Fedu Jerome Powell. Zotavení hospodářství USA je podle něj totiž stále daleko a riziko přehnaných opatření je podle Powella malé.

V polovině týdne trhy překvapil Donald Trump , když odložil jednání o fiskálním balíku až na povolební období. Jak to s rozpočtovým balíkem dopadne, není stále jasné. K dohodě je možná o něco blíže než minulý týden, přesto stále daleko. Jako varianta se rýsuje částečná dohoda, která by podpořila jen vybrané oblasti, například aerolinky. Naději na prosazení má i další přímá podpora v podobě finančního šeku pro občany USA.

Končí (první) Trumpovo prezidentské období. Jak si vedly jednotlivé investice?
Donald Trump toho za poslední čtyři roky stihl celkem dost. Scházel se s Kim Čong-unem, aby mu zároveň sliboval drsné zacházení, stihl rozpoutat obchodní válku s Čínou a rozkolísat vztahy s Evropou a v rámci NATO, kašlat na americké politické zvyklosti, opustit mírovou dohodu s Íránem nebo Pařížskou dohodu týkající se ochrany klimatu nebo letos zjara drsně bagatelizovat nebezpečnost koronavirové pandemie. Až historie ukáže, v čem měl pravdu, v čem se mýlil a v čem byl nabubřelý anebo hloupý až hanba. Zjistit, jak se za jeho úřadování (ne)dařilo jednotlivým typům investic, ale můžeme celkem snadno.

Z ekonomických údajů investoři vyhodnocovali mimo jiné finální zářijové indexy nákupních manažerů či německou a britskou průmyslovou výrobu a obchodní bilanci.

Na pražské burze se v uplynulém týdnu naposledy obchodovalo s akciemi mediální skupiny CME. Důvodem je svolení Evropské komise k převzetí CME skupinou PPF. Dokončení transakce se očekává v úterý, k tomuto dni zaniknou akcie firmy CME a jejich majitelé dostanou za každou plnění 4,58 USD (cca 105,50 Kč).

Lékárenská a technologická společnost Pilulka.cz v úterý naopak zahájila veřejnou nabídku akcií na trhu START pražské burzy, který je určený pro malé a středně velké firmy. Ukončení příjmu objednávek je stanoveno na úterý 20. října, prvním obchodním dnem bude pondělí 26. října. Cenové rozpětí nabídky je 350 až 424 korun za akcii.

Petr a Martin Kasovi (Pilulka.cz): Cílem je spokojený zákazník, ne maximální možný zisk. Podnikání musí mít hlubší smysl
Petr a Martin Kasovi míří s Pilulkou.cz na pražskou burzu. V burzovní vinárně si povídali se šéfredaktorem Investičního webu Petrem Novotným nejen o samotné firmě, ale obecně o sektoru e-commerce, plánech do budoucna a o tom, jaké jsou jejich podnikatelské cíle.
Filip Kejla (WOOD & Company): Pilulka je mimořádně atraktivní investice, hospodaření i valuace slibují růst
Filip Kejla není na trhu žádným nováčkem. Společnost Pilulka.cz, která se chystá na trh START pražské burzy, je podle něj příležitostí, která se na domácím trhu neobjevuje každý rok. Vedle argumentů, které shrnul do tohoto videa, nabízí každému konkrétnímu investorovi, který by o akcie Pilulky.cz měl zájem, pomocnou ruku.

Vybrané ukazatele za letní sezónu zveřejnil provozovatel sportovních areálů a zábavních parků Tatry Mountain Resorts. Tržby skupině klesly meziročně o 15,7 %. Předseda představenstva společnosti Igor Rattaj uvedl, že vzhledem k podmínkám, v jakých se ocitl turistický ruch kvůli pandemii covidu-19, a také vzhledem k proměnlivému počasí během léta šlo o dobré výsledky.

Výhled

"Mezi hlavními tématy příštího týdne bude nadále jednání o fiskálním balíku pomoci ve Spojených státech. Pro trh by bylo zřejmě překvapením, kdyby ke schválení došlo do prezidentských voleb (3. listopadu). I tak by další přiblížení možné dohodě bylo pozitivním faktorem pro riziková aktiva," říká analytik z J&T Banky Milan Vaníček.

Na Wall Street se v nadcházejícím týdnu rozjede výsledková sezóna za třetí čtvrtletí. Hlavní slovo budou mít bankovní domy. Celkově se očekává od výsledkové sezóny mírně pozitivní vyznění, protože by měla ukázat na zlepšení oproti druhému kvartálu. To však podle Vaníčka nemusí až tak platit o zmíněných bankovních společnostech, které budou muset vytvářet značné rezervy na možné ekonomické dopady opatření zaváděných kvůli covidu-19.

Jaký vývoj zisků v rámci S&P 500 čekají analytici, zdroj: Refinitiv

Hospodářské výsledky představí v USA mimo jiné finanční společnosti JPMorgan Chase, Citigroup, Wells Fargo, BlackRock, Bank of America, Goldman Sachs Group či Morgan Stanley a dále společnosti Johnson & Johnson, Delta Air Lines, United Airlines Holdings, UnitedHealth Group, Alcoa, Walgreens Boots Alliance nebo Schlumberger a v Evropě například ASML Holding a Stock Spirits Group.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 12. října a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Z makroekonomických údajů budou investoři vyhodnocovat americkou a německou inflaci, čínskou obchodní bilanci, indexy ZEW pro Německo, inflaci v eurozóně nebo americké maloobchodní tržby a spotřebitelskou důvěru. Z korporátních událostí by měla zaujmout prezentace Applu, na níž zřejmě budou představeny nové verze telefonů iPhone.

Na čtvrtek a pátek je naplánovaný summit Evropské unie a na pátek až neděli pak virtuální mítink Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Ve čtvrtek měla proběhnout druhá debata Donalda Trumpa a Joea Bidena. Současný šéf Bílého domu se ovšem k virtuální akci postavil odmítavě, a tak zůstává v platnosti pouze termín původně třetí debaty (22. října), je nicméně možné, že se kampaně obou kandidátů dohodnou ještě na nějaké další konfrontaci.

"Americký akciový index S&P 500 se posunul nad 50denní klouzavý průměr (3 380), a kontrolu nad trhem tak pro tuto chvíli převzali býci. Na denním grafu jsou vedle vlastního vývoje kurzu i další optimistické signály. Dokud index zůstane nad 3 400, platí pro akcie býčí výhled," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 - technická analýza

Americké akcie: Po skvělém druhém a solidním třetím kvartálu další růst?
Historie je na akciových trzích jednou z nejvíce přetřásaných věcí, zároveň ale všichni jedním dechem varují před přílišnou pozorností jí věnované. Americké akcie mají za sebou velice vydařené třetí čtvrtletí, jímž navázaly na vynikající čtvrtletí druhé, v němž přidaly 20 %. Co se v historii dělo po růstu hodnoty indexu S&P 500 o alespoň 15 % během kalendářního čtvrtletí v kvartálech následujících?

Výhled pro jednotlivé dny

V pondělí dopoledne na trh Německo pošle index velkoobchodních cen a Česko přidá inflační zprávu. Ve Spojených státech významná ekonomická data nevyjdou. 

V noci na úterý zveřejní Čína výsledek obchodní bilance, Británie přidá údaje z trhu práce a Německo zprávu o inflaci nebo indexy ZEW. Zprávu o inflaci odpoledne zveřejní také Spojené státy, které přidají ještě bilanci federálního rozpočtu. Hospodářské výsledky v USA zveřejní Johnson & Johnson, BlackRock, Delta Air Lines, JPMorgan Chase a Citigroup.

Středeční dopoledne bude patřit průmyslové výrobě v eurozóně a v ČR výsledku běžného účtu. Odpoledne v zámoří vyjde index výrobních cen a pravidelná týdenní statistika žádostí o hypotéku. Do výsledkové sezóny přispějí na Wall Street podniky UnitedHealth Group, Bank of America, Goldman Sachs Group, Wells Fargo, Alcoa a United Airlines Holdings a v Evropě hospodářská čísla odtajní společnosti ASML Holding a Stock Spirits Group.

Ve čtvrtek nad ránem Čína odtajní inflační statistiku a Austrálie data z trhu práce. Odpoledne Spojené státy přidají index podnikatelské nálady newyorského Fedu (Empire State index), indexy dovozních a vývozních cen, index průmyslové aktivity filadelfského Fedu a pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Výsledkovou mozaiku v USA doplní Walgreens Boots Alliance a Morgan Stanley.

V pátek ráno v Česku vyjde index výrobních cen a eurozóna dopoledne přidá výsledek obchodní bilance a inflační statistiku. V USA se investoři zaměří na maloobchodní tržby, průmyslovou výrobu, podnikové zásoby a předběžný říjnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Kvartální hospodářská čísla na trh v zámoří pošlou Bank of New York Mellon a Schlumberger.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Setkání Rady EU koncem týdne bude mít na pořadu jednání mimo jiné brexit. Boris Johnson avizoval, že pokud nedojde k významnějšímu pokroku, jednání o dohodě o vztazích své země s unií ukončí. Tak rychlý průlom ve vyjednávání je ale nepravděpodobný, náročná jednání budou spíše pokračovat alespoň do konce října. Šanci na dohodu o brexitu vidí britští analytici ze Société Générale jen zhruba 20%.
  • Velkou pozornost v Evropě bude poutat další vývoj druhé vlny epidemie nemoci covid-19. Ta by se mohla mírně propsat do poklesu indexu ekonomické nálady ZEW v Německu.
  • V USA budou v popředí zájmu nadále prezidentské volby a spekulace ohledně fiskální podpory ekonomiky. Z makroekonomických dat zaujme vývoj maloobchodu a průmyslu, kde lze podle analytiků ze Société Générale čekat dobré výsledky indikující silnou expanzi HDP ve třetím čtvrtletí.
  • Průmyslová produkce za celou eurozónu za srpen pravděpodobně vykáže růst pomalejším tempem (1,5 % meziměsíčně).
  • V ČR bude pro nejbližší týdny hybatelem číslo jedna vývoj epidemie, která soudě dle dosavadní situace opět silně negativně zasáhne ekonomiku. Vláda v pondělí bude jednat o dalších opatřeních, která od středy pravděpodobně dále omezí sociální kontakty. Odhadovat lze další negativní dopad na maloobchod a služby. Neexistující plán dalšího jednání ze strany vlády a hospodářské politiky ztěžuje predikci blízkého vývoje. Podobně jako před půl rokem jsou měsíční data z reálné ekonomiky posuzována jako historie, trh se především soustředí na odhad vývoje pro nejbližší týdny a měsíce.
Burzovní kalendář
Přestat sledovat
17. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Nová popularita etherea a vztah trhu s výnosovou křivkou
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosová křivka
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
15. 5. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): Ochránit se před 20-30% propadem cen akcií by v současnosti nebyla žádná…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat