Burzovní kalendář (13. 2. - 17. 2. 2017)

Dění na trzích nadále ovlivňují hlavně výsledková sezóna a politika nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Obojí investoři vnímají pozitivně. V příštím týdnu bude situace podobná, přidají se ale ještě významná ekonomická data, mimo jiné inflační statistiky a zprávy o vývoji HDP, které budou v průběhu týdne vycházet v Asii, Evropě i ve Spojených státech.

Ohlédnutí

Americké akcie se v uplynulém týdnu dostaly na nová historická maxima. Do karet jim hrálo obnovení důvěry v podpůrnou politiku Donalda Trumpa poté, co americký prezident slíbil, že během několika týdnů představí "fenomenální" daňový plán. Dosud Trump věnoval pozornost hlavně imigraci a k ekonomickým plánům se s výjimkou výhrůžek uvalení cel na dovážené zboží nevyjadřoval. Dařilo se i západoevropským akciím a pražské burze. Trumpova slova podpořila také americký dolar.

Euru příliš nenahrávala zvyšující se geopolitická nejistota v souvislosti s blížícími se francouzskými prezidentskými volbami. Hráče na trhu nenadchla ani publikovaná německá data za prosinec.

Dění na trzích nadále ovlivňovala hlavně výsledková sezóna, v Rybné se výsledky pochlubily Komerční banka, MONETA Money Bank, mediální společnost CME a fotovoltaická firma Photon Energy.

Komerční bance loni vzrostl čistý zisk na 13,69 miliardy Kč, představenstvo navrhuje vyplatit dividendu 40 Kč na akcii
Komerční bance loni stoupl čistý zisk o 7,3 % na 13,69 miliardy korun. Celkové výnosy se jí zvýšily o 2,3 % na 31,75 miliardy korun. Výsledky byly ovlivněny jednorázovými příjmy z prodeje podílů ve společnostech VISA Europe a Cataps. Bez jejich započtení by zisk klesl o 7 % a výnosy by se snížily o 0,8 %. Představenstvo navrhuje vyplatit z loňského zisku dividendu 40 korun na akcii.
Monetě Money Bank loni klesl zisk o 10 % na 4,05 miliardy Kč, společnost navrhuje téměř desetikorunovou dividendu
Tuzemský finanční ústav MONETA Money Bank loni hospodařil se ziskem 4,05 miliardy korun. Meziročně tak bance zisk klesl o 10 %. Společnosti se o více než desetinu snížily čistý úrokový příjem i příjem z poplatků a provizí. Management banky navrhuje vyplatit z loňského zisku dividendu 9,80 Kč na akcii indikující dividendový výnos zhruba 11,4 %.
Mediální CME se ve čtvrtém čtvrtletí přehoupla do zisku, vydělala 21,09 milionu USD
Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za čtvrté čtvrtletí loňského roku čistý zisk 21,09 milionu USD. O rok dříve hospodařila ve stejném období se ztrátou 11,43 milionu USD. Za celý rok však firma zůstala ve ztrátě, která se prohloubila ze 114,9 milionu USD na 180,29 milionu USD.
Fotovoltaické společnosti Photon Energy loni vzrostl provozní zisk EBITDA o 6,3 % na 6,53 milionu eur
Fotovoltaická společnost Photon Energy vykázala za poslední tři měsíce loňského roku provozní zisk EBITDA 310 tisíc eur při tržbách 1,98 milionu eur. O rok dříve podnik ve stejném období hospodařil s provozním ziskem 486 tisíc eur. Za celý loňský rok ale firmě zisk EBITDA stoupl o 6,3 % na 6,53 milionu eur. S akciemi Photon Energy se obchoduje na alternativním trhu pražské burzy Free Market.

V Evropě a v USA se hospodářskými výsledky pochlubily například společnosti Ryanair Holdings, BP, BNP Paribas, General Motors, Time Warner, Société Générale, Commerzbank, Coca-Cola, Twitter a ArcelorMittal.

Na ekonomická data uplynulý týden příliš bohatý nebyl, více se investoři zaměřili na obchodní bilanci Německa, průmyslovou výrobu v největší evropské ekonomice, čínskou obchodní bilanci a data z britského průmyslu. V pondělí ještě hovořil před výborem Evropského parlamentu pro hospodářské záležitosti guvernér Evropské centrální banky Mario Draghi.

V České republice byly zveřejněny zprávy o inflaci, obchodní bilanci, maloobchodních tržbách, průmyslové výrobě, stavební výrobě a nezaměstnanosti a Česká národní banka informovala o prosincových intervencích a vývoji devizových rezerv na začátku letošního roku.

Americké akcie v pátek stouply na nová maxima, za celý týden hlavní indexy přidaly zhruba procento
Americké akcie v pátek pokračovaly v růstu a jejich hlavní indexy uzavřely obchodování na nových rekordních maximech. Energetické společnosti těžily ze stoupajících cen ropy. Na akciový trh se navíc vrátil optimismus ohledně hospodářské politiky prezidenta Donalda Trumpa.
Evropské akcie v pátek zpevnily díky příznivým hospodářským výsledkům firem, za celý týden přidaly necelé procento
Evropské akciové trhy v pátek mírně posílily, když investoři reagovali především na výsledky firemního hospodaření a s mírným optimismem očekávali, co přinese plánovaná schůzka amerického prezidenta Donalda Trumpa s japonským premiérem Šinzou Abem.
Pražská burza si v pátek díky bankám připsala více než procento, za celý týden index PX stoupl o více než dvě procenta
Pražská burza v pátek zpevnila, index PX uzavřel se ziskem 1,14 % na 964,31 bodu. Vzestup vedly Komerční banka a MONETA Money Bank, propadly se naopak akcie energetické skupiny ČEZ. Za celý týden PX přidal více než dvě procenta.

Výhled

V příštím týdnu se investoři budou nadále zaměřovat především na výsledkovou sezónu a na pravidelná makroekonomická data. Sledovat se bude i dění kolem Řecka, které opětovně začíná plnit média kvůli složitému jednání ohledně druhé revize programu finanční pomoci pro tuto silně zadluženou evropskou zemi, a pozornosti trhů neujde ani dvoudenní "grilování" šéfky americké centrální banky Janet Yellenové na půdě amerického Kongresu. "Klíčové bude, zda Yellenová potvrdí výhled centrálních bankéřů na letošní trojí zvýšení sazeb," říká hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Ve čtvrtek vyjde zápis z posledního měnověpolitického zasedání Evropské centrální banky. "Lednové zasedání ECB příliš zajímavé nebylo. Ze zápisu z tohoto jednání bychom se mohli dozvědět, jak prezident banky Mario Draghi hodnotí současný inflační vývoj ve světle plnění cílů ECB. Klíčové je, aby plnění inflačního cíle bylo dlouhodobě udržitelné. Uvidíme, zda budou v zápise naznačeny nějaké podmínky pro zahájení procesu ústupu od programu nákupu aktiv nebo podmínky pro nákup dluhopisů s výnosy pod depozitní sazbou ECB," uvádí dále Vejmělek.

Hospodářskými výsledky se v třetím únorovém týdnu pochlubí mimo jiné společnosti T-Mobile US, American International Group, CBS Corp, PepsiCo, Kraft Heinz, Barrick Gold, Cisco Systems, Charter Communications, Deere & Co, Campbell Soup, Credit Suisse Group, Heineken, Crédit Agricole, Danone, Nestlé a Toshiba. Na pražské burze si investoři od korporátních výsledků hospodaření na dva týdny oddychnou, jako další se čísly pochlubí až 28. února Erste Group Bank.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 13. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Z ekonomických informací budou investoři sledovat údaje o vývoji ekonomik Japonska, Německa, Itálie a celé eurozóny, zprávy o čínské, britské, americké a německé inflaci, údaje z britského trhu práce, statistiku amerických maloobchodních tržeb, údaje o americké průmyslové výrobě nebo data o zahájené výstavbě a vydaných stavebních povoleních v USA.

"Index S&P 500 prolomil rezistenci na úrovni 2 300, vzhledem k nevýrazným nákupům se čekal silnější odpor. K proražení hladiny došlo, když americký prezident Donald Trump přislíbil v horizontu týdnů oznámit významné opatření v oblasti daní. Střednědobý výhled je pro S&P 500 býčí, ale otestování podpory na 2 300 může přijít kterýkoli den. Již 86 dnů trh nezažil pokles o procento a více, každá série ale jednou skončí," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Výhled pro jednotlivé dny

Pondělí na makrodata příliš bohaté nebude. Nad ránem zveřejní Japonsko zprávu o vývoji HDP v posledním loňském čtvrtletí a Čína bude informovat o nových úvěrech a dopoledne vyjde v ČR výsledek běžného účtu a německá centrální banka vydá pravidelnou měsíční zprávu, ve které shrne vše podstatné z posledních čtyř týdnů. Do výsledkové sezóny přispěje v Japonsku Nikon a v USA hospodářské výsledky zveřejní například společnost Noble Energy.

V noci na úterý vyjdou zprávy o čínské inflaci a výrobních cenách a Japonsko zveřejní statistiku průmyslové výroby. Ráno se Německo pochlubí inflační statistikou, zprávou o vývoji HDP a ekonomickými indexy od institutu ZEW. O vývoji ekonomiky budou informovat i Česká republika, Itálie a celá eurozóna. Evropská měnová unie přidá ještě zprávu o průmyslové výrobě a Evropská komise odtajní svou novou makroekonomickou prognózu. Série dat vyjde také ve Spojeném království, investoři budou vyhodnocovat index cen v maloobchodě, index cen domů od DCLG, index cen výrobců a inflační statistiku. Odpoledne Spojené státy doplní index optimismu malých firem a zprávu o výrobních cenách, ropný institut API přidá zprávu o vývoji zásob černého zlata na americkém území, v Kongresu bude čelit otázkám zákonodárců guvernérka Fedu Janet Yellenová a veřejně vystoupí prezident atlantské pobočky Fedu Dennis Lockhart. Hospodářskými výsledky se v úterý pochlubí v Japonsku Toshiba, v Evropě Credit Suisse, Michelin či Rolls-Royce a ve Spojených státech mimo jiné společnosti T-Mobile US, AIG a Devon Energy.

Středa bude patřit americkým makrodatům. Zveřejněny budou zprávy o maloobchodních tržbách, inflaci, průmyslové výrobě a podnikových zásobách, index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index), pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o hypotéku a index trhu s nemovitostmi od NAHB, do amerického Kongresu opět zamíří šéfka Fedu Janet Yellenová, veřejně promluví prezident filadelfského Fedu Patrick Harker a šéf bostonského Fedu Eric Rosengren a vládní energetická agentura EIA zveřejní pravidelnou týdenní zprávu o vývoji zásob ropy na americkém území. Spojené království se pochlubí daty z trhu práce a eurozóna přidá výsledek obchodní bilance. Výsledkovou mozaiku ve středu doplní v Evropě Heineken, Crédit Agricole nebo Danone a v USA Hilton Worldwide Holdings, PepsiCo, CBS, TripAdvisor, Kraft Heinz, Marathon Oil, Applied Materials, Cisco Systems nebo Marriott International a v Kanadě těžař zlata Barrick Gold.

V noci na čtvrtek na trh Austrálie pošle data z trhu práce, dopoledne zveřejní zprávu o vývoji nezaměstnanosti také Francie, Německo přidá index velkoobchodních cen, Itálie výsledek obchodní bilance a Evropská centrální banka zveřejní zápis ze svého posledního zasedání. V USA odpoledne vyjdou údaje o zahájené výstavbě a vydaných stavebních povoleních, index aktivity filadelfského Fedu ve zpracovatelském sektoru a pravidelné týdenní zprávy o vývoji zásob zemního plynu na americkém území od vládní energetické agentury EIA a o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí představí v Evropě Nestlé a v USA Waste Management, Alexion Pharmaceuticals, Duke Energy nebo Charter Communications.

V pátek eurozóna zveřejní výsledek běžného účtu a zprávu o stavební výrobě, Spojené království na trh pošle statistiku maloobchodních tržeb a v USA vyjde předstihový ekonomický ukazatel a společnost Baker Hughes zveřejní týdenní zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území. Do výsledkové sezóny v závěru týdne přispějí v Japonsku Bridgestone, v Evropě pojišťovna Allianz a v USA firmy Deere & Co, Moody's, JM Smucker nebo Campbell Soup.

 

Burzovní kalendář
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat