Burzovní kalendář (13. 7. - 17. 7. 2020)

Akciový trh se v červenci navzdory opětovnému růstu počtu případů nákazy koronavirem vyvíjí poměrně klidně. V polovině měsíce ale naplno startuje výsledková sezóna, vedle samotných čísel důležitá hlavně proto, že se firmy budou vyjadřovat k výhledu do konce roku. V týdnu pak nebude nouze ani o důležitá makrodata.

Ohlédnutí

Americké akciové indexy za uplynulý týden posílily, když především v pátek převážily zprávy dávající naději zvládnutí pandemie koronaviru a následné oživení ekonomiky. Akcie v západní Evropě zakončily týden s mírnějšími zisky, pražská burza pak přidala podle indexu PX 0,4 %.

V USA denní počty nových případů nákazy nemocí COVID-19 ve většině států dosahovaly nových maxim. Společně s tím rostou i počty úmrtí, ty jsou ale zatím hluboko pod jarními rekordy. Hlavní akciové indexy na to ale aktuálně v podstatě nereagují - většina titulů sice mírně ztrácí, především v USA ale svou sílu z doby pandemie potvrzují velké technologické společnosti, které veskrze mohou těžit z případného dalšího upoutání lidí k domácí spotřebě a zábavě. Proto je index Nasdaq Composite na novém historickém rekordu a také S&P 500 se drží na vysoké úrovni (5 největších firem – Microsoft, Apple, Amazon, Alphabet a Facebook – tvoří přes 22 % indexu).

S&P 500: Zlatý kříž je na spadnutí, není ale na nákupy akcií trochu pozdě?
Dlouhodobí investoři se nejspíše oklepali již při přečtení titulku, investování má přece smysl v podstatě vždy. Techničtí, krátkodobější obchodníci by ale mohli takzvaný zlatý kříž na grafu S&P 500 vzít v potaz, ačkoli je otázka, zda tak docela klasicky, tedy jako nákupní signál.

Mezi hvězdy letošního roku patří automobilka Tesla. Její akcie stojí hodně přes 1 000 USD, analytici z JPMorgan ale cílovou cenu na základě překvapivě silných dodávek vozů firmy Elona Muska zvýšili cílovou cenu z 275 jen na 295 USD. Čtete správně.

Další super star roku 2020 je zlato. Jeho cena se v týdnu dostala nad 1 800 USD za trojskou unci a stále častěji se spekuluje o útoku na rekordní maxima z roku 2011 nad 1 900 USD. "Cena nyní stoupá především kvůli zhoršující se situaci v USA. Dlouhodobějším důvodem je expanzivní měnová politika centrálních bank, které vytvářejí ohromné množství peněz. Zlato je v takové chvíli považováno za jistotu, protože kov zůstane kovem, zatímco u čísel na účtech a u bankovek si nikdo nikdy nemůže být úplně jistý," poznamenal ve shrnutí dění na trzích Martin Luňáček z investiční platformy Portu.

Společnost Berkshire Hathaway slavného investora Warrena Buffetta kupuje rozvodné sítě a zásobníky plynu od firmy Dominion Energy za čtyři miliardy dolarů. Jde o první velkou investici firmy od březnového vypuknutí pandemie nemoci COVID-19 a následného propadu na trzích.

Warren Buffett a jeho Berkshire Hathaway v poslední době zaostávají za trhem. Co na to domácí analytici?
Legendární investor Warren Buffett již několik let upozorňuje, že na akciovém trhu nevidí atraktivně oceněné tituly, které by stály za velké nákupy, na jaké jsme u jeho konglomerátu Berkshire Hathaway zvyklí. Hluboká ztráta za první kvartál pak byla vodou na mlýn kritikům, kteří upozorňují na to, že nejlepší roky Buffetta a Berkshire jsou minulostí (a že jich bylo). Co si o akciích Berkshire Hathaway (a tedy zprostředkovaně o celém tématu) myslí domácí tržní experti, jsme zjišťovali ještě před oznámením nákupu plynárenských aktiv Dominion Energy.

Společnost Ant Group, která je finančně-technologickou dceřinou firmou čínského internetového prodejce Alibaba, plánuje ještě letos vstoupit na burzu v Hongkongu. Cílem je dosáhnout ohodnocení přes 200 miliard dolarů. Firma by v rámci vstupu na trh mohla prodat až 10 % akcií, šlo by tak o jednu z největších veřejných nabídek letošního roku.

Kryptoměnová směnárna Coinbase se také údajně chystá na burzu. Primární úpis akcií by se mohl odehrát na konci tohoto, případně na začátku příštího roku. "Firma by se tak stala první kryptoměnovou směnárnou s veřejně obchodovanými akciemi. V roce 2018 byla v rámci nejaktuálnějšího kola financování ohodnocena na 8 miliard dolarů," uvedl Luňáček.

Ekonomiku Evropské unie zasaženou koronavirovými omezeními čeká letos podle nového odhadu Evropské komise propad o rekordních 8,3 %. V jarním výhledu komise předpokládala pokles ekonomiky o 7,4 %. Ekonomika eurozóny podle ní letos klesne o 8,7 %, české hospodářství pak bezmála o osm procent.

Na pražské burze se v uplynulém týdnu nejvíce dařilo Avastu (+4,2 %). "Pokračuje pozitivní nálada po začlenění titulu do prestižního indexu FTSE 100, která je podporována dalšími zvýšenými doporučeními od zahraničních investičních bank," uvedl analytik Milan Vaníček z J&T Banky. Naopak nejvíce klesající akcií byla Stock Spirits (-1,9 %), a to bez kurzotvorných zpráv. "Nižší likvidita bývá důvodem pro výraznější změnu kurzu v případě větší objednávky na trhu," vysvětlil analytik.

Český telekomunikační úřad zveřejnil obdržené připomínky k připravované aukci nových kmitočtů. Mezi předkladateli připomínek byl i největší rakouský operátor A1 Telekom Austria. "Zájem velkého zahraničního operátora, vedle dosavadních zájemců z domácích řad (například Nordic Telecom či ČEZ), může potenciálně zintenzivnit konkurenční tlaky na telekomunikačním trhu. Akcie O2 Czech Republic odepsaly v týdnu 0,2 %," napsal Vaníček ve shrnutí dění na českém trhu.

PFNonwovens Holding oznámil, že jmenoval Cedrica Ballaye novým generálním ředitelem, a to s účinností od 1. září 2020. Ballay působil 16 let v General Electric na několika vedoucích pozicích, pak přešel do firmy Avintiv, která se následně stala součástí koncernu Berry Global, kde působil jako výkonný viceprezident a ředitel divize produktů pro zdravotnictví a hygienu. Ballay je členem představenstva Evropské asociace netkaných textilií a jednorázových produktů. Na postu generálního ředitele nahradí Allena Bodforda, který bude v PFN nadále působit jako neexekutivní jednatel. Akcie firmy za týden odepsaly 0,6 %.

Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko oznámila, že odloží termín zveřejnění hospodářských výsledků za první polovinu roku z 13. srpna na 15. září. Hlavním důvodem je začlenění akvírovaných výrobců minerálních vod Ondrášovka a Korunní a nutnost u nich nastavit vykazování dle standardů IFRS a přidělení nákupní ceny k jednotlivým aktivům. Firma také zveřejnila pozvánku na valnou hromadu, která se bude konat 5. srpna. Na valné hromadě se bude především schvalovat účetní závěrka za loňský rok. O dividendě za rok 2019 se má rozhodnout až na mimořádné valné hromadě, která se bude konat v závěru roku. Akcie firmy za týden oslabily o 1,7 %.

Na trh START pražské burzy se v srpnu chystá vstoupit společnost eMan, která podniká v oblasti informačních technologií. V současnosti připravuje úpis akcií, jehož cílem je získat až 50 milionů korun. Nadpoloviční podíl v podniku by ale měl zůstat nynějším majitelům. Společnost o tom informovala v tiskové zprávě. Firma loni dosáhla obratu 168 milionů korun, letos i přes koronavirovou krizi plánuje tržby ještě mírně navýšit. Původně plánovala firma vstup na burzu v červnu, kvůli současné situaci ovlivněné epidemií covidu-19 se ovšem rozhodla jej o dva měsíce odložit.

Z makrodat v Česku nejvíce zaujaly další hluboký propad průmyslu a také nečekaně vysoká míra inflace. Spotřebitelské ceny v červnu zrychlily růst na 3,3 % z květnových 2,9 %. Zdražovaly hlavně potraviny a bydlení, ale dražší byl i alkohol a tabák. Naopak méně než před rokem lidé v červnu platili za dopravu a telekomunikační služby.

Americké akciové indexy si v pátek rázně zajistily týdenní růst, investoři stále řeší hlavně koronavirus
Americké akcie v pátek posílily díky poklesu obav z vysokých přírůstků počtu případů nákazy koronavirem ve Spojených státech. Obavy zmírnila zpráva společnosti Gilead Sciences, podle které nová data ukazují, že její přípravek remdesivir výrazně zlepšuje zdravotní stav pacientů s covidem-19 a snižuje riziko jejich úmrtí.
Evropské akcie zakončily týden růstem, v týdenním hodnocení skončily smíšeně
Akcie na evropských trzích v pátek zažily opačný vývoj jako ve čtvrtek. Po špatném začátku se totiž díky dobrým zprávám týkajícím se průmyslu ve Francii a Itálii dostat do plusu.
Pražská burza v pátek ztrácela, nedařilo se hlavně akciím ČEZ. Za týden index PX mírně vzrostl
Pražská burza zakončila týden poklesem, index PX v pátek odepsal 0,41 % na 941,73 bodu. Nedařilo se hlavně akciím ČEZ, ve ztrátě ale zakončila obchodování většina titulů. Aktivita na trhu byla nízká. Za celý týden index PX mírně posílil.

SPECIÁL: KORONAVIRUS A TRHY


Výhled

Třetí prázdninový týden by do prázdninové nálady na trzích mohl vnést výraznější rozruch. Investoři se plně ponoří do výsledkové sezóny za druhý kvartál, a to zejména v USA. Ve čtvrtek pak o měnové politice rozhodnou guvernéři ECB, od banky se ale čeká spíše "jen" udržení velice uvolněného přístupu. Nelze pak také zapomínat na vývoj pandemie koronaviru, a to nejen v USA.

"Americký akciový index S&P 500 posílil druhý týden po sobě. Páteční růst zvýraznil jeho zisk na celkových 1,76 %, benchmark tak uzavřel cenový odskok z 11. června. Navzdory dvěma plusovým týdnům v řadě se ovšem index nevymanil z rozpětí 3 000 až 3 200, ve kterém je od konce května. 50denní a 200denní klouzavý průměr jsou blízko u sebe a zesilují support (v týdnu ale 50denní průměr vystoupal nad 200denní, což bývá považováno za pozitivní signál). Nadále se ovšem čeká na proražení indexu z uvedeného pásma," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

"S&P 500 se zatím v červenci vyvíjí poměrně standardně. Čeká se na prolomení z 200bodového rozpětí. Bude impulzem začínající výsledková sezóna? V pátek velké bankovní tituly výrazně posílily, možná tak investoři budou chtít vybírat zisky společně se zveřejňovanými hospodářskými čísly," doplnil Košťál.

S&P 500: Začíná další ztrátová epizoda?
Americký akciový index S&P 500 se 7. července opět přiblížil hladině 3 200 bodů, během dne ale zamířil poměrně zprudka níže. V době, kdy fundamenty působí na trh každý den jiným směrem, není od věci se podívat na ceny optikou technické analýzy.

Hospodářské výsledky v týdnu představí mimo jiné banky JPMorgan, Citigroup, Wells Fargo nebo Goldman Sachs a dále Netflix, Johnson & Johnson, Blackrock nebo PepsiCo. V Evropě se přidají mimo jiné Nordea, Volvo nebo ASML Holding. "Očekáváme, že výsledková sezóna může přinést vybírání zisků na akciovém trhu, především po posledních růstech cen," napsal Milan Vaníček z J&T Banky.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 13. července a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?
Výsledková sezóna v USA začíná. Čísla budou nejhorší od finanční krize, shodují se analytici
Ve Spojených státech příští týden začíná výsledková sezona, která zřejmě ukáže na nejvýraznější propad ziskovosti firem za posledních 12 let, tedy od globální finanční krize. Hlavní akciové indexy od letošního minima, kde se kvůli šíření koronaviru a uzavření ekonomiky ocitly v březnu, většinu ztrát již smazaly a podle analytiků je možné, že investoři i výrazný propad zisků přejdou bez povšimnutí, pokud firmy ve svém výhledu projeví optimismus ohledně pokračujícího oživení hospodářství.

Z hlediska makrodat bude začátek týdne klidný, v pondělí vyjdou jen indická inflace a červnová bilance rozpočtu Spojených států. O to živěji bude v úterý, kdy se dozvíme, jak se vyvíjí japonský průmysl a čínská obchodní bilance, britská nezaměstnanost, obchodní bilance i průmyslová produkce, inflace v Německu a Španělsku a také průmyslová výroba v eurozóně. Nejsledovanější ale budou indexy ekonomické nálady ZEW pro Německo a celou unii a v Americe vývoj spotřebitelských cen.

V půlce týdne zaujme inflace v Británii, Kanadě a Itálii, o sazbách rozhodne kanadská centrální banka a v Americe vyjdou data z průmyslu a o cenách v zahraničním obchodě a večer ještě centrální banka vydá pravidelnou zprávu o stavu americké ekonomiky zvanou Béžová kniha.

Ve čtvrtek na sebe strhnou pozornost údaje o čínském HDP, průmyslové výrobě, investicích a maloobchodních tržbách, sledovaná bude také inflace ve Francii, britská zaměstnanost a evropská obchodní bilance, odpoledne ale bude především ve znamení tiskové konference po zasedání guvernérů Evropské centrální banky. Ani v Americe nebude nuda, vedle týdenních dat z pracovního trhu budou investoři sledovat hlavně maloobchodní tržby.

Na konci týdne bude ještě oznámena inflace v eurozóně a Spojené státy přidají zahájenou výstavbu a vydaná stavební povolení a také předběžný index spotřebitelské důvěry sestavovaný Michiganskou univerzitou.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • I když tento týden zasedají významné centrální banky (ECB, japonská, čínská nebo polská), žádnou akci od nich nečekáme. Měnové podmínky byly uvolněny v první fázi pandemie covidu-19, nyní se proto pozornost logicky přesouvá spíše k politice fiskální. Již v úterý by měl významný stimul oznámit francouzský prezident Emmanuel Macron. V pátek a v sobotu budou lídři EU diskutovat o fondu obnovy, kde předpokládáme další posun. O tom, jak současná krize ochromila veřejné finance ve Velké Británii, bude v úterý informovat tamní rozpočtová rada.
  • Záplava ekonomických údajů by měla potvrdit ožívání ekonomik po uvolnění restriktivních opatření v boji s pandemií nemoci covid-19. Maloobchodní tržby ve Spojených státech zřejmě zaznamenají další solidní vzestup, a potvrdí tak slušnou úroveň spotřebitelské důvěry. Statistiky z výroby by měly ukázat, že oživení v průmyslu tak výrazné není. Odhady mezičtvrtletního anualizovaného vývoje americké ekonomiky pro druhé čtvrtletí se pohybují mezi -30 a -40 %. My se na základě již dostupných ukazatelů přikláníme spíše k nižšímu propadu v rámci uvedeného pásma. Z eurozóny budeme mít teprve květnová data z průmyslu, která potvrdí odraz od dubnového dna. Německý index ZEW nejspíše zaznamená mírnou korekci po razantním květnovém a červnovém vzestupu.
  • Euro se drží již několik týdnů v okolí hladiny 1,13 EUR/USD a i v novém týdnu by měl ekonomický kalendář společné evropské měně poskytovat podporu. Česká koruna se již více než měsíc drží v pásmu 26,50-25,90 EUR/CZK a kalendář nenaznačuje, že by se na tom mělo něco zásadnějšího změnit.
Burzovní kalendář
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat