Burzovní kalendář (14. 1. - 18. 1. 2019)

Klíčovou událostí třetího lednového týdne bude hlasování britského parlamentu o dohodě o brexitu. Předpokládá se, že dokument bude odmítnut, a ostrovní království se tak bude muset rozhodnout, zda zvolí takzvaný tvrdý brexit, nebo se pokusí svůj odchod z Evropské unie oddálit. Z ekonomických dat budou investoři vyhodnocovat například inflaci Německa, Británie a eurozóny a ve Spojených státech maloobchodní tržby nebo průmyslovou výrobu.

Ohlédnutí

Americké akciové indexy v uplynulém týdnu stouply, Dow si připsal 2,4 %, S&P 500 stoupl zhruba o 2,5 % a Nasdaq Composite se zvýšil téměř o 3,5 %. Rovněž evropské akcie v týdenním horizontu zaznamenaly růst, panevropský STOXX Europe 600 získal 1,69 %, britský FTSE 100 stoupl o 1,18 %, německý DAX přidal 1,11 % a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,93 %. Pražská burza podle indexu PX stoupla o 0,7 %.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 11. ledna 2019

Americká centrální banka v úterý zveřejnila zápis ze svého prosincového měnověpolitického zasedání, ze kterého vyplynulo, že představitelé Fedu zaujali opatrnější postoj k budoucímu zvyšování úrokových sazeb. Fed na prosincovém zasedání zvýšil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 2,25-2,50 %, zápis ovšem ukázal, že několik představitelů banky se stavělo proti utažení měnových kohoutů.

V USA pokračoval takzvaný shutdownRozpočtová nouze vlády trvá už tři týdny a od soboty je nejdelší v historii. Dosud byl nejdéle bez peněz kabinet prezidenta Billa Clintona v letech 1995-1996, a to 21 dnů. Nynější krizi vyvolal spor o stavbu hraniční zdi či plotu na jihu USA za 5,7 miliardy dolarů, které Kongres částečně ovládaný opozičními demokraty odmítá prezidentu Donaldu Trumpovi dát.

Od 22. prosince je bez finančních prostředků asi čtvrtina vládních úřadů včetně resortů zahraničí, vnitra, vnitřní bezpečnosti a spravedlnosti, ale například i centrálního daňového úřadu (IRS), Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) nebo obsluhy bezpečnostních systémů na letištích a hranicích.

Trump považuje federální zaměstnance bez výplat za vlastence
Za úžasné patrioty považuje americký prezident Donald Trump federální zaměstnance, kteří jsou kvůli jeho sporu s demokratickými představiteli Kongresu bez výplat. Na tiskovém briefingu po středečním neúspěšném jednání s demokraty Trump prohlásil, že mnozí zaměstnanci, ač nedostali prozatím výplatu, ho v jeho krocích podporují.
Příští ekonomická krize může zažehnout globální ozbrojený konflikt
Odpověď na finanční krizi z roku 2008 byla založena na monetárních stimulech v podobě rekordně nízkých úrokových sazeb či programech typu kvantitativního uvolňování. Strukturálních reforem, které by měly zabránit opakování krize v podobném rozsahu, bylo přijato minimum. I proto není otázkou, zda přijde nová krize, ale kdy to bude a co všechno způsobí.

Rodiny 800 000 státních zaměstnanců podle amerických médií začínají pociťovat potíže se splátkami hypoték a půjček. Více než polovina z nich pracuje zadarmo ve státně důležitých profesích a nemá ze zákona právo práci zastavit. Nejpostiženější hledají prostřednictvím crowdfundingu finanční dary na internetu, jiní se poptávají po druhém zaměstnání nebo shánějí urgentní půjčky.

Lidé doufají, že svou mzdu dostanou zpětně, jak tomu zatím bylo ve všech podobných případech v minulosti. Jde však o nepsanou normu, žádný zákon to státu neukládá. Krize začíná mít také druhotný dopad, protože mnoho soukromníků plnících státní zakázky za své služby nedostalo zaplaceno, a nemá tak peníze na platy svých zaměstnanců.

Mezinárodní ratingová agentura Fitch ve středu varovala Spojené státy, že by jim do konce roku mohla snížit rating, pokud uzavření vládních úřadů ohrozí dluhový strop a zatíží nastavení rozpočtu. Spojené státy mají u agentury Fitch rating na stupni AAA, což je nejvyšší možná známka.

Optimismus investorů nahlodalo rovněž zhoršení výhledu vývoje globální ekonomiky od Světové banky. Celosvětový hospodářský růst v letošním roce podle její nové prognózy zpomalí na 2,9 % z loňských 3 %. V příštím roce by pak měl růst zvolnit na 2,8 %.

Černé labutě: Toto jsou dominantní rizika pro globální trhy
Černou labuť nepředpovíte, ani kdybyste se rozkrájeli. To ale neznamená, že si ji jako banka nemůžete půjčit do názvu analytického materiálu. Co kvartál právě to dělají v Société Générale. Co francouzský finanční obr aktuálně považuje za největší rizika pro světovou ekonomiku a trhy? A co věští (nejen) české ekonomice hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek?
Erste: Ekonomický a tržní výhled na první kvartál 2019
Náladu na trzích v poslední době poznamenávají politické spory a obchodní války. Ekonomický růst zpomaluje a volatilita na finančních trzích roste. Ve světle normalizace měnové politiky by měla být méně atraktivní bezpečná aktiva. Erste Group Bank ve svém výhledu na první čtvrtletí 2019 favorizuje akcie z defenzivních sektorů a také hybridní bondy investičního i spekulativního stupně.

Z ekonomických údajů se investoři zaměřili na průmyslovou výrobu a maloobchodní tržby v Německu a eurozóně, indexy spotřebitelské a podnikatelské důvěry v eurozóně, německou obchodní bilanci, čínskou a americkou inflaci a britskou průmyslovou výrobu a obchodní bilanci.

Americké akcie v pátek přerušily sérii pěti růstů a nepatrně klesly, za celý týden hlavní indexy přidaly přes dvě procenta
Americké akcie v pátek po předchozích pěti nárůstech za sebou nepatrně oslabily. Energetické společnosti se dostaly pod tlak kvůli poklesu cen ropy, největší americká automobilka General Motors však těžila z optimistického výhledu pro letošní rok.
Evropské burzy se v pátek na směru neshodly, za celý týden si připsaly zhruba 1,7 %
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování smíšeně, když investoři vyhodnocovali zprávy týkající se obchodního vztahu mezi Spojenými státy a Čínou, které přinesl tento týden. Trhy zároveň znervózňuje blížící se britské hlasování o brexitu, které by se mělo uskutečnit v úterý 15. ledna.
Pražská burza v pátek klesla, za celý týden však zpevnila o 0,7 %
Pražská burza v pátek prohloubila ztrátu ze čtvrtečního obchodování, když index PX odevzdal 0,42 % na 1 011,44 bodu. Dolů burzu stáhly zejména cenné papíry Erste Group Bank a Komerční banky, dařilo se naopak likérce Stock Spirits. Objem obchodů byl s 409 miliony korun podprůměrný.

Výhled

Hlavní událostí nadcházejícího týdne bude hlasování o brexitové dohodě v britském parlamentu. To proběhne v úterý 15. ledna, již nyní je ovšem téměř jasné, že poslanci dohodu, kterou vyjednala premiérka Theresa Mayová s Bruselem, odmítnou.

Brexitová debata nabírá v Británii na síle a rovněž mezi vládními politiky se ozývají hlasy varující před hrozbou nekontrolovaného odchodu země z EU. Ministryně práce Amber Ruddová po prvním letošním zasedání kabinetu podle BBC prohlásila, že členové vlády zanechají v historii "matný obraz", pokud Londýn dopustí neřízený brexit.

Brexit bez dohody by měl dopad na rozpočet EU na rok 2020
Výrazné dopady na podobu rozpočtu Evropské unie na rok 2020 by měl "tvrdý brexit", tedy odchod Británie z EU bez uzavřené smlouvy o vystoupení. Novinářům to v úterý řekl komisař pro rozpočet Günther Oettinger. Evropská komise podle něj nyní rozpočet EU na rok 2020 připravuje s předpokladem, že britský parlament smlouvu v lednu schválí a po odchodu Británie z EU 29. března začnou platit její podmínky, včetně přechodného období.

Klíčovým sporným bodem zůstává takzvaná pojistka řešení pohybu zboží a osob přes hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem, s níž nejsou vedle severoirských unionistů spokojeni ani konzervativní stoupenci co nejráznějšího zpřetrhání vazeb s evropským blokem. Představitelé EU však opakovaně dali najevo, že na podobě dohody nehodlají nic měnit.

Britská vláda již kvůli obavám z možného krachu smlouvy v parlamentu začala připravovat Brity na situaci, že se koncem března ocitnou mimo unii bez příslušné dohody s Bruselem. Vládní úřady v uplynulých dnech spustily webové stránky a rozhlasovou kampaň informující o praktických dopadech neřízeného brexitu na každodenní život.

Komentátoři vidí jako stále reálnější možnost, že Londýn odchod z unie odloží, aby získal čas na vyjednání nové dohody či teoretickou možnost vypsání nového referenda.

Scénáře brexitu a jejich dopady
Co (pravděpodobně) nastane v případě měkkého brexitu? A na co se "těšit" v případě brexitu takzvaně tvrdého? Analytici z České spořitelny zpracovali analýzu, která zodpovídá podstatné otázky v širším kontextu a zaměřuje se i specificky na českou ekonomiku.

Z ekonomických údajů se investoři zaměří v Evropě na inflaci v Německu, Spojeném království a eurozóně a ve Spojených státech na maloobchodní tržby a průmyslovou výrobu.

Hospodářské výsledky za poslední loňské čtvrtletí zveřejní na Wall Street Citigroup, Delta Air Lines, UnitedHealth Group, JPMorgan Chase, Wells Fargo, United Continental Holdings, US Bancorp, Bank of New York Mellon, Bank of America, Goldman Sachs Group, Alcoa, Morgan Stanley, Netflix, American Express nebo Schlumberger.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 14. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 14. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

"Index S&P 500 se podle očekávání dostal na silnou rezistenci 2 600. Příští týden pravděpodobně nebudu tak jednoznačný jako ten uplynulý, index zřejmě bude korigovat předchozí jednoznačný vývoj. Rezistence je na 2 600, na opačné straně je důležitý support na 2 350, což jsou minima a zavírací cena z 24. prosince 2018," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 - technická analýza

Výhled pro jednotlivé dny

V noci na pondělí na trh Čína pošle zprávu o mezinárodním obchodu. Dopoledne Česko zveřejní výsledek běžného účtu a eurozóna přidá data o průmyslové výrobě. Hospodářské výsledky v úvodu týdne zveřejní na Wall Street finanční obr Citigroup.

V úterý dopoledne eurozóna odtajní výsledek obchodní bilance a v USA odpoledne vyjdou index podnikatelské nálady newyorského Fedu (Empire State index) a zpráva o výrobní inflaci. Nejdůležitější událostí dne ovšem bude hlasování britského parlamentu o dohodě o brexitu. Do výsledkové sezóny v USA přispějí Delta Air Lines, UnitedHealth Group, IHS Markit, JPMorgan Chase, Wells Fargo nebo United Continental Holdings.

Ve středu nad ránem Japonsko zveřejní zprávu o strojních objednávkách a Čína přidá index cen domů. Dopoledne bude v Evropě patřit německé a britské inflaci a české výrobní inflaci. Ve Spojených státech se investoři odpoledne budou soustředit na maloobchodní tržby, indexy dovozních a vývozních cen a index cen domů od FHFA. Večer ještě centrální banka USA odtajní pravidelnou situační zprávu o stavu ekonomiky zvanou Béžová kniha. Výsledky hospodaření představí v USA Charles Schwab, US Bancorp, BlackRock, Bank of New York Mellon, Bank of America, Goldman Sachs Group či Alcoa.

Ve čtvrtek se bude v Japonsku konat sympozium uskupení G20 nazvané Za lepší budoucnost: Demografické změny a makroekonomické výzvy. V Evropě dopoledne vyjdou německý index velkoobchodních cen a zpráva o inflaci v eurozóně. Odpoledne v USA vyjdou index průmyslové aktivity filadelfského Fedu a pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Hospodářské výsledky odtajní na Wall Street mimo jiné M&T Bank, Morgan Stanley, Netflix a American Express.

V noci na pátek Japonsko zveřejní zprávy o inflaci a průmyslové výrobě. Dopoledne vyjdou v Evropě výsledek běžného účtu eurozóny a zpráva o maloobchodních tržbách v Británii a odpoledne na trh Spojené státy pošlou zprávu o průmyslové výrobě. Výsledkovou mozaiku doplní ve Spojených státech společnosti State Street, VF Corp a Schlumberger.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Tento týden se dočkáme dalšího dějství v brexitové tragédii. Britský parlament v úterý zřejmě odmítne plán premiérky Mayové. Zvýšená nejistota tak bude dále drtit světovou ekonomiku, ta německá zřejmě ve druhém čtvrtletí spadla do technické recese.
  • Nepředpokládáme, že by se německá recese měla dále prohlubovat a rozšiřovat. Situace na trhu práce je příslibem solidní spotřebitelské poptávky. Inflace v eurozóně jako celku ale zůstává pod cílem ECB.
  • Ve Spojených státech se nepříznivých dat až tak bát nemusíme. Pokud bude pokračovat takzvaný shutdown, nebude je mít kdo zveřejňovat.
  • Běžný účet české platební bilance za listopad zřejmě nevykáže schodek. Po zveřejnění bilance zahraničního obchodu je totiž téměř jisté, že bude vykázáno aktivum, a to poměrně značné. Exporty předčily importy o více než 20 miliard korun. Jedná se o loňský druhý nejlepší výsledek daný především silnými exporty osobních automobilů.
Burzovní kalendář
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat