Burzovní kalendář (14. 11. - 18. 11. 2016)

Uplynulý týden přinesl hned dvě velká překvapení. Prvním bylo zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem, druhým reakce trhů na tuto zprávu. Místo prudkého propadu cen akcií přišly nové rekordy indexu Dow. V nadcházejícím týdnu bude politické dění ve stínu ekonomických údajů, důležitá makrodata vyjdou v Asii, Evropě i v USA. Hospodářskými výsledky se v zámoří pochlubí například největší maloobchodní prodejce na světě Wal-Mart, technologický gigant salesforce.com nebo německý energetický obr RWE.

Ohlédnutí

Donald Trump ve volbách sice dostal menší počet hlasů než Hillary Clintonová, americký volební systém mu ale vítězství přiřkl díky tomu, že získal větší počet volitelů. Zatímco Clintonová odešla s 232 voliteli, Trump jich sesbíral 306.

Futures na americké akcie v noci na středu po zprávách, že ve volbách na post prezidenta USA zřejmě zvítězí Donald Trump, padaly a naznačovaly, že začátek řádného obchodování na Wall Street bude připomínat krvavá jatka. Obavy se však nakonec nenaplnily. Poté, co bylo Trumpovo vítězství potvrzeno, investoři přehodnotili svůj postoj a vzali budoucího prezidenta Spojených států na milost.

Investoři měli před volbami Trumpa spojeného hlavně s nejistotou ohledně dalšího politického a ekonomického vývoje, zatímco demokratku Clintonovou považovali za kandidátku, která by v americké ekonomické politice nic zásadního nezměnila.

Americký index Dow za celý uplynulý týden posílil o 5,36 %, S&P 500 přidal 3,8 % a Nasdaq Composite stoupl o 3,78 %. Index malých společností Russell 2000 za týden přidal dokonce více než deset procent a Dow v týdnu posunul jak své zavírací, tak absolutní maximum.

Trhy podle všeho sázejí na to, že Trump splní své sliby z kampaně jako zjednodušení regulací ve zdravotní péči a finančním sektoru nebo zvýšení výdajů na infrastrukturu. Investoři nyní podle analytiků budou sledovat další Trumpovy kroky, které by mohly naznačit, jak vážně byly tyto sliby míněny. Otázky ale vyvolávají možné dopady nového směru ve Washingtonu na rozvíjející se trhy a globální ekonomiku.

Komentář expertů: Amerika si vybrala, vládnout bude miliardář Donald Trump. Co na to akcie a ekonomika?
Donald Trump se 20. ledna 2017 stane 45. americkým prezidentem. Reakce trhů na jeho zvolení byla bouřlivá. Jak bude kontroverzní byznysmen a nyní již opravdu i politik působit na ekonomiku a finanční trhy dlouhodobě? A dotkne se jeho zvolení také české ekonomiky? Nejen o tom jsme hovořili s Jánem Hájkem z Erste Asset Management a Romanem Sedmerou z České spořitelny.
Trumponomika: Co čeká (nejen) americkou ekonomiku s novým prezidentem?
Amerika se rozhodla všechny překvapit a zvolila Donalda Trumpa prezidentem. Jaká část jeho programu má reálné základy a je ekonomicky proveditelná a co vše by mohl, i navzdory vůli Kongresu, jako prezident prosadit?
SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Jak na trzích vsadit na Donalda Trumpa
Vítězství republikána Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách většinu investorů překvapilo, mnohem více šokující ale byla reakce trhů na jeho nečekaný úspěch. Akcie se měly podle predikcí výrazně propadnout, místo toho však index Dow ve čtvrtek posunul svá maxima. Co Trump skutečně znamená pro trhy a ekonomiku a jak připravit na změnu v Bílém domě investiční portfolio?
Úspěch Trumpa by podle analytiků mohl vést k prodloužení intervencí ČNB
Vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách by mohlo vést k pokračování uvolněné měnové politiky americké centrální banky Fed i Evropské centrální banky. To by mohlo způsobit i prodloužení režimu devizových intervencí České národní banky. Vyplývá to z vyjádření analytiků oslovených ČTK. Ekonomové zároveň upozorňují, že stejné úvahy se objevily po brexitu a nakonec se nenaplnily.

Očekávání rychlejšího hospodářského růstu a vyšší inflace v USA podporovalo také americký dolar, který ke koši předních světových měn za týden posílil o více než 2 %, což je nejlepší výkon od loňského listopadu.

Ropa Brent v týdnu klesla ze zhruba 46 USD za barel na 44,50 USD za barel, cena suroviny klesala hlavně ve čtvrtek a v pátek, kdy se na trh vrátily obavy z rostoucího přetlaku nabídky ropy nad poptávkou po ní a pochybnosti, zda ropný kartel OPEC dokončí předběžnou záříjovou dohodu na omezení těžby.

V pátek OPEC informoval, že jeho členové v říjnu navzdory plánům na omezování dodávek suroviny zvýšili těžbu na nový rekord 33,64 milionu barelů denně. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) navíc v týdnu varovala, že pokud OPEC ke snížení produkce ropy nepřikročí, může převis nabídky nad poptávkou na trhu pokračovat i v příštím roce.

Z ekonomických údajů investoři vyhodnocovali zprávu o tržbách maloobchodních prodejců v eurozóně, čínskou obchodní bilanci a inflaci a německou inflaci.

Americké akcie týden zakončily smíšeně, Dow opět přepisoval historii. Od minulého pátku indexy výrazně zpevnily
Americké akciové trhy v pátek pokračovaly v růstu vyvolaném vítězstvím republikána Donalda Trumpa v prezidentských volbách. Index Dow opět uzavřel na novém rekordu a za celý týden si připsal nejvýraznější zisk od prosince 2011. Obchodování však bylo na závěr týdne klidnější, protože trh s dluhopisy byl kvůli oslavám Dne veteránů zavřený.
Evropské akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden ale skončily výrazně v plusu
Obchodování na hlavních akciových trzích západní Evropy skončilo v pátek nejednotně. Od minulého pátku ale všechny hlavní západoevropské burzy výrazně zpevnily, přestože analytici predikovali, že v případě vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách trhy postihnou masivní výprodeje.
Pražská burza zakončila týden mírným poklesem, od minulého pátku ale index PX zpevnil o necelé procento
Pražská burza v pátek nedokázala navázat na svůj čtvrteční vzestup, index PX oslabil o 0,08 % na 900,99 bodu. Do mínusu ho stahovaly hlavně akcie Erste Bank. Za celý uplynulý týden ale akcie na pražské burze stouply.

Výhled

Nadcházející týden bude hlavně o ekonomických datech. V ČR a v Německu vyjdou zprávy o vývoji HDP ve třetím čtvrtletí a indexy cen výrobců, V Číně budou zveřejněny statistiky průmyslové výroby a tržeb maloobchodních prodejců. Společenství zemí platících eurem bude informovat o vývoji průmyslové produkce, HDP a inflace, Spojené státy kromě inflace zveřejní ještě zprávu o maloobchodních tržbách nebo údaje o zahájené výstavbě. Japonsko bude informovat o vývoji průmyslové produkce a HDP a Spojené království na trh pošle zprávu o vývoji HDP, inflační statistiku či maloobchodní tržby a sérii dat z trhu práce. Pozornost budou trhy věnovat rovněž sérii projevů představitelů centrálních bank.

Výsledková sezóna za třetí čtvrtletí doznívá, o zajímavá čísla ale ani tak nebude nouze. Hospodářské výsledky odhalí v Evropě mimo jiné RWE, Merck KGaA, Vodafone Group, easyJet, Piraeus Bank, Royal Mail, KBC Group nebo Raiffeisen Bank International a v USA například Advance Auto Parts, Home Depot, Target, Cisco Systems, Wal-Mart Stores, Best Buy, Staples, salesforce.com, Applied Materials, Gap či Abercrombie & Fitch.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 14. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 14. listopadu a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"Graf indexu S&P 500 se v uplynulém týdnu kompletně změnil. Index uzavřel nad klesající trendovou čárou, a tím pádem je zpět nad 2 150, nad 50denním klouzavým průměrem a ve 'starém' rozpětí. Graf je nyní v neutrálním nastavení. Nejbližší support je v pásmu 2 140 až 2 150, další pak v zóně 2 080 až 2 120. Na opačné straně jsou rezistence na 2 180 a na 2 200. Růst nad 2 200 by byl silným býčím signálem," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Výhled pro jednotlivé dny

V noci na pondělí bude Japonsko informovat o vývoji hrubého domácího produktu a průmyslové výroby a s projevem vystoupí šéf Bank of Japan Haruhiko Kuroda. Zprávu o vývoji průmyslové výroby odtajní i Čína, která přidá ještě statistiku tržeb maloobchodních prodejců. Dopoledne budou investoři vyhodnocovat zprávy o vývoji italských spotřebitelských cen, HDP Řecka a průmyslové výroby v eurozóně. Odpoledne s projevem vystoupí guvernér ECB Mario Draghi a večer a v noci na úterý budou veřejně hovořit šéf richmondského Fedu Jeffrey Lacker a šéf sanfranciského Fedu John Williams. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí zveřejní v Japonsku Mitsubishi UFJ Financial Group, v Evropě RWE nebo Bank of Cyprus a v USA mimo jiné společnost Advance Auto Parts.

V úterý dopoledne na trh Německo, Itálie a ČR pošlou zprávy o vývoji svých ekonomik a Francie a Španělsko přidají inflační statistiky. Série dat vyjde dopoledne ve Spojeném království, země zveřejní index cen v maloobchodě, index cen domů od DCLG, index výrobních cen a index spotřebitelských cen. Institut ZEW přidá ekonomické indexy pro Německo a celou eurozónu, která doplní ještě výsledek obchodní bilance a zprávu o vývoji HDP. Odpoledne se pozornost přesune do USA, které na trh pošlou index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index), statistiku maloobchodních tržeb, indexy dovozních a vývozních cen a zprávu o podnikových zásobách. Sledovat budou investoři také projev šéfa bostonského Fedu Erica Rosengrena a večer budou vyhodnocovat pravidelnou týdenní zprávu o vývoji zásob ropy na americkém území od ropného institutu API. Výsledkovou mozaiku v úterý doplní v Evropě Merck KGaA, Vodafone Group, easyJet či Piraeus Bank a v USA Home Depot, Dick's Sporting Goods, TJX Cos nebo Agilent Technologies.

Středeční dopoledne bude patřit datům z britského trhu práce a českému indexu výrobních cen. Odpoledne v zámoří vyjdou index výrobních cen, zpráva o průmyslové výrobě, index cen domů od NAHB a pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a vývoji zásob ropy od vládní energetické agentury EIA. S projevy v polovině týdne vystoupí šéf saintlouiského Fedu James Bullard, člen Bank of Canada Timothy Lane a prezident filadelfského Fedu Patrick Harker a hospodářské výsledky zveřejní v Evropě ABN AMRO Group, Raiffeisen Bank International, Bouygues nebo Eurobank Ergasias a v zámoří Target, Lowe's Cos, NetApp, L Brands či Cisco Systems.

V noci na čtvrtek na trh Austrálie pošle kompletní statistiku z trhu práce, dopoledne vyjdou výsledek italské obchodní bilance a britské maloobchodní tržby a eurozóna přidá inflační statistiku a zprávu o stavební výrobě. O vývoji indexu spotřebitelských cen budou odpoledne informovat také Spojené státy, které přidají ještě statistiku vydaných stavebních povolení a zahájené výstavby, index průmyslové aktivity filadelfského Fedu a pravidelné týdenní zprávy o vývoji zásob zemního plynu od agentury EIA a počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Večer ještě budou investoři sledovat projev člena Výkonné rady Evropské centrální banky Petera Praeta. Výsledky hospodaření ve čtvrtek zveřejní v Evropě KBC Group, NN Group, Delhaize Group, Royal Mail nebo Koninklijke Ahold Delhaize NV a ve Spojených státech Wal-Mart Stores, Best Buy, JM Smucker, Staples, salesforce.com, Applied Materials nebo Gap. Pražská burza ve čtvrtek zůstane kvůli státnímu svátku zavřená.

V pátek nad ránem vyjde čínský index cen domů. Dopoledne na trh Německo pošle index cen výrobců, eurozóna přidá výsledek obchodní bilance a s projevy vystoupí šéf ECB Mario Draghi, šéf německé centrální banky a člen rady ECB Jens Weidmann a šéf saintlouiského Fedu James Bullard. Odpoledne na trh Kanada pošle inflační statistiku a ve Spojených státech vyjde index aktivity kansaského Fedu a společnost Baker Hughes bude jako každý týden informovat o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a plynu. Hospodářské výsledky na trh v závěru týdne pošlou v Evropě mimo jiné H+H International a v USA například Abercrombie & Fitch či Foot Locker.

 

Burzovní kalendář
Přestat sledovat
4. 5. 2021 17:01
Filip Kejla (WOOD & Company): Fundamenty ukazují býčím směrem, investoři ale musejí umět vybírat.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
28. 4. 2021 11:51
ABCD investora: ESG investice, trh START a kapitalismus po covidu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Pilulka Lékárny
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Zaostřeno na digitální měny centrálních bank
Centrální banky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
1. 5. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): Americké akcie podporují postup v boji s pandemií, politika Fedu i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat