Burzovní kalendář 15. 4. - 19. 4. 2013

V novém týdnu budou investory nejvíce zajímat zveřejňované hospodářské výsledky velkých amerických společností. V pondělí budou ale zásadní také ekonomické ukazatele v Číně. Z evropských dat by měl mít na obchodování největší vliv německý ekonomický index ZEW. Navíc prakticky celý týden ve Washingtonu zasedají MMF, Světová banka a G20.

USA

15/4 - 19/4 Výsledková sezóna (IBM, GE, Google, Morgan Stanley, Goldman Sachs, Citigroup, Intel, Coca-Cola, Bank of America, PepsiCo, Microsoft, Philip Morris International, McDonald's)

15/4 Index průmyslové aktivity newyorského Fedu

16/4 Index spotřebitelských cen

16/4 Zahájené stavby domů

16/4 Vydaná stavební povolení

16/4 Průmyslová výroba

17/4 Béžová kniha Fedu

18/4 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

18/4 Index průmyslové aktivity filadelfského Fedu

18/4 Předstihové indikátory

Americké akcie mají za sebou výrazně růstový týden, který mírně pokazil jen úvod pátečního obchodování, kdy po špatných makrodatech (maloobchodní tržby a spotřebitelská důvěra nečekaně klesly) trhy zamířily poprvé během týdne do mínusu. Během odpoledne ale většinu ztrát smazaly, a tak za celý týden hlavní indexy přidaly přes 2 % (Dow +2,06 %, S&P 500 +2,29 % a Nasdaq +2,83 %).

"Graf indexu S&P 500 je v býčím nastavení. Pokud cena neuzavře minimálně pod 1 560 (pokles o 1,7 %), nic dramatičtějšího zřejmě v nejbližší době nepřijde. A psychologická hladina 1 600 bodů je na dohled," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Nejen on je přesvědčen, že tón obchodování bude v dalších dnech udávat především rozbíhající se výsledková sezóna ve Spojených státech. Ta začala již v uplynulém týdnu čísly výrobce hliníku Alcoa v pondělí a pátečními výsledky JPMorgan a Wells Fargo. Sice žádná sláva, ale ani vyložená katastrofa.

V novém týdnu čeká investory doslova lavina reportů důležitých firem, jmenujme například Coca-Colu, Citigroup, Johnson & Johnson, GE, IBM, Google, PepsiCo, Yahoo!, Goldman Sachs a další. Očekávání analytiků jsou pro celou výsledkovou sezónu nastavena pozitivně, ale - jak se již stalo zvykem - mohou být během období zveřejňování čísel postupně snižována. Odhady se pak překonávají snáze. Jim Cramer má o největších jménech dalšího týdne jasno:

Pokud by výsledky firem zklamaly (a to může znamenat třeba i mírné překonání odhadů), akcie mohou mít tendenci začít oslabovat. Vzhledem k tomu, že jsou na historických maximech, ani není divu, očekávání investorů jsou vysoká. I když jak ukazují poslední týdny, ani horší data z ekonomiky nemusejí trh poslat dolů - akcie totiž čerpají sílu především ze záplavy peněz, kterou na trh pumpují centrální banky v čele s Fedem.

Trader Stephen Weiss ze Short Hills Capital má obavy z rychlého růstu cen akcií ze sektoru spotřebního zboží. Za tři měsíce toto odvětví posílilo o 13 %. "Ocenění akcií v tomto sektoru je už hodně vysoké," varuje. V příštím týdnu by ho proto nepřekvapilo, kdyby právě výrobci a dodavatelé běžného spotřebního zboží byly jako akciový sektor pod tlakem. "Na oslabení celého trhu bych ale příliš nesázel," doplňuje. (Zdroj: CNBC)

Thomas Digenan, šéf amerických akciových strategií v UBS Global Asset Management, doporučuje nyní prodávat se ziskem akcie, které stály v posledních týdnech v čele růstu indexů na nové rekordy, a naopak dokupovat pozice v titulech, které za rally zaostaly. Vedle spotřebních akcií by se zbavil také utilit. Příležitosti vidí v sektorech polovodičů a v nadnárodních amerických společnostech. Mike Murphy z Rosecliff Capital s ním však nesouhlasí, podle něj totiž právě cena ukázala, kde je aktuálně síla. "Nakupujte vítěze a čekejte na jejich další růst," doporučuje věřit aktuálním býčím favoritům podle hesla "buy high and sell higher".

Především slabý japonský jen v uplynulých týdnech blahodárně působí na americký dolar. Z toho ovšem nemají radost investoři do komodit, které v důsledku sílící americké měny ztrácejí. Je to příklad ropy, stříbra i zlata, které navíc například podle George Sorose zklamalo jako takzvaný bezpečný přístav. V pátek se pak oficiálně přerušil mnohaletý býčí trh na zlatě, pokles o 22 % z rekordních úrovní z roku 2011 znamená, že trh se zlatem spolkl medvěd.

Data z americké ekonomiky byla v posledních týdnech spíše horší, než se čekalo. Nakolik se to projevilo ve vnímání amerického hospodářství tamní centrální bankou, se trhy dozví ve středu, kdy bude zveřejněna takzvaná Béžová kniha. Velké překvapení se zřejmě nedá očekávat, protože Ben Bernanke & spol. v uplynulých týdnech dali jasně najevo, že kvantitativní uvolňování, hlavní doping akciové rally, zůstane nezměněno minimálně několik měsíců, s velkou pravděpodobností déle.

Z makrokalendáře zaujmou inflace, průmyslová výroba a indexy průmyslové aktivity v oblastech New Yorku a Filadelfie. Ve čtvrtek pak bude investory zajímat, zda se potvrdí, že trend poklesu počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v předchozím měsíci přerušily opravdu jen sezónní faktory, v uplynulém týdnu byla totiž čísla opět výrazně lepší, než se čekalo. Obrázek o vývoji ekonomiky doplní středeční údaje z realitního trhu.

Od 16. do 21. dubna bude ve Washingtonu zasedat Mezinárodní měnový fond, 18. až 19. dubna se ve Washingtonu setkají také ministři financí a centrální bankéři ze zemí G20 a 19. až 21. dubna tamtéž proběhne jarní setkání Světové banky a Mezinárodního měnového fondu. S velkou nadsázkou se dá říci, že kdyby měl snad někdo náladu především v druhé polovině týdne násilně otočit kormidlem dějin, nemůže si pro svůj záměr vybrat jiné město než Washington.

Lídři zemí G20 by měli mimo jiné řešit návrh na snížení veřejného zadlužení ekonomik, a to v dlouhodobém horizontu pod 90 % HDP. Například samotná Evropská unie má ještě ambicióznější platný plán - snížit veřejné dluhy pod 60 % HDP, takže se dá očekávat, že právě Evropa bude na setkání patřit k zastáncům přísnější linie. Program setkání MMF a Světové banky je ovšem tak bohatý, že si "svá témata" najdou i investoři do emerging markets, ti, koho zajímají geopolitická rizika, dluhová krize a další.

Zlato za 1 500 USD: Obnovení růstu ceny se v příštích měsících spíše nedočkáme
V pátek se cena zlata značně propadla a poklesla o více než 4 %. Je čas kov prodávat? Jak se bude dále vyvíjet cena zlata, když mnohaletý rostoucí trend byl přerušen více než 20% propadem?
2016: Dluhopisová bublina praskla, Amerika zažila armageddon a finanční svět se zhroutil
Spojené státy se vzpamatovávají z finanční apokalypsy. Během uplynulých let patřila první příčka v objemu nakupovaných amerických vládních dluhopisů Fedu, který v rámci kvantitativního uvolňování "natiskl" neuvěřitelné 4 biliony USD, skoupil dvě třetiny všech amerických bondů a jejich výnosy srazil na úplné dno. Loni však bublina obřích rozměrů praskla a americká ekonomika zkolabovala.
Akciový trh se chová jako ten realitní v roce 2006, tvrdí Sam Zell. Nejít proti Fedu? Ani to nemusí platit, doplňuje David Rosenberg
Maria Bartiromo si popovídala se dvěma osobnostmi, jimž investoři s úctou naslouchají - Samem Zellem a Davidem Rosenbergem. A diskuze to byla docela výživná.
Má smysl prodávat akcie na cenovém maximu? Pokud nevěříte v "nový normál", tak určitě ne
Americký akciový index S&P 500 posunul své závěrečné maximum. Okamžitě se ozvaly hlasy doporučující realizovat dosažené zisky a počkat si na nižší úrovně, kam se zanedlouho akcie jistě podívají. Proč nemusejí mít pravdu?

Evropa

15/4 - 19/4 Výsledková sezóna (Tesco, Nokia, SAP)

15/4 Eurozóna - obchodní bilance

16/4 Eurozóna - index spotřebitelských cen

16/4 Německo - index ekonomické nálady (ZEW)

16/4 Spojené království - index spotřebitelských a výrobních cen

17/4 Spojené království - zápis z jednání Bank of England

17/4 Spojené království - počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti a celková míra nezaměstnanosti

18/4 Spojené království - maloobchodní tržby

19/4 Eurozóna - běžný účet platební bilance

19/4 Německo - index výrobních cen

Uplynulý týden byl pozitivní nejen pro americké, ale i pro evropské akcie. Hlavní index bez výjimky přidaly alespoň procento (FTSE 100 +1,83 %, CAC 40 +1,8 %, DAX +1,12 %).

Ministři financí eurozóny na schůzce Euroskupiny v Dublinu schválili záchranný balíček pro Kypr, ale více než slíbených 10 miliard eur Troika Kypru neposkytne, přestože se náklady na jeho záchranu vyšplhaly už na 23 miliard eur.

Německé ministerstvo financí oznámilo, že se Německo dohodlo s Británií, Francií, Itálií a Španělskem na prohloubení spolupráce v boji proti daňovým rájům. V pátek se k dohodě těchto pěti zemí připojilo rovněž Polsko. "Nikdo nemůže popřít, že bankovní tajemství je zastaralou záležitostí a že potřebujeme efektivní systém pro boj s daňovými úniky," uvedl francouzský ministr financí Pierre Moscovici.

Možná největším kandidátem dalšího kola dluhové krize je další z malých zemí, kde se platí eurem - Slovinsko. Výnosy jeho dluhopisů na konci března raketově vzrostly až na téměř 7 %, po mírném uklidnění v posledním týdnu znovu narostla nejistota a 10letý bond aktuálně vynáší 6,62 %. Slovinská vláda oznámila, že chystá úspory a privatizaci, definitivní program by měla předložit do 9. května.

V novém týdnu čeká investory vedle zpráv ze zámořské výsledkové sezóny také několik prvních vlaštovek té domácí (Nokia, SAP, Tesco). Z makrokalendáře bude vyčnívat německý index ekonomické nálady ZEW. Právě Německo utrpělo v posledním měření nálady mezi nákupními manažery (Markit PMI) poměrně citelné ztráty, výhledy se výrazně zhoršily, v únoru sice vzrostla průmyslová výroba, ale klesl export.

Další recese se pravděpodobně nevyhne Spojenému království. Detaily toho, jak na to reaguje tamní centrální banka, se trhy dozví ze zápisu z jejího jednání, který bude zveřejněn ve středu. Z Británie dorazí také důležitá makrodata v čele s mírou nezaměstnanosti a inflací.

Výhled na nový obchodní týden v podání makléře Aleše Jandejska z brokerjetu ČS:

Carsten Hesse (Wood & Company): Od Draghiho se bude čekat reakce na světový holubičí let a slabou evropskou ekonomiku
Centrální banky vládnou světu, přinejmenším tomu akciovému. I když to z dlouhodobého pohledu není zdravé, krátkodobě s tím nelze nic moc dělat, snad jen toho využít, říká akciový stratég z londýnské pobočky WOOD & Company Carsten Hesse. Svou troškou do globálního mlýna podle něj možná nakonec přispěje i ECB.
City, to není jen Cityboy. I tak si tu ale většina lidí myslí, že dělá božskou práci, říká antropolog zkoumající londýnské bankéře
DNA bankéře zůstává neměnná. V londýnské City je nadále plno agresivních, nezkrotných psů, jejichž manévrovací prostor akorát kvůli krizi mírně omezilo pár vodítek. Ta ale časem povolí nebo zmizí a vše bude při starém, předpovídá Joris Luyendijk, který monitoruje londýnské bankéře pro list The Guardian. Přesvědčení bankéřů, že stojí na straně dobra, v kombinaci s tím, že v současném systému hrají klíčovou roli, je podle něj důvod k obavám.

Čína a Japonsko

15/4 Čína - průmyslová výroba

15/4 Čína - maloobchodní tržby

15/4 Čína - HDP za 1Q2013

15/4 Japonsko - průmyslová výroba

15/4 Japonsko - projev guvernéra centrální banky Haruhika Kurody

17/4 Japonsko - spotřebitelská důvěra

18/4 Japonsko - obchodní bilance

1/8/4 Čína - ceny nemovitostí

Japonské akcie patří díky příslibům a zaváděním extrémně uvolněné měnové politiky ze strany Bank of Japan k tomu nejvýkonnějšímu, co je letos na trzích k vidění. Opačným extrémem je japonská měna. Nejen projev guvernéra centrální banky Kurody, ale také údaje z průmyslu, zahraničního obchodu a důvěře spotřebitelů v Japonsku budou proto velice sledované.

V Japonsku doufají v ekonomický zázrak hnaný monetární politikou. Co ale bude v případě růstu inflace s úsporami nejstarších generací Japonců, kteří zemi poctivě desítky let půjčovali na její život na dluh a spořili si převážně ve fondech nakupujících vládní dluhopisy, se zatím na titulních stránkách světových novin tolik neřeší.

Oči všech investorů budou v pondělí sledovat Čínu. HDP by měl mezikvartálně vzrůst o 2 %, meziročně by pak měl růst akcelerovat na 8 % z předchozích 7,9 %. Maloobchodní tržby by měly v březnu přidat 12,8 %, průmyslová výroba 10,1 %.

O tomhle jsou teď investice do emerging markets
Marc Chandler, šéf měnových strategií v Brown Brothers Harriman, spolu se svým kolegou Ilanem Solotem prezentují výhled na klíčový vývoj ekonomik a měn na sedmi rozvíjejících se trzích.
Bernanke & Kuroda Incorporated: S&P 500 letos nad 1 900, zlato nad 2 000 USD a WTI za 140 USD?
Americký akciový trh v posledních dnech ignoruje ekonomické fundamenty výrazně více, než je běžné. A to víme, že se akcie a ekonomika umějí míjet lépe než Jára Cimrman a včas patentovaný vynález.

Česká republika

15/4 Komerční banka - první den bez nároku na dividendu

15/4 Index vývozních a dovozních cen

15/4 Index cen výrobců

15/4 Běžný účet platební bilance

17/4 Philip Morris ČR - první den bez nároku na dividendu

Pražská burza má za sebou výborný týden, index PX stoupl ve srovnání s minulým pátkem o 3,29 % na 977,9 bodu. Burzu táhly vzhůru akcie ČEZ (+4,24 %), Erste Group Bank (+8,99 %) a VIG (+3,89 %). Nejlépe si ale vedly akcie mediální společnosti CME. Naopak nejhlubší propad postihl těžební NWR.

CME posílila o 15,18 % na 86,5 Kč. Firma korigovala předešlé propady, které byly tři týdny za sebou největšími ztrátami na BCPP. "Investoři mohou začít spekulovat, že potenciální akce s Time Warner (největší akcionář) může být zveřejněna již u příležitosti výsledků za první čtvrtletí na přelomu dubna a května," upozorňuje ve svém týdenním shrnutí obchodování analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

ČEZ se podařilo vyřešit spor s Evropskou komisí prodejem Chvaletic. Na "bulharské frontě" ovšem stále panuje nejistota, odbočka české energetické společnosti provedla kontrolu všech kontraktů se subdodavateli, kteří pro firmu v Bulharsku zajišťují odečet elektřiny a výměnu elektroměrů. Podle čtvrteční informace vedení ČEZ Bulgaria byla odhalena řada nedostatků.

Největší týdenní pokles zaznamenaly akcie NWR, které přišly o 2,29 % na 66 Kč. NWR byla pod tlakem vzhledem k nepříznivému vývoji na komoditním trhu (uhlí) a kvůli zprávě ohledně potenciálního prodeje české pobočky Evrazu, který by mohl mít zprostředkovaně nepříznivý vliv na odběr od NWR.

Ztrácely také defenzivní tituly Philip Morris ČR a Telefónica C.R. První jmenovaná může v novém týdnu reagovat na případné zhoršení nálady na trzích pozitivně, navíc její mateřská Philip Morris International zveřejňuje ve čtvrtek své hospodářské výsledky. U Telefóniky je ale situace složitější.

Za poslední týden ztratily akcie telefonního operátora dalších 1,9 %. Novinky okolo aukce kmitočtů, zmíněný defenzivní charakter a také cenová válka českých operátorů, kteří konečně přišli s levnějšími balíčky pro neomezené volání a esemesky - to jsou všechno faktory, kvůli kterým se akcie Telefóniky pohybují okolo 10letých minim. Dividendový výnos je ovšem logicky nebývale atraktivní.

Investiční skupina PPF nevede v současnosti žádná jednání o koupi podílu v největší tuzemské telekomunikační firmě Telefónica. Soustředí se na vytvoření nového mobilního operátora. Ve středu to oznámil investiční ředitel PPF Robert Ševela. V minulosti se opakovaně objevily spekulace, že PPF jedná s mateřskou firmou Telefóniky ve Španělsku o koupi majoritního podílu. Převzetí Telefóniky údajně nahrávala vysoká zadluženost mateřské firmy i klesající cena akcií české pobočky během protahující se aukce kmitočtů pro mobilní sítě LTE.

V novém týdnu lze očekávat, že české akcie budou reagovat na dění v zahraničí. V případě zklamání z americké výsledkové sezóny lze očekávat posilování defenzivních akcií jako Pegas Nonwovens nebo Philip Morris, a naopak horší výkonnost bankovních titulů. Na vlastní firemní novinky budou nadále reagovat ČEZ a Telefónica.

První den obchodování bez nároku na dividendu čeká v pondělí akcie Komerční banky a ve středu akcie Philip Morris ČR. Lze tedy očekávat, že oba tituly hned ráno ztratí minimálně odpovídající část z ceny akcie (230, respektive 900 Kč).

ČS: Aktuální monitor ocenění českých akcií
Pohled analytiků z České spořitelny na nejlikvidnější tituly na pražské burze.
Centrální banky v CEE: Na východní frontě zatím klid, hlásí Mai Doan (Bank of America)
Centrální bankéři jsou ve snaze podpořit domácí ekonomiky stále kreativnější. Naposledy svou více než troškou do mlýna přispěli Japonci. Středoevropané ale podobně akční v dohledné době nebudou, myslí si analytička z Bank of America Mai Doan. I bankéři ze střední a východní Evropy ale budou vidět více, než bývalo běžné. O zábavu se podle Doan postará zejména Maďarsko.
Jaromír Šindel (Citibank): Malé velké měny, které vám teď (ne)vydělají
Krize jde do dalšího kola, poptávka po bezpečných přístavech roste. Jedním z nich je podle všeho i švédská koruna. Jednička loňského roku se opírá o solidní domácí fundamenty a rating "AAA". Proto ani 6% posílení vůči euru během posledních 12 měsíců nevyčerpalo její potenciál. Hlavní ekonom české Citibank Jaromír Šindel vysvětluje, že i další menší měny mají v tuto chvíli investorům co nabídnout.
Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat