Burzovní kalendář (16. 1. - 20. 1. 2017)

Začátek americké výsledkové sezóny za poslední loňské čtvrtletí dopadl příznivě. Vykáží uspokojivá čísla i technologicko-mediální obr Netflix nebo průmyslový gigant General Electric? To je jedna z hlavních otázek pro další týden. Investoři budou vedle výsledkové sezóny sledovat také zasedání ECB a sérii inflačních statistik.

Ohlédnutí

Uplynulý týden se na světových finančních trzích nesl v poměrně klidném duchu. Investoři vyhlíželi začátek výsledkové sezóny v USA, který v pátek obstaraly velké banky, a v první polovině týdne čekali na první tiskovou konferenci Donalda Trumpa od listopadových prezidentských voleb.

Ze středečního vystoupení Donalda Trumpa nakonec mezi investory převážilo zklamání. Nastupující prezident totiž nepřišel s ničím novým, pouze varioval svá dřívější vyjádření týkající se výroby amerických podniků v zahraničí. Bojovat chce Trump proti tomuto "nešvaru" dovozními cly. Pod tlak se po Trumpově vystoupení dostaly akcie farmaceutických společností, a to v reakci na jeho oznámený záměr zajistit pokles cen léků.

"Tu jednodušší část má Trump za sebou. Teď musí slova proměnit v činy. A to nebude lehké. Rychlost, s jakou bude podpůrná opatření zavádět, bude do značné míry určovat to, co se bude v příštích měsících dít na finančních trzích," říká Kent Engelke, hlavní ekonomický stratég Capitol Securities Management.

Začátek výsledkové sezóny za poslední loňské čtvrtletí v USA dopadl celkově příznivě. Hospodářskými výsledky se pochlubily banky JPMorgan Chase, Wells Fargo a Bank of America nebo aerolinky Delta Air Lines a společnost BlackRock. JPMorgan Chase a Bank of America vykázaly meziročně výrazně lepší čísla, pokles zisku naopak reportovala banka Wells Fargo.

Z ekonomických dat věnovali investoři více pozornosti německé obchodní bilanci, čínské inflaci, zprávě o vývoji německé ekonomiky, americkým maloobchodním tržbám či zprávě o vývoji nezaměstnanosti v eurozóně.

Americké akcie zakončily týden mírným růstem. Nasdaq Composite si připsal další rekord a v týdenním horizontu posílil jako jediný
Ceny amerických akcií byly v pátek podporovány především hospodářskými výsledky několika velkých bank. Investoři zároveň dostali na stůl několik důležitých ekonomických dat, která byla převážně mírně slabší, než se čekalo.
Evropským burzám se v pátek dařilo, za celý týden rovněž zpevnily
Evropské akciové trhy se v závěru týdne odrazily od čtvrtečních ztrát, když většina evropských burz uzavřela v plusu. Páteční seance se nesla ve znamení začátku americké výsledkové sezóny, kterou odstartovaly hospodářské výsledky velkých bank.
Pražská burza v pátek mírně posílila, za celý týden však ztratila 0,8 %
Pražská burza v závěru týdne potřetí v řadě zpevnila, když index PX vzrostl o 0,16 % na 930,42 bodu. Více než procento získala textilka Pegas Nonwovens, nedařilo se holdingu Unipetrol, likérce Stock Spirits a sázkařské společnosti Fortuna. Objem obchodů byl s necelými 300 miliony korun výrazně podprůměrný.

Výhled

Třetí lednový týden se ponese v duchu výsledkové sezóny v USA a od úterý budou investoři pozorně sledovat také zpravodajství ze Světového obchodního fóra v Davosu. Podtitulem letošního setkání předních byznysmenů, ekonomů, akademiků a představitelů předních neziskových organizací je Reakční a zodpovědné vedení.

Hospodářskými výsledky se ve třetím lednovém týdnu pochlubí v USA mimo jiné podniky UnitedHealth Group, Morgan Stanley, CSX Corp, United Continental Holdings, US Bancorp, Charles Schwab, Goldman Sachs Group, Citigroup, Netflix, Bank of New York Mellon, IBM, American Express nebo Schlumberger a General Electric.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 16. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Z ekonomických údajů se investoři zaměří na inflaci v USA, Spojeném království, Německu a celé eurozóně, ekonomické ukazatele institutu ZEW pro Německo a eurozónu, data z britského trhu práce, americkou průmyslovou výrobu či data z amerického realitního trhu a zprávu o vývoji čínského HDP na konci loňského roku. Pozorně sledovat budou trhy též čtvrteční měnově-politické zasedání Evropské centrální banky, byť se nečeká, že by ECB oznámila změnu nastavení sazeb či programu kvantitativního uvolňování, a ujít si nenechají ani Béžovou knihu Fedu. Mimo ekonomiku bude sledována též páteční prezidentská inaugurace Donalda Trumpa.

"ECB by na lednovém zasedání měla zůstat věrná holubičímu tónu. A to navzdory tomu, že poslední týdny přinesly lepší data z reálné ekonomiky i akceleraci inflace. Prezident ECB Mario Draghi zřejmě zdůrazní dočasný vliv vývoje cen energetických komodit na inflaci s tím, že vyhlídky pro jádrovou složku inflace zůstanou utlumené. Tím se bude snažit trhy ujistit, že zmírnění kvantitativního uvolňování ze současných parametrů je mimo hru. Nicméně ekonomické vyhlídky naší skupiny a snižující se zásoba dluhopisů, které může ECB nakupovat, povedou podle nás k tomu, že program QE začne být od poloviny roku utlumován. Z tohoto pohledu bude podle nás důležité zasedání na počátku března, kdy bychom za sebou měli mít další sérii příznivých dat z eurozóny," říká ekonom z Komerční banky Jan Vejmělek.

"Index S&P 500 je již přes měsíc poblíž historických maxim a vyvíjí se do strany v úzkém rozpětí. Dokud neprolomí nejbližší support, jeho graf zůstane v býčím nastavení. Nejbližší supporty se nemění (2 240 až 2 230 a níže 2 220 až 2 190). Rezistence je na úrovni 2 280, nad ní pak zbývá necelé procento k psychologicky zajímavé hladině 2 300," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Výhled pro jednotlivé dny

V noci na pondělí na trh Japonsko pošle údaje o strojních objednávkách, Čína zveřejní statistiku přímých zahraničních investic a Spojené království na trh pošle index cen domů od banky Rightmove. Dopoledne vyjdou v Evropě italská inflační statistika, výsledek zahraničního obchodu eurozóny a český index výrobních cen. V USA zůstanou v pondělí burzy kvůli státnímu svátku zavřené. Večer budou ale moci investoři sledovat vystoupení guvernéra britské centrální banky Marka Carneyho.

V úterý nad ránem zveřejní Japonsko zprávu o průmyslové výrobě. Dopoledne budou investoři vyhodnocovat bilanci francouzského státního rozpočtu, italskou obchodní bilanci a sérii britských dat (index cen v maloobchodě, index cen výrobců, inflace, index cen domů od DCLG) a pozorně budou trhy sledovat také ekonomické indexy institutu ZEW pro Německo a celou eurozónu. Odpoledne se pozornost přesune za oceán, kde vyjde v USA index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index). Ve švýcarském Davosu bude v úterý zahájeno čtyřdenní Světové ekonomické fórum, s projevem vystoupí prezident newyorské pobočky Fedu William Dudley a britská premiérka Theresa Mayová se vyjádří k plánovanému odchodu Spojeného království z Evropské unie. Hospodářské výsledky zveřejní ve Spojených státech podniky UnitedHealth Group, Morgan Stanley, CSX nebo United Continental Holdings.

Středa bude v Evropě patřit inflaci v Německu a eurozóně a datům z britského trhu práce (míra nezaměstnanosti a mzdy). Eurozóna vydá ještě údaje o stavební výrobě. Ve Spojených státech odpoledne vyjdou inflační statistika, zpráva o průmyslové výrobě, index trhu s nemovitostmi od NAHB, Béžová kniha Fedu a pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a vývoji zásob ropy na americkém území od ropného institutu API. Konat se bude ještě měnově-politické zasedání kanadské centrální banky, v Davosu bude druhým dnem pokračovat čtyřdenní Světové ekonomické fórum a s projevem vystoupí šéfka Fedu Janet Yellenová. Hospodářskými čísly se ve Spojených státech pochlubí US Bancorp, Charles Schwab, Goldman Sachs a Citigroup nebo Netflix.

V noci na čtvrtek zveřejní Austrálie sérii dat z trhu práce (míra nezaměstnanosti, míra participace, změna zaměstnanosti). Dopoledne budou investoři vyhodnocovat výsledek běžného účtu eurozóny a švýcarské indexy dovozních a výrobních cen. V zámoří odpoledne vyjdou zprávy o zahájené výstavbě a vydaných stavebních povoleních, index aktivity filadelfského Fedu ve zpracovatelském sektoru a pravidelné týdenní zprávy o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob ropy a zemního plynu na americkém území od vládní energetické agentury EIA. Hlavní událostí dne ale bude měnově-politické zasedání Evropské centrální banky. Po zveřejnění rozhodnutí o nastavení měnové politiky ECB s projevem vystoupí šéf banky Mario Draghi. V Davosu bude třetím dnem pokračovat čtyřdenní Světové ekonomické fórum a výsledkovou mozaiku v USA doplní mimo jiné Bank of New York Mellon, IBM a American Express. Den zakončí svým dalším veřejným vystoupením šéfka Fedu Janet Yellenová.

V noci na pátek Čína zveřejní zprávy o maloobchodních tržbách, průmyslové výrobě a vývoji ekonomiky v posledním loňském čtvrtletí. Dopoledne na trh Německo pošle index cen výrobců a Spojené království odtajní statistiku maloobchodních tržeb. Odpoledne na trh statistiku maloobchodních tržeb pošle také Kanada, která přidá ještě zprávu o inflaci, a s projevem vystoupí prezident filadelfského Fedu Patrick Harker. Večer ještě společnost Baker Hughes vydá pravidelnou týdenní zprávu o vývoji počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu v USA a ve švýcarském Davosu skončí letošní Světové ekonomické fórum. Výsledky hospodaření za poslední loňské čtvrtletí se v USA v závěru týdne pochlubí Schlumberger či General Electric, do prezidentského úřadu bude navíc uveden Donald Trump.

 

Burzovní kalendář
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat