Burzovní kalendář (16. 3. - 20. 3. 2020)

Akciové trhy za sebou mají extrémní týden s propady i růsty na denní bázi o deset procent. Nic zásadnějšího než šíření koronaviru a jeho dopady na ekonomiku trh v dalších dnech řešit nebude, na pražské burze by ale nemělo zapadnout oznámení hospodářských výsledků společností ČEZ a VIG.

Ohlédnutí

Panika v týdnu od 9. března ovládla trhy. V pondělí ceny ropy spadly o 30 % kvůli záměru Saúdské Arábie a Ruska zaplavit trh surovinou. To jen prohloubilo obavy o osud ekonomiky, které vyvolává šíření koronaviru, jež v týdnu Světová zdravotnická organizace nově označila za pandemii.

Extrémní volatilita na akciovém trhu přinesla nejhlubší denní propady od roku 1987, pro některé evropské indexy byly ztráty dokonce nejhlubší v historii. Pověst bezpečného přístavu potvrzoval japonský jen, naopak zlato zaznamenalo nejhorší týden za 8 let a tlaku podlehl i trh s kryptoměnami. Na historická minima zkraje týdne spadly výnosy na trhu s vládními dluhopisy USA, během týdne ale navzdory pokračujícím turbulencím na trzích mírně korigovaly.

Evropská centrální banka sazby nesnížila, představila ale nové linky levných úvěrů pro banky a navýšila program kvantitativního uvolňování o 120 miliard eur. Výrazně navýšil podporu ekonomiky Fed, který nově odkupuje dluhopisy USA napříč splatnostmi a na krátkodobý peněžní trh za týden měl dodat rovný bilion dolarů. Podporu ekonomiky spouštějí i další centrální banky, vlády a mezinárodní organizace.


SPECIÁL: KORONAVIRUS A TRHY


Americké akciové indexy v týdnu svorně klesly do medvědího trendu, když z únorového maxima ztratily přes 20 %. Jde o nejrychlejší sesun takové míry od roku 1987, z historického maxima dokonce o nejrychlejší.

Důsledek bleskového medvěda: 60 % akciových trhů v indexech MSCI za posledních 10 let nevyneslo reálně nic
Investoři nejčastěji řeší americké, případně západoevropské trhy, v menší míře pak třeba Japonsko. Je ale potřeba si uvědomit, že národních trhů jsou desítky. A po výplachu z uplynulých týdnů jich je většina reálně na nule, ale ne za pár let, ale řádově za desítky let.

Co nedokázal 737 MAX, zvládá koronavirus. Akcie Boeingu krvácej, za poslední 3 týdny poklesly o 50 %. Po 16 letech došlo k výraznějšímu ochromení letecké dopravy a poptávka po nových letadlech klesá. Pociťuje to i konkurenční Airbus, jehož akcie poklesly ve stejném období o více než 40 %.

Tesla slaví malé výročí. Po 17 letech existence má na kontě milion vyrobených vozidel. Vzhledem k tomu, že k 31. prosinci jich bylo necelých 900 tisíc, znamená to, že v prvním čtvrtletí stihla elektromobilka vyrobit již přes 100 tisíc vozů. Kvůli všeobecnému poklesu ovšem zpráva žádný výrazný pozitivní impulz akciím Tesly nepřinesla.

Evropské akcie v týdnu také masivně ztrácely, a výjimkou nebyl ani index PX na pražské burze. V Praze opět ani jedna akcie v týdenním vyjádření neposílila. Nejméně ztrácela O2 Czech Republic (-3,6 %), které pomáhá defenzivní charakter. Management o týden dříve podle očekávání oznámil záměr vyplatit za loňský rok celkovou dividendu 21 Kč na akcii. Nejvíce klesl kurz akcií VIG (-20,1 %), a to bez konkrétních zpráv. Celý finanční sektor včetně pojišťoven je ale pod velkým tlakem v souvislosti s předpokládanými makroekonomickými dopady pandemie COVID-19. Pojišťovny zřejmě ponesou část negativních dopadů přímo na svých bedrech v rámci výplat pojistek, a navíc pokles výnosů dluhopisů komplikuje zhodnocování peněz, se kterými pojišťovny operují.

Prezidium České bankovní asociace, která zastupuje většinu bank na českém trhu, jednalo o případných možnostech pomoci bank klientům zasaženým negativními dopady opatření souvisejících s koronavirem. Jako vhodný nástroj vidí asociace v doložených případech poskytnout klientům tříměsíční odklad splátek úvěrů. Zároveň ČBA jedná s regulátorem trhu (ČNB), aby tato mimořádná opatření zohlednil při bankovním dohledu. "Z našeho pohledu je nyní pro banky největším rizikem nárůst obejmu nesplácených úvěrů souvisejících s propadem ekonomické aktivity, a proto jakýkoli koordinovaný postup ze strany bank, ČNB a vlády, který může nárůst rizikových úvěrů omezit, vnímáme jako pozitivní," napsal analytik Milan Vaníček z J&T Banky. Erste Group Bank zakončila týden slabší o 13,4 %, Komerční banka odepsala 14,2 % a MONETA Money Bank ztratila 11,1 %.

Americké akcie v pátek extrémně posílily, Trump vyhlásil stav nouze. Týdenní ztráty jsou ale i tak obrovské
Akcie ve Spojených státech v pátek výrazně zpevnily. V závěru obchodování prudce zpevnily poté, co americký prezident Donald Trump vyhlásil kvůli pandemii koronaviru nouzový stav. Opatření podle něj dává vládě k dispozici až 50 miliard dolarů na boj s nákazou a umožňuje přijímat rychlejší rozhodnutí.
Evropské akcie zahájily páteční obchodování dobře, ale o většinu zisků nakonec přišly
Evropské akcie v pátek od rána posilovaly a vypadalo to, že se začnou zotavovat z výrazných ztrát, za kterými byly obavy z dopadů koronaviru. Odpoledne ale růst na trzích skončil a většina indexů si připsala jen mírné zisky. Týden tak zůstal hluboce ztrátový.
Pražská burza zakončila týden mírným růstem, za týden ale index PX odepsal 14 %
Akcie na pražské burze v pátek většinou posilovaly a alespoň mírně zkorigovaly ztráty, které si připsaly v předchozích dnech. Za celý týden ale burza rekordně oslabila, index PX propadl o 14,3 % na 825,2 bodu. Největší pokles postihl akcie pojišťovací skupiny VIG, žádná akcie ale neposílila. Předchozí týden české akcie posílily o 1,5 %.

Inflace v České republice nadále roste. Její meziroční míra v únoru vyrostla na 3,7 %. Stále více se tak vzdaluje od 2% cíle České národní banky. Za růstem stojí tradičně především zvyšující se náklady na bydlení. Nejvýrazněji (o 10 %) rostly ceny elektřiny. Vzhledem k situaci v globální ekonomice ale nelze předpokládat, že by ČNB zasáhla a zvyšovala sazby v zájmu nižší inflace.

Česká koruna výrazně oslabuje v důsledku globálního odklonu od rizika. Zatímco v polovině února stálo euro méně než 25 Kč, aktuálně je kurz nad 26 EUR/CZK, a česká měna je tak nejslabší za poslední 3 roky. Výraznější propad nastal po oznámení Donalda Trumpa o uzavření hranic s Evropou. Investoři se začali zbavovat rizikovějších aktiv a měn, mezi které česká koruna podle nich patří. "Další rychlé oslabování by však u české měny již nastat nemělo. Očekáváme, že dlouhodobě bude koruna spíše mírně posilovat," uvedli analytici z WOOD & Company.

Výhled

Také týden od 16. března budou trhy sledovat další informace o šíření koronaviru a reakce politiků a centrálních bank na ně. "Trh čeká na pozitivní impulz z Itálie, kde byla zavedena tuhá opatření proti šíření viru. Dobrou zprávou pro trh i veřejnost by byly také případné slibné výsledky testů zkoumaných léků. Negativní informace nás zřejmě ještě čekají z jiných zemí, kde se očekává další zavádění preventivních opatření proti šíření viru," napsal Milan Vaníček z J&T Banky.

Trh sleduje nyní hlavně USA, kde vedle případných dalších kroků administrativy bude ostře sledované zasedání FOMC. Fed podle většiny trhu dále sníží sazby, aby dále uklidnil situaci na peněžním trhu.

AKTUALIZACE: V neděli večer Fed oznámil největší podporu ekonomiky ve své historii. Později během týdne oznámil další opatření na krátkodobém peněžním trhu, odkupy firemních dluhopisů. A také zrušil pravidelné zasedání FOMC.

Fed snížil úrokovou sazbu o jeden procentní bod na historické minimum a zahajuje masivní odkup aktiv. ECB hlásí společnou operaci centrálních bank
Měnový výbor centrální banky USA v neděli opět snížil základní úrokovou sazbu, tentokrát o celý jeden procentní bod do pásma 0-0,25 %. Zároveň zahajuje masivní program nákupů aktiv v objemu nejméně 700 miliard dolarů. Chce tak ochránit americkou ekonomiku před ekonomickými dopady pandemie nového koronaviru. Podle Evropské centrální banky spouštějí hlavní světové centrální banky společnou operaci, jejímž cílem je zajistit, aby byl v pondělí na trhu dostatek likvidity.

"Co bude dál? Těžké odhadovat. Vše záleží na dalším šíření koronaviru a na délce a rozsahu ochranných opatření. Více než Itálie začíná přitahovat pozornost situace v USA, které zastavily lety přes Atlantik. Rozsáhlá ochranná opatření v největší ekonomice světa by vývoji na akciovém trhu příliš nepomohla, jakákoli pozitivní zpráva o pomalejším šíření, či dokonce vakcíně naopak posune trh prudce vzhůru," věří analytici z WOOD & Company. Na konci týdne USA vyhlásily nouzový stav a Donald Trump se (podle mnohých pozdě a ne nejlépe) odhodlal nebezpečí koronaviru neignorovat a nebagatelizovat.

"Naše doporučení pro dlouhodobé investory se nemění. Nenechávejte se stáhnout spekulacemi. Pokud chcete na situaci reagovat, využijte ji spíše jako příležitost pro levnější nákup. Ten ovšem raději rozložte do více týdnů. Přestože většina firem v krátkém období pocítí ekonomické dopady pandemie, v dlouhém období se na jejich byznysu nic nemění. Investujete-li tedy na více let, nic se nemění ani na vaší strategii," doplnili experti z WOOD & Company.

Co Twitter dal: Koronavirus je vážná věc
Koronavirus nejen ovlivňuje ekonomiku, ale také plní sociální sítě. A vedle vážných témat, a že jich je, se objevuje také hodně těch méně vážných. Tak jim o víkendu dejme přednost a přejme si, ať jsme hlavně všichni zdraví.
Volatilita je extrémní. Toto jsou otázky, na které byste si jako investoři měli odpovědět
Volatilita na akciovém trhu je v posledních týdnech mimořádná, třeba americký index Dow v sedmi ze třinácti posledních obchodních seancí změnil hodnotu o více než tisíc bodů (a stihl během nich spadnout do medvědího trendu). Jestli jste to ještě neudělali, zamyslete se nad svými investicemi.

Vedle koronaviru bude dále sledovaný také trh s ropou, který po nedohodě Ruska a OPEC stále poměrně výrazně kolísá. "To vše nás nutí zachovávat velice defenzivní postoj k rizikovým aktivům, očekáváme pokračování rozkolísaný vývoj a převažujícím tlakem na prodejní straně," doplnil Vaníček.

Ve stínu hlavních tržních témat oznamují své výsledky za loňský rok poslední významné firmy. V Americe to budou přepravní společnost FedEx, stavební firma Lennar nebo klenotnictví Tiffany, v Evropě se přidají třeba BMW nebo Raiffeisenbank. Na pražské burze budou v úterý ostře sledovaná čísla společností ČEZ a Vienna Insurance Group.

"U ČEZ by provozní zisk EBITDA za 4Q2019 měl dosáhnout 13,5 miliardy Kč (meziročně +23 %), a to především díky růstu cen prodané elektřiny. Meziroční růst provozního zisku by měl být zčásti dán také jednorázovým odpisem fotovoltaických elektráren (-500 milionů Kč) ve 4Q2018. Firma by měla splnit své celoroční cíle. Investory bude zajímat výhled, který by skupina měla zveřejnit, a ceny předprodané elektřiny," napsal Vaníček.

"Od VIG očekáváme čistý zisk za čtvrtý kvartál ve výši 56 milionů eur (meziročně -10 %). Návrh dividendy předpokládáme na úrovni 1,1 eura na akcii (hrubý dividendový výnos 6,6 %). Výnosy z investic jsou nadále pod tlakem nízkých výnosů na dluhopisových trzích. Čtvrtý kvartál by měl být bez výraznějšího dopadu hromadných pojistných událostí spojených s počasím. Kombinovaný poměr by měl v souhrnu za celý loňský rok dosáhnout 96,3 % (96,0 % v roce 2018). Investory bude samozřejmě zajímat očekávaný dopad pandemie nemoci způsobované koronavirem na hospodaření pojišťovny," dodal Milan Vaníček.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 16. března?

Z makrodat v Americe zaujmou v pondělí index průmyslové aktivity v oblasti New Yorku a v úterý maloobchodní tržby, průmyslová výroba a podnikové zásoby. Ve středu bude sledovaná zahájená výstavba, ve čtvrtek vyjdou předstihové indikátory a na konci týdne ještě trh zhodnotí prodeje starších nemovitostí.

V Evropě si v pondělí řekne o pozornost italská inflace, v úterý pak data z britského trhu práce a hlavně index ekonomické nálady ZEW pro Německo a celou eurozónu. V polovině týdne eurozóna oznámí data o inflaci a obchodní bilanci a v pátek ještě Německo oznámí index cen ve výrobě. V Česku vývoj cen průmyslových výrobců vyjde hned v pondělí.

Na ostatních globálně významných trzích budou podstatné hned v pondělí údaje z Číny, konkrétně průmyslová výroba, maloobchod a investice. V úterý přijde na řadu japonský a ruský průmysl a ve středu japonská obchodní bilance a inflace v Kanadě. Ve čtvrtek budou sledovaná čísla z australského pracovního trhu a také japonská inflace a na konci týdne si zaslouží pozornost kanadský a ruský maloobchod a také rozhodnutí ruské centrální banky o měnové politice.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Bude pokračovat snaha čelných představitelů hospodářské politiky odvrátit paniku z pandemie nemoci způsobované koronavirem. Americká centrální banka nevydržela do řádného středečního jednání a v neděli mimořádně rozhodla snížit úrokové sazby jen lehce nad nulu. Dalším krokem Fedu může být snížení sazeb do záporného teritoria, k čemuž centrální banka USA nikdy v historii nepřistoupila, nebo další rozšíření nákupů cenných papírů.
  • V Evropě se po krocích ECB začíná upínat pozornost k fiskální politice. V pondělí budou jednat lídři eurozóny o koordinované podpoře ekonomiky. Nepředpokládáme ale, že by měly být oznámeny konkrétní kroky, spíše očekáváme vyjádření odhodlání dále jednat a hledat společná řešení. Předpokládáme, že v nejbližších dnech oznámí další kroky jednotlivé vlády zemí Evropské unie.
  • Bank of Japan pravděpodobně představí další nástroje na podporu likvidity na trhu. Všechna tato opatření by měla pomoci zlepšit sentiment na trhu.
  • Na druhou stranu očekáváme další sadu dat z Německa nebo Číny, jež potvrdí negativní dopady koronaviru na reálnou ekonomiku. V Číně čekáme další uvolnění měnové politiky. O snížení sazeb rozhodnou tento týden zřejmě i tchajwanská či brazilská centrální banka.
  • Pokud trhy uvěří v sílu nových opatření, mohla by se česká koruna dočkat korigování ztrát. Její další vývoj se bude nadále odvíjet od pohybu korunových úrokových sazeb, které ovšem jsou v posledních týdnech plně pod vlivem zahraničních faktorů. Oslabení koruny v úplném závěru uplynulého týdne ale podle našeho názoru šlo nad rámec pohybu úrokových sazeb, což by mohlo signalizovat mírné pondělní posílení koruny, pokud nedojde k opětovnému poklesu úrokových sazeb.
Burzovní kalendář
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
16. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
15. 1. 2021 12:22
Dolar by měl letos napravovat ztráty v páru s eurem, zajímavý může být také ruský rubl. Měna není totéž jako akcie, vysvětluje stratég
Americký dolar
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Ruský rubl
Přestat sledovat
14. 1. 2021 6:48
El-Erian: Na akciovém trhu je racionální bublina, růst výnosů dluhopisů ale vysílá varovný signál
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké státní dluhopisy
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
13. 1. 2021 13:04
Úpadek dolaru? Vlhký sen Rusů se hned tak nenaplní, vedle ekonomiky pozici americké měny drží i mocenský význam USA
Americký dolar
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat