Burzovní kalendář (16. 9. - 20. 9. 2019)

Další kolo soudního projednávání údajné nezákonnosti vynucené přestávky v zasedání britského parlamentu, zasedání Fedu a britské a japonské centrální banky nebo indexy ZEW pro Německo a celou eurozónu budou patřit mezi hlavní potenciálně kurzotvorné faktory v nadcházejícím týdnu.

Ohlédnutí

Americké akcie v uplynulém týdnu zpevnily, index Dow posílil o 1,58 %, S&P 500 stoupl o 0,96 % a Nasdaq Composite přidal 0,91 %. Evropské akcie v týdenním horizontu podle indexu STOXX Europe 600 přidaly 1,2 %, britský FTSE 100 vzrostl o 1,17 %, německý DAX stoupl o 2,27 % a francouzský CAC 40 přidal 0,92 %. Pražská burza podle indexu PX za týden vzrostla o 1,8 %.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 13. srpna 2019

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, v týdenním horizontu ale všechny tři hlavní indexy stouply
Americké akcie uzavřely páteční obchodování smíšeně. Náladu na trhu podpořily známky poklesu obchodního napětí mezi Spojenými státy a Čínou, akcie technologického gigantu Apple se ovšem dostaly pod tlak, protože bankovní společnost Goldman Sachs snížila jejich cílovou cenu.
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden si připsaly více než procento
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když se investoři vraceli ke čtvrtečnímu zasedání Evropské centrální banky, které přineslo oznámení, že od listopadu ECB obnoví nákupy dluhopisů, a to v objemu 20 miliard eur měsíčně. Pozornost poutalo také zveřejnění amerických maloobchodních tržeb a spotřebitelské důvěry.
Pražská burza v pátek mírně zpevnila díky akciím Erste, za celý týden vzrostla o 1,8 %
Pražská burza zakončila páteční obchodování v plusu, index PX však stoupl pouze o 0,07 % na 1 050,17 bodu. Nahoru burzu táhly akcie Erste Group Bank, které zdražily o 1,32 % na 814,60 Kč. Objem obchodů byl s 322 miliony korun podprůměrný.

Z ekonomických údajů se investoři zaměřili na britský HDP, obchodní bilanci Německa, Velké Británie a eurozóny, čínskou, českou, německou a americkou inflaci, britskou nezaměstnanost či americké maloobchodní tržby.

Evropská centrální banka podle očekávání rozhodla o snížení depozitní sazby o 10 bazických bodů na -0,5 %. Zápůjční sazbu banka ponechala na 0,25 % a základní úrokovou sazbu potvrdila na úrovni 0 %. Úrokové sazby podle měnové autority eurozóny na současných nebo nižších úrovních zůstanou do doby, než se inflace v měnovém bloku dostane k cíli v blízkosti 2 %. Současně centrální banka oznámila, že obnoví nákupy aktiv, které ukončila loni v prosinci. Objem kvantitativního uvolňování bude 20 miliard eur měsíčně, program bude spuštěn 1. listopadu.

Hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí zveřejnily na Wall Street mimo jiné společnosti HD Supply Holdings, GameStop, Kroger a Broadcom. V Evropě čísla představily společnosti Hermès International a Industria de Diseno Textil.

Statistika dosud oznámených výsledků amerických firem za 2Q2019

Výhled

Z makroekonomických dat se v příštím týdnu o pozornost přihlásí čínská a americká průmyslová výroba, čínské a britské maloobchodní tržby nebo indexy ZEW pro Německo a eurozónu a inflace v eurozóně a v Británii.

Britský nejvyšší soud se bude v úterý zabývat vynucenou přestávkou v zasedání britského parlamentu. Tu označil ve středu skotský odvolací soud za nezákonnou, a zvrátil tak rozhodnutí soudu nižší instance. Čas do brexitu se však krátí, a tak se v médiích dokonce objevily spekulace, že by britští zákonodárci mohli pod tlakem přijmout dohodu o odchodu z EU, kterou s Bruselem vyjednala bývalá premiérka Theresa Mayová.

Zasedat budou centrální banky ve Spojených státech, Británii a Japonsku. Od Fedu trh čeká upravení pásma pro základní úrokovou sazbu z 2,00-2,25 % na 1,75-2,00 %. Pravděpodobnost tohoto scénáře je podle dat CME Group 79,6 %. Britská centrální banka a japonská centrální banka by měly nastavení měnové politiky potvrdit.

"Akciový výhled zůstává býčí. Všechny tři hlavní americké indexy za týden posílily, S&P 500 je 0,5 % pod maximem a momentum z předchozího týdne funguje. Uvidíme, zda jej americký twittrezident bude ochoten zachovat i po zasedání FOMC, který podle trhu doručí 'pouze' snížení sazeb o 25 bazických bodů," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 - technická analýza

Hospodářská čísla za uplynulé čtvrtletí zveřejní na Wall Street společnosti FedEx, Adobe či General Mills a v Evropě firma Kingfisher nebo Next.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 16. září a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Výhled pro jednotlivé dny

V noci na pondělí zveřejní Čína zprávy o maloobchodních tržbách a průmyslové výrobě. Dopoledne přidá ČR výrobní inflaci a odpoledne Spojené státy odtajní index podnikatelské nálady newyorského Fedu (Empire State index).

Úterní dopoledne bude patřit indexům ZEW pro Německo a eurozónu. Odpoledne pak ve Spojených státech vyjdou zpráva o průmyslové výrobě a index cen domů od NAHB. Hospodářské výsledky zveřejní v USA firmy FedEx a Adobe.

Ve středu dopoledne vyjde série britských dat (inflace, výrobní inflace, index cen domů DCLG). Inflační statistiku na trh pošle i eurozóna a ve Spojených státech se odpoledne investoři zaměří na údaje o vydaných stavebních povoleních a zahájené výstavbě. Večer pak skončí zasedání americké centrální banky, na kterém by měl měnový výbor rozhodnout o úpravě pásma pro základní úrokovou sazbu z 2,00-2,25 % na 1,75-2,00 %. Výsledky hospodaření odtajní na Wall Street společnost General Mills a v Evropě společnost Kingfisher.

V noci na čtvrtek bude o nastavení měnové politiky jednat Bank of Japan a odpoledne také britská centrální banka. Kromě toho dopoledne vyjdou výsledek běžného účtu eurozóny a zpráva o britských maloobchodních tržbách a odpoledne ve Spojených státech výsledek běžného účtu, index průmyslové aktivity filadelfského Fedu, údaje o prodejích starších domů a týdenní statistika počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Výsledky hospodaření na trh pošle britská společnost Next.

V pátek dopoledne na trh Německo pošle zprávu o výrobní inflaci a Velká Británie přidá údaje o úvěrování ve veřejném sektoru. Odpoledne zveřejní Evropská komise index spotřebitelské důvěry v eurozóně.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Trh předpokládá další zhoršení nálady průmyslníků v okolí New Yorku (Empire sState index). Výsledek je konzistentní s naším předpokladem postupného zpomalování americké ekonomiky. Ta by v průběhu příštího roku měla spadnout do recese.
  • ECB dodala měnový stimul minulý týden, teď je na řadě Fed. Trh počítá s tím, že američtí centrální bankéři přijdou se snížením úrokových sazeb o 25 bazických bodů. Klíčový bude komentář Jeromea Powella - ohodnotí snížení sazeb opět jako preventivní krok uprostřed růstového cyklu, nebo naznačí, že začíná fáze snižování sazeb kvůli očekávanému zpomalování ekonomiky? Od toho se bude odvíjet tržní reakce. My nadále očekáváme recesi americké ekonomiky v průběhu roku 2020 a výraznější než trhem očekávané snižování sazeb. Výsledkem by měl být slabší dolar.
  • Trhy se na úvod týdne budou muset vypořádat s útokem na saúdskoarabské rafinérie. Hrozí zdražení ropy a sražení globálních růstových vyhlídek.
  • Evropský ekonomický kalendář je tento týden poměrně nezajímavý. Mírné zlepšení očekáváme od zářijové spotřebitelské důvěry, kterou stále podporuje příznivá situace na trhu práce. Rostoucí akciové trhy by měly stát za lepším hodnocením situace ze strany německých investorů a tedy zlepšením složky očekávání německého indexu ZEW.
  • Zatímco německý průmysl se nachází již rok v recesi a sráží i výsledky eurozóny jako celku, američtí průmyslníci by za srpen měly vykázat solidní výsledky projevující se i ve vyšším využití výrobních kapacit.
  • Srpnová údaje z polské průmyslové výroby budou významným předstihovým indikátorem pro odhad toho, jak by mohl dopadnout za stejný měsíc český průmysl. Červenec byl totiž v tuzemsku nečekaně dobrý, a to i kvůli letošnímu načasování svátků a dovolených. O to více se obáváme srpnového výsledku.
Burzovní kalendář
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat