Burzovní kalendář (2. 4. - 6. 4. 2018)

Začátek dubna bude patřit finálním indexům nákupních manažerů za březen, zprávě o situaci na americkém trhu práce a inflační statistice eurozóny.

Ohlédnutí

Obchodování na většině hlavních trhů bylo v uplynulém týdnu o jeden den kratší, na Velký pátek otevřely pouze trhy v Jižní Koreji, Japonsku a Číně. Americké akciové indexy od pondělí do čtvrtka vzrostly, Dow se zvýšil o 2,42 %, S&P 500 zpevnil o 2,03 % a Nasdaq Composite stoupl o 1,01 %. Za celý březen Dow odepsal 3,7 % a za první kvartál 2,49 %, S&P 500 ztratil 2,69 %, respektive 1,22 %, a Nasdaq Composite sice v březnu klesl o 2,88 %, ale za kvartál 2,32 % přidal.

Panevropský index STOXX Europe 600 ve zkráceném týdnu posílil o 1,38 %, za březen ovšem klesl o 2,73 % a za celé první čtvrtletí odepsal 4,7 %. Britský index FTSE 100 od pondělí do čtvrtka zpevnil o 2,11 %, za březen ale ztratil 2,42 % a za první čtvrtletí spadl o 8,21 %, francouzský CAC 40 si za týden polepšil o 1,39 %, v březnu ale klesl o 3,57 % a za celé první čtvrtletí odepsal 3,43 % a německý DAX za uplynulé čtyři obchodní dny zpevnil o 1,77 %, v březnu ale přišel o 3,98 % a za první kvartál oslabil o 7,56 %.

Index S&P 500 v 1Q2018, zdroj: Finviz

Z ekonomických dat věnovali investoři pozornost údajům z amerického realitního trhu (index cen domů S&P/Case-Shiller, rozjednané prodeje domů), zprávám o vývoji HDP Spojených států a Spojeného království, německé nezaměstnanosti a inflaci nebo statistice osobních příjmů a výdajů Američanů.

Tuzemští ekonomové a investoři se zaměřili také na měnověpolitické zasedání České národní banky. Bankovní rada ČNB podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny, dvoutýdenní repo sazba zůstala na 0,75 %, lombardní sazba na 1,5 % a diskontní sazba na 0,05 %. Trh předpokládá, že znovu centrální banka úrokové sazby zvýší nejdříve v druhé polovině letošního roku.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok na tiskové konferenci řekl, že rozhodnutí bankovní rady ohledně sazeb bylo jednomyslné. Rizika pro odhadovaný vývoj jsou podle něj mírně protiinflační. Na slovo "mírně" kladl Rusnok velký důraz. Nejistotami jsou podle něj síla inflačních tlaků a vývoj kurzu koruny. Úrokové sazby jsou podle Rusnoka vzhledem ke stavu ekonomiky ČR stále nízké, na jejich další růst si ale trh bude muset nějakou chvíli počkat.

Velkým tématem byla nadále hrozba obchodních válek. Naposledy před nimi varoval šéf Světové obchodní organizace (WTO) Roberto Azevedo. V rozhovoru s televizí BBC Azevedo upozornil, že obchodní spory mezi dvěma největšími ekonomikami světa představují jeden z nejsložitějších momentů ve 23leté historii WTO.

Peking podle středeční zprávy deníku čínské komunistické strany The Global Times v brzké době představí seznam možných odvetných cel na dovoz amerického zboží. Minulý týden Čína pohrozila uvalením cel na zboží z USA v hodnotě až tří miliard dolarů, například na vepřové maso, jablka či ocelové trubky. Reagovala tak na americká cla na ocel a hliník, která vstoupila v platnost na konci předchozího týdne.

Co potřebujete vědět o hrozící obchodní válce
Prezident Trump zavádí clo na dovoz oceli do USA ve výši 25 % a na dovoz hliníku ve výši 10 %. Sám přiznává, že tím může vyvolat obchodní válku, a s arogancí a hloupostí sobě vlastní tvrdí, že ji určitě vyhraje. Má ale taková válka vůbec vítěze?
Nezamýšlené, ale očekávané dopady obchodní války aneb Jak jde Trump (nejen) proti Trumpovi
Minulý týden Donald Trump mimo jiné podepsal dekret, který by mohl vést k uvalení cel na dovoz čínského zboží v hodnotě 60 miliard USD. Tři poznámky k začínající obchodní válce nabízí David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny.
KONTEXT: Dolar jako oběť Trumpova harašení aneb Proč (ne)sledovat politické riziko
Spojené státy (podle očekávání) uvalily cla na vybrané čínské zboží a akcie na oznámení zareagovaly nejvýraznějším propadem za posledních šest týdnů. Horké hlavy investorů následně díky odměřené reakci Pekingu částečně vychladly, celá epizoda nicméně těm vnímavějším jen připomněla stále nestabilnější podloží, na kterém současný svět stojí a staví. Výsledná nestabilita a nejistota má přitom občas nečekané oběti.

Hospodářské výsledky na Wall Street zveřejnily například společnosti Red Hat, McCormick & Co, Walgreens Boots Alliance, Constellation Brands či GameStop, v Evropě například firmy Hennes & Mauritz nebo BUWOG a v Asii mimo jiné China Construction Bank, Industrial & Commercial Bank of China, Bank of China nebo CNOOC.

Pražská burza v uplynulém týdnu podle indexu PX zpevnila o zhruba 1,5 %. Nejvíce se dařilo akciím sázkové kanceláře Fortuna, které přidaly 2,4 %, naopak nejslabší výkon podaly cenné papíry společnosti Philip Morris ČR, která zveřejnila hospodářské výsledky za loňský rok.

Tabákový výrobce vykázal zisk 3,48 miliardy Kč. Meziročně tak společnost vydělala o 25,9 % více. Tržby bez spotřební daně a DPH se podniku zvýšily o 6,5 % na 12,2 miliardy Kč. Spolu s výsledkovou zprávou za loňský rok zveřejnila společnost i pozvánku na valnou hromadu, která se bude konat 27. dubna. Jedním z bodů valné hromady bude hlasování o výplatě dividendy ze zisku za loňský rok. Management navrhuje vyplatit 1 080 Kč na akcii, celkem tedy zhruba 2,97 miliardy Kč. Rozhodným dnem pro uplatnění práva na podíl ze zisku je 20. duben. Ze zisku za rok 2016 loni společnost vyplatila 1 000 Kč na akcii. Navržená dividenda ze zisku za loňský rok indikuje hrubý dividendový výnos kolem 6,35 %.

Americké akcie ve čtvrtek výrazně posílily a připsaly si mírný týdenní zisk, za březen a první kvartál ale ztratily
Akcie v USA ve čtvrtek uzavřely se solidním ziskem, když náladu podpořily především technologické tituly. Za celé první čtvrtletí ale hlavní indexy s výjimkou Nasdaqu vykázaly nejhorší výkon za více než dva roky.
Evropské burzy ve čtvrtek uzavřely v zelených číslech, akcie automobilky Renault zdražily o necelých 6 %
Evropské akciové trhy zakončily čtvrteční obchodování v plusu, když se investoři soustředili na řadu evropských a amerických makrodat a vyhodnocovali několik významných korporátních zpráv.
Pražská burza ve čtvrtek stoupla, za celý zkrácený týden zpevnila o 1,5 %
Pražská burza ve čtvrtek počtvrté v řadě vzrostla, když index PX zpevnil o 0,43 % na 1 123,89 bodu. Nahoru burzu táhly zejména Erste Group Bank a Komerční banka, v mínusu uzavřely pouze tři tituly. Objem obchodů byl s 573 miliony korun průměrný.

Výhled

V prvním dubnovém týdnu budou investoři po celém světě vyhodnocovat finální březnové indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru i sektoru služeb, zprávy o nezaměstnanosti v eurozóně a v USA či inflační statistiku eurozóny. Pozornost budou investoři věnovat rovněž zasedání australské centrální banky. Ve Francii v úterý začne vlna stávek, jež má trvat až tři měsíce. Hospodářské výsledky v USA zveřejní Acuity Brands, CarMax nebo Lennar a v Evropě třeba IMMOFINANZ či S IMMO.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 2. dubna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

V Evropě bude obchodní týden opět o jeden den kratší, tentokrát kvůli Velikonočnímu pondělí. Obchodovat se v pondělí nebude ani v Austrálii, na Novém Zélandu a v Hongkongu. V Číně, USA a Jižní Koreji se v úvodu týdne bude obchodovat standardně.

Pozornost investorů by mělo nadále poutat dění kolem Facebooku a dalších sociálních sítí kvůli ochraně uživatelských dat. V minulém týdnu se objevily spekulace, že by Facebook, jehož tržní kapitalizace dosahuje 440 miliard dolarů, mohl v krajním případě dostat od Federální komise pro obchod (FTC) za zneužití dat zhruba 50 milionů uživatelů analytickou firmou Cambridge Analytica pokutu až dva biliony dolarů (40 000 dolarů za každého uživatele).

"Index S&P 500 je na rozcestí, šance na návrat do pozitivního teritoria a na potvrzení středně- až (možná) dlouhodobého medvědího směru jsou zhruba padesát na padesát. Cenových výkyvů a velkého rozpětí denních svíček se asi hned tak nezbavíme," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Výhled pro jednotlivé dny

V noci na pondělí budou v Číně a Japonsku zveřejněny finální březnové indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Japonsko přidá ještě index spotřebitelské důvěry a odpoledne na trh pošlou výrobní PMI za březen i Kanada a Spojené státy, které přidají ještě zprávu o stavebních výdajích. Za řečnický pultík se v úvodu týdne postaví prezident Fedu v Minneapolisu Neel Kashkari. Burzy v Evropě, Austrálii, na Novém Zélandu a v Hongkongu zůstanou na Velikonoční pondělí zavřené.

V noci na úterý bude australská centrální banka rozhodovat o nastavení měnové politiky. Dopoledne budou v Evropě vycházet finální březnové indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, Německo přidá ještě statistiku maloobchodních tržeb a Česká republika zprávu o vývoji ekonomiky. Ve Spojených státech odpoledne vyjdou index aktivity ISM pro oblast New Yorku a večer údaje o prodejích osobních aut za březen.

V noci na středu na trh Čína a Japonsko pošlou finální březnový index nákupních manažerů v sektoru služeb, dopoledne přidá Británie index nákupních manažerů ve stavebnictví a eurozóna zveřejní zprávy o situaci na trhu práce a inflaci. Odpoledne se pozornost investorů přesune za oceán, USA odhalí dílčí zprávu z trhu práce od ADP, zprávu o podnikových objednávkách, finální březnové PMI v sektoru služeb a pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a o vývoji zásob ropy od vládní energetické agentury EIA. Hospodářské výsledky v USA zveřejní firmy Acuity Brands, CarMax a Lennar a v Evropě developerská společnost IMMOFINANZ.

Čtvrteční dopoledne bude v Evropě patřit finálním březnovým indexům nákupních manažerů v sektoru služeb, maloobchodním tržbám a výrobní inflaci eurozóny a švýcarské inflaci. USA odpoledne odtajní výsledek obchodní bilance a pravidelnou týdenní zprávu o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Výsledky hospodaření na trh v Evropě pošle společnost S IMMO.

V pátek dopoledne se investoři zaměří na zprávy o maloobchodních tržbách a průmyslové a stavební výrobě v ČR a také na německou průmyslovou produkci. Odpoledne eurozóna zveřejní zprávu o změně zaměstnanosti, Spojené státy doplní kompletní zprávu o situaci na trhu práce a večer ještě firma Baker Hughes jako každý týden odtajní pravidelnou týdenní zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území.

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Páteční březnové statistiky potvrdí více než dobrou situaci na americkém trhu práce. Za únor bylo vytvořeno 313 tisíc pracovních míst v nezemědělském sektoru, což byl nejlepší výsledek od července 2013. Za březen očekáváme opět silnou tvorbu míst, tentokrát 225 tisíc oproti trhem očekávaným 189 tisícům. Hlavním generátorem pracovních míst by měl být průmyslový sektor. Míra nezaměstnanosti zůstane na únorových 4,1 %, tedy výrazně pod NAIRU ve výši 4,5 %. Zvýšená poptávka po práci se projeví ve vyšším růstu mezd. Jejich meziměsíční vzestup o 0,2 % by měl vést ke zrychlení meziroční dynamiky z únorových 2,6 % na březnových 2,7 %.
  • Pracovní týden v Evropě začne oficiálním startem vyjednávání o nové italské vládě. Vzhledem k roztříštěnému parlamentu se ale bude jednat o běh na dlouhou trať.
  • Finální hodnoty březnových PMI by po výrazném poklesu na 14měsíční minimum, který odhalily předběžné odhady, již žádný nový impulz přinést neměly. Vyloučit ale nelze mírnou vzestupnou revizi. Za nižším sentimentem v podnikatelské sféře stojí zejména eskalující ochranářské tendence pod vedením Spojených států a nedávné turbulence na akciových trzích. Samotný průmyslový sektor naráží na hranice svých produkčních možností a limitujícím faktorem se stává nedostatek pracovní síly. Z teritoriálního pohledu se na poklesu PMI v eurozóně podílely především velké země, tedy Německo, Francie a Itálie.
  • Solidní data očekáváme za únor od podnikových objednávek i samotné průmyslové produkce v Německu. Měkké indikátory potvrzují, že německé ekonomice se s novým rokem nadále daří.
  • Nejen evropští centrální bankéři budou s napětím čekat na první odhad březnové inflace v eurozóně. Statistika by měla potvrdit, že únorové nízké číslo znamenalo dosažení lokálního dna. V dalších měsících inflace poroste. Za vstupem jádrové inflace v březnu bude stát i letošní načasování Velikonoc, celkové inflaci pomohou i vyšší ceny potravin.
  • V úterý se dozvíme finální čísla českých národních účtů za závěrečné čtvrtletí loňského roku včetně sektorových účtů. Zásadnější revizi celkového loňského růstu ve výši 4,5 % neočekáváme. Bude tak potvrzen druhý nejlepší výsledek za poslední dekádu. Povzbudivé je, že růstové momentum s novým rokem zesílilo. To by měla potvrdit i v pátek zveřejňovaná únorová data z reálné ekonomiky v podobě průmyslové a stavební produkce i maloobchodních tržeb.
  • Odvetná opatření ze strany Číny ukazují na to, že ani americká ekonomika nemůže z obchodní války vyjít jako vítěz.
Burzovní kalendář
Přestat sledovat
4. 5. 2021 17:01
Filip Kejla (WOOD & Company): Fundamenty ukazují býčím směrem, investoři ale musejí umět vybírat.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
28. 4. 2021 11:51
ABCD investora: ESG investice, trh START a kapitalismus po covidu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Pilulka Lékárny
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Zaostřeno na digitální měny centrálních bank
Centrální banky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
1. 5. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): Americké akcie podporují postup v boji s pandemií, politika Fedu i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat