Burzovní kalendář (2. 7. - 6. 7. 2018)

Začátek července bude na akciových trzích v USA i na parketu v Rybné kvůli státním svátkům kratší. O potenciálně kurzotvorné impulzy ale nebude nouze, investoři budou vyhodnocovat indexy nákupních manažerů či americkou obchodní bilanci a v pátek týden vyvrcholí odtajněním zprávy o situaci na americkém trhu práce.

Ohlédnutí

Americké akciové indexy v uplynulém týdnu klesly - Dow o 1,26 %, širší S&P 500 o 1,33 % a benchmark technologického trhu Nasdaq Composite o 2,37 %. Také evropské burzy v týdenním horizontu skončily v mínusu, panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 1,32 %, britský FTSE 100 odepsal 0,59 %, německý DAX přišel o 2,18 % a francouzský CAC 40 se snížil 1,19 %. Pátek uzavřel také měsíc, druhé čtvrtletí a první pololetí.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 29. června 2018

  týden červen 2. čtvrtletí 1. pololetí
Dow -1,26 % -0,59 % +0,70 % -1,81 %
S&P 500 -1,33 % +0,48 % +2,93 % +1,67 %
Nasdaq Composite -2,37 % +0,92 % +6,33 % +8,79 %
STOXX Europe 600 -1,32 % -0,82 % +2,44 % -2,38 %
FTSE 100 -0,59 % -0,54 % +8,22 % -0,66 %
DAX -2,18 % -2,37 % +1,73 % -4,73 %
CAC 40 -1,19 % -1,39 % +3,02 % +0,21 %

Z ekonomických zpráv se investoři na konci června zaměřili na finální údaje o vývoji ekonomik USA, České republiky a Spojeného království v prvním čtvrtletí, inflaci v eurozóně a Německu či americkou obchodní bilanci. Dále vyhodnocovali indexy institutu Ifo a společnosti GfK pro Německo, data z amerického realitního trhu (index cen domů S&P/Case-Shiller, rozjednané prodeje domů a prodeje nových domů), americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby či indexy důvěry v ekonomiku eurozóny a zprávu o nezaměstnanosti v Německu.

Pozornost trhy nadále věnovaly rovněž obchodní politice USA a jejich partnerů a ve čtvrtek summitu lídrů zemí EU v Bruselu, kde byla velkým tématem migrace. Jedním z návrhů, který na summitu zazněl, bylo zřízení migračních center v Africe. Proti myšlence se však postavilo Alžírsko, podobně se již dříve vyjádřila i Libye. Nakonec bylo rozhodnuto, že státy EU budou moci zřídit na svém území migrační hotspoty, v nichž se rychle určí, který migrant zachráněný na moři má nárok na azyl, a kdo má být naopak vrácen do vlasti.

Trump hrozí Harley-Davidsonu: Zdaním vás jako nikdy předtím
Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa rozhodnutí firmy Harley-Davidson přenést výrobu motocyklů mimo území Spojených států s jeho politikou nesouvisí. Její zdůvodnění, že kvůli evropským dovozním clům na americké výrobky zavedeným jako odpověď na Trumpova cla na ocel a hliník by se zboží pro evropské zákazníky příliš prodražilo, neuznává. Jde podle něj jen o záminku.

Česká národní banka na svém středečním zasedání rozhodla o zpřísnění měnové politiky. Dvoutýdenní repo sazbu zvýšila o 25 bazických bodů na 1 % a lombardní sazbu posunula z 1,5 % na 2 %. Analytici nebyli v názoru na výsledek zasedání ČNB jednotní, část jich růst sazeb očekávala, část však upozorňovala na to, že banka obvykle politiku upravuje současně s vydáním nové makroekonomické prognózy (příští vyjde až v srpnu).

"Rozhodnutí ČNB lze považovat za správné. Ekonomika vykazuje známky přehřívání a není tlumena silnější korunou, jak se předpokládalo. Ve své poslední prognóze ČNB čekala průměrný kurz koruny k euru ve druhém čtvrtletí na úrovni 25,20 EUR/CZK. Skutečný průměrný kurz se ovšem pohybuje kolem 25,60 EUR/CZK, a koruna je tak o více než 1,5 % slabší," říká hlavní ekonom ING Bank pro ČR Jakub Seidler. "ČNB obvykle uvádí, že zpřísnění měnových podmínek posílením měny o 1 % je ekvivalentní zvýšení sazeb o 0,25 procentního bodu. To znamená, že koncem června chyběla až dvě zvýšení sazeb o 0,25 procentního bodu."

Na devizovém trhu sestoupil maďarský forint na rekordní minimum vůči euru, od začátku letošního roku tak ztrácí již téměř šest procent. Podle analytiků stojí za slabým forintem skutečnost, že maďarská centrální banka pokračuje v politice nízkých úrokových sazeb.

Hospodářské výsledky na Wall Street zveřejnily firmy Carnival, Lennar, General Mills, IHS Markit, Rite Aid, McCormick & Co, Walgreens Boots Alliance, Conagra Brands, NIKE nebo Constellation Brands a v Evropě společnosti Accenture a Hennes & Mauritz.

Americké akciové indexy v pátek rostly, v týdenním horizontu ale skončily v červených číslech
Americké akcie uzavřely páteční obchodování se zisky zásluhou oživení největšího světového výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike a růstu bankovních titulů. V týdenním horizontu ale skončily všechny tři hlavní indexy pod nulou.
Evropské akcie v pátek výrazně stouply, za celý týden však ztratily více než procento
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v plusových číslech. Investory sice dále znervózňoval obchodní spor mezi Spojenými státy a Čínou, potěšil je ale naopak výsledek summitu EU, který přinesl naději na efektivní řešení migrační krize.
Pražská burza v pátek stoupla o více než procento, v týdenním horizontu stagnovala
Pražská burza zakončila týden v pozitivním pásmu, index PX si připsal 1,17 % na 1 064,20 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie energetické skupiny ČEZ a Komerční banky, proti trendu šla pouze textilka Pegas Nonwovens. Objem obchodů byl s 865 miliony korun výrazně nadprůměrný.

Výhled

Na začátku července se investoři zaměří na zprávy z trhu práce Spojených států a eurozóny, finální červnové indexy nákupních manažerů v sektoru služeb i zpracovatelském sektoru či americkou obchodní bilanci. Sledovat budou i zasedání australské centrální banky, byť změnu měnové politiky nečekají.

Obchodování na Wall Street bude o jeden den kratší. Ve středu zůstanou trhy v USA zavřené kvůli oslavám Dne nezávislosti. V úterý navíc skončí americké obchodování už v 19.00 SELČ.

Anketa: 5 horkých investičních tipů na letošní léto
Letní měsíce bývají na trzích relativně klidné a aktivita na trzích utlumená, i obchodníci totiž potřebují dovolenou. Letos tomu tak být nemusí. Postarat se o to může Donald Trump, ale v českých podmínkách třeba také Česká národní banka. Oslovili jsme pět ekonomických a investičních expertů a zeptali jsme se jich, jaká investice může být letos v létě opravdu žhavá.

Hospodářské výsledky na Wall Street zveřejní mimo jiné firmy Herman Miller, Acuity Brands, PriceSmart a International Speedway a v Evropě Industrivarden a Aegean Marine Petroleum Network. Analytici oslovení agenturou Thomson Reuters aktuálně čekají, že americké firmy za letošní druhé čtvrtletí vykáží v průměru meziroční nárůst zisku o 20,6 % (+17 % bez sektoru energetiky) a nárůst tržeb o 8,1 % (+6,9 % bez energetiky).

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 2. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"Ačkoli index S&P 500 za poslední dva týdny ztratil přes dvě procenta, zůstává ve velice úzkém rozpětí. V nejbližší době by v tomto postranním trendu mohl, i vzhledem k očekávanému klidnějšímu letnímu obchodování, pokračovat," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Výhled pro jednotlivé dny

Pondělí bude v Asii, Evropě i USA patřit finálním červnovým indexům nákupních manažerů ve výrobě. V eurozóně navíc vyjdou zpráva o situaci na trhu práce a index cen výrobců a v USA statistika stavebních výdajů.

V noci na úterý bude australská centrální banka rozhodovat o nastavení měnové politiky. Dopoledne bude ve Spojeném království zveřejněn index nákupních manažerů ve stavebnictví a v eurozóně vyjde zpráva o tržbách maloobchodních prodejců. Odpoledne se investoři v zámoří zaměří na index aktivity pro oblast New Yorku a zprávu o továrních objednávkách. Večer ještě budou investoři v USA vyhodnocovat zprávu o prodejích aut. Obchodování na Wall Street skončí před středečním Dnem nezávislosti netradičně již v 19.00 SELČ. Výsledky hospodaření zveřejní společnost Herman Miller.

Ve středu budou v Asii a celé Evropě vycházet finální červnové indexy nákupních manažerů v sektoru služeb a v Česku bude zveřejněna ještě zpráva o maloobchodních tržbách. Trhy ve Spojených státech zůstanou zavřené kvůli oslavám Dne nezávislosti. Hospodářskými výsledky se na Wall Street pochlubí firma Acuity Brands.

Čtvrteční dopoledne bude patřit německým továrním objednávkám a švýcarské inflaci. Odpoledne se pozornost investorů přesune do zámoří, vyhodnocovat budou dílčí zprávu z trhu práce od ADP, indexy nákupních manažerů v sektoru služeb od společnosti IHS Markit a institutu ISM a pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Večer pak ještě na trh dorazí zpráva o vývoji zásob ropy na americkém území od vládní energetické agentury EIA a americká centrální banka zveřejní zápis ze svého posledního měnověpolitického zasedání. Pražská burza zůstane na Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje zavřená. Výsledky hospodaření odtajní na Wall Street International Speedway a v Evropě Industrivarden a Aegean Marine Petroleum Network.

V pátek dopoledne na trh Německo pošle zprávu o průmyslové výrobě a ve Spojeném království vyjde index cen domů od banky Halifax. V USA odpoledne vyjde zpráva o situaci na trhu práce (nezaměstnanost, tvorba pracovních míst, míra participace, vývoj mezd) a zveřejněna bude rovněž zpráva o obchodní bilanci. Zpráva o situaci na trhu práce vyjde i v Kanadě a večer ještě společnost Baker Hughes zveřejní pravidelnou týdenní statistiku počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území. Pražská burza zůstane na Den upálení mistra Jana Husa stejně jako ve čtvrtek zavřená.

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Zatímco v Česku bude ve čtvrtek a v pátek volno, globální finanční trhy čekají těžké dny. Potěší je sice report z amerického trhu práce, kroky politiků budou ale nadále budit obavy. V pátek proti sobě totiž USA a Čína zavedou cla na dovoz zboží shodně ve výši 34 miliard USD.
  • Obchodní bariéry se projevují na důvěře v ekonomiku. To v pondělí pocítí i český a polský PMI. Naopak spotřebitelé zůstávají v klidu, což potvrdí ve středu čísla z českého maloobchodu.
  • Zprávy z jednotlivých regionů ukazují, že indikátor ISM z amerického průmyslu by měl za červen pouze kosmeticky upravit svou velice dobrou květnovou hodnotu. I nálada v průmyslu zemí eurozóny zůstává slušná. To podle nás potvrdí finální údaje PMI. Ty sice potvrdí nejslabší hodnotu za posledních 20 měsíců, ale stále by měly zůstat 0,7 standardní odchylky nad dlouhodobým průměrem. I přes oznámená omezení světového obchodu tak vidíme, že si evropský průmysl vede dobře.
  • To nejdůležitější se odehraje v pátek. Budou totiž zveřejněny statistiky z amerického trhu práce. Podle našeho odhadu bude zveřejněno vytvoření 205 tisíc pracovních míst, navíc mzdy pravděpodobně vzrostly meziměsíčně o 0,3 %.
  • Měly by být potvrzeny předběžné hodnoty PMI, které ukazují na stabilizaci důvěry v ekonomiku eurozóny. I květnová čísla z německého průmyslu pravděpodobně ukáží na korekci špatných dubnových výsledků.
  • Ze zápisu z jednání americké centrální banky se dozvíme, jak velké je přesvědčení o letošním čtvrtém zvýšení sazeb, které předpokládá medián výhledu jednotlivých regionálních bank.
Burzovní kalendář
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat