Burzovní kalendář (20. 1. - 24. 1. 2020)

První fáze obchodní dohody USA a Číny je podepsána, trh se tak nyní může plně soustředit na výsledkovou sezónu a politiku centrálních bank. Pozornost bude nepochybně směřovat také do švýcarského Davosu, kde se sejdou významní politici a finančníci na každoročním zasedání Světového ekonomického fóra.

Ohlédnutí

Akciové trhy pokračovaly v týdnu v růstu. Americké indexy přidaly okolo 2 % a zakončily na nových historických maximech. Evropské akcie jako celek také zpevnily, pražská burza ale mírně zaostávala.

Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům, za celý uplynulý týden přidaly hlavní indexy kolem 2 %
Americké akcie v pátek posílily. Indexy Dow, S&P 500 i Nasdaq Composite dosáhly nejvyššího týdenního procentního zisku od konce loňského srpna. Přispěly k tomu příznivé statistiky z americké ekonomiky a zpráva o růstu čínské ekonomiky.
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než procento
Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech a jejich hlavní index vystoupil na rekord. Podle analytiků k tomu částečně přispělo uvolnění obchodního napětí mezi Evropskou unií a Spojenými státy po slovech eurokomisaře pro obchod. Pozitivně trhy reagovaly také na zveřejnění dat o vývoji čínské ekonomiky.
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
Pražská burza v pátek nepatrně ztratila. Index PX se snížil o 0,02 % na 1 132,99 bodu, a nadále se tak drží v dohledu téměř dvouletého maxima. Proti růstu akcií energetické společnosti ČEZ a Erste Group Bank působil pokles cenných papírů Monety Money Bank a antivirové firmy Avast. Objem obchodů byl se zhruba 254 miliony korun podprůměrný.

Americký prezident Donald Trump a čínský vicepremiér Liou Che podepsali první část obchodní dohody mezi oběma zeměmi. Zásadní (a dost možná jen těžko splnitelný) je především slib Číny, která se zavázala utratit v USA během následujících dvou let 200 miliard dolarů navíc (pro představu, za celý rok 2018 nakoupila Čína z USA zboží za 180 miliard dolarů) za průmyslové výrobky, zemědělské plodiny, služby a energie. Spojené státy před podpisem dohody vyškrtly Čínu ze seznamu měnových manipulátorů.

"Ačkoli je čínský příslib hezký, ve zbytku 86stránkového dokumentu se tak trochu zapomnělo na všechny ty věci, kvůli kterým obchodní spor vznikl a kvůli kterým přetrvává. Vzájemný dovoz stále podléhá clům, Čína provádí stejné praktiky a přijít se nepodařilo ani na to, jak vyřešit řadu strukturálních rozdílů, které mezi oběma státy existují. Skoro se zdá, jako by šlo o jedno velké divadlo sloužící k přetáhnutí pozornosti od zbytku světa," napsali analytici z WOOD & Company.

"USA díky první fázi dohody neuvalí původně na prosinec plánovaná 15% cla na převážně spotřební zboží v hodnotě 160 miliard USD ročně, sníží clo na 7,5 z 15 % na zboží v hodnotě 120 miliard USD, které bylo uvaleno loni v září. Čína vedle zvýšení dovozů má zvýšit ochranu duševních práv a neuvalí původně plánovaná cla včetně 25% cla na americké automobily. Co se týče například 25% cel na čínské zboží v hodnotě 250 miliard USD a dalších restrikcí, o těch se má dále jednat. Americká strana se vyjádřila, že je ponechá v platnosti do doby, než zkontroluje plnění první fáze dohody," doplnil analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Čínská ekonomika loni vzrostla o 6,1 %, což byl nejpomalejší růst za 29 let. Oznámil to v pátek čínský statistický úřad. Podle analytiků je z části na vině obchodní válka se Spojenými státy, výsledek je ale v souladu s očekáváním, a závěr roku navíc naznačil, se že výhled zlepšuje. V roce 2018 hrubý domácí produkt Číny vzrostl o 6,6 %.

OSN: Globální ekonomika loni rostla nejpomaleji za dekádu
Globální ekonomika loni vzrostla o 2,3 procenta, což byl nejpomalejší růst za deset let. Letos by tempo růstu mohlo zrychlit na 2,5 procenta. Vyplývá to ze zprávy o situaci a vyhlídkách světové ekonomiky (WESP), kterou ve čtvrtek zveřejnila OSN.
HDP Německa loni vzrostl o 0,6 procenta, nejméně od roku 2013
Růst německé ekonomiky loni výrazně zpomalil. Hrubý domácí produkt se zvýšil jen o 0,6 procenta, což je nejpomalejší tempo růstu od roku 2013. Vyplývá to z předběžných údajů, které ve středu na tiskové konferenci v Berlíně zveřejnil spolkový statistický úřad. Ještě předloni růst činil 1,5 procenta.

Start výsledkové sezóny za poslední loňské čtvrtletí na Wall Street vyzněl pozitivně. Největší americké investiční bance JPMorgan Chase stoupl zisk meziročně o 21 % a překonal odhady analytiků. Zisk nad odhady reportovala i skupina Citigroup. Finanční domy Goldman Sachs a Bank of America oznámily pokles zisků, také ale nad odhady trhu.

Z firemních příběhů na sebe v poslední době (opět) strhává pozornost Tesla. Její hodnota na burze strmě roste, a blíží se tak kapitalizaci, která je enormně zajímavá pro šéfa firmy Elona Muska. Ten za svou práci ve společnosti nedostává pravidelnou mzdu, jeho odměny jsou navázány na určité cíle. A jedním z nejlukrativnějších je právě tržní kapitalizace Tesly. Pokud ta se v následujících deseti letech vyšplhá na 650 miliard dolarů, získá Musk přes 55 miliard dolarů. To by ho společně s jeho 20% podílem v Tesle posunulo (podle současných úrovní) na vrchol v žebříčku nejbohatších lidí světa.

To je ještě daleko, ale vzhledem k tomu, že akcie Tesly vystoupaly v týdnu nad 500 dolarů, přiblížila se společnost tržní kapitalizací 100 miliard dolarů (zatím lehce přes 90 miliard). Pokud stomiliardovou hladinu prolomí a následně na ní setrvá, může se Musk těšit na první část odměny ve výši 346 milionů dolarů, což je asi 20násobek průměrné roční mzdy ředitelů 350 největších amerických společností.

Tržní kapitalizace společnosti Alphabet v týdnu poprvé v historii přesáhla 1 bilion dolarů, a firma se tak zařadila do elitního bilionového klubu. Z veřejně obchodovatelných firem v USA v něm najdeme ještě Apple a Microsoft, loni do něj nakoukl Amazon. Zapomínat nelze ani na saúdskoarabský ropný gigant Saudi Aramco.

Česká koruna dále posiluje. Vůči euru je na sedmiletém maximu. Může za to pozitivnější nálada na globálních trzích, ale i relativně vysoké úrokové sazby ČNB oproti zbytku vyspělého světa. Vzhledem k dobré kondici české ekonomiky a relativně nízké volatilitě kurzu se z Česka stává dobré místo pro uložení peněz. To vede k posilování měny. Růst inflace navíc vrací do hry letošní zvyšování sazeb ze strany centrální banky.

Koruna útočí na 25 EUR/CZK: Co (ne)bude dál a jak se zajistit?
I přes rozjitřenou geopolitiku hlavní rizika pro korunu (neřízený brexit, obchodní války, recese německého průmyslu) slábnou. Koruna je podhodnocená, hlavně na trhu s forwardy, její případné další posilování by tedy nemělo být překvapením. Má smysl čekat na korekci? Současný "špatný" kurz může být za čas vnímán jako ještě velice "dobrý". Za úvahu proto stojí měnové zajištění pásmem, například 25,00-26,00 EUR/CZK na letošní rok nebo 25,20-27,00 EUR/CZK na rok 2021.

Pražská burza jako celek za týden oslabila o 0,1 %. Opět se nejvíce dařilo Avastu (+3,3 %). "Akcie firmy jsou v posledních měsících silně v oblibě investorů poté, co zmizelo riziko prodejů podílů původních majitelů z řad private equity fondů. Navíc se přidávaly pozitivní komentáře od analytiků zahraničních investičních bank," napsal ve shrnutí dění na trzích Vaníček.

Nejhlubší pokles naopak zaznamenaly akcie Erste Group Bank (-2,7 %), a to bez kurzotvorných zpráv. "Investoři sledují politické dění v Rumunsku, které by však zatím žádné výraznější dopady na titul mít nemělo. Technicky se pak kurz akcií dostal na horní hranu pásma za poslední období, a tak menší ústup není velkým překvapením," uvedl analytik z J&T Banky.

Zajímavé bylo dění okolo CME (akcie v týdnu beze změny). Ta oznámila, že na 27. února 2020 svolává valnou hromadu, na které bude hlasováno o spojení se společností TV Bermuda Ltd., kterou vlastní skupina PPF. V rámci fúze budou akcie CME typu A vyměněny za 4,58 USD. Valná hromada se uskuteční na Bermudách, kde je CME registrovaná. "Očekáváme, že návrh na spojení obou společností bude přijat," napsal Vaníček.

Vláda na svém jednání schválila dokument, který nadále počítá s tím, že by aukce nových kmitočtů měla být zahájena ještě v prvním čtvrtletí. Aukcí by se mělo získat zhruba 6 miliard Kč. Podle ČTÚ stále probíhají jednání se zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu o případných změnách v parametrech aukce. Takové změny by znamenaly oddálení spuštění aukce o několik měsíců. Materiál ministerstva počítá s tím, že v roce 2023 úspěšní dražitelé pokryjí signálem 95 % obyvatel vybraných obcí, v roce 2025 pak 100 % silničních a železničních koridorů a celkově 70 % obyvatel ČR. Stále tedy platí, že panují nejasnosti o načasování aukce nových kmitočtů, respektive o jejích přesných podmínkách. Právě ty mohou výrazně ovlivnit výsledek celého procesu a potenciálně zostřit konkurenční prostředí. Akcie O2 Czech Republic zakončily týden silnější o 0,6 %.

Vláda také schválila nový energeticko-klimatický plán ČR. Podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě energie by měl vzrůst do roku 2030 na 22 % (nyní 15,6 %, dosavadní plán 20,8 %). Plán dále zahrnuje růst instalovaného výkonu fotovoltaických elektráren na přibližně dvojnásobek současného stavu. Ministr průmyslu Karel Havlíček také uvedl, že jakákoli forma uhlíkové daně nepřipadá v úvahu, což je pro ČEZ pozitivní zpráva. Akcie firmy uzavřely týden o 0,7 % výše.

KONTEXT: Bez energie (i) člověk mrtev jest aneb Proč energetika patří do portfolia
Energetika je mrtvá, ať žije energetika, chtělo by se zvolat na prahu roku 2020. Sektor totiž loni potvrdil léta trvající útlum, fond Vanguard Energy ETF zahrnující 140 energetických titulů si například připsal jen 6 %, zatímco S&P 500 nabobtnal o 29 %. Nejen proto má ale smysl ve vodách energetiky (za)lovit.

Z makroekonomických údajů

idnila a přinejmenším na povrchu došlo ke stabilizaci. Ani geopolitické ladny v Iráku s přítomností amerických vojsk v reakci na zabití generála Kásima Sulejmáního americkým dronem.

Výhled

Příští týden bude pro americké trhy zkrácený o pondělní svátek. Investoři se zaměří mimo jiné na čtvrteční zasedání guvernérů Evropské centrální banky, které by však nemělo přinést výraznější překvapení. Změna sazeb se nečeká a neočekává se ani změna v současné uvolněné měnové politice. Očekáváme, že prohlášení Christine Lagardeové zůstane holubičí, možná se vyjeví bližší specifikace loni představené ideje potenciální změny strategie banky. Nelze vyloučit, že se opět objeví myšlenka většího zaměření na projekty chránící životní prostředí.

Ve švýcarském horském středisku Davos v úterý začíná jubilejní 50. zasedání Světového ekonomického fóra, kterého se zúčastní špičky světové politiky, podnikatelé, ekonomové i aktivisté. Dorazit by měl mimo jiné americký prezident Donald Trump, který loni svou účast odřekl kvůli rozpočtové krizi. Český premiér Andrej Babiš se naopak na rozdíl od loňska letošního zasedání nezúčastní.

"Americký akciový index S&P 500 má za sebou druhý lednový ziskový týden. Připsal si 1,97 % a čtyřikrát uzavřel na novém historickém maximu. Z technického hlediska je situace obdobná jako před týdnem. Akciový trh letí vzhůru a ceny podporuje prakticky každá jiná než vyloženě negativní zpráva," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Koštál. "Trend je ukázkově býčí, denní svíčky vytvářejí nová maxima a stále vyšší minima. Hladiny podpory jsou na stejných úrovních již několik měsíců. Nejbližší support je na 3200, kde bylo na přelomu roku několikrát denní minimum. I 50denní klouzavý průměr je nyní níže. Další support je na 3 150, zásadní je až podpora v pásmu 3 060 až 3 070."

"Ceny akcií doslova letí výše, za 12 obchodních dnů roku 2020 index S&P 500 přidal 3 %. Na trh chodí příznivé zprávy a trend je jasně růstový. Většinově očekávané zpomalení, či snad korekce se odkládají, byť třeba jen o pár týdnů. Po uzavření první fáze obchodní dohody USA a Číny se trh bude soustředit na politiku Fedu a hospodářské výsledky firem," doplnil Košťál.

Výsledková sezóna se hlavně ve Spojených státech rozběhla naplno. V týdnu oznámí svá hospodářská čísla mimo jiné Microsoft, Intel, American Express a dále třeba Netflix, IBM, Johnson & Johnson, Starbucks nebo American Airlines. V Asii se přidají banka Nomura nebo automobilky Hyundai a Kia, v Evropě pak například banky UBS a Sabadell nebo holding ASML.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 20. ledna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

V pondělí jsou americké trhy zavřené kvůli státnímu svátku. Makroekonomický kalendář nabídne zajímavější data až ve středu, kdy vyjde index aktivity chicagského Fedu, index cen domů a prodeje starších rezidenčních nemovitostí. Ve čtvrtek zaujmou předstihové indikátory a v pátek budou sledované předběžné indexy nákupních manažerů.

Evropských dat bude na trhy chodit přece jen více. V pondělí to budou výrobní ceny v Německu a v úterý britská nezaměstnanost a index ekonomické nálady ZEW pro Německo a celou eurozónu. Ve středu zaujme britský maloobchod, to hlavní se ale odehraje ve čtvrtek, kdy bude o měnové politice rozhodovat Evropská centrální banka a vyjde také spotřebitelská důvěra v eurozóně. V pátek pak přijdou na řadu předběžné indexy nákupních manažerů a v Česku bude oznámena spotřebitelská a podnikatelská důvěra.

Na ostatních globálně významných trzích si řeknou o pozornost v úterý hrubý domácí produkt Jižní Koreje, ve středu pak zasedá kanadská centrální banka a vyjdou tamní data o inflaci a cenách domů. Ve čtvrtek budou investoři sledovat data z australského pracovního trhu a ruskou průmyslovou výrobu a v pátek, kdy se neobchoduje v Číně a Koreji, přijdou na řadu japonská inflace a údaje z kanadského maloobchodu.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Nová prezidentka ECB Christine Lagardeová oficiálně zahájí na zasedání v tomto týdnu revizi fungování banky. Očekáváme, že celý proces bude trvat zhruba rok. Předpokládáme zejména diskuzi o nastavení inflačního cíle.
  • Děním na trzích bude nadále hýbat geopolitika. V USA bude oficiálně odstartován proces impeachmentu, vzhledem k republikánské většině v Senátu je ale odsouzen k neúspěchu.
  • Koná se také každoroční zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu, zajímavé mohou být také italské regionální volby.
  • Týden bude z pohledu publikace nových ekonomických indikátorů z obou stran Atlantického oceánu chudý. Publikovány budou převážně měkké indikátory předstihového charakteru. Ty by měly potvrdit stabilizaci ekonomické situace v eurozóně, což by mělo euru vytvářet podporu.
  • Mírné zlepšení předpokládáme u německého indexu ZEW i PMI za leden, což se odrazí v nepatrném zlepšení PMI za celou eurozónu. Ústup špatné nálady zřejmě oznámí průmyslníci.
  • Nadále příznivá situace na trhu práce a přetrvávající nízká inflace by se pak měly opětovně odrazit v solidním spotřebitelském sentimentu evropských domácností.
  • Všechna důležitá česká data již byla v lednu zveřejněna, závěr pracovního týdne přinese pouze výsledky lednového konjunkturálního průzkumu. Hráči na korunovém trhu budou sledovat primárně dění na globálních trzích, z domova mohou případně reagovat na komentáře ze strany centrálních bankéřů. Těm začíná mediální karanténa až ve čtvrtek 30. ledna. Důvody pro výraznější oslabení koruny se nyní ve světle optimismu na trhu hledají těžko. Z technického pohledu lze opětovně očekávat testování podpory na 25,00-25,05 EUR/CZK. Jako hladina odporu bude působit 25,20 EUR/CZK, v případě korekce nad tuto úroveň pak 25,30.
Burzovní kalendář
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
4. 4. 2021 19:01
Lukáš Novotný (WOOD & Company): Ohlédnutí za prvním kvartálem a detailní rozbor kauzy Archegos…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat