Burzovní kalendář (20. 7. - 24. 7. 2020)

Pokračující výsledková sezóna a čerstvá porce makrodat a budou v následujícím týdnu doplňovat mix kurzotvorných faktorů, jehož základní ingrediencí zůstává pandemie covidu-19 a hledání jejího řešení na politické i vědecké úrovni.

Ohlédnutí

Uplynulý týden patřil ostrému začátku výsledkové sezóny a také informacím týkajícím se pandemie koronaviru. Americké akciové indexy uzavřely týden smíšeně, západoevropské trhy jako celek posílily a zisky si připsala i pražská burza.

Výsledková sezóna v USA začala především čísly velkých bank a trh ji zatím vnímá mírně příznivě. Výsledky finančních domů ukázaly především na tvorbu obrovských opravných položek kvůli očekávání zhoršení kvality úvěrového portfolia (Wells Fargo, Citigroup a JPMorgan vykázaly prudký pokles zisku, překonaly ale odhady trhu), u investičních bank pak investoři hodnotili značný růst příjmů z obchodování v době zvýšené volatility na trzích (Goldman Sachs překvapivě reportovala meziročně vyšší zisk).

Nečekalo se jen na výsledky bank, sledovaná byla také čísla Netflixu. Americká streamovací společnost patří mezi ty, jimž koronavirová krize spíše hraje do karet. Od začátku roku posílily její akcie o zhruba 60 %. Výsledky byly ovšem pro trh spíše zklamáním, a to především kvůli výhledu na třetí čtvrtletí. Zatímco v tom druhém získala firma přes 10 milionů předplatitelů, pro další očekává růst jen o 2,5 milionu. Za zmínku stojí také společnost Blackrock. Ta oznámila lepší výsledky, než analytici očekávali, a pochlubila se 7,3 bilionu USD pod správou (mezikvartálně +13 %).

Relativně solidní začátek výsledkové sezóny byl doprovázen rostoucími denními počty pozitivně testovaných na covid-19 v USA i dalších zemích. Trh se proto obává nového zpřísnění preventivních opatření a jeho možného nepříznivého dopadu na ekonomiku. Proti tomu působily nadějné informace od firem, které pracují na vývoji vakcín na covid-19.

Zajímavou změnu v akcionářské struktuře zažila 13. července americká automobilka Tesla. Během čtyř hodin pondělní seance přidalo na platformě Robinhood akcie firmy do svého portfolia téměř 40 tisíc drobných investorů. Tesla v ten den posilovala v jeden okamžik o 16 %, obchodování ale zakončila tři procenta pod nulou. Byl to vzácný ztrátový den pro akcii, která za 10 dnů přidala přes 50 %. Investoři přes všechna varování týkající se ocenění nepřestávají milovat titul, který se obchoduje na více než 300násobku zisku očekávaného v roce 2021.

Tesla zaznamenala ve druhém kvartálu propad registrací svých vozů v Kalifornii
Registrace vozů Tesla v Kalifornii spadly ve druhém čtvrtletí meziročně o 48 %. Vyplývá to z dat, která shromažďuje společnost Cross-Sell. Registrace Modelu 3 se propadly o bezmála 64 %.

Twitter se dostal do hledáčku hackerů, kterým se podařilo nabourat desítky účtů známých osobností. Podvodné zprávy se objevily mimo jiné na účtech Baracka Obamy, Jeffa Bezose nebo Warrena Buffetta. Skrze ty hackeři lákali sledující k zaslání bitcoinů do peněženky, ze které v rámci charitativní akce "dostanou" odesílatelé zpět dvojnásobek. Kauza byla a je sledovaná i proto, že právě na Twitteru jsou aktivní také politici v čele s Donaldem Trumpem, přičemž prezidentské volby jsou již v listopadu.

Čínská ekonomika má snad nejhorší za sebou, ve druhém čtvrtletí vzrostla meziročně o 3,2 %. Zotavila se tak z poklesu v prvním čtvrtletí a vyhnula se recesi. I tak se jedná o druhé nejslabší čtvrtletí od 90. let, kdy Čína začala údaje sledovat.

Evropská centrální banka potvrdila nastavení měnové politiky. Beze změny nechala úrokové sazby i programy skupování aktiv. V červnu předpověděla, že ekonomika eurozóny letos spadne o 8,7 %. ECB čeká především na to, jak dopadne fiskální podpora hospodářství ze strany Evropské unie (do nedělního poledne se lídři zemí EU na fondu obnovy nedohodli). V rámci koronavirového záchranného balíčku má jít o 750 miliard eur.

Vláda Borise Johnsona zakázala mobilním operátorům v Británii, aby při budování telekomunikačních sítí páté generace využívali technologie čínské firmy Huawei. Na to, aby Londýn společnost z budování sítí 5G vyřadil, dlouhodobě naléhaly kvůli údajným bezpečnostním rizikům Spojené státy. Čínský podnik uvedl, že je pro něj rozhodnutí Británie zklamáním.

Nejsilnějším titulem na pražské burze byl opět Avast (+2,3 %). Pokračuje pozitivní nálada po začlenění titulu do prestižního londýnského indexu FTSE 100, kterou podporují další optimistická doporučení zahraničních investičních bank. Nejvíce klesající akcií týdne byl ČEZ (-0,6 %). „Objevily se pouze dílčí zprávy, například neúspěch ve snaze o akvizici domácích aktiv společnosti innogy či zrušení kauzy uplácení v Albánii. Investoři ale především sledují vývoj cen elektřiny, která si v posledních dnech vybírá oddychový čas a spíše stagnuje,“ napsal ve shrnutí dění na trzích Milan Vaníček, analytik z J&T Banky.

Maďarská státní společnost MVM Group koupí česká aktiva innogy, která je největším distributorem plynu u nás a zároveň dodává elektřinu do více než 400 tisíc odběrových míst. V květnu se spekulovalo o tom, že ČEZ jedná s MVM o společné nabídce a má zájem o odběrová místa plynu, nakonec ale údajně k dohodě nedošlo.

Americké akciové indexy zakončily převážně ziskový týden relativně klidnou páteční seancí
Akcie ve Spojených státech se na závěr týdne obchodovaly smíšeně. Náladu investorů ovlivnil na jedné straně výhled dalších fiskálních stimulačních opatření, na té druhé působily obavy z dalšího narušení podnikání kvůli rekordnímu nárůstu počtu případů nemoci covid-19.
Evropské akcie zakončily páteční obchodování smíšeně, v týdenním horizontu ale indexy stouply
Západoevropské akcie se v pátek na směru neshodly. Proti vzestupnému trendu šla burza v Paříži. Celý týden byl ale pro všechny hlavní západoevropské akciové indexy ziskový. Investoři čekají, jakým výsledkem skončí jednání lídrů EU o parametrech krizového fondu navrženého Evropskou komisí a o příštím sedmiletém rozpočtu.
Pražská burza v pátek stagnovala, za celý týden zpevnila o necelé procento
Pražská burza na konci týdne stagnovala, index PX se v pátek snížil o 0,01 % na 949,03 bodu. Klesly akcie Erste Group Bank a Komerční banky, téměř dvě procenta přidaly cenné papíry vývojáře antivirových programů Avast. Za celý uplynulý týden české akcie podle indexu PX zpevnily o 0,8 %.

SPECIÁL: KORONAVIRUS A TRHY


Výhled

Nový týden bude opět především ve znamení výsledkové sezóny, vývoje pandemie koronaviru a také o politice. V úvodu týdne budou investoři vyhodnocovat výsledek summitu lídrů zemí Evropské unie, v dalších dnech budou nejpodstatnější firemní a makroekonomická data.

Americké akciové trhy v týdnu převážně posilovaly, slabší výkon podaly technologické hvězdy posledních měsíců a let. Index S&P 500 si i přes jejich nepříznivý vliv na celkovou výkonnost připsal zisk 1,25 %. Po delší době prorazil hladinu 3 200 a vydal se výše, v pátek se ale zastavil na úrovni červnového maxima 3 225. Tato úroveň byla již po březnovém propadu několikrát testována, zatím neúspěšně. Pásmo 3 000 až 3 200 bylo tedy sice proraženo, býci ale ani zdaleka nemají vyhráno.

V případě dalšího růstu cen akcií je další jasná rezistence prakticky až na historickém maximu těsně pod 3 400. Hladiny podpory jsou poměrně vzdálené, konkrétně jde o 200denní klouzavý průměr (okolo 3 030), dále spodní hrana dosavadního rozpětí 3 000 a následně pásmo 2 920 až 2 970. Denní graf zůstává v býčím nastavení, dokud nedojde k proražení zmíněných supportů. Již sestup pod 3 100 by byl poměrně negativním znamením, výrazně by medvědi promluvili do situace až pod 3 000.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci si navzdory oddechnutí velkých technologických firem připsali další zisk, index S&P 500 hraje o nová koronavirová maxima
Americké akciové trhy v týdnu převážně posilovaly, slabší výkon podaly technologické hvězdy posledních měsíců a let. Index S&P 500 si i přes jejich nepříznivý vliv na celkovou výkonnost připsal zisk 1,25 %.

Největší vliv na trhy mají stále zprávy o pandemii koronaviru a připravovaných lécích a vakcínách, hned v závěsu je ale naplno běžící výsledková sezóna. Trh dokázal v posledních dnech posilovat i bez nadvýkonnosti akcií FANGMAN (FAANG, FAAMG, FANMAG – záleží na tom, které všechny firmy do skupiny zařadíme), protože reagoval na nadějné zprávy o chystaných vakcínách, které slibují pokračující rychlejší ožívání ekonomiky.

Akcie FANMAG jsou k nezastavení, mohou ale skončit stejně jako Nifty Fifty
Americké akcie se již oklepaly ze ztrát způsobených dopady pandemie covidu-19. Tedy na první pohled. Kdybychom výkonnost indexů očistili o technologický sektor, byly by výsledky o poznání méně veselé. Růst cen akcií velkých firem z technologického odvětví je fenomenální, investoři by se ale rozhodne neměli spoléhat na to, že bude pokračovat donekonečna.

A kdyby snad mělo být z hlediska pandemie opět hůře, sektor takzvané domácí ekonomiky (zábava, práce a nákupy z domova) v čele se zmíněnými giganty je tady, aby společně s předpokládanou další dávkou peněz od Fedu podal býkům pomocnou ruku. To působí, jako kdyby LONG investoři do akcií vlastně ani nemohli prohrát, což by zkušeným a střídmým investorům mělo být podezřelé.

Výsledková sezóna již nebude tak dominantně americká, přidá se ve větší míře také Evropa. Za druhý kvartál se čekají velice slabá čísla, sledovanější jsou ale výhledy firem na další období. Hospodářská čísla oznámí ve Spojených státech mimo jiné IBM, Coca-Cola, Tesla, Microsoft, Twitter, Verizon, American Express, American Airlines nebo AT &T. V Evropě se přidají třeba UBS nebo Unilever.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 20. července a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Z hlediska makrodat a očekávaných ekonomických událostí bude týden poněkud chudší. V noci na pondělí bude čínská centrální banka jednat o nastavení úrokových sazeb a Německo dopoledne zveřejní zprávu o výrobní inflaci. Trh bude také hodnotit výsledek summitu EU o fondu obnovy a víceletém rozpočtu unie.

V polovině týdne budou investoři věnovat pozornost kanadské inflaci a údajům o prodeji starších domů v USA. Čtvrteční ráno bude patřit zprávě o důvěře německých spotřebitelů v tamní ekonomiku, odpoledne se investoři v Americe zaměří na týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a Evropská komise ještě zveřejní předběžný červencový index spotřebitelské důvěry v eurozóně.

Závěr týdne nabídne údaje o britských maloobchodních tržbách a společnost Markit zveřejní předběžné červencové indexy nákupních manažerů ve výrobě i v sektoru služeb pro největší evropské ekonomiky, souhrnně pro celou eurozónu a odpoledne i pro Spojené státy. V zámoří bude trh vyhodnocovat ještě statistiku prodejů nových domů.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Covid-19 nadále ohrožuje otevírání několika států USA. Denní přírůstky počtu nakažených překonávají na druhé straně oceánu rekordy, zatímco údaje z ekonomiky ukazují další zlepšování. Některé vysokofrekvenční ukazatele však opět vzbuzují obavy, že zotavení ekonomiky nebude tak silné, jak se očekávalo. Vzhledem k absenci dat pro tento týden bude v USA zásadní epidemiologický vývoj.
  • V eurozóně bude zveřejněna řada předstihových ukazatelů, které by shodně měly ukázat další ožívání ekonomiky. Spotřebitelská důvěra by se měla vrátit k historickému průměru (-11,8 bodu), zatímco indexy nákupních manažerů ukážou návrat k předkrizovým úrovním. V případě služeb by mělo jít dokonce o hodnoty nad 50bodovou úrovní, která odděluje kontrakci ekonomiky od expanze.
  • Ve středoevropském regionu bude hlavní událostí zasedání maďarské centrální banky. Ta podle nás opět sníží svou úrokovou sazbu, tentokrát na 0,6 %. Důležitá bude i polská průmyslová produkce za červen, která naznačí, jak se dařilo klíčovému sektoru v tuzemsku. V druhé polovině týdne na to naváže polská nezaměstnanost, která opět mírně poskočí nahoru. A na závěr budou zveřejněny indikátory důvěry Českého statistického úřadu za červenec. Nálada spotřebitelů již v předchozích měsících umazala zhruba polovinu poklesu způsobeného současnou krizí a lze předpokládat, že v tomto trendu bude pokračovat. Po konci pátečního obchodování pak zveřejní své hodnocení pro ČR ratingová agentura Fitch. Vzhledem k výraznému zhoršení stavu veřejných financí očekáváme, že dojde ke zhoršení výhledu ze stabilního na negativní.
  • Česká koruna by se v následujících dnech měla dočkat dalšího posílení. Naznačuje to pozitivní sentiment v celém segmentu rozvíjejících se měn nebo na akciových trzích. Hlavním důvodem ale podle nás bude nárůst tržních úrokových sazeb, který odstartovalo nedávné zveřejnění zprávy o překvapivě vysoké inflaci. Investoři tak v současnosti přehodnocují svá očekávání ohledně vývoje úrokových sazeb ČNB v nejbližší době, což se promítá do vyšších úrokových sazeb na trhu a vyšší atraktivity koruny.
Burzovní kalendář
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat