Burzovní kalendář (21. 9. - 25. 9. 2020)

Čtvrtý zářijový týden by ve světě mohl být relativně klidný. V Česku budou investoři čekat na výsledek středečního zasedání České národní banky a na poli makrodat budou trhy vyhodnocovat mimo jiné předběžné zářijové indexy nákupních manažerů.

Ohlédnutí

Na začátku týdne to na akciových trzích vypadalo na zotavení, jeho konec byl však opět slabší. Americký index Dow klesl o 0,03 %, širší S&P 500 se snížil o 0,65 % a Nasdaq Composite přišel o 0,56 %. S&P 500 klesl poprvé od přelomu loňského září a října tři týdny po sobě a třetí týden za sebou oslabil i Nasdaq. Panevropský STOXX Europe 600 stoupl o 0,22 %, ale hlavní indexy na největších burzách se snížily, FTSE 100 klesl o 0,42 %, DAX o 0,66 % a CAC 40 o 0,86 %. Akcie na pražské burze podle indexu PX za týden zlevnily o 2,7 %.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 18. září 2020

Americké akcie v pátek znovu zlevnily pod tíhou poklesu technologických titulů. Pod nulou skončily i za celý týden
Akcie ve Spojených státech v pátek opět klesaly, investoři se dále zbavovali technologických titulů. Obavy vzbuzuje nárůst počtu nových případů koronavirové nákazy. Na devizovém trhu slábl dolar.
Evropské akcie zakončily týden v červených číslech
Akcie na západoevropských burzách v pátek ztrácely poté, co se do dění na trzích opět začala promítat nervozita z rostoucího počtu nových případů nemoci covid-19. Indexy na hlavních evropských trzích ztratily také v hodnocení celého týdne.
Pražská burza dál ztrácí, v pátek se nedařilo bankám. Index PX je nejníže od května
Pražská burza oslabila čtvrtý den v řadě, index PX je nejníže od května. V pátek klesl o 1,13 % na 873,66 bodu. Dolů ho táhly především bankovní emise v čele s Erste Group Bank, jejíž akcie zlevnily o více než tři procenta. Naopak se ziskem skončily tři emise - operátor O2, textilka PFNonwovens a pojišťovna VIG.

Jednou z hlavních událostí týdne bylo zasedání FOMC. Měnový výbor americké centrální banky ponechal základní sazbu v rozpětí 0-0,25 %. Fed rovněž v prohlášení zopakoval, že je připraven k dosažení svých cílů využívat všechny nástroje, které má k dispozici. V nové prognóze banka výrazně zlepšila výhled letošního vývoje ekonomiky, nově čeká pokles hrubého domácího produktu jen o 3,7 %, v červnu počítala s propadem o 6,5 %. Inflace by se na cílovaná 2 % ovšem měla dostat až v roce 2023.

O nastavení měnové politiky rozhodovala také britská centrální banka. I ta nastavení úrokových sazeb potvrdila a beze změny ponechala rovněž program skupování aktiv v objemu 745 miliard liber.

Z ekonomických údajů investoři vyhodnocovali mimo jiné průmyslovou výrobu v Číně, eurozóně a USA, inflaci v eurozóně a Spojeném království, indexy ZEW pro Německo a eurozónu či americké a britské maloobchodní tržby.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zlepšila výhled vývoje ekonomiky. Globální hospodářství podle nové predikce klesne v letošním roce o 4,5 %, v červnovém výhledu prognózovala organizace 6% propad. Jestliže se zamezí nekontrolovanému šíření koronaviru, hospodářství se příští rok vrátí k růstu a zpevní o pět procent, uvedla OECD. V červnu na příští rok prognózovala růst hrubého domácího produktu světa o 5,2 %.

Americká softwarová společnost Oracle v pondělí oznámila dosažení dohody s čínskou společností ByteDance, která provozuje sociální síť TikTok, jejímž zakázáním na území Spojených států hrozil prezident Donald Trump. Společnost Oracle se dle ní má stát důvěryhodným technologickým zprostředkovatelem platformy v Americe, nikoli však jejím vlastníkem. V pátek poté americké ministerstvo obchodu uvedlo, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa od neděle ve Spojených státech zablokuje možnost stahovat aplikace TikTok a WeChat, jež jsou v čínském vlastnictví, následně ale Trump dohodu s ByteDance týkající se TikToku podpořil.

Do výsledkové sezóny na Wall Street přispěly například firmy Adobe a FedEx a v Evropě například společnost Industria de Diseno Textil. Na pražské burze výsledky za druhé čtvrtletí a celé první pololetí zveřejnila nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko. Té v letošním prvním pololetí klesly tržby o 9,2 % na 2,75 miliardy Kč. Provozní zisk EBITDA se společnosti snížil o 17,8 % na 349,1 milionu korun a čistý zisk dosáhl 8,7 milionu korun. Letní sezóna ovšem byla úspěšná, a představenstvo skupiny proto navrhne vyplatit dividendu 13,50 Kč na akcii.

Výhled

Příští týden by na programu celkově neměly být významnější události, což by mohlo nahrávat klidnějšímu obchodování. "Stále budeme sledovat dění okolo technologických titulů, které nyní udávají směr celkovému vývoji na trzích," říká analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Další technologická bublina? O růstu cen akcií je potřeba říkat celý příběh
Vývoj cen akcií velkých technologických společností často vyvolává reminiscence na přelom tisíciletí, kdy se právě na trhu s tehdy mladičkými internetovými společnostmi nafoukla jedna z největších cenových bublin historie. Dopadlo to (na hezkých pár let) špatně, a tak každé přirovnání současného vývoje k tomu před (již více než) dvěma dekádami vyvolává nervozitu, ne-li rovnou paniku. Často se ale neříká celá story.

Z makroekonomických údajů budou investoři vyhodnocovat předběžné zářijové indexy nákupních manažerů, indexy podnikatelské nálady Ifo pro Německo, index důvěry německých spotřebitelů od GfK nebo americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby.

O nastavení úrokových sazeb bude ve středu jednat bankovní rada České národní banky. "Očekáváme jedno z méně zajímavých zasedání ČNB. Zvyšování sazeb uprostřed bezprecedentního ekonomického propadu prakticky nepřichází v úvahu. Snižování sazeb v tuto chvíli není zapotřebí a ekonomice by již těžko pomohlo a pád inflace pod cíl na horizontu měnové politiky nehrozí. Nekonvenční měnové nástroje jako devizové intervence či kvantitativní uvolňování taktéž nejsou zapotřebí," uvedl analytik z Raiffeisenbank Vít Hradil.

Na posledním měnovém jednání na začátku srpna rada jednomyslně ponechala úrokové sazby beze změny. Naposledy je změnila 7. května, kdy snížila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 0,25 %. Předtím snížila úrokové sazby dvakrát v březnu. Cílem bylo zmírnit dopady šíření koronaviru na ekonomiku ČR. Naposledy byla základní úroková sazba na 0,25 % od srpna do listopadu 2017. Před pandemií v únoru byla základní sazba na 2,25 %.

Hospodářské výsledky v nadcházejícím týdnu představí ve Spojených státech mimo jiné NIKE, General Mills a Costco Wholesale a v Evropě mimo jiné firma Kingfisher.

Očekávané výsledky světových firem od 21. září do 9. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál od 21. září do 9. října a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

"Před 12 obchodními dny byl index S&P 500 na historických maximech, i po ztrátě 8 % tak drží od začátku roku zisk. Září ale přineslo výraznou změnu nálady a denní graf se podstatně proměnil z jasně býčího na neutrální. Rozpětí 3 200 až 3 600, ve kterém se nyní index nachází, znamená rozpětí asi 12 %. Případný pokles a uzavření pod 3 200 by ukázalo na převahu medvědů," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 - technická analýza

Howard Marks (Oaktree Capital): Opravdu velké peníze vám mohou vydělat akcie, které byly pod největším tlakem. Dlouhodobý investiční horizont je nejdůležitější
V době, kdy jsou výnosy amerických vládních dluhopisů minimální, působí ostatní třídy aktiv o to atraktivněji. To ale neznamená, že výnosy z nich jsou nějaká velká hitparáda. Kdo chce výraznější zhodnocení peněz, nesmí se bát hledat mezi poraženými uplynulých měsíců a let, uvedl ve vysílání CNBC uznávaný investor Howard Marks.

Výhled pro jednotlivé dny

V pondělí bude investory v zámoří zajímat index aktivity chicagského Fedu. V Japonsku se nebude obchodovat kvůli státnímu svátku.

V úterý vyjde v eurozóně index spotřebitelské důvěry a ve Spojených státech zaujmou prodeje starších nemovitostí. V Japonsku se ani v úterý obchodovat nebude a v Česku bude zveřejněna statistika zahraničního zadlužení země za druhý kvartál. Výsledky hospodaření zveřejní v USA společnost NIKE.

Ve středu budou sledované předběžné indexy nákupních manažerů za září, španělský HDP, index německé spotřebitelské důvěry a americké zásoby ropy a index cen domů. O nastavení měnové politiky bude jednat Česká národní banka. Hospodářské výsledky odtajní na Wall Street firma General Mills.

Ve čtvrtek dopoledne Německo zveřejní index podnikatelské nálady Ifo, ECB otevře úvěrové linky v rámci programu LTRO a Spojené státy doplní obrázek dění na realitním trhu statistikou prodejů nových domů. V Česku budou zveřejněny indexy spotřebitelské a podnikatelské důvěry. Výsledky hospodaření na trh pošle v USA mimo jiné firma Costco Wholesale.

V pátek zaujme přehled dění na úvěrovém trhu v eurozóně a Spojené státy oznámí, jak se v srpnu vyvíjela poptávka po zboží dlouhodobé spotřeby.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Ve Spojených státech budou zveřejněny zářijové prodeje stávajících nemovitostí a nových domů. Historicky nízké úrokové sazby i snaha dohnat odložené nákupy pravděpodobně povedou k dalšímu růstu těchto ukazatelů, avšak nižším tempem než v minulých měsících. Stabilizovat se zřejmě budou rovněž srpnové objednávky zboží dlouhodobé spotřeby.
  • Indikátory důvěry v eurozóně by měly ukázat na další zlepšení nálady. Zářijový kompozitní PMI by si ve srovnání s minulým měsícem měl polepšit o dvě desetiny bodu, zpracovatelský o čtyři desetiny. Nad 50bodovou hranicí by se měl ukazatel držet i ve zbytku letošního roku. V příštím roce na něj ale zřejmě dolehnou sekundární efekty pandemické krize, tedy růst nezaměstnanosti a bankroty společností.
  • Na historický průměr se v září zřejmě nedostane německý Ifo index. Přestože očekáváme jeho další růst, zůstává stále pět bodů pod svým historickým průměrem.
  • Zveřejněná data by alespoň zkraje týdne měla vyznívat spíše ve prospěch eura. Otázkou ale je, jak kartami zamíchá geopolitika. Horní komora britského parlamentu by měla začít diskutovat o kontroverzním návrhu zákona o vnitřním trhu, který je v rozporu s loni schválenou smlouvou o vystoupení Británie z EU. Geopolitické otázky a brexit bude na dvoudenním zasedání řešit i Evropská rada. Stabilitu italské vlády pak otestují komunální volby a druhé kolo referenda o snížení počtu poslanců z 630 na 400 a senátorů z 315 na 200. Důvodů, které by tedy euro mohly poslat na slabší úrovně, se může najít více než dost.
  • K jednacímu stolu, tentokrát netradičně ve středu, zasedne Česká národní banka. Ta bude měnové podmínky pravděpodobně nadále považovat za dostatečně uvolněné. HDP i měsíční data ukazují na mírně rychlejší ekonomické oživení, než s jakým ČNB počítala. Inflace se sice stále drží na vyšších hodnotách, ale růst cen zpomaluje a vyvíjí se v souladu s poslední prognózou ČNB. Rizika daná pandemií covidu-19 zůstávají nicméně vysoká a banka by to měla reflektovat. V případě potřeby by měnové podmínky pravděpodobně uvolnila prostřednictvím kurzu koruny. To ale v současné době není na pořadu dne. Stabilitu úrokových sazeb očekáváme až do začátku roku 2022.
Burzovní kalendář
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat