Burzovní kalendář (22. 6. - 26. 6. 2020)

Várka především květnových makrodat, předběžné indexy nákupních manažerů za červen a epidemiologický vývoj budou patřit mezi nejpodstatnější faktory pro vývoj na trzích v posledním kompletně červnovém týdnu. O sazbách rozhodně Česká národní banka, politiku by ale změnit neměla.

Ohlédnutí

Růst z první poloviny týdne zajistil většině světových trhů růst. Investoři sledovali především novinky z americké centrální banky, zaujaly ale také informace o novém chystaném fiskálním balíčku v USA a řada makrodat.

Fed oznámil, že začne nakupovat na sekundárním trhu korporátní dluhopisy v rámci svého již dříve oznámeného programu SMCCF. Nákupy firemních dluhopisů by měly probíhat alespoň do konce září 2020 a Fed by měl nakoupit bondy v objemu až 750 miliard USD. Později centrální banka uvedla, že tyto nákupy budou probíhat namísto již dříve zavedeného odkupu ETF zaměřených na korporátní dluhopisy.

"Americká ekonomika čelí hlubokému poklesu s výraznou nejistotou ohledně načasování a síly oživení. Čím déle bude recese trvat, tím větší škody způsobí na trhu práce a v podnicích," uvedl při pravidelném pololetním vystoupení před bankovní komisí horní komory Kongresu guvernér americké centrální banky Jerome Powell.

Fed jako Jekyll a Hyde trhů a americké ekonomiky
Americká centrální banka investory svými kroky ujišťuje, že je nenechá na holičkách. Bohužel se ovšem zdá, že s každým zásahem na trhu jen zvětšuje již tak obří problém a odsunuje jeho skutečné řešení do budoucna.

Bílý dům připravuje infrastrukturní balík v hodnotě až jednoho bilionu dolarů na podporu americké ekonomiky. Dostat se má na silnice, mosty, ale třeba i sítě 5G. "Kdo to splatí, se stejně jako v případě českého 500miliardového schodku neřeší. Většina zemí se smířila s abstraktností státního dluhu. Neřeší to vlády a vlastně ani voliči," poznamenal k tomu Martin Luňáček z investiční platformy Portu.

Volatilitu v týdnu vyvolávala data z některých amerických států, kde se zvyšovaly počty nově nakažených nemocí COVID-19. Některá restriktivní opatření obnovil také Peking.

Naopak pozitivně vyznívala americká květnová makrodata, především maloobchodní tržby. Po dvou "krvavých" měsících tržby začaly opět růst a pomalu míří k předkoronavirovým úrovním. Otázkou je, jak s nimi zamávají protesty v ulicích a možné opětovné šíření koronaviru.

Britská centrální banka navýšila objem programu skupování aktiv o sto miliard liber na 745 miliard GBP. Základní úrokovou sazbu měnová autorita Spojeného království ponechala na 0,1 %.

V Evropě zaujala mimo jiné zpráva o společnosti Wirecard, jejíž akcie jsou součástí prestižního německého indexu DAX. Ve firmě totiž „nemohou najít“ bezmála 2 miliardy eur. Není to přitom poprvé, co má firma soustředící se především na poskytování plateb problémy. "Podezření na účetní manipulace se kolem Wirecard točí řadu let, a tak je slušná pravděpodobnost, že zmiňované dvě miliardy ani nikdy neměla," podotkl Luňáček. Akcie společnosti tak v druhé polovině týdne odepisovaly přes 70 %.

Celkově americké akciové indexy přidaly 1-4 % (nejvíce se dařilo technologickému trhu Nasdaq), evropské akcie jako celek posílily o zhruba 3 %. Pražská burza zaostávala, když index PX ztratil 0,3 %.

Nejvíce rostoucí akcií byl Avast (+5,0 %). Společnost byla efektivně v pátek zařazena do prestižního londýnského indexu FTSE 100. Zařazení znamená zájem většího množství investorů. Nejvíce naopak ztrácela CME (-5,8 %). Někteří hráči na trhu mohou spekulovat na možnost nedokončení akvizice firmy ze strany PPF.

Generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš v rozhovoru pro Seznam Zprávy potvrdil, že se firma zabývá možností stát se čtvrtým mobilním operátorem. Podle Beneše se podmínky aukce kmitočtů mění tak, jak si energetická firma přála, a přestože zatím nepadlo definitivní rozhodnutí, účast ČEZ v aukci je velice pravděpodobná. "Z pohledu ČEZ by případný dopad do hospodaření závisel na konkrétních podmínkách, a není tak nyní možné jej vyhodnotit, nicméně zpráva je nepochybně negativní pro mobilní operátory, jelikož by znamenala zvýšení konkurenčního tlaku na ceny. ČEZ zakončil týden na burze slabší o 0,5 %, akcie O2 Czech Republic naopak posílily o 3,3 %," shrnul analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

ČEZ také uvažuje o výstavbě továrny na baterie v severních Čechách. Společnost nyní jedná s možnými partnery a vyhledává vhodnou lokaci. Továrna by vyžadovala navázání spolupráce s globálním výrobcem baterií a také s firmou z automobilového sektoru, mezi které by se investice rozložila.

Valná hromada O2 Czech Republic konaná distanční formou (per rollam) schválila odměny akcionářům. Jde o distribuci 17 Kč na akcii ve formě dividendy a 4 Kč na akcii z emisního ážia. Zpráva nebyla již žádným překvapením, schválení valnou hromadou bylo jasné již před několika týdny.

Český bankovní sektor si udržel vysokou odolnost vůči možným nepříznivým šokům a do krize způsobené šířením koronaviru vstoupil v dobré kondici. V základním scénáři ekonomického vývoje, který odpovídá květnové prognóze ČNB, by podle zátěžových testů neměla problémy většina bank. Guvernér České národní banky Jiří Rusnok přitom v týdnu uvedl, že další snižování hlavní úrokové sazby k nule či pod ni ze současných 0,25 % by mohlo narušit stabilitu finančního systému z důvodu snížení úrokových výnosů finančních institucí.

Česká národní banka zjednodušila získávání hypoték. Odstranila limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI), který byl doposud na úrovni 50 %. V platnosti zůstává ukazatel LTV (poměr mezi výší úvěru a hodnotou zastavené nemovitosti), který činí 90 %. ČNB totiž stále považuje nemovitosti na českém trhu za nadhodnocené o 15-25 %.

Americké akcie v pátek převážně klesly, za celý týden ale všechny tři hlavní indexy zpevnily
Americké akcie v pátek převážně zlevnily. Seanci zahájily růstem, o zisky ale přišly po zprávě, že společnost Apple dočasně zavírá 11 obchodů ve státech Florida, Arizona a Severní a Jižní Karolína kvůli nárůstu počtu nakažených koronavirem.
Evropské akcie v pátek posílily, za týden přidaly přes tři procenta
Akcie na evropských trzích zakončily týden v pozitivním teritoriu. Přestože odpoledne o část zisků přišly, připsaly si v pátek mírné zisky a za celý týden skončily se ziskem přes tři procenta.
Pražská burza v pátek po dobrém úvodu neudržela zisky, za týden index PX přišel o čtvrt procenta
Pražská burza pátek zakončila téměř beze změny, index PX klesl o 0,03 % na 927,97 bodu. Proti poklesu akcií bank působil růst cenných papírů telekomunikační společnosti O2, výrobce netkaných textilií PFNonwovens a vývojáře antivirových programů Avast.

SPECIÁL: KORONAVIRUS A TRHY


Výhled

Také v posledním čistě červnovém týdnu se investoři zaměří na makroekonomická data za květen a na epidemiologický vývoj. Údaje z ekonomiky by měla potvrzovat postupné ožívání téměř zamrzlého hospodářství.

Ve světle uvolňování preventivních opatření je ostře sledovaný epidemiologický vývoj. Nárůst počtu nakažených nemocí COVID-19 v některých státech USA či v Číně je stále faktorem, který vnáší na trh nejistotu.

"Americký akciový index S&P 500 za týden posílil o 1,86 % a všech pět obchodních dnů zakončil nad hladinou 3 000 bodů. Vedle této psychologicky zajímavé hladiny index zavíral také nad 50- i 200denním klouzavým průměrem. Po volatilním pondělí přišel výrazný úterní růst, od té doby akcie část ztrát odevzdaly, držely se ale v poměrně úzkém rozpětí. S&P 500 je od konce května v 200bodovém (6%) rozpětí 3 000 až 3 200 a nad 200denním klouzavým průměrem. V případě prolomení supportu na 3 000 se otevře předchozí pásmo až k 2 700," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

"Uplynulý týden byl ovlivněn oznámením Fedu o nákupech konkrétních firemních dluhopisů, které zřejmě zabránilo poklesu S&P 500 pod 3 000. V dubnu jsem uváděl paralelu s propadem z roku 2008, po kterém následoval silný růst. V březnu 2009 následoval pokles pod minima ze září 2008, pak přišel rychlý růst a opětovný pokles. Trvalý obrat nastal až na přelomu června a července 2009. Rok 2020 přinesl zatím měsíc extrémních propadů a tři měsíce růstu. Že by to bylo tak jednoduché?" dodal Košťál.

El-Erian varuje před zombie trhem. Fed začne nakupovat rovnou akcie, předpokládá jiný expert
Hlavní ekonomický poradce Allianz Mohamed El-Erian ve vysílání CNBC uvedl, že má obavy nejen z takzvaných zombie forem, ale rovnou z celých zombie trhů. Americká centrální banka přitom tento týden oznámila, že bude odkupovat jednotlivé firemní dluhopisy. Podle Grahama Summerse z Phoenix Capital Research pak Fed postupně přejde i k odkupům akcií.

Hospodářské výsledky veřejně obchodovaných společností začnou investory naplno zaměstnávat až v létě, i koncem června ale zaujme několik firemních zpráv. V Severní Americe to budou třeba čísla od společností NIKE a Walgreens Boots Alliance, jejichž akcie jsou zahrnuté v indexu Dow. Dále zaujmou zprávy od společností Accenture, Darden Restaurants nebo Luckin Coffee. V Evropě se přidají firmy jako Tesco, H&M nebo Hornbach.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 22. června a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

V rámci makroekonomického kalendáře bude hned v noci na pondělí čínská centrální banka rozhodovat o nastavení měnové politiky. Dopoledne vyjde index důvěry německých spotřebitelů od GfK a odpoledne se investoři zaměří na index spotřebitelské důvěry v eurozóně, index aktivity chicagského Fedu a údaje o prodejích starších domů v Americe.

Úterý bude ve znamení předběžných červnových indexů nákupních manažerů, ve Spojených státech navíc vyjdou index průmyslové aktivity richmondského Fedu a údaje o prodejích nových domů.

Středeční dopoledne bude patřit indexům podnikatelské nálady Ifo pro Německo a ukazatelům spotřebitelské a podnikatelské důvěry v Česku, v Americe vyjde index cen domů a Česká národní banka oznámí výsledek měnověpolitického zasedání. Podle analytiků ponechá bankovní rada sazby v Česku beze změny.

Česká měnová politika: Hodně otázek, málo odpovědí
Ve středu 24. června se opět sejde bankovní rada České národní banky, aby rozhodla o nastavení měnové politiky. Snadné rozhodnutí to ani tentokrát nebude.

Ve čtvrtek dopoledne Evropská komise zveřejní zprávu o sentimentu v sektoru služeb a odpoledne se investoři ve Spojených státech zaměří na objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, obchodní bilanci, finální zprávu o vývoji HDP v prvním čtvrtletí a index aktivity kansaského Fedu.

Na konci týdne bude ještě stát za pozornost statistika úvěrů v eurozóně, ve Španělsku vyjdou maloobchodní tržby a v Americe se dozvíme vývoj příjmů a výdajů a také vyjde index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Indexy nákupních manažerů v eurozóně ze sektoru služeb i výroby za květen vykážou další podstatné zlepšení, stále ovšem budou ukazovat aktivitu výrazně pod úrovní z doby před vypuknutím pandemie nemoci covid-19. S návratem života do normálu by se v eurozóně měla zlepšovat také spotřebitelská důvěra a rovněž Ifo index podnikatelské důvěry v Německu vykáže zlepšení.
  • Ekonomické oživení má v tuto chvíli tvar písmene V, ale otázkou jsou další měsíce. Zveřejnění zápisu z minulého zasedání ECB by mohlo přiblížit, v čem tkvěly názorové rozpory členů ECB ohledně navýšení programu nákupu aktiv.
  • V USA bude trh sledovat kroky fiskální politiky, která by měla ozřejmit další postup ohledně chystaných infrastrukturních investic, případně dalších plánů na podporu trhu práce. Zveřejňovaná tvrdá data v USA potvrdí probíhající hospodářské oživení. Za květen lze počítat s růstem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby a také výdajů domácností, což koresponduje s již zveřejněným prudkým nárůstem maloobchodních tržeb.
  • Česká národní banka bude ve středu rozhodovat o nastavení měnové politiky. Počítáme s tím, že ponechá úrokové sazby beze změny, a to především s ohledem na nedávné výroky členů bankovní rady. S ohledem na to, že vidíme značné riziko "podstřelení" inflačního cíle, diskuze o možné potřebě dalšího uvolnění měnové politiky nezmizí. O to více bychom mohli slyšet o využití nekonvenčních nástrojů.
Burzovní kalendář
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat