Burzovní kalendář (23. 1. - 27. 1. 2017)

Investoři se dočkali, Donald Trump se ujal funkce amerického prezidenta a ve svém inauguračním projevu ani o píď neustoupil od své předvolební i povolební rétoriky. Motto jeho projevu, "Amerika na prvním místě", dominuje i výhledům investičních expertů na letošní rok. V prvním "Trumpově" týdnu vyjdou mimo jiné data o kondici americké ekonomiky na konci loňského roku a záplava firemních údajů v rámci výsledkové sezóny.

Ohlédnutí

Akciové trhy v Evropě, v USA i ten v Praze v uplynulém týdnu mírně ztrácely, když výsledková sezóna, vycházející makroekonomická data, komentáře centrálních bank a jejich představitelů ani komentáře chytrých hlav v Davosu nevychýlily ceny aktiv z poměrně klidných trajektorií. Donald Trump se stal prezidentem Spojených států amerických a nyní nastává čas (ne)plnění předvolebních slibů. Trh čeká hodně a od listopadových voleb nastavil ceny akcií i dluhopisů na výrazně odlišné hodnoty. Další tržní zápletky mohou přijít.

V průběhu týdne se investoři zaměřili na zasedání ECB a na výsledkovou sezónu. ECB nabídla spíše holubičí výhled, současný inflační vývoj prozatím centrální bankéře nevzrušuje. Mario Draghi zopakoval, že měnová politika zůstane uvolněná a bude v případě potřeby dále pomáhat evropské ekonomice.

Výsledková sezóna pokračovala především údaji od bank a od technologických společností. Výsledky bank lze označit za pozitivní, odhady trhu překonaly téměř všechny velké finanční ústavy.

"Z domácích informací jsme sledovali dění okolo CME. TCS Capital Management, druhý největší akcionář, podle regulatorního hlášení vyzval management společnosti k hledání kupce. Podle TCS by o majitele TV Nova byl zájem z několika stran. Motivací TCS je špatný vývoj ceny akcií CME. TCS rovněž navrhla vyměnit některé členy představenstva a dosadit své zástupce. Podobnou výzvu již TCS adresovala CME v listopadu 2015. Titul zakončil páteční seanci na hladině 65,4 Kč (+2,2)," napsal v týdenním shrnutí hlavní akciový analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens oznámil, že 20. ledna vydal privátní emisi seniorních nezajištěných dluhopisů v objemu 50 milionů eur. Akcie firmy za týden přidaly přes 2 %.

ČEZ podle tisku hodlá prodat svou dceřinou společnost na Slovensku. Cena by se měla pohybovat v řádu stovek milionů korun. Vládní výbor pro jadernou energetiku se vedle toho neshodl na financování nových jaderných bloků. "Vláda již jednou (v roce 2014) odmítla garance na výstavbu jaderných elektráren. Bez nich se za současných tržních podmínek projekt nevyplatí. Připomínáme, že tendr na dostavbu jaderných bloků byl již jednou zrušen, právě vzhledem k absencím vládních garancí. Akcie ČEZ za týden odepsaly 0,4 %," uvedl Vaníček.

Výhled

Akciové trhy v USA se navzdory dvěma týdenním mírným poklesům drží poblíž historických maxim. Výše by je mohly v týdnu popostrčit výsledky velkých amerických společností a makroekonomické údaje, například akcie amerických bank ale v posledních dnech umazávaly rozsáhlé povolební zisky navzdory velice dobrých hospodářským výsledkům za čtvrtý kvartál loňského roku.

"Index S&P 500 uzavřel druhý týden po sobě na červené nule. Od začátku ledna se drží v rozpětí jednoho procenta, s třemi posledními prosincovými týdny se akcie pohnuly všehovšudy o dvě procenta. Na denním grafu se proto nic nemění. Nejbližší supporty zůstávají na 2 240 až 2 230 a na 2 220 až 2 190, nejbližší rezistence je okolo 2 280, odkud zbývá necelé procento k psychologicky zajímavé hladině 2 300," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Akciové indexy přivítaly Donalda Trumpa v Bílém domě nepatrným pátečním růstem za nadprůměrného objemu obchodů. Status quo zřejmě vydrží, dokud nebude jasněji o tom, jaká opatření bude nová administrativa zavádět. Případné přehmaty a vtipné bonmoty, které někomu jinému projdou, mohou odteď v případě Donalda Trumpa a jeho vlády ovlivnit dění prakticky na všech trzích. Výsledková sezóna zatím probíhá v klidu a americká centrální banka (ve vyjádřeních svých představitelů) potvrzuje výhled několikerého zvýšení základní sazby v letošním roce. Naruší něco zdánlivý klid?"

Připomeňme, že v minulosti byla právě inaugurace republikánského prezidenta momentem, který ohraničoval dosavadní růst cen akcií a jejich následnou konsolidaci.

Výsledková sezóna nabídne v novém týdnu údaje od desítek firem. Mezi ty nejdůležitější patří Alphabet, Microsoft, Amazon, AT&T, Verizon, McDonald's, Chevron nebo Ford. V Evropě období vyhlašování firemních výsledků teprve začíná, v týdnu zaujmou například čísla od UBS nebo SAP. V Asii odhalí své hospodaření například Samsung.

V České republice oznámí výsledky ve čtvrtek společnost Unipetrol. Díky stále solidním maržím a příspěvku pojistného plnění za havárii v Chemparku Záluží v létě 2015 by čísla za celý rok měla být solidní, do budoucna zajímavý může být nastavený kurz dividendové politiky.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 23. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Makroekonomickému kalendáři vévodí odhady vývoje ekonomiky Spojeného království a USA za poslední kvartál minulého roku, předběžné indexy nákupních manažerů a německý index podnikatelské nálady Ifo. Důležité budou také maloobchodní tržby v Německu, japonská inflace nebo americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby.

"Prosincové objednávky zboží dlouhodobé spotřeby budou pozitivně ovlivněny objednávkami letadel, po očištění bude patrný spíše útlum kapitálových investic. Slabší data očekáváme i z trhu nemovitostí. Celkový růst amerického HDP za 4Q2016 tak dosáhne mezičtvrtletně anualizovaně nemastných neslaných dvou procent. Naopak silné evropské indexy nákupních manažerů by měly být konzistentní s růstem ekonomiky eurozóny o 0,5 % mezikvartálně v prvním čtvrtletí. Celkově tedy ekonomický kalendář vyznívá spíše v prospěch eura na úkor dolaru. Středoevropský ekonomický kalendář je v tomto týdnu nezajímavý," uvedl hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

"Zatímco v listopadu Boeing reportoval pouhých 13 objednávek, v prosinci to bylo 290. To přispěje ke skoku celkových objednávek zboží dlouhodobé spotřeby za prosinec o 7,0 % meziměsíčně. Ovšem po očištění o objednávky v sektoru dopravy bude vykázán meziměsíční pokles, podle našeho odhadu o 0,3 %," napsal Vejmělek.

Snižující se nezaměstnanost a v některých zemích již patrné známky zvyšujících se mezd se pozitivně odráží ve spotřebitelské důvěře. V závěru roku se již držela 0,8 standardní odchylky nad dlouhodobým průměrem. Ze silného trhu práce budou evropské domácnosti těžit i letos, zvyšující se inflace ale bude reálné příjmy domácností nahlodávat.

"Silné indikátory ekonomické aktivity v eurozóně z konce loňského roku se přelévají i do roku letošního. Prosincový evropský PMI na 54,4 bodu znamenal nejlepší výsledek od května 2011. Pro leden dokonce očekáváme ještě mírné zlepšení na 54,5 bodu. Zatímco v případě Německa předpokládáme mírné snížení, zlepšení by měly zaznamenat další velké ekonomiky jako Francie nebo Itálie," napsal v týdenním výhledu Vejmělek.

Německé podnikatelské klima (index Ifo) by podle něj mělo zaznamenat v lednu nepatrné zhoršení. Předběžná data o HDP naznačují snížení mezičtvrtletní dynamiky v na konci roku na 0,6 %, což by měl index Ifo reflektovat. "Vyhlídky zůstávají příznivé. Finanční podmínky jsou z pohledu německé ekonomiky uvolněné, blížící se volby mohou přinést vyšší vládní spotřebu, trh práce zůstává silný. Německé odbory jdou do letošního mzdového vyjednávání s představou růstu mezd a platů o 4,5-6,0 %. Ve výsledku očekáváme, že nakonec bude dosaženo mzdového nárůstu přes tři procenta," doplnil hlavní ekonom Komerční banky.

Česká ekonomika by na začátku roku 2017 měla navázat na zlepšující se trendy z konce roku 2016. Spotřebitelskou poptávku bude nadále podporovat nejen stav trhu práce, ale i změny v souvislosti se vstupem do roku 2017 týkající se minimální mzdy. "Uvidíme, zda náladu domácností negativně ovlivní vzestup inflace patrný ke konci loňského roku. Podnikatelský sentiment by se měl držet vysoko ruku v ruce s tím, jak se zlepšuje nálada u klíčových českých obchodních partnerů," uzavřel Vejmělek.

Česká koruna zůstává na spotovém trhu přilepena k úrovni kurzového závazku na 27 EUR/CZK. V průběhu uplynulého týdne bylo ale patrné opadnutí tlaku na její testování. Ve srovnání s prvními dvěma lednovými týdny příliv spekulativního kapitálu zpomalil. To se primárně projevilo na forwardovém trhu. Roční forwardový kurz (kotace bid) se během týdne posunul zhruba o 10 haléřů výše nad 26,70 EUR/CZK.

 

Burzovní kalendář
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat