Burzovní kalendář (23. 11. - 27. 11. 2015)

Zkrácený obchodní týden v USA, zpřesněné údaje o HDP, předběžné indexy nákupních manažerů a závěr výsledkové sezóny na burze v Praze, který obstarají VIG a Pegas Nonwovens. Na to vše se mohou investoři těšit, nejen oni ale mohou reagovat i na vážnější témata v čele s teroristickými útoky.

Ohlédnutí

Pro finanční trhy uplynulý týden vyzněl příznivě, ve světě ale dominovalo dění kolem teroristických útoků v Paříži, během kterých v pátek 13. listopadu zemřelo 129 lidí. Francouzská policie ve středu provedla ve čtvrti Saint-Denis na severu Paříže rozsáhlý zásah, během kterého byl zabit údajný strůjce pařížských atentátů Abdelhamid Abaaoud. Během zásahu zemřela ještě Abaaoudova sestřenice a jedna další osoba.

Analytici nečekají, že by teroristické útoky vážněji ovlivnily ekonomiku ve Francii a dalších evropských zemích, někteří ale tvrdí, že krátkodobě může být na trzích patrný mírný pokles zájmu o rizikovější aktiva. Čeká se také, že mírně poklesne zájem o turistické cesty do Paříže, což by mohly pocítit firmy navázané na dopravu a cestovní ruch.

Ve střednědobém horizontu by podle analytiků mohl za jistých okolností klesnout objem firemních investic ve Francii a také by se mohla snížit poptávka po zboží dlouhodobé spotřeby. Bezpečností experti se ale shodují, že bude záležet na tom, jak se bude vyvíjet bezpečností situace.

Ekonomické konsekvence pařížského teroru rychle odezní, důležité budou politické dopady
Páteční teroristické útoky v Paříži šokovaly celý civilizovaný svět. Politici je okamžitě odsoudili a slíbili tvrdý boj proti terorismu, který zabrání dalšímu krveprolití. Nervozita byla cítit i mezi investory, i když analytici se shodují, že ekonomické oděrky se zahojí rychleji než hluboké jizvy ve společnosti.

Francouzský premiér Manuel Valls již oznámil, že Francie musí navýšit výdaje na bezpečnost, a proto nebude schopná dodržet limit rozpočtového schodku, jak požaduje Evropská unie. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ale vzápětí uvedl, že výdaje na posílení bezpečnosti po teroristických útocích by neměly být považovány za běžné rozpočtové náklady.

Makrodatům dominovaly údaje o inflaci

Z důležitých ekonomických dat v uplynulém týdnu vyšly údaje o inflaci v eurozóně, Spojeném království a Spojených státech či výsledek průzkumu vývoje důvěry analytiků a investorů v německou ekonomiku od institutu ZEW. V ČR investoři zvažovali pouze výsledek indexu výrobních cen, který v říjnu meziročně klesl o 3,9 % a meziměsíčně se snížil o 0,2 %.

Spotřebitelské ceny v eurozóně v říjnu meziročně vzrostly o 0,1 %, předběžná data predikovala mírnější zlepšení na nulu po zářijovém poklesu o 0,1 %, který byl prvním snížením za půl roku. V říjnu 2014 byla inflace v eurozóně na 0,4 % meziročně. Jádrová inflace meziročně zrychlila na 1,1 % z předchozích 0,9 %, předběžná data hlásila zrychlení pouze na procento.

Spojené království v říjnu zůstalo v deflaci. Spotřebitelské ceny se v zemi v říjnu v meziročním srovnání snížily stejně jako v září o 0,1 %. V srpnu ceny stagnovaly a v červenci se zvýšily o 0,1 %. V říjnu ale dále rostly ceny nemovitostí a mírně se zvýšily také ceny v maloobchodě.

Meziroční tempo inflace ve Spojených státech v říjnu bylo 0,2 %, v září se ceny v meziročním srovnání nezměnily. Také meziměsíčně se v říjnu ceny zvýšily o 0,2 %. Analytici čekali mírně slabší meziroční růst cen o 0,1 %, meziměsíčně se ceny vyvíjely v souladu s odhady. Inflace očištěná o ceny potravin a energií dosáhla 1,9 %.

Výsledky průzkumu německého ekonomického institutu ZEW pak ukázaly, že důvěra investorů a analytiků v největší evropskou ekonomiku se v listopadu zvýšila. Zaznamenala tak první nárůst za posledních osm měsíců. Nárůstu důvěry nezabránily ani útoky ve Francii, které již průzkum zčásti zohledňuje.

Zápisy ze zasedání Fedu a ECB předznamenaly rozchod měnových politik

Ze zápisu z posledního zasedání Fedu, který byl zveřejněn ve středu, vyplynulo, že většina členů měnového výboru se koncem října postavila za případné zvýšení úrokových sazeb na příští schůzi v prosinci. Centrální bankéři ale diskutovali rovněž o známkách toho, zda dlouhodobý potenciál ekonomiky Spojených států trvale neklesl.

Fed nechal v říjnu základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu, na němž je od finanční krize před sedmi lety. Jeho měnový výbor ale nechal otevřené dveře pro zvýšení úroků ještě v tomto roce, když se tehdy nezmínil o možném vlivu nepříznivého ekonomického a finančního vývoje ve světě na domácí ekonomiku.

Ve čtvrtek zveřejněný zápis z posledního zasedání Evropské centrální banky (ECB) pak potvrdil odhodlání instituce dále bojovat proti velmi nízké inflaci a slabé ekonomice eurozóny. Z dokumentu vyplynulo, že riziko deflačního vývoje v Evropě přetrvává a banka nemůže vyloučit zhoršení svého inflačního výhledu. Členové bankovní rady tak dospěli k závěru, že ECB bude muset buď přiznat, že inflační cíl nebude schopna splnit, nebo bude muset přistoupit k dalším krokům. Ty by podle zápisu mohly zahrnovat "širší sadu nástrojů".

ECB od března nakupuje státní dluhopisy v měsíčním objemu 60 miliard eur. Šéf ECB Mario Draghi po zasedání na Maltě uvedl, že by banka mohla aktivovat i další nástroje. Informované zdroje agentuře Reuters minulý týden sdělily, že centrální banka zkoumá možnost nákupů komunálních bondů, tedy obligací měst či větších samosprávných jednotek.

Shrnutí dění uplynulého týdne na hlavních trzích

Americké akcie zakončily páteční obchodování vzestupem a index S&P 500 i díky tomu zaznamenal nejlepší týdenní výkon za posledních 13 měsíců. Investoři začali považovat blížící se zvýšení úrokových sazeb za příznak důvěry v růst ekonomiky.

Za celý týden index Dow získal 3,4 %, S&P vystoupil o 3,27 % a Nasdaq Composite posílil o 3,6 %. Pro S&P 500 šlo o nejlepší týden od týdne končícího 24. říjnem 2014 a Nasdaq Composite zažil nejlepší týden za poslední čtyři měsíce.

"Trhy evidentně setřásají tíhu teroristických útoků. Jako kdyby si investoři na podobné události zvykli, ekonomiku by neměly ovlivňovat, pokud nebudou opravdu výjimečné. Vedle toho se zdá, že trh přijal myšlenku zvyšování sazeb v USA, ale s tím, že v podstatě po celý další rok bude politika Fedu oproti historickým standardům mimořádně uvolněná," uvedl Chris Gaffney z Everbank World Markets.

Americké akcie zakončily úspěšný týden mírným pátečním posílením
Americké akcie zakončily páteční obchodování vzestupem a index S&P 500 i díky tomu zaznamenal nejlepší týdenní výkon za posledních 13 měsíců. Trh podpořily hlavně akcie společnosti Nike a dalších výrobců spotřebního zboží. Investoři začali považovat blížící se zvýšení úrokových sazeb za příznak důvěry v růst ekonomiky.

Také evropské akcie za sebou mají úspěšný týden. FTSE 100 za pět obchodních dní připsal 3,53 %, CAC 40 vzrostl o 2,14 %, DAX posílil o 3,84 % a STOXX Europe 600 přidal 3,32 %.

Pro DAX bylo uplynulých pět dní nejlepší růstovou řadou od týdne končícího 23. říjnem, kdy od pondělí do pátku přidal 6,83 %. Ve stejném horizontu se jednalo o nejlepší týden také pro CAC 40, který v týdnu končícím 23. říjnem zpevnil o 4,7 %, i STOXX Europe 600.

Náladu na trzích v závěru týdne podpořila slova Maria Draghiho, který prohlásil, že ECB udělá vše, co bude muset, aby podpořila rychlý růst inflace. Banka podle Draghiho nehodlá ignorovat nízké tempo růstu cen a je pro dosažení svých cílů ochotna a připravena použít všechny nástroje, které má v rámci svého mandátu k dispozici. "Pokud (na zasedání 3. prosince) dojdeme k závěru, že současná trajektorie měnové politiky není pro dosažení našeho cíle dostatečná, uděláme, co budeme muset, aby se inflace co nejrychleji zvýšila," řekl Draghi. Zpravodajská agentura Reuters Draghiho páteční slova vyhodnotila jako dosud nejdůraznější náznak toho, že ECB na prosincovém zasedání přistoupí k dalšímu uvolnění měnové politiky.

Evropské akcie v pátek mírně zpevnily, mají za sebou nejlepší týden za poslední měsíc
Evropské akcie za sebou mají úspěšný týden. Západoevropský benchmark STOXX Europe 600 od pondělí posílil o více než tři procenta, čímž si připsal nejlepší týdenní výsledek za poslední měsíc.

Pražská burza za celý uplynulý týden vzrostla o 1,3 %. Nejvíce si v týdnu polepšily akcie mediální firmy CME, které přidaly deset procent na 54,60 Kč. Jeden z jejích velkých akcionářů zvýšil podíl a vyzval představenstvo k povolání finančních specialistů, kteří by prověřili možnosti prodeje společnosti. Na druhém místě se s růstem o 4,4 % na 804 Kč umístily cenné papíry pojišťovny VIG.

Po horších výsledcích a odlivu hotovosti naopak spadly akcie NWR, za celý týden odepsaly 16,7 % na 0,15 Kč. Uhelná společnost New World Resources za třetí čtvrtletí vykázala ztrátu 29 milionů eur. Provozní ztráta dosáhla 18 milionů eur. Tržby NWR mírně stouply na 159 milionů eur ze 158 milionů eur v loňském třetím kvartálu. Na úrovni zisku EBITDA firma reportovala za první tři čtvrtletí roku záporný výsledek 4 miliony eur. Čistý dluh firmy dosahoval k letošnímu 30. září 321 milionů eur a hotovostní pozice činila ke stejnému datu 57 milionů eur, i když v říjnu se podle finančního ředitele NWR Boudewijna Wentinka zvýšila na 77 milionů eur. Analytici ovšem varují, že v příštím roce se NWR může potýkat s nedostatkem peněz.

"NWR vykázala za třetí čtvrtletí ztrátu 29 milionů eur, která byla vyšší než očekávání trhu (ztráta 7 milionů eur). Tržby byly v souladu s odhady, protože NWR již dříve zveřejnila objemy těžby a ceny prodeje. Výsledek EBITDA byl -6,3 milionu eur, a zaostal tak za konsenzem trhu 10,4 milionu eur. Těžba uhlí se ve třetím čtvrtletí meziročně i mezikvartálně zvýšila o 15 %. Průměrné ceny byly mezikvartálně o 9 % nižší kvůli vyššímu podílu energetického uhlí v mixu a mírně nižším cenám koksovatelného uhlí. Jednotkové těžební náklady dosáhly 66 eur na tunu, a byly tak o něco vyšší než náš odhad," shrnuli výsledky analytici z České spořitelny.

Hospodářské výsledky v týdnu zveřejnily ještě Philip Morris ČR a E4U.

Tabákové firmě Philip Morris ČR se ve 3Q2015 meziročně zvýšil hrubý zisk o 1,4 % na 1,5 miliardy Kč a konsolidované tržby bez spotřební daně a DPH se meziročně snížily o 23,3 % na 2,9 miliardy Kč. Za prvních devět měsíců roku dosáhla společnost hrubého zisku 3,9 miliardy Kč a konsolidovaných tržeb 8 miliard Kč.

"Celkově hodnotíme výsledky Philip Morris ČR pro naše ocenění jako neutrální," okomentoval zveřejněnou mezitímní zprávu Petr Bártek, analytik z České spořitelny. "Růst hrubé marže zpomaluje, což očekáváme i ve čtvrtém čtvrtletí. Titul ale stále nabízí více než 7% hrubý dividendový výnos a měl by ho být schopen udržet (díky silné rozvaze) i v následujících letech. Na druhou stranu v letech 2016-2017 očekáváme postupné zhoršování výsledků kvůli růstu spotřebních daní a očekávanému zákazu kouření v restauracích (od roku 2017)," dodal Bártek.

Provozovatel solárních elektráren E4U ve třetím čtvrtletí vyrobil 1 728 MWh elektřiny. Meziročně se tak výroba zvýšila o 13,3 %. Samotná E4U neměla během prvních tří čtvrtletí roku žádné příjmy z provozní činnosti, veškeré příjmy totiž zůstávají u dceřiné Sanergie, prostřednictvím které E4U dva solární parky v ČR vlastní, a zisk je rozdělován až ve čtvrtém čtvrtletí.

Společnost Sanergie vykázala za období od 1. 10. 2014 do 30. 9. 2015 provozní zisk 29,56 milionu Kč a zisk před zdaněním 30,16 milionu Kč. Tržby Sanergie činily za uvedené období 73,84 milionu Kč, meziročně se zvýšily o 3,7 milionu Kč, což bylo dáno zejména větším počtem slunečných dní a vyšší výrobou elektřiny.

Pražská burza v pátek mírně zpevnila, akcie ČEZ vyskočily o tři procenta. Za celý týden index PX stoupl přes procento
Index PX v pátek vzrostl o 0,17 % na 993,86 bodu. Za celý týden hlavní benchmark pražské burzy vzrostl o 1,3 %. Nejvíce za pět obchodních dní zdražily akcie CETV, propadly se naopak cenné papíry NWR.

Výhled

Příští týden bude v centru pozornosti zřejmě nadále reakce na teroristické útoky v Paříži (možné rozšíření ofenzivy Ruska, Francie a USA na Blízkém východě). Investoři budou ale sledovat také řadu makrodat.

Týden zahájí index aktivity chicagského Fedu, předběžné indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (v Evropě i celkové včetně služeb) a prodeje starších domů v USA. V úterý budou sledované aktualizované statistiky HDP v USA i Německu, kde vyjde také index podnikatelské důvěry Ifo, v USA bude ještě podstatná spotřebitelská důvěra. Středa bude na data extrémně bohatá díky tomu, že v USA vycházejí také údaje jinak běžně plánované na čtvrtek a pátek. Čekat se proto bude například na index výdajů na osobní spotřebu, index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity, počty žádostí o podporu, objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, počty aktivních ropných vrtů, zásoby ropy a plynu, předběžný index nákupních manažerů ve službách a další. Čtvrtek bude díky burzovnímu volnu v USA asi nejklidnějším dnem týdne, pátek pak nabídne nezaměstnanost a inflaci v Japonsku, britský HDP a zkrácené obchodování v USA (do 19.00 SEČ).

Výsledková sezóna v USA prakticky skončila, čísla za uplynulý kvartál na trh pošle již jen minimum firem, například Tyson Foods, Dollar Tree, HP a Hewlett Packard Enterprise, Tiffany & Co. nebo Deere & Co.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 23. listopadu? Přehled očekávaných čísel v odhadech analytiků, jak je sesbírala agentura Bloomberg.

Na pražské burze v týdnu čísla za třetí kvartál představí poslední dvě firmy - pojišťovnická skupina Vienna Insurance Group a výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens.

"VIG by podle našich odhadů měla oznámit čísla, která po propadu cen akcií po sníženém hospodářském výhledu (a vyřazení z některých indexů - pozn. red.) napomohou dalšímu uklidnění investorů a ukáží, že i v prostředí nízkých úrokových sazeb je pojišťovna schopna generovat solidní zisky a vyplácet relativně vysokou dividendu," míní analytik Bohumil Trampota z J&T Banky.

Od Pegasu Nonwovens Trampota čeká potvrzení celoročního cíle na úrovni zisku EBITDA, i když jeho plnění by za prvních devět měsíců roku mělo být pomalejší. "Pozitivně by se v posledním čtvrtletí měl projevit mechanismus přenesení cen," doplňuje analytik.

"Index S&P 500 téměř smazal ztrátu z předchozího týdne a posílil o 3,27 %, nejvíce od října 2014. Vrátil se nad 200denní klouzavý průměr a maxima z prvních dvou listopadových obchodních dnů má na dohled. Právě na nich je nyní nejbližší rezistence. Na opačné straně byl potvrzen support na hladině 2 020 bodů," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník a zakladatel serveru Optionslock.cz Josef Košťál. "V podstatě se nyní nabízejí tři varianty – index by mohl atakovat 2 120 bodů, případně historická maxima kolem 2 135 bodů, dále by mohl nějakou dobu zůstat v úzkém rozpětí poblíž 2 100 bodů, případně se může vrátit směrem k 2 020 bodům. Komentáře o rostoucí pravděpodobnosti zvýšení úrokových sazeb již nevyvolávají emoce. Blíží se Vánoce a přichází nákupní šílenství, pro nejbližší období je tedy varianta testování historických maxim zřejmě nejpravděpodobnější."

Výhled pro jednotlivé dny

Pondělí bude patřit indexům nákupních manažerů. Předběžné údaje za zpracovatelský sektor vyjdou v Evropě a USA, starý kontinent navíc čekají i PMI ze sektoru služeb a kompozitní ukazatele. V zámoří budou dále zveřejněny údaje z realitního trhu (prodeje existujících domů) a index aktivity chicagského Fedu. Výsledky na trh pošlou GameStop či Tyson Foods. Kvůli státnímu svátku se nebude obchodovat v Japonsku.

V noci na úterý zveřejní Japonsko se zpožděním předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, Německo dopoledne vydá zprávu o vývoji HDP ve třetím čtvrtletí a vyjde také index podnikatelského klimatu Ifo. Index podnikatelského klimatu bude zveřejněn i ve Francii a v Itálii budou investoři sledovat údaje o vývoji mezd a výsledek obchodní bilance. Také USA odpoledne čeká zpráva o HDP za třetí čtvrtletí. Kromě toho v zámoří vyjdou také předběžný index jádrových výdajů na osobní spotřebu za 3. kvartál (preferovaný inflační ukazatel Fedu), výsledek obchodní bilance, index cen domů S&P/Case Shiller, index spotřebitelské důvěry od Conference Board a index aktivity richmondského Fedu. Hospodářská čísla za uplynulý kvartál v zámoří odtajní Campbell Soup, Hormel Foods, Dollar Tree, HP, Hewlett Packard Enterprise či Tiffany & Co. a na pražské burze pojišťovnická skupina Vienna Insurance Group.

Ve středu Evropu čekají francouzský index spotřebitelské důvěry a italské průmyslové objednávky a maloobchodní tržby. Investoři ve Spojených státech budou vyhodnocovat údaje o osobních příjmech a výdajích (včetně jádrových výdajů na osobní spotřebu za říjen), objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby a prodejích nových domů nebo FHFA index cen domů, index nákupních manažerů v sektoru služeb od společnosti Markit, index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a pravidelné týdenní zprávy o počtu pokračujících a nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob ropy a plynu. Ve čtvrtek se v USA obchodovat nebude a v pátek obchodování skončí již v 19.00 SEČ, proto ve středu vyjdou i data jinak typická právě pro poslední dva dny týdne. Výsledky na trh pošle výrobce zemědělské techniky Deere & Co.

Čtvrtek bude z pohledu makrodat klidný. V Evropě vyjdou ze zajímavých dat údaje o španělském HDP, švýcarské průmyslové výrobě a v Německu bude zveřejněn index spotřebitelské důvěry od GfK. Trhy ve Spojených státech zůstanou kvůli oslavám Dne díkuvzdání zavřené. Výsledkovou sezónu na pražské burze uzavře čísly za třetí kvartál výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens.

V noci na pátek na trhy sérii důležitých makrodat pošle Japonsko. Země vycházejícího slunce zveřejní inflační zprávu, míru nezaměstnanosti a výdaje domácností. Dopoledne vyjdou ve Spojeném království index spotřebitelské důvěry od GfK, index cen domů a předběžné údaje o HDP za třetí čtvrtletí. V Německu investory čeká index dovozních cen, ve Francii index výrobních cen a údaje o spotřebitelských výdajích, ve Španělsku inflační zpráva, v Itálii indexy podnikatelské a spotřebitelské důvěry, v Řecku index výrobních cen a zpráva o HDP za třetí kvartál a v Portugalsku index spotřebitelské a podnikatelské důvěry. Také Česká republika odtajní zprávu o vývoji HDP ve třetím čtvrtletí a eurozóna doplní finální index spotřebitelské důvěry, ukazatele ekonomického sentimentu a podnikatelského klimatu a ještě index důvěry v průmyslu. Ze Spojených států by žádná data přijít neměla, tamní obchodování navíc skončí již v 19.00 SEČ.

O výhled na další obchodní týden jsme tentokrát požádali Jiřího Polanského, ekonoma z České spořitelny.

Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat