Burzovní kalendář (23. 11. - 27. 11. 2020)

Uplynulý týden byl pro akcie jedním z nejklidnějších v poslední době. V nadcházejícím týdnu zveřejní na pražské burze hospodářské výsledky tři společnosti a v západní Evropě i USA se budou investoři soustředit mimo jiné na předběžné indexy nákupních manažerů za listopad.

Ohlédnutí

Světové akcie se v uplynulém týdnu na směru neshodly. V USA index Dow klesl o 0,73 % a S&P 500 se snížil o 0,77 %, zatímco Nasdaq Composite se zvýšil o 0,22 %. Panevropský benchmark STOXX Europe 600 si připsal zisk 1,15 %, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,55 %, německý DAX posílil o 0,46 % a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem o 2,18 %. Akcie v Rybné podle indexu PX za týden zdražily o 3,7 %.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 20. listopadu 2020

Americké akcie v pátek zlevnily, v týdenním horizontu se hlavní indexy na směru neshodly
Americké akcie v pátek oslabily. Přispěly k tomu růst počtu nakažených koronavirem doprovázený dalšími omezeními a obavy ze zdlouhavého zavádění nových vakcín. V týdenním horizontu skončily indexy smíšeně.
Evropské akcie na závěr týdne posílily, rostou už tři týdny v řadě
Akcie na západoevropských trzích v pátek skončily v zelených číslech díky růstu titulů v oboru těžby ropy a plynu. Mírné zisky si připsaly také v týdenním hodnocení, a mají tak za sebou už třetí růstový týden v řadě.
Pražská burza v pátek smazala část čtvrtečního poklesu, přidala 0,39 %
Pražská burza v pátek smazala část čtvrtečního poklesu. Index PX stoupl o 0,39 % na 942,15 bodu. Růst ceny akcií Komerční banky, Monety Money Bank a energetické firmy ČEZ působil proti poklesu cenných papírů Erste.

Po zprávě o vysoké účinnosti vakcíny proti covidu-19 vyvíjené firmou Pfizer zveřejnily podobné informace i Moderna a britská AstraZeneca. Moderna hlásí účinnost látky 94,5 % a AstraZeneca hovoří v souvislosti s vlastním preparátem o silných imunitních reakcích. V závěrečné, tedy třetí fázi testování je ve světě v současné době asi tucet přípravků.

Z ekonomických dat investoři vyhodnocovali čínskou průmyslovou výrobu a maloobchodní tržby, inflaci v Británii a eurozóně či britské a americké maloobchodní tržby. Zasedala také čínská centrální banka, která podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na 3,85 %.

Hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí reportovaly ve Spojených státech mimo jiné společnosti Tyson Foods, Palo Alto Networks, Home Depot, Walmart, Target, Lowe's, NVIDIA, Macy's, Workday nebo McAfee. V Evropě do výsledkové sezóny přispěly Vodafone Group, A.P. Møller-Mærsk, Royal Mail nebo thyssenkrupp.

Oznámeno bylo v týdnu také zařazení akcií automobilky Tesla do indexu S&P 500. Dojít by k němu mělo k 21. prosinci. "Zatím ale není jisté, zda kvůli velikosti společnosti neproběhne zařazení v rámci více kroků. Na fondy kopírující index S&P 500 totiž čeká povinnost nakoupit značné množství akcií této automobilky, pokud tak již neučinily. Na to ostatně sází i část trhu a akcie Tesly od oznámení rostou o 22 % na úroveň historických maxim," poznamenal Martin Luňáček z robo-advisory platformy Portu.

Tesla se vzhledem ke své velikosti přidá mezi deset největších firem a získá zhruba 1% podíl v indexu. Stane se navíc historicky největší (podle tržní kapitalizace) nově zařazenou společností do S&P 500.

Pohled tradera: Akcie Tesly mohou posílit o dalších 20 %
Podle Todda Gordona, zakladatele webu TradingAnalysis.com, mohou akcie automobilky Tesla v nejbližší době posílit o dalších 20 %. Přestože je titul poměrně drahý, trh podle Gordona počítá s rychlým růstem firmy a možností významného zlepšení ziskovosti. Sázka na Teslu je podle něj hlavně sázkou na Elona Muska.

Z korporátních zpráv týkajících se akcií obchodovaných na pražské burze zaujala zejména ta informující o schválení výplaty dividendy společnosti Kofola ČeskoSlovensko ze zisku z loňského roku ve výši 13,50 Kč na akcii. Výplatní den je stanoven na 2. prosince.

Z alternativních aktiv byly sledované kryptoměny. Kurz etherea se dostal nad 530 USD. Naposledy byl tak vysoko v polovině roku 2018. Od začátku letošního roku se kurz etherea zečtyřnásobil ze zhruba 130 USD, stále se ale nachází hluboko pod maximem ze začátku roku 2018, kdy se dostal až nad 1 300 USD.

Dařilo se rovněž bitcoinu. Ten se vrátil nad 18 000 USD a aktuálně se obchoduje kolem 18 100 dolarů, zatímco na začátku roku byl asi za 7 200 USD a v polovině března se propadl pod 5 000 USD. Bitcoin i ethereum nyní navíc mají historicky nejvyšší tržní kapitalizaci - bitcoin 335,3 miliardy USD a ethereum 60,9 miliardy USD.

Ethereum za 500 USD? Zapomeňte na dolary, benchmarkem je bitcoin
Jedna z nejsledovanějších kryptoměn, po mnohé "dvojka za bitcoinem", v listopadu po delší době pokořila hladinu 500 USD. Na to bych se ale příliš nesoustředil.
3 důvody, proč nyní trh s bitcoinem není v bublině
Cena bitcoinu v posledních týdnech prudce roste a s ní i počet hlasů označujících tento trend (a bitcoin samotný) za bublinu. Oproti poslední spekulativní mánii v roce 2017 je ale situace výrazně jiná. Najdeme minimálně tři faktory, které naznačují, že lokální vrchol ceny kryptoměny může být ještě daleko.

Výhled

Také v nadcházejícím týdnu by investoři měli věnovat pozornost hlavně zprávám k pandemii covidu-19 a vývoji vakcín proti této nemoci. "Lze čekat, že dojde k dalším oznámením na poli připravovaných vakcín, jako tomu bylo v posledních dnech. Trh by již ovšem měl být vůči skokovým reakcím imunní. Protipólem je vývoj druhé vlny pandemie v USA, která nastupuje se zpožděním oproti Evropě. Investoři sledují možné negativní dopady především do (před)vánoční sezóny, která je pro obchod stěžejní," říká Milan Vaníček z J&T Banky.

Goldman Sachs: Toto jsou (nejen) hodnotové akcie, které mohou výrazně těžit z potlačení pandemie covidu-19
Americká investiční banka Goldman Sachs je ohledně vývoje cen akcií v dalších letech naladěna velice optimisticky. Za dva roky čeká index S&P 500 na úrovni 4 600 bodů, tedy zhruba o tisícovku výše, než se benchmark pohybuje v současnosti. Jedním z podstatných faktorů má být oživení ekonomiky a ruku v ruce s tím zisků firem, a to díky potlačení pandemie covidu-19, mimo jiné díky účinným vakcínám.

Sledované by mělo být i dění kolem voleb ve Spojených státech. Šéf Bílého domu Donald Trump trvá na svém vítězství ve volbách a jejich výsledek se snaží změnit všemožnými způsoby. Nutno však podotknout, že zatím bez jakýchkoli, byť dílčích úspěchů. Ve čtvrtek budou Spojené státy slavit Den díkůvzdání, v ten den se tak na Wall Street nebude obchodovat vůbec a v pátek bude obchodní seance zkrácená.

Bidenovy vztahy s Moskvou? Žádné drama (pro trhy) nečekám, zní expertní hlas z Ruska
Administrativa (předpokládaného) nového amerického prezidenta by měla být ve vztahu k Rusku předvídatelnější než ta dosavadní. Pro ruské akcie by to měl být v dalších měsících pozitivní faktor, stejně jako očekávané potlačení pandemie covidu-19, říká Egor Kiselev, který se v BNP Paribas Asset Management zaměřuje právě na ruský trh.

Z makroekonomických údajů budou investoři vyhodnocovat mimo jiné předběžné listopadové indexy nákupních manažerů, německý HDP, Ifo indexy pro největší evropskou ekonomiku, americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a HDP, index spotřebitelské důvěry od Michiganské univerzity či sadu indexů ekonomické důvěry v eurozóně.

Hospodářské výsledky představí v USA mimo jiné Agilent Technologies, Best Buy, Hormel Foods, Dollar Tree, Gap, Dell Technologies, VMware, HP nebo Nordstrom a v Evropě například Rémy Cointreau a na pražské burze Vienna Insurance Group, Kofola ČeskoSlovensko a Česká zbrojovka Group.

"Společnost již s předstihem oznámila, že za prvních devět měsíců roku by měl být zisk před zdaněním kolem 266 milionů eur (meziročně -27 %), předepsané pojistné by mělo meziročně vzrůst a výnosy z investic by měly být meziročně nižší o 114 milionů eur, tedy na úrovni 513 milionů eur. Management již také zveřejnil celoroční výhled, který počítá se ziskem před zdaněním v rozmezí 300-350 milionů Kč. Investoři se tak zaměří především na informace k možnému vývoji hospodaření v příštím roce," napsal Milan Lávička z J&T Banky

VIG za celý rok čeká zisk před zdaněním 300 až 350 milionů eur
Pojišťovnická skupina Vienna Insurance Group (VIG) očekává za celý letošní rok dosažení zisku před zdaněním 300 až 350 milionů eur. Za prvních devět měsíců roku dosáhla podle svého pondělního sdělení zisku před zdaněním asi 266 milionů eur. V meziročním srovnání jde o pokles o 29 %.

"V případě Kofoly očekáváme solidní výsledky za léto se ziskem EBITDA 543 milionů Kč (meziročně +24,7 %). Důvodem růstu je začlenění nových akvizic a zrušení pandemických omezení přes letní měsíce spolu s preferencí domácích turistů, kteří více znají značku. Nelze tak vyloučit ani zvýšení dosavadního výhledu," uvedl analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

"Třetí kvartál je pro Kofolu sezónně nejsilnější. Navíc byl letos podpořen vyšším turismem v ČR. Navíc se ve výsledcích objeví i čísla koupených společností Ondrášovka a Korunní. Předpokládáme, že výsledky za třetí čtvrtletí budou silné, jistě o hodně lepší než ostatní kvartály, které byly zasaženy vlnami pandemie. Očekáváme také, že Kofola bude pokračovat v přísné nákladové disciplíně, která byla umocněna restriktivními opatřeními v druhém kvartálu, kvůli kterým byly zavřené restaurace a hotely. To bude mít za následek vyšší marže ve 3Q2020. Za tři měsíce čekáme růst tržeb o 6,3 % na téměř 2 miliardy Kč, zisk EBITDA 515 milionů Kč (+18,2 %) a růst marže o 2,6 procentního bodu na 26 %. Čistý zisk by měl zůstat v meziročním srovnání prakticky beze změny (243 milionů Kč, -1,1 %)," napsal Bohumil Trampota, analytik z Komerční banky.

V úterý ještě oznámí první čísla od vstupu na akciový trh Česká zbrojovka Group. Sledovat se bude hlavně trend prodejů ve Spojených státech, které táhnou celkové prodeje. Analytici z J&T Banky očekávají zvýšení podílu USA na celkových tržbách na dvě třetiny (loni 51 %).

"Pro Českou zbrojovku Group se jedná o první zveřejnění výsledků od uvedení akcií na burzu a nejsou zatím k dispozici plně srovnatelná čísla (bez aktivit vyčleněných před IPO) za loňské období. Nicméně čekáme, že firma pokračovala v trendu z prvního pololetí a meziročně zvedla tržby o vysoké jednotky procent na 5,02 miliardy Kč. Tržby jsou taženy prudkým růstem poptávky z civilního segmentu v USA z důvodu obav z pouličních nepokojů a z dopadů koronaviru. To vyvažuje pauzu v dodávkách v ČR (mezera v armádních dodávkách) a EU (zpožďování tendrů kvůli koronaviru). U EBITDA očekáváme růst v souladu s tržbami na 1,095 miliardy Kč, když lepší mix (vysoký podíl USA) a příznivý FX (oslabení koruny vůči dolaru) převáží nad vyššími dopravními náklady, mzdovými náklady kvůli nesrovnatelné základně (loni část nákladů placena mateřskou firmou) a náklady na poradenství ohledně nové továrny v USA a IPO," uvedl analytik Petr Bártek z České spořitelny.

"Takzvaný KPI EBITDA, který započítává výsledky krátkodobého zajišťování FX, by měl znatelně klesnout na 955 milionů Kč, když předpokládáme vliv výše uvedených vyšších nákladů a potenciálně slabší výsledky zajišťování FX kvůli volatilitě páru EUR/USD. Na úrovni čistého zisku očekáváme víceméně stabilní čisté úrokové náklady a stabilní efektivní sazbu daně. Z důvodu nižšího KPI EBITDA by měl být zisk meziročně níže a dosáhnout 486 milionů Kč. U výsledků za 9M2020 očekáváme na všech úrovních potvrzení trendů z prvního pololetí. Důležité tak budou výhledy pro trh v USA či na české a evropské armádní výdaje a především informace k projektu továrny v USA. CZG v současnosti nemůže plně těžit z růstu poptávky z důvodu téměř naplněných výrobních kapacit," dodal Bártek.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 23. listopadu a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

"Po dvou silných týdnech přišlo mírné zpomalení. Index S&P 500 se z historických maxim vrátil do rozpětí pod 3 600. Možná je to ale signál pro to, že by příští týden, pro burzy zkrácený o čtvrteční Den díkůvzdání, mohl proběhnout v klidu. Den díkůvzdání a nákupní horečka zvaná Black Friday většinou pomáhají akciím v růstu a začíná jimi pro trhy příznivé období," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 - technická analýza

Analytik: Index Dow by příští rok mohl vystoupat na 40 000 bodů
Podle analytika investiční banky Baird Patricka Spencera by americký akciový index Dow Jones Industrial Average mohl v roce 2021 dosáhnout úrovně až 40 000 bodů. Jedním z důvodů je očekávaná nadvýkonnost hodnotových titulů, kterým se v poslední době příliš nedařilo.

Výhled pro jednotlivé dny

V pondělí makroekonomický kalendář otevřou předběžné indexy nákupních manažerů za listopad a ze Spojených států dorazí ještě ukazatel aktivity chicagského Fedu. Hospodářské výsledky na trh pošle v zámoří společnost Agilent Technologies.

V úterý vyjdou v Německu údaje o vývoji ekonomiky a také index podnikatelské nálady Ifo, v Česku se dozvíme, jak se vyvíjela spotřebitelská a podnikatelská důvěra, a ve Spojených státech pak investory budou zajímat indexy cen domů a hlavně spotřebitelská důvěra. Výsledkovou mozaiku doplní ve Spojených státech Best Buy, J.M. Smucker, Hormel Foods, Dollar Tree, Analog Devices, Gap, Dell Technologies, HP, VMware nebo Nordstrom, v Číně společnost Xiaomi a na pražské burze Česká zbrojovka Group.

Ve středu přijdou na řadu dílčí data z francouzského trhu práce, těžiště pozornosti ale bude v Americe, kde postupně vyjdou zpráva o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby, zpřesněné údaje o vývoji HDP, osobní příjmy a výdaje, prodeje nových domů a také index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity, zásoby ropy, zápis z posledního zasedání Fedu a netypicky v polovině týdne také zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Hospodářská čísla na trh v USA pošle firma Deere & Co, v Polsku CD Projekt a na pražské burze Kofola ČeskoSlovensko.

Ve čtvrtek bude Den díkůvzdání, a tak se v Americe nebude obchodovat. Z Evropy ale dorazí zprávy o německé a francouzské spotřebitelské důvěře a také celoevropská statistika z úvěrového trhu. Výsledky hospodaření se v Evropě pochlubí společnost Rémy Cointreau a na pražské burze VIG.

Páteční kalendář slibuje údaje o HDP a inflaci Francie, maloobchodní tržby ve Španělsku a také indikátory důvěry za celou eurozónu.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Den díkůvzdání připadá na čtvrtek, a obchodní aktivita v průběhu celého týdne tak bude utlumená. Kalendář ovšem rozhodně není prázdný. Za pozornost budou stát předstihové indikátory za listopad, na nichž bude znát nástup druhé vlny pandemie. Již v pondělí získají pozornost především indexy nákupních manažerů v eurozóně. Zde počítáme s výrazným snížením zejména v sektoru služeb. Vidina rozšíření vakcíny v horizontu měsíců zvýšila důvěru v budoucnost. Ovšem přítomnost a blízká budoucnost jsou zasaženy druhou vlnou epidemie.
  • Vedle zpráv o aktuálně rostoucí druhé vlně pandemie může na trh zapůsobit jednání o fiskálním stimulačním balíčku v USA a zprávy ohledně budoucího předání moci v Americe. Připomeňme, že 11. prosince vyprší zákon o financování vládních úřadů, takže pokud nedojde k dohodě, hrozilo by uzavření úřadů.
  • Nekonečný příběh brexitu nás stále neopouští. Jednání byla přerušena kvůli pozitivnímu testu na covid-19, ale měla by pokračovat v posledním listopadovém týdnu. Obě strany stále hovoří o reálné šanci na dohodu, ačkoliv času na ratifikaci případné dohody je opravdu minimum.
  • Středoevropský kalendář zásadní tržní impulzy pravděpodobně neposkytne. Hlavními hybateli budou údaje o postupu pandemie. Sice dochází k určitému uklidnění, nicméně epidemická nálož zůstává v ČR relativně vysoká, což bude ekonomický vývoj až do rozšíření vakcíny pravděpodobně významně omezovat.
  • V ČR budou v tomto týdnu zveřejněny indikátory důvěry, ale od těch větší impulz nečekáme. Ani český politický vývoj většinou do kurzu měny příliš nezasahuje (pokud nemáme na mysli politiku měnovou). Nicméně zvyšující se nejistoty pro český fiskální výhled mají potenciál zvýšit kolísavost koruny.
Burzovní kalendář
Přestat sledovat
22. 4. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Miroslav Plojhar, Česká spořitelna)
Centrální banky
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat