Burzovní kalendář 23. 9. - 27. 9. 2013

Investoři v USA budou s napětím sledovat projevy dalších členů Fedu, kteří by mohli naznačit, kdy dojde k omezení kvantitativního uvolňování. Pozornost se přesune i na americké zákonodárce, dalším tématem příštího týdne bude rozhodování amerického Kongresu o rozpočtu, kde je důležitá souvislost již naplněného dluhového stropu. Náladu na trzích mohou ovlivnit také indexy nákupních manažerů v USA i v Evropě nebo zpřesněný údaj o americkém HDP za 2. čtvrtletí 2013. V Česku zasedá rada ČNB, která bude rozhodovat o nastavení měnové politiky.

USA

23/9 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH)

23/9 Projev člena Fedu Dennise Lockharta

24/9 Projev členky Fedu Sandry Pianalto

24/9 Index cen domů S&P/Case-Shiller

24/9 Spotřebitelská důvěra

24/9 Projev členky Fedu Esther George

25/9 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby

25/9 Prodeje nových domů

26/9 HDP za 2Q2013

26/9 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

26/9 Projev člena Fedu Narayana Kocherlakoty

27/9 Projev člena Fedu Charlese Evanse

27/9 Osobní příjmy a výdaje

27/9 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

Americké akcie minulý týden posílily. Dow přidal 0,6 %, S&P 500 vzrostl o 1,3 % a ve středu se po nečekaném rozhodnutí Fedu neomezovat program odkupu dluhopisů dostal na rekord. Fed zveřejnil, že požaduje více důkazů o ekonomickém zotavení předtím, než k omezování odkupů dluhopisů přistoupí. Od března 2009 jsou díky stimulům ekonomiky akcie o 155 % silnější.

Zároveň však Fed svým rozhodnutím uvrhl trhy do nejistoty, která se bude na amerických burzách projevovat i v příštím týdnu. Investoři najednou neví, zda mohou Fedu věřit. V pátek je ještě více znejistil šéf Fedu v St. Louis James Bullard, který řekl, že není vyloučeno, že Fed rozhodne o omezení svých podpůrných nákupů dluhopisů už na říjnovém zasedání.

Fed teď bude vysílat k investorům další signály o tom, jak se celá věc s ukončováním QE může dále vyvíjet. Příští týden vystoupí hned několik členů Fedu, aby investorům osvětlili, kdy se s utahováním kohoutků vlastně začne. Již v pondělí bude mluvit prezident Fedu v Atlantě Dennis Lockhart. Investoři čekají, že s ukončováním podpory začne Fed v prosinci. Myslí si to 24 ze 41 ekonomů oslovených agenturou Bloomberg.

Akcie by mohly zamířit alespoň na čas níže. "Vývoj zatím signalizuje mírnou korekci a mohl by kopírovat průběh celého letošního roku. To znamená, že po korekci vstoupí do hry býci a cena se vrátí k předchozímu maximu. Za poslední čtyři roky je při silném býčím trhu prokázané, že nejjistější způsob investování je nesnažit se obchodovat proti rozhodnutí Fedu," píše ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. Podle něj by dalším cílem mohla být nová maxima na 1 750, do konce roku by cena mohla otestovat 1 800 bodů.

Kromě zpráv z Fedu se Amerika zaměří i na další důležitou událost. Druhým tématem příštího týdne bude rozhodování amerického Kongresu o rozpočtu, kde je zásadním tématem dluhový strop. Očekává se, že Senát příští týden schválí zákony, které umožní nouzové financování vlády USA i po 1. říjnu, nicméně výsledek ve Sněmovně reprezentantů, kde mají většinu republikáni, jistý není.

"Na trzích pravděpodobně vzroste kolem těchto událostí nejistota. Myslíme si však, že nebude mít dlouhé trvání a bude méně závažná než při podobných hlasováních v minulosti," napsali ve zprávě pro investory analytici z Goldman Sachs.

S tím souhlasí portfoliový stratég Wells Fargo Funds Management Brian Jacobsen. "Republikáni si uvědomují, že když nastanou problémy s financováním, viní lidé většinou je. S blížícím se termínem voleb do Kongresu, které se konají příští rok, budou jistě opatrnější," říká.

Kromě vystoupení členů Fedu čeká americkou ekonomiku i řada důležitých makrodat. Hned v pondělí se bude sledovat americká spotřebitelská důvěra (očekává se 80 bodů po 81,5 bodu) a ceny nemovitostí podle indexu S&P/Case-Shiller. Sada dat z USA bude pokračovat objednávkami zboží dlouhodobé spotřeby (po propadu o 7 % v červenci se v srpnu čeká stagnace) a prodeji nových domů ve středu. Ve čtvrtek bude kromě pravidelných dat z trhu práce zveřejněn finální údaj amerického HDP za 2Q2013, kde se čeká ještě mírná revize růstu na 2,6 % z 2,5 %.

Manipulace s Dow? Jak se tvoří výkonnost akcií
K 20. září bude pozměněno složení jednoho z nejsledovanějších indexů Dow Jones Industrial Average (DJIA). Opustí ho Alcoa, Bank of America a Hewlett-Packard, nově budou zařazeny společnosti Goldman Sachs, Visa a Nike. Nová báze bude lépe odrážet stav americké ekonomiky, DJIA se má přestat odchylovat od vývoje širšího indexu S&P 500. Zdánlivě se tedy indexy přizpůsobují tomu, aby postihly minulý a současný akciový vývoj. Co když je ale kauzalita opačná? Co když sestavujeme indexy, abychom onen vývoj sami ovlivnili?
Jim Rogers: Ben Bernanke je absolutní katastrofa, Fed bych zrušil a zlato ještě nemá dno za sebou
Jim Rogers je dlouhodobým kritikem šéfa Fedu Bena Bernankeho. Když přijde na politiku kvantitativního uvolňování, nebere si servítky.
Jak dlouho ještě?
Fed pokračuje v odkupech dluhopisů a hypotéčních zástavních listů v objemu 85 miliard USD měsíčně. Ceny akcií jsou na rekordech, dolar trpí, dluhopisy zdražují. Jak dlouho chce americká centrální banka ve svém boji za lepší ekonomické zítřky pokračovat? A za co to vlastně bojuje?
Goldman Sachs: 10 akcií, které teď musíte mít
David Kostin z Goldman Sachs během setkání s klienty zjistil, že většina z nich má mnohem opatrnější výhled ekonomiky než samotná banka. Většina klientů hedgeových a podílových fondů prý očekává, že růst americké ekonomiky bude zklamáním a dosáhne jen 2 až 2,5 %.
Jak se zajistit proti růstu úrokových sazeb?
Strmý růst úroků, který sledujeme od května, nedává z makroekonomického pohledu aktuálně smysl. Trhy ale mají vlastní dynamiku, která často předznamenává změnu fundamentů.

Evropa

23/9 Eurozóna, Německo, Francie - indexy nákupních manažerů v průmyslu a ve službách (Markit FLASH)

24/9 Německo - index podnikatelské nálady Ifo

25/9 Francie - indikátor podnikatelského klimatu

26/9 Itálie - maloobchodní tržby

26/9 Spojené království - HDP za 2Q2013

27/9 Francie - HDP za 2Q2013

27/9 Eurozóna - ekonomická důvěra

27/9 Německo - index spotřebitelských cen

Evropské akcie v týdnu vzrostly. Jako ostatní světové burzy i evropské indexy prudce vyskočily díky středečnímu rozhodnutí americké centrální banky Fed neomezit nákupy dluhopisů. Celoevropský index EuroStoxx 50 za týden vzrostl o 2,1 %. Ve čtvrtek se dostal na nejvyšší hodnoty od června 2008.

Nejdůležitější událostí, kterou investoři sledují, je výsledek německých voleb. "Rozhoduje se o budoucnosti eura na minimálně další dva roky," říká Justin Urquhart Stewart ze společnosti Seven Investment Management.

Drtivé vítězství konzervativců kancléřky Angely Merkelové může být pro trhy překvapením, jenže protáhnout se mohou jednání o koalici. Její dosavadní koaliční partner FDP zůstal za branami Bundestagu. Očekávalo s epřitom, že povolební spolupráce těchto stran bude pokračovat. "Očekávaný výsledek by mohl dočasně prospět euru, to důležitější se ale bude dít ve střednědobém horizontu. Staronová koalice by se totiž nejspíše pokusila o další stabilizaci Evropy, což znamená fiskální unii a pořádnou bankovní unii," řekl v rozhovoru pro Investiční web portfoliomanažer Global Macro Interest Rate programu hedgeového fondu C-View Nick Beecroft.

Pravděpodobně však teď Merkelová bude vládnout ve velké koalici se sociálními demokraty. Podle Beecrofta by se mohli snížit spready dluhopisů. Pokud se dočkáme velké koalice CDU/CSU a SPD, je možné, ba takřka jisté, že vláda bude mít v horní komoře parlamentu většinu. A to by jí umožnilo, pokud by chtěla, změnit ústavu, což je nezbytně nutné k tomu, aby Němci mohli podpořit eurobondy.

Od vlády vzešlé z nedělních voleb se nečekají jen další kroky k záchraně eura. Důležité bude její rozhodnutí o energetickém trhu, které může výrazně ovlivnit vývoj akcií evropských energetických firem včetně českého ČEZ. Podle Michala Šnobra, analytika z J&T, bude záležet na tom, jaké budou po volbách v Německu přísliby ohledně energetiky. Když vše půjde dobře, může cena elektřiny vzrůst k 42 EUR/MWh, což by energetický trh krátkodobě stabilizovalo.

Další vývoj evropské ekonomiky naznačí i kompozitní indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a službách, které země eurozóny v čele s Německem zveřejní hned v pondělí (celkový index podle očekávání vzroste na 51,8 bodu po 51,5 bodu). Z dalších čísel bude zajímavé sledovat německý indikátor podnikatelské nálady Ifo, který by měl dle očekávání vzrůst na nejvyšší hodnotu za 16 měsíců (108 bodů), nebo údaje o HDP Velké Británie či Francie.

Podle páteční zprávy spotřebitelská důvěra v eurozóně v září podle předběžných údajů vzrostla ze srpnových -15,6 bodu na -14,9 bodu, analytici však očekávali růst na -14,5 bodu. Více optimizmu přišlo z Německa. Institut ZEW v úterý zveřejnil zprávu o důvěře analytiků a investorů v ekonomiku Německa i celé eurozóny a čísla trh mile překvapila, protože dopadla výrazně lépe, než se čekalo.

Jak vidí nový obchodní týden makléř Martin Loos z brokerjetu České spořitelny?

Nick Beecroft (C-View): Německé volby přispějí ke stabilizaci. Těžit z toho budou italské dluhopisy i evropské akcie
Víkendové volby v Německu trhy příliš nevzruší. Očekávaný výsledek by mohl dočasně prospět euru, to důležitější se ale bude dít ve střednědobém horizontu. Staronová koalice se totiž nejspíše pokusí o další stabilizaci Evropy, což znamená fiskální unii a pořádnou bankovní unii, myslí si portfoliomanažer Global Macro Interest Rate programu hedgeového fondu C-View Nick Beecroft. Nejen proto je ale optimistou, co se Evropy týká.
Německé volby se blíží. Zřejmě napíší další kapitolu řecké tragédie, evropské domino ale nespustí
Srpnovou okurkovou sezónu narušil německý ministr financí Wolfgang Schäuble, když připustil, že Řecko možná bude potřebovat další finanční asistenci. Bylo to celkem překvapení. Až dosud se totiž zdálo, že vrcholní představitelé Evropské unie v čele s největším a nejvlivnějším Německem drží o tomto tématu bobříka mlčení. Důvod je nasnadě – německé parlamentní volby konané 22. září a "popularita" posílání německých eur na Peloponéský poloostrov v očích průměrného německého voliče.
Německé volby: Hra o měnovou unii, eurobondy a emisní povolenky
Víkendové volby v Bavorsku skončily vítězstvím křesťanských demokratů. Pro kancléřku Angelu Merkelovou a její stranu je to týden před parlamentními volbami dobrá zpráva. Co ale čeká Německo a celou EU, pokud Merkelová svou funkci obhájí? V pořadu Investice ZET se ptal Roman Chlupatý Vladimíra Vávry z Wood & Company a ekonoma Lukáše Kovandy.
Michl vs. Carnell: Česko-britské úvahy o krizové ekonomice, podpoře růstu a kvantitativním uvolňování
V krizi nejsme; na tom, jak rychle škrtat, se neshodneme; kvantitativní uvolňování může nakonec koupit za hodně peněz málo muziky. Tak lze shrnout diskuzi Aleše Michla z pražské Raiffeisenbank a Roba Carnella z londýnské ING. Z debaty dvou respektovaných ekonomů vám Investiční web, který je posadil k jednomu stolu, nabízí to nejzajímavější.

Česká republika

23/9 Nová báze indexu PX

23/9 ČEZ a Komerční banka zařazeny do indexu Stoxx Europe 600

24/9 Ekonomická důvěra

25/9 Bilance ČNB

26/9 ČNB - rozhodnutí o měnové politice

Domácí index PX uzavřel týden se ztrátou -1,7 % na 952 bodech.

Nejdramatičtější vývoj prodělaly akcie NWR. Firma v pondělí oznámila, že do konce příštího roku uzavře důl Paskov. Důl je dlouhodobě ztrátový a společnosti se jej nepodařilo prodat. Akcie reagovaly výrazným růstem a dostaly se až na dohled 40 Kč za akcii. Následně však přišla výrazná korekce poté, co vláda oznámila, že finančně nepodpoří případné pokračování těžby, a negativně se projevil také report významné zahraniční banky, která stanovila cílovou cenu na 15 korun za akcii. Nakonec tak akcie uzavřely týden téměř beze změny (-0,5 % na 29,5 Kč).

V pátek po uzavření trhů pak ještě premiér Jiří Rusnok naznačil, že by bylo možné těžbu v Paskově prodloužit do roku 2016. Příští týden tak budou investoři dále s napětím sledovat dění kolem těžařské společnosti. Čeká se i na vyjádření majitele firmy Zdeňka Bakaly.

Největší růst předvedla mediální skupina CME, jejíž akcie posílily o 7,3 % na 100 Kč. Společnost v průběhu minulého víkendu oznámila, že funkce ředitele budou společně vykonávat Christoph Maniusch a Michael Del Nin. "Neočekáváme výrazné změny ve směřování firmy, ale trh přijal pozitivně především fakt, že oba nastupující ředitelé jsou spojeni s prací pro hlavního akcionáře firmy Time Warner," říká hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

V pátek po zavření trhu došlo k pravidelnému rebalancování evropského indexu Stoxx Europe 600, kam byly poprvé zařazeny také české tituly ČEZ a Komerční banka. Oba tituly však navzdory očekávanému pozitivnímu efektu zařazení do indexu ztrácely. Komerční banka odevzdala v týdnu 1,2 %, ČEZ se dokonce propadl o 4,7 % na 488 Kč. "Část investorů tak zřejmě využila očekávanou zvýšenou likviditu k redukci pozic, v případě ČEZ také k realizaci zisků po předchozím růstu," říká Vaníček. ČEZ tak byl nejvíce klesajícím titulem pražské burzy.

Cena jeho akcií padala společně s cenou elektřiny. Ta klesá kvůli propadu na trhu emisních povolenek. V příštím týdnu může cenu elektřiny a akcie ČEZ významně ovlivnit situace v Německu po volbách. Čeká se, že Němci začnou s reformou energetického trhu. Každé prohlášení od zástupců nově vznikající vlády k tomuto tématu může být pro ČEZ a elektřinu zásadní.

V týdnu se sejdou radní ČNB. Podle posledních prohlášení guvernéra Singera a dalších členů rady roste pravděpodobnost, že ČNB dál uvolní měnovou politiku devizovými intervencemi. Možnost intervencí připustil nečekaně i tradiční "jestřáb" v radě ČNB Kamil Janáček. Zatím není jasné, zda ČNB přistoupí k intervencím už teď. Kurz koruny se již delší dobu pohybuje těsně pod hranicí 26 EUR/CZK.

Bankovní rada ČNB ponechá podle analytiků úrokové sazby, které jsou prakticky na nule, beze změny. Ekonomové ani nepředpokládají, že by centrální banka přistoupila k devizovým intervencím proti silné koruně. Zároveň ale upozorňují a možnost, že ČNB může překvapit a k intervencím přece jen přistoupit. Guvernér ČNB Miroslav Singer uvedl, že další uvolnění měnové politiky bude potřeba a centrální banka bude muset přistoupit k devizovým intervencím. Naopak členka bankovní rady Eva Zamrazilová uvedla, že centrální banka by měla přistoupit k dalšímu uvolnění měnové politiky prostřednictvím prodejů koruny na devizovém trhu jen v případě, že by česká měna posílila bez opory v ekonomice.

"ČNB téměř jistě nechá úrokové sazby beze změny. Důvodem je stále velmi nízká inflace. Otázkou je, jak se členové bankovní rady postaví k měnovým intervencím proti koruně. Podle mého názoru intervence spuštěny nebudou," uvedl analytik z GE Money Bank Petr Gapko. Zároveň dodal, že ČNB setrvá v současném módu, kdy umělé oslabování koruny intervencemi nevyloučí, ale zároveň neoznámí jejich okamžité spuštění. Analytik z Home Credit Michal Kozub upozorňuje, že pokud by nastal zásadní ekonomický růst, tak lze očekávat změnu úrokových v sazbách někdy během druhé poloviny roku 2014. "Žádnou změnu měnově politických sazeb ani spuštění devizových intervencí na příštím zasedání ČNB nečekáme. Ale je potřeba mít na paměti, že ČNB je na hraně rozhodnutí, zda s devizovými intervencemi začít," doplňuje analytik z Raiffeisenbank Michal Brožka.

Kam uhlí, tam akcie NWR: Při současných cenách uhlí dejte ruce pryč
Ceny akcií NWR během dvou uplynulých měsíců vzrostly o téměř 100 %. Hlavním důvodem ohromujícího zhodnocení byl růst cen koksovatelného uhlí na světových trzích, jež se ze 130 USD vyšplhalo až k úrovni 150 USD za tunu.
Komerční banka a Erste Group Bank pod lupou: Jistota versus sázka na riziko
Dva bankovní tituly obchodované na pražské burze - defenzivnější Komerční banka a rizikovější Erste Group Bank. Stojí v současnosti tyto akcie za pozornost investorů?
Michal Šnobr (J&T): Budoucnost akcií ČEZ, to je hra o dividendu a Temelín
Ceny elektřiny a spolu s nimi i akcie energetické skupiny ČEZ se odrazily ode dna. O dalším osudu akcií největší české energetické firmy rozhodnou víkendové německé volby. Po nich se můžeme dočkat dalšího růstu. Z akcií se také zřejmě už stáhl velký prodejce. Nejdůležitější bude pro ČEZ rozhodnutí o dostavbě Temelína, které může ohrozit nejen dividendu, ale celou firmu. Pokud se stavět nebude, mohla by dividenda naopak vzrůst, říká energetický analytik z J&T a akcionář ČEZ Michal Šnobr.
Pohled analytiků: Uzavření dolu Paskov je pozitivní signál, optimismus ohledně akcií NWR je ale přehnaný
Uhelná společnost OKD, která patří na burze obchodované NWR miliardáře Zdeňka Bakaly, v úterý oznámila uzavření dolu Paskov. Je to jeden z kroků, který by firmě měl pomoci ve svízelné finanční situaci. Akcie firmy v reakci na to ve středu ráno prudce posílily. Analytici však přílišný optimismus krotí.
Hodnota akcií ČEZ za poslední dva týdny výrazně stoupla. Jaké jsou další vyhlídky?
Akcie ČEZ zažily letos strmý propad, ale na začátku září se odrazily ode dna a jejich hodnota opět roste. Co za tím vězí a jaký může být další vývoj, vysvětluje analytik Petr Bártek z České spořitelny.
Další slovní intervence z ČNB, zásah proti koruně se blíží
O zvýšené pravděpodobnosti, že ČNB zasáhne na devizovém trhu a oslabí korunu, promluvil Kamil Janáček. Ten přitom patří k největším jestřábům uvnitř bankovní rady a od intervencí v minulosti odrazoval.

Asie

23/9 Čína - index PMI v průmyslu (FLASH)

25/9 Japonsko - objednávky strojů

26/9 Japonsko - index spotřebitelských cen

27/9 Čína - průmyslové zisky

Také asijské burzy se svezly na vlně nadšení z nečinnosti Fedu. V pátek sice euforie trochu vyprchala, i tak si asijské indexy za celý týden polepšily. Celoasijský index MSCI přidal 3,1 %, japonský Nikkei posílil o více než 2 %.

Optimismus ohledně čínské ekonomiky podpořila v týdnu zpráva Světové banky, že Čína by letos měla dosáhnout plánovaného růstu o 7,5 %. To mírní obavy z tvrdého přistání čínské ekonomiky.

Příští týden není příliš bohatý na důležitá data. O dalším vývoji Číny by měl hned v pondělí něco naznačit PMI v průmyslu.

Mark Mobius: Na dividendách záleží
Mnoho lidí si myslí, že za akciemi na mladých trzích musí být růstový příběh. Neuvědomují si však, že na těchto trzích je i jiný zdroj zisků – dividendy.
Spekulace na Turecko: Výprodej na emerging markets a hrozba války v Sýrii jsou minulostí
Turecko zažilo silný výprodej, a to jak na akciovém, tak dluhopisovém trhu. Podle makléřky Terezy Jalůvkové z J&T Banky ale největší rizika pominula. Sázka na Turecko podle ní může odvážnějším investorům nabídnout zajímavé zisky.
Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat