Burzovní kalendář (24. 2. - 28. 2. 2020)

Tématem číslo jedna je na trzích nadále koronavirus. Stále více pozornosti na sebe ale poutá i souboj o nominaci Demokratické strany USA do letošních prezidentských voleb. Na pražské burze bude závěr února ve znamení výsledků hospodaření společností Avast, Erste Group Bank a Tatry Mountain Resorts.

Ohlédnutí

Americké akciové indexy v uplynulém týdnu klesly, Dow odepsal 1,38 %, S&P 500 se snížil o 1,26 % a Nasdaq Composite oslabil o 1,59 %. Rovněž evropské akcie skončily v týdenním horizontu v minusu, panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,57 %, britský FTSE 100 přišel o 0,07 %, francouzský CAC 40 se snížil o 0,65 % a německý DAX odepsal 1,2 %.

Akcie na pražské burze podle indexu PX v týdenním horizontu oslabily o 1,1 %. Dařilo se cenným papírům mediální firmy CME (+1,4 %), značné ztráty naopak zaznamenaly akcie vývojáře antivirového softwaru Avast (-4,4 %).

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 21. února 2020

Náladu na finančních trzích nadále negativně ovlivňovaly obavy ze šíření nákazy wuchanským koronavirem. Olej do ohně přilila společnost Apple, jež upozornila, že kvůli větším výpadkům dodávek, než se čekalo, nesplní výhled tržeb pro druhé finanční čtvrtletí, který si stanovila teprve před třemi týdny (63 miliard až 67 miliard dolarů). Před výraznějšími než dosud očekávanými dopady šíření koronaviru na světovou ekonomiku varovali také experti světového lídra pojištění pohledávek Euler Hermes.

Z makroekonomických údajů se v uplynulém týdnu o pozornost přihlásily indexy ekonomického sentimentu pro Německo a celou eurozónu, Empire State index, britská inflace, dílčí data z amerického nemovitostního trhu a britská inflace či předběžné únorové indexy nákupních manažerů.

Americké akcie v pátek oslabily, v mínusu skončily všechny tři hlavní indexy i v týdenním horizontu
Americké akcie v pátek pokračovaly v poklesu. Kromě přetrvávajících obav z epidemie wuchanského koronaviru je tlačila dolů i zpráva o poklesu aktivity v sektoru služeb ve Spojených státech.
Evropské akcie v pátek oslabily, v týdenním horizontu ztratily zhruba půl procenta
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v červených číslech, když investoři monitorovali šíření čínského koronaviru a vyhodnocovali předběžné indexy nákupních manažerů a inflační statistiku eurozóny.
Index PX v pátek klesl pod 1 090 bodů, za celý týden ztratil 1,1 %
Pražská burza v pátek dále prohloubila své čtvrteční ztráty. Index PX oslabil o 0,71 % na 1 089,32 bodu. Do minusu ho táhly hlavně akcie technologické firmy Avast a Erste Group Bank. Opačným směrem působily na index cenné papíry energetické společnosti ČEZ nebo banky MONETA Money Bank. Objem obchodů byl s necelými 325 miliony korun podprůměrný.

Velkým tématem týdne byl i rozpočet Evropské unie pro období 2021-2027. Jednání komplikoval rozdílný pohled bohatého západu a severu a chudšího východu EU. Návrh předsedy Evropské rady Charlese Michela počítal s částkou 1,074 % hrubého národního důchodu Evropské unie, Nizozemsko, Rakousko, Švédsko a Dánsko však nechtěly překročit jedno procento, což znamenalo, že požadovaly seškrtat výdaje rozpočtu o mnoho desítek miliard eur.

V pátek večer mimořádný summit Evropské unie skončil po dvou dnech bez dohody. Zástupci 27 členských zemí EU se tak budou k vyjednávání muset vrátit při další vrcholné schůzce. "Věřím, že pokud budeme pokračovat v intenzivním dialogu se vzájemným respektem, dohodneme se," prohlásil Michel.

"Rovněž osmý týden letošního roku se nesl ve stínu dění kolem čínského koronaviru. Investoři sledovali hlavně šíření nemoci mimo území Číny. Případy úmrtí mimo Čínu zvyšují ostražitost nad možností rozvinutí pandemie do globálního měřítka. Pokračující útlum čínského průmyslu v postižených oblastech se poté dále přenáší do konkrétních omezení v některých světových společnostech. Příkladem je zveřejněné varování před nedodržením dodávek některých přístrojů z dílny Applu z důvodu zastavených čínských dodávek. Vnímání tohoto rizika nabývá na síle, což je patrné například na ceně zlata, která se dostala na dohled 1 650 USD za trojskou unci, což jsou sedmiletá maxima," napsal v komentáři k dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky.


SPECIÁL: KORONAVIRUS A TRHY


Čtvrtletní hospodářské výsledky zveřejnily na Wall Street mimo jiné firmy Walmart, Agilent Technologies, Mosaic, Hormel Foods, Southern, Fitbit a Deere & Co a v Evropě BHP Group, Glencore, Anglo American, Deutsche Telekom, AXA, Air France-KLM, Lloyds Banking Group nebo Allianz.

Hospodářské výsledky již zveřejnilo více než 430 společností z indexu S&P 500. Zisk nad odhady trhu reportovalo 70 % podniků a tržby nad odhady analytiků vykázalo 65 % společností.

Statistika dosud oznámených výsledků amerických firem za 4Q2019

Výhled

V příštím týdnu se budou investoři na poli makrodat soustředit především na údaje o čínské průmyslové produkci a maloobchodních tržbách, indexy Ifo pro Německo a zprávu o německém HDP, americký index cen domů, indexy spotřebitelské a podnikatelské důvěry v eurozóně nebo na zprávy o amerických objednávkách dlouhodobé spotřeby a vývoji amerického HDP v posledním loňském čtvrtletí.

"I pro příští týden se hlavní téma zájmu investorů bude týkat dění kolem koronaviru. Trh čeká na finální řešení, respektive na nalezení léku, který by byl efektivní. Další šíření mimo Čínu může trhy znervózňovat. Navíc jsme na akciových trzích stále poblíž historických maxim, a proto je namístě zvýšená opatrnost," uvedl Milan Vaníček z J&T Banky.

Stále větší pozornost věnují investoři i rozjíždějící se předvolební kampani v USA. Takzvané volební superúterý bude již 3. března. V něm se poprvé o přízeň voličů bude v primárkách ucházet i demokratický kandidát Michael Bloomberg. K němu podle některých komentátorů Demokratická strana začíná přistupovat jako k volbě rozumu, který velí vybrat kohokoli, jen ne výrazně levicového kandidáta z dvojice Bernie Sanders a Elizabeth Warrenová, jejichž volba by ještě více zmobilizovala již tak bojovně naladěné stoupence současného prezidenta Donalda Trumpa.

Ve čtvrtek proběhne mimořádná valná hromada mediální společnosti CME, na které se bude hlasovat o fúzi s dceřinou společností PPF. Vzhledem k tomu, že AT&T má v CME 75 % hlasovacích práv, což stačí k schválení, čeká se jednoznačný výsledek. Minoritním akcionářům je nabízena cena 4,58 USD za jednu kmenovou akcii CME.

"Ve středu index S&P 500 zavíral na maximech, ve čtvrtek začal klesat (-0,38 %) a v pátek (-1,05 %) se vrátil pod 3 350. To vše v kombinaci s růstem volatility a množícími se zprávami o zaostávající ekonomice. I proto se zdá, že by index mohl testovat spodní hladinu pásma 3 200 až 3 350 bodů," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 - technická analýza

Na Wall Street zveřejní hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí mimo jiné společnosti HP, Macy's, Home Depot, salesforce.com, Foot Locker, Booking Holdings, Best Buy nebo Workday a v Evropě například firmy Danone, British American Tobacco, Anheuser-Busch InBev, Bayer, Eni a BASF.

Na pražské burze výsledky hospodaření odtajní vývojář antivirového softwaru Avast, finanční dům Erste Group Bank a provozovatel sportovních a zábavních areálů Tatry Mountain Resorts.

Avast již zveřejnil předběžné hospodářské výsledky za loňský rok na konci ledna. Investoři se tak zaměří hlavně na komentáře k výhledu. Sledované bude téma zrušení divize Jumpshot a jeho vliv na budoucí hospodaření firmy.

"Tržby očištěné o ukončované operace loni činily 862,8 milionu USD, což podle nás znamená celkové tržby 872,1 milionu USD (meziročně +5,5 %). Upravený zisk před odpisy EBITDA loni činil 483 milionů USD (+7,9 %). EBITDA marže meziročně vzrostla o 1,3 procentního bodu na 55,4 %, ale podotýkáme, že asi jeden procentní bod nárůstu je dán změnou metodiky (změna účetního standardu IFRS 16). Pokles některých nehotovostních položek (především amortizace) a úrokových nákladů poté vede k ještě rychlejšímu růstu upraveného čistého zisku, který odhadujeme na 307,3 milionu USD (+13,5 %). Zisk na akcii očekáváme ve výši 0,30 USD. Jeho meziroční růst o 9,2 % je nižší než u celkového čistého zisku vzhledem k růstu počtu akcií," říká analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

"Dividendová politika Avastu počítá s výplatou asi 40 % volného cash flow po odečtení úrokových nákladů. Volné cash flow podniku odhadujeme na 335,5 milionu USD a dividendu na akcii očekáváme 13,8 centu neboli 3,19 Kč. Tato dividenda při současné ceně akcie implikuje dividendový výnos 2,3 %. Podotýkáme, že Avast už v říjnu vyplatil mezitímní dividendu 4,40 centu na akcii (1,03 Kč), proto dividendu zbývající k vyplacení za loňský rok (tzv. finální dividendu) odhadujeme na 9,4 centu na akcii (2,16 Kč). Rozhodný den pro dividendu očekáváme v květnu 2020," dodává Ryska.

Čistý zisk Erste Group Bank za poslední loňské čtvrtletí by měl podle Milana Vaníčka z J&T banky dosáhnout 246 milionů eur (meziročně -56 %). Prudký meziroční pokles je podle něj způsoben především odpisem goodwillu na Slovensku (165 milionů eur) kvůli zvýšení tamní bankovní daně. Návrh dividendy očekává analytik Milan Lávička z J&T Banky na úrovni 1,5 eura na akcii (hrubý dividendový výnos 4,3 %).

"Celkově by výsledky měly potvrdit trendy z minulých kvartálů, konkrétně především postupné zpomalování růstu úrokových výnosů (způsobované obnoveným tlakem na úrokové marže), dobrou kvalitu portfolia úvěrů a dobrou kontrolu provozních nákladů. Nepředpokládáme, že by výsledky měly přinést zásadnější informace, které by změnily pohled investorů na titul," říká Lávička.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 24. února a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Výnosy dlouhodobých amerických i německých vládních dluhopisů se pohybují poblíž minim, protože obavy části trhu o ekonomiku v důsledků negativních dopadů šíření koronaviru vedou některé investory k nákupům těchto relativně bezpečných aktiv. Co se na trhu dluhopisů může dít v příštích týdnech a měsících podle Ronalda Schuberta ze společnosti WOOD & Company?

Výhled pro jednotlivé dny

V noci na pondělí na trh Čína pošle zprávy o maloobchodních tržbách a průmyslové výrobě. Dopoledne vyjdou indexy Ifo pro Německo a v USA budou investoři odpoledne vyhodnocovat index průmyslové aktivity dallaského Fedu a index aktivity chicagského Fedu. Hospodářské výsledky v úvodu týdne zveřejní ve Spojených státech Hertz Global Holdings, HP a Palo Alto Networks.

Úterní dopoledne bude patřit zprávě o vývoji německé ekonomiky v posledním loňském čtvrtletí a odpoledne Spojené státy na trh pošlou indexy cen domů FHFA a S&P/Case-Shiller, index výrobní aktivity richmondského Fedu a index spotřebitelské důvěry od společnosti Conference Board. Výsledkovou mozaiku na Wall Street doplní společnosti Macy's, Home Depot nebo salesforce.com.

Středa na makrodata bohatá nebude. Odpoledne se investoři zaměří na údaje o prodejích nových domů ve Spojených státech a na pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o hypotéku. Hospodářská čísla odtajní v Evropě mimo jiné společnosti Rio Tinto a Danone a ve Spojených státech například Booking Holdings, Lowe's a JM Smucker.

Čtvrteční dopoledne bude v Evropě patřit britskému indexu cen domů od Nationwide a indexům ekonomické důvěry. Odpoledne se investoři v zámoří zaměří na zprávu o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby, revidovanou zprávu o vývoji americké ekonomiky, údaje o rozjednaných prodejích domů, index aktivity kansaského Fedu a pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Výsledky na trh v Evropě pošlou společnosti British American Tobacco, Anheuser-Busch InBev a Bayer a v USA Dell Technologies, Best Buy, Perrigo, Mylan nebo Workday.

V noci na pátek vyjde série japonských dat (inflace, maloobchodní tržby, průmyslová produkce, nezaměstnanost, stavební objednávky, zahájená výstavba). Dopoledne na trh Německo pošle index dovozních cen a zprávy o inflaci a nezaměstnanosti. Ve Spojených státech se odpoledne investoři zaměří hlavně na zprávy o osobních příjmech a výdajích, velkoobchodních zásobách a obchodní bilanci a na index nákupních manažerů chicagského Fedu a finální únorový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Hospodářská čísla zveřejní v Evropě společnosti Rolls-Royce Holdings, CRH, Eni a BASF a v USA firma Foot Locker.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Čínské indexy nákupních manažerů a údaje o zahraničním obchodu Jižní Koreje ukážou první reálné dopady koronaviru na ekonomiku. Mimo Asii by měly statistiky nabídnout smíšený obrázek. Evropské předstihové ukazatele a růst úvěrů na jedné straně a slabší údaje z Německa na straně druhé budou pro euro oříšek.
  • V úterý budou jednat ministři zahraničí Evropské unie o rámci pravidel pro vyjednávání s Velkou Británií o budoucím nastavení vzájemných vztahů. Spotřebitelská inflace jednotlivých zemí eurozóny by měla potvrdit opětovný pokles, ale nárůst jádrové složky.
  • V USA bude pokračovat souboj o nominaci na kandidáta Demokratické strany pro prezidentské volby. Statistika zahraničního obchodu by měla poodhalit důvody významné podpory růstu amerického HDP v závěru minulého roku. Spotřebitelská důvěra v únoru pravděpodobně zůstane stabilní i přes negativní zprávy z Číny.
  • V ČR budeme sledovat zprávu o tuzemských průmyslových cenách a spotřebitelskou důvěru. Růst cen v průmyslu podle našich odhadů dále zpomalí, zejména kvůli nižším cenám pohonných hmot a poklesu cen ropy na globálních trzích. Spotřebitelská důvěra v posledních měsících klesá, ale zůstává na velice vysokých úrovních.
  • V průběhu týdne uvidíme i několik vystoupení centrálních bankéřů, ale žádné z nich není primárně spojeno s měnovou politikou. V Maďarsku budeme v úterý sledovat jednání centrální banky. Neočekáváme, že by mělo dojít ke změně v nastavení měnové politiky, rétorika centrálních bankéřů by však mohla být méně holubičí.
Burzovní kalendář
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat