Burzovní kalendář (24. 9. - 28. 9. 2018)

Závěr září ozvláštní zasedání Fedu a České národní banky, obě měnové autority by podle analytiků měly zpřísnit svou politiku. Dále budou investoři vyhodnocovat data z amerického realitního trhu, zprávu o vývoji inflace v Německu a eurozóně nebo zprávu o vývoji HDP USA. Ve Spojených státech se mění klasifikace sektorů indexu S&P 500.

Ohlédnutí

Americké akciové indexy se v uplynulém týdnu na směru neshodly. Dow stoupl o 2,25 % a širší S&P 500 přidal 0,85 %, index technologického trhu Nasdaq Composite ale klesl o 0,29 %. Evropské akcie skončily v týdenním horizontu v plusu, panevropský index STOXX Europe 600 přidal 1,7 %, britský FTSE 100 stoupl o 2,55 %, německý DAX si polepšil o 2,53 % a francouzský CAC 40 vzrostl o 2,65 %. Pražská burza podle indexu PX za týden posílila o 0,6 %.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 21. září 2018

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, Dow a S&P 500 stanovily nová maxima
Americký akciový index DJIA zakončil páteční obchodování na novém maximu. Za celý týden si připsal 2,25 %, což představuje jeho nejvýraznější týdenní nárůst od července. Historii v pátek přepisoval také index S&P 500.
Evropské akcie v pátek zpevnily, za celý týden získaly necelá 2 %
Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v plusových číslech, když částečně opadly obavy z obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou. Pozornost poutalo také vystoupení britské premiérky Theresy Mayové, která kritizovala přístup špiček EU k jednání o brexitu.
Pražská burza v pátek uzavřela v červených číslech, za celý týden stoupla o 0,6 %
Pražská burza v pátek nenavázala na zisky ze dvou přecházejících seancí, když index PX přišel o 0,17 % na 1 101,71 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Erste Group Bank a Komerční banky, dařilo se naopak energetické skupině ČEZ. Objem obchodů byl s více než 2,2 miliardy korun výrazně nadprůměrný.

Investoři se v třetím zářijovém týdnu zaměřili na britské maloobchodní tržby, předběžné zářijové indexy nákupních manažerů, údaje o zahájené výstavbě v USA a data o prodejích starších amerických domů.

Americký prezident Donald Trump naplnil očekávání a v pondělí večer oznámil zavedení nových cel zaměřených na dovoz zboží z Číny v ročním objemu 200 miliard USD. Prozatím půjde o 10% tarif (s účinností od 24. září), 1. ledna 2019 se ale může zvýšit na 25 %. Trump navíc prohlásil, že bude-li Peking pokračovat v dosavadním kurzu politiky, má v záloze zavedení cel na další zboží v objemu 267 miliard USD za rok. Čína v reakci na to oznámila uvalení nových cel na dovoz zboží z USA v roční hodnotě 60 miliard dolarů.

Šéf čínského internetového prodejce Alibaba Jack Ma tento týden v reakci na poslední dění varoval, že obchodní třenice mezi USA a Čínou mohou trvat dvě desetiletí a způsobí potíže oběma stranám.

Hospodářské výsledky na Wall Street zveřejnily mimo jiné společnosti FedEx, Oracle nebo Micron Technology a v Evropě Kingfisher či Alten.

Burza cenných papírů Praha v pondělí informovala, že akcie skupiny Unipetrol budou s účinností od 26. září vyřazeny z obchodování na hlavním trhu. Důvodem je rozhodnutí valné hromady společnosti o nuceném přechodu akcií na hlavního akcionáře, tedy takzvaném vytěsnění minoritních akcionářů.

Radost naopak tuzemským investorům udělala MONETA Money Bank, která po prodeji pohledávek z nezajištěných úvěrů za 360 milionů korun zlepšila výhled letošního čistého zisku na 4 miliardy Kč z dosavadních 3,7 miliardy Kč. Představenstvo společnosti navíc zváží, zda nenavrhne za rok 2018 dividendu 5,50 Kč na akcii před zdaněním. Dosavadní výhled počítal s rovnými pěti korunami.

Výhled

Na konci září se investoři budou soustředit především na zasedání Fedu a České národní banky. Jejich pozornosti ale neujdou ani data z amerického realitního trhu, zpráva o vývoji inflace v Německu a eurozóně nebo zpráva o vývoji HDP Spojených států.

Trh podle dat burzovní skupiny CME předpokládá, že americká centrální banka na svém zasedání, které začne v úterý a skončí ve středu, rozhodne o zvýšení základní úrokové sazby z 1,75-2,00 % na 2,00-2,25 %. Výhled podporuje mimo jiné srpnové vyjádření šéfa Fedu Powella, že pokračující pozvolný růst sazeb je nejlepším způsobem, jak podpořit ožívání americké ekonomiky a udržet růst tvorby pracovních míst a inflaci pod kontrolou. Šance na růst sazeb podle CME Group převyšují 94 %.

Zpřísnit by měnovou politiku měla také Česká národní banka. Pokud tak skutečně učiní, zvýší úrokové sazby už potřetí v řadě, přičemž základní sazba se při navýšení o 25 bazických bodů dostane na 1,5 %. Guvernér ČNB Jiří Rusnok v polovině září v rozhovoru s agenturou Reuters řekl, že úroky v Česku by do konce letošního roku mohly stoupnout ještě dvakrát. Proběhnout letos mají ještě tři měnověpolitická zasedání (září, listopad, prosinec).

Hospodářské výsledky na Wall Street zveřejní mimo jiné společnosti Rite Aid, NIKE nebo Bed Bath & Beyond, Conagra Brands a McCormick & Co, v západní Evropě firmy Next a Hennes & Mauritz a na pražské burze výrobce cigaret Philip Morris ČR.

"Předpokládáme, že pokračující efekt protikuřáckého zákona se promítne do výsledků za první polovinu roku o něco více než v druhém pololetí 2017. I tak ale tento negativní efekt nebude příliš znatelný, obdobě jako v předchozím pololetí. Na druhé straně ve prospěch vyšších tržeb bude hrát fakt, že již v závěru minulého roku došlo k růstu cen cigaret. Očekáváme tedy, že růst cen cigaret převáží nad negativním vlivem protikuřáckého zákona, a dojde tak k meziročnímu růstu tržeb o 3 % na 5,95 miliardy Kč. Současně předpokládáme, že tržby budou podpořeny i rostoucí základnou uživatelů výrobku IQOS. Tento  produkt bude po celý letošní rok těžit z absence spotřební daně, která začne platit až od příštího roku. Vzhledem k loňskému vývoji nákladů na prodané výrobky, odbyt a administrativu očekáváme pozitivní dopad do ziskovosti také v první polovině letošního roku. Loni tyto náklady zůstaly téměř beze změny, letos očekáváme jejich mírný nárůst, ale stále pod úrovní růstu tržeb," říká analytik Jiří Kostka z Komerční banky.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 24. září a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"Denní graf indexu S&P 500 je v býčím nastavení, trend je od července velice silný. Za tři měsíce index posílil o přibližně 8 %. Obávané měsíce srpen a září jsou růstové. Americko-čínské celní spory nemají zatím na americký akciový trh vliv větší než v horizontu dnů. Houpačka 'budeme jednat vs. nebudeme jednat' se ale střídavě naklání na obě strany, a pokud budou cla na suroviny i zboží v hodnotě nyní již stovek miliard dolarů ročně platit delší dobu, americké firmy to musejí pocítit ve svém hospodaření," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

V pondělí začne probíhat změna klasifikace společností v indexu S&P 500 podle sektorů, tedy změna GICS klasifikace (Global Industry Classification System). S&P a MSCI reagují na skutečnost, že je potřeba zohlednit nástup nových odvětví. Proto vznikne sektor nový (komunikační služby), který bude mimo jiné zahrnovat akcie firem Facebook, Netflix, Alphabet a Twitter. Jedná se o druhou změnu v klasifikaci od roku 1999.

Index S&P 500 čekají technologická škatulata
V indexu S&P 500 se poprvé od roku 1999 mění kategorizace technologických společností. Sektor telekomunikačních služeb bude nahrazen novým sektorem komunikačních služeb, změny ve složení se ale budou týkat hned několika odvětví a ovlivní zařazení některých největších technologických společností. Jaký to bude mít vliv na akciový trh a investory?

Výhled pro jednotlivé dny

Pondělí na data jako obvykle bohaté nebude. Dopoledne vyjdou pouze ekonomické indexy Ifo pro Německo a odpoledne se investoři zaměří na index aktivity chicagského Fedu a index průmyslové aktivity dallaského Fedu.

V noci na úterý japonská centrální banka zveřejní zápis z posledního měnověpolitického zasedání a odpoledne na trh Spojené státy pošlou indexy cen domů (FHFA a S&P/Case-Shiller), index průmyslové aktivity richmondského Fedu a pravidelnou týdenní zprávu o vývoji zásob ropy od API. Hospodářské výsledky představí v Británii společnost Next, na Wall Street IHS Markit, NIKE a Cintas a na pražské burze Philip Morris ČR.

Ve středu se investoři zaměří na data o prodejích nových domů v USA a údaje o vývoji zásob ropy na americkém území od EIA. Pozornost ale budou poutat hlavně zasedání České národní banky, Fedu a novozélandské centrální banky. Kvartální výsledky hospodaření na trh pošlou v USA CarMax a Bed Bath & Beyond.

Ve čtvrtek dopoledne Spojené království odtajní index cen domů od Nationwide a eurozóna zveřejní indexy spotřebitelské a podnikatelské důvěry. Odpoledne Německo přidá inflační statistiku a Spojené státy se pochlubí revidovanou zprávou o vývoji ekonomiky v druhém čtvrtletí, statistikami velkoobchodních zásob, rozjednaných prodejů domů nebo objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, výsledkem obchodní bilance, pravidelnou týdenní zprávou o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a indexem průmyslové aktivity kansaského Fedu. Výsledky hospodaření odtajní v Evropě Hennes & Mauritz a v USA McCormick & Co, Rite Aid a Conagra Brands.

V noci na pátek vyjde série dat v Japonsku (inflace, nezaměstnanost, průmyslová výroba, maloobchodní tržby, vydaná stavební povolení, zahájená výstavba) a Čína na trh pošle index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Německo dopoledne přidá zprávu o situaci na trhu práce a indexy dovozních a velkoobchodních cen, Británie odhalí zprávu o vývoji HDP a výsledek běžného účtu a eurozóna přidá inflační statistiku. Odpoledne budou investoři vyhodnocovat zprávu o osobních příjmech a výdajích Američanů, index nákupních manažerů chicagského Fedu a index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity.

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Středeční rozhodnutí Fedu o zvýšení úrokových sazeb je podle tržních očekávání hotová věc. Dolarové sazby se tak již dostanou na úroveň nejnižšího odhadu, kde Fed vidí jejich neutrální úroveň. Trhy bude zajímat, zda se změní názor centrálních bankéřů, pokud jde o další vývoj úrokových sazeb, respektive zda nedojde k úpravě komunikace. Podle nás na to ale ještě čas nenadešel.
  • Z evropských dat bude v centru pozornosti zejména první odhad zářijové inflace z Německa i eurozóny jako celku. Inflace v eurozóně by se opět měla dostat nad 2 %, mírnou akceleraci čekáme i v jádrové složce. Meziroční dynamika spotřebitelských cen by měla na hodnotě kolem 2,1 % kulminovat, v půlročním horizontu by měla slábnout směrem k 1,5 %.
  • Samotné středeční zvýšení úrokových sazeb ze strany ČNB o 25 bazických bodů by žádný impulz české koruně přinést nemělo. Tento krok je totiž trhy očekáván s pravděpodobností hraničící s jistotou. A příliš prostoru nezbývá, aby bylo plně zakalkulováno i listopadové zvýšení sazeb. Jednoznačné potvrzení listopadového posunu úroků výše ale od ČNB asi očekávat nelze. Koruna tak nebude mít důvod výrazněji posílit, naopak nevylučujeme výběr zisků a dočasné oslabení české měny.
  • Po nečekaném srpnovém zvýšení německého indexu Ifo předpokládáme, že v září dojde opětovně k jeho snížení. To bychom měli vidět v obou jeho složkách, tedy hodnocení aktuálních podmínek i očekávání. Zejména v německém průmyslu, a to hlavně ve výrobě motorových vozidel, je patrná slábnoucí tendence, výrazný propad je vidět u zahraničních objednávek kapitálových statků. Nicméně domácí poptávka se proti tomu jeví velmi robustně a to samé platí pro sektor služeb. Otázkou zůstává, jak na německé producenty dopadne nejistota související se situací v Itálii, kolem brexitu, na rozvíjejících se trzích (hlavně v Turecku) a narůstající protekcionistická opatření ve světě. Zatím se podle nás nic nemění na celkové růstové dynamice německé ekonomiky, kterou pro letošní druhé pololetí vidíme okolo +0,5 % mezičtvrtletně.
Burzovní kalendář
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat