Burzovní kalendář (25. 5. - 29. 5. 2020)

I na května budou investoři pozorně sledovat veškeré nové zprávy o pokroku ve vývoji vakcín a léků na COVID-19 a reagovat na informace o otevírání ekonomik. Hospodářské výsledky firem jsou nyní již na okraji zájmu, podstatnější mohou být makrodata v čele s HDP USA nebo Německa.

Ohlédnutí

Předposlední květnový týden investoři zaměřovali pozornost na epidemiologický vývoj a na rozvolňování preventivních opatření spojených s nemocí COVID-19, opětovné jiskření mezi USA a Čínou, dění kolem Hongkongu a také končící výsledkovou sezónu.

Poslední epidemiologická čísla se v Evropě ve sledovaných státech vyvíjela povětšinou příznivě, v USA koncem týdne došlo k zakolísání v trendu poklesu počtu nově nakažených. Na začátku týdne trhy nadchly informace o tom, že vakcína vyvíjená společností Moderna obstála v prvních testech. Dobrovolníci si po její aplikaci vytvořili potřebné protilátky proti nemoci COVID-19. Pokud by šlo vše dobře dále, veřejnosti by mohla být látka dostupná na začátku příštího roku. Hned v úterý byl optimismus přibrzděn pochybnostmi části vědecké obce.

Dalším významným pozitivním impulzem pro trhy byla vyjádření šéfa americké centrální banky Jeromea Powella. Ten prohlásil, že nečeká další Velkou depresi, a ujistil, že Fed má nadále dostatek měnověpolitických nástrojů na podporu ekonomiky. V té přitom již dochází k bankrotům firem, jak na konci týdne ilustrovala žádost o ochranu před věřiteli ze strany autopůjčovny Hertz.

Šéf Fedu: K plnému zotavení ekonomiky bude asi nutná vakcína proti koronaviru
K tomu, aby se americká ekonomika plně zotavila z dopadů pandemie, bude zřejmě nutná vakcína proti koronaviru. V pořadu Face the Nation televizní sítě CBS to v neděli řekl šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell. Je tedy podle něj pravděpodobné, že proces zotavení se protáhne hluboko do příštího roku.

Během týdne se ovšem také připomněly neshody USA a Číny. Aktuálně jde především o původ a (podle USA) chabé informování světa o koronaviru ze strany Číny. V rámci USA se pak v legislativním procesu posunul zákon, který zpřísňuje pravidla pro veřejně obchodované zahraniční společnosti, který je (nikoli úplně otevřeně) reakcí na nedávné problémy některých čínských firem (například Luckin Coffee). "V praxi by zákon nastavoval pro čínské společnosti na americké burze stejné podmínky jako pro americké firmy. Jednou z nich je i nutnost doložit, že nejsou pod kontrolou zahraniční vlády, což by pro ně byl v mnoha případech problém," uvedli k tomu analytici z WOOD & Company.

Čínský vyhledávač Baidu zvažuje odchod z burzy Nasdaq
Provozovatel největšího čínského internetového vyhledávače Baidu zvažuje odchod z americké burzy Nasdaq. Své akcie by mohl nabídnout blíže domovu. Starosti mu dělá rostoucí napětí mezi Čínou a Spojenými státy a plány Washingtonu na zpřísnění burzovních pravidel. S odkazem na své zdroje o tom informovala agentura Reuters.

Trh je také ostražitý v případě návrhu nového čínského zákona o národní bezpečnosti v Hongkongu. Důvodem jsou obavy z dalších demonstrací. Plán Číny zavést v Hongkongu zmíněný zákon přitom podle bankéřů může z této finanční metropole vyhnat kapitál a talenty.

Mezinárodní instituce dále zhoršují prognózy vývoje globální ekonomiky. "Bude trvat mnohem déle, než světové hospodářství plně ožije ze šoku způsobeného koronavirem," uvedla například výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgievová. Fond tak zřejmě také sníží výhled vývoje HDP pro letošní i příští rok.

Prezidenty a premiéry zemí Evropské unie čeká v příštích týdnech a měsících tvrdé vyjednávání o podmínkách, za nichž státy společně pomohou firmám a lidem v oblastech zasažených nynější pandemií koronaviru. Základem by se podle představ nejsilnějších unijních ekonomik, tedy Německa a Francie, měla stát společná půjčka ve výši 500 miliard eur. Návrh sice narazil na počáteční výtky řady zemí požadujících větší či menší objem fondu, podle analytiků se však zřejmě stane základem pro kompromis, který může spoluurčit další směřování evropského bloku. Rakousko, Švédsko, Dánsko a Nizozemsko v sobotu představily alternativní návrh vůči francouzsko-německému plánu záchranného fondu pro hospodářskou obnovu v Evropské unii po krizi způsobené koronavirem.

Akciové trhy nicméně v uplynulém týdnu převážně posilovaly. Americké indexy přidaly okolo 3 %, evropské akcie jako celek posílily ještě mírně více.

Americké akcie na závěr týdne uzavřely smíšeně, za pět obchodních dní hlavní indexy zpevnily
Akcie ve Spojených státech se v pátek na směru neshodly. Investoři se zaměřují na obnovené napětí mezi USA a Čínou a nejistotu ohledně tempa ekonomického oživení po koronaviru. Za celý týden však všechny tři hlavní indexy vzrostly.
Pražská burza v pátek téměř smazala čtvrteční ztrátu, za týden přidala zhruba procento
Pražská burza v pátek opět změnila směr a téměř smazala čtvrteční ztrátu, index PX vzrostl o 0,84 % na 877,01 bodu. Bezmála 4,5 % přidaly akcie vývojáře antivirových programů Avast a o více než dvě procenta posílily cenné papíry pojišťovny VIG a výrobce netkaných textilií PFNonwovens.

Index pražské burzy PX posílil o 1,1 %. Nejvíce zpevnily akcie PFNonwovens (+10,5 %), a to bez kurzotvorných zpráv. "Vzhledem k nízké likviditě stačí menší objednávka pro výraznější zvýšení volatility. Titul se navíc držel poměrně nízko, ačkoli firma nebyla výrazněji ovlivněna pandemií koronaviru," uvedl ve shrnutí dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Nejvíc ztratily akcie Kofoly ČeskoSlovensko (-2,5 %). Firma v předchozím týdnu zveřejnila relativně solidní čísla za první čtvrtletí, ale varovala, že aktuální kvartál bude výrazně horší kvůli pandemii, zejména v segmentu HoReCa. To vede management k úsporným opatřením, odsunu splátek dluhu, redukci investičních výdajů a (zatím jen) odsunutí rozhodnutí o dividendě.

Výsledkovou sezónu za první čtvrtletí na pražské burze uzavřela Vienna Insurance Group. Pojišťovnická skupina vykázala růst čistého zisku o necelá tři procenta na 86 milionů eur. Šíření koronaviru mělo na výsledky omezený dopad, od druhého čtvrtletí by ale mělo být podle vedení společnosti patrné zhoršení na úrovni upsaného pojistného. Titul zakončil týden slabší o 1,4 %.

Na per rollam probíhající valné hromadě O2 Czech Republic bylo hned zkraje jasné, že budou schváleny všechny navržené body, tedy včetně vyplacení části emisního ážia (4 Kč na akcii). Vzhledem k akcionářské struktuře (83,5% podíl na hlasovacích právech má skupina PPF) se tento průběh hlasování dal očekávat. Akcie O2 se již od 21. května obchodují bez nároku na zmíněné 4 koruny. Společnosti se rovněž podařilo prodloužit své dluhové financování o dalších pět let za nezměněných podmínek. Titul zakončil týden o 0,7 % níže.


SPECIÁL: KORONAVIRUS A TRHY


Výhled

Poslední květnový týden bude v USA a Spojeném království zkrácený o pondělní státní svátky. Trh bude nadále sledovat novinky v rámci dění okolo pandemie koronaviru, napětí mezi Spojenými státy a Čínou a končící výsledkovou sezónu. Z technického hlediska může být významné také páteční převážení indexů MSCI.

"Americký akciový index za uplynulých pět obchodních seancí celkově přidal 3,20 %. Přiblížil se díky tomu nejdůležitější střednědobé úrovni odporu. Pondělní rally nastartovala týden pozitivním směrem. Index S&P 500 vystoupal nad dvojitý vrchol z konce dubna a z 10. května. Ve zbytku týdne bylo obchodování již klidnější. Index tak zůstává v pásmu 2 700 až 3 000. Spodní hranice je zesílena 50denním klouzavým průměrem, horní tím 200dením," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

"Index S&P 500 ztrácí od začátku roku 8 % a je stále asi 12 % pod historickým rekordem z února. V pásmu mezi 2 700 a 3 000 se drží již šest týdnů. Ve zkráceném obchodním týdnu by mohl přijít test rezistence na 3 000. Ceny akcií se vyvíjejí do strany, přičemž denní poklesy jsou v průměru menší než růsty. Vyhlídky ekonomiky nejsou příznivé, ocenění akcií také býkům nenahrává, trh ale má tendenci se soustředit na pozitivní zprávy. Vedle toho ovšem opět narůstá napětí mezi USA a Čínou," připomněl Košťál.

Otázka za biliony: Končí dlouhodobý akciový býčí trend?
Únorový a březnový výplach na akciových trzích znamenal například v USA oficiální konec klasicky chápaného býčího trendu. Akciový index S&P 500 ztratil třetinu hodnoty a část trhu předpokládala další hluboké propady. Ty (zatím) nepřišly, akcie již přes polovinu ztrát napravily, a tak se naopak spekuluje o možnostech, podmínkách a vlastně i důsledcích (například výrazný nárůst ocenění akcií) dalšího růstu. Skončil opravdu býčí trend, nebo je medvědí období roku 2020 pouze nadechnutím v rámci dlouholetého růstového trendu?
Udělat Ameriku znovu skvělou? Akcie to zvládly i bez Trumpa
Donald Trump se o prezidentské křeslo ucházel s tím, že "udělá Ameriku znovu skvělou". Co se akcií týče, měl splněno dříve, než mu hlas odevzdal první volič.

Hospodářské výsledky oznámí již jen několik zajímavějších firem. V Americe to budou mimo jiné HP, Ralph Lauren, Autodesk a Workday a dále Dell, Costco Wholesale, Salesforce.com, Dollar General a Dollar Tree. V Evropě se přidá například IMMOFINANZ a v Asii třeba Suzuki, Nissan, Nikon nebo Yamaha.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 25. května a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Na pražské burze může být v závěru týdne větší zájem o obchodování s akciemi Philip Morris ČR. "Dojde k vyřazení akcií výrobce tabákových výrobků ze small cap indexu MSCI. Vyřazení bude spojeno se zvýšeným objemem obchodů (náš odhad je, že půjde o 7-8násobek průměrného denního objemu)," napsal Milan Vaníček z J&T Banky.

Hadroušek (Fio banka): České banky mají větší kapitálový polštář než ty evropské, jejich akcie mohou více těžit z oživení ekonomiky
Akcie Erste Group Bank, Komerční banky a Monety Money Bank se obchodují na spodní hraně toho, co lze po panických výprodejích zkraje jara považovat za odpovídající fundamentům těchto bank, říká makléř Pavel Hadroušek z Fio banky. V případě Monety jsou podle něj pro investory pozitivním signálem i nedávné nákupy akcií ze strany managementu a zájem některých velkých investorů. Erste se pak obchoduje s výraznějším diskontem oproti vnitřní hodnotě, a tak by mohla také výrazněji těžit z případného zlepšení nálady na kapitálových trzích.

Makroekonomický kalendář otevře v pondělí německý HDP a tamní index podnikatelské nálady Ifo (čeká se zlepšení na všech úrovních), v Česku pak vyjde spotřebitelská a podnikatelská důvěra. V úterý zaujmou ruské maloobchodní tržby a nezaměstnanost a hlavně americké indexy cen domů a prodeje nových nemovitostí.

V polovině týdne vyjde jen index aktivity richmondského Fedu, o to živěji ale bude ve čtvrtek, kdy se dozvíme, jak se vyvíjí inflace v Německu a Španělsku a také podnikatelská a spotřebitelská důvěra v celé eurozóně. Ve Spojených státech bude sledovaný druhý odhad vývoje ekonomiky v prvním čtvrtletí, index výdajů na osobní spotřebu a také objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a rozjednané prodeje rezidenčních nemovitostí.

Na konci týdne oznámí Jižní Korea a Japonsko průmyslovou výrobu a Japonsko navíc také inflaci, maloobchodní tržby a míru nezaměstnanosti. Sledovanější budou evropská data o inflaci, italský HDP a také vývoj ekonomik Kanady, Indie nebo Brazílie. V Americe zaujmou osobní příjmy a výdaje a hlavně spotřebitelská důvěra podle průzkumu Michiganské univerzity.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Data, jež budou přicházet ze Spojených států, nepotěší. Spotřebitelská důvěra dna ještě nedosáhla a v květnu zřejmě dále poklesla. Výrazný pád čeká i objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za duben. Na nich se kromě jiného negativně podepíší i zrušené objednávky letadel. Výrazně poklesnou i dubnové prodeje nových domů. Nepěkný obrázek poskytne také dubnový deficit zahraničního obchodu. Exporty i importy zřejmě výrazně propadly, přičemž na straně exportů bude patrný výpadek automobilového průmyslu. Výjimkou ze špatných zpráv by mohl být počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti, který by měl začít klesat.
  • V Evropě čekáme zlepšení ekonomického sentimentu v eurozóně i německého indexu podnikatelské nálady Ifo. Optimismus ale může zkalit revize HDP za první čtvrtletí v Itálii a Francii níže a inflace v eurozóně blížící se bodu mrazu.
  • Propad německého HDP o 2,2 % mezičtvrtletně bude na této úrovni pravděpodobně potvrzen. Struktura ukáže výrazný pokles investic do strojů a zařízení, soukromé spotřeby i tempa exportů a importů. Na druhou stranu stavebnictví a vládní spotřeba si zřejmě vedly dobře.
  • Z politických událostí bude poutat pozornost Evropská komise, která by měla představit svůj návrh týkající se fondu pro obnovu ekonomiky. Ten bude pravděpodobně vycházet z francouzsko-německého návrhu vytvořit program v rozsahu 500 miliard eur s tím, že podporu z fondu budou dostávat země a sektory nejvíce postižené pandemií. Objem peněz v tomto programu však nakonec může být mnohem větší. Evropský parlament požaduje, aby do obnovy ekonomik bylo investováno až 2,5 bilionu eur. Diskuze o tomto tématu tak bude pro finanční trhy zajímavá a mohla by být společně se zlepšujícím se sentimentem v eurozóně důvodem k tomu, aby si euro připisovalo zisky.
  • Ve středoevropském regionu bude zveřejněna česká a maďarská důvěra v ekonomiku za květen, která by již mohla odrážet uvolňování opatření v boji proti koronaviru. Čeká nás i zasedání polské a maďarské centrální banky, které by měly ponechat úrokové sazby beze změny.
Burzovní kalendář
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat